Ierburi, verdeata

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Silvi
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Silvi » 15 Mar 2010, 18:14

Imagine

Sa se scurga , sa se ofileasca putin, si apoi vom papaaaaa! :)

marzemanuel
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Mesajde marzemanuel » 15 Mar 2010, 18:39

tu le dai ofilite?adica un pic uscate?eu le dau direct din gradina(le spal)nu le mai las la uscat pt ca sunt verzi si porcutelor mele le place verdele la nebunie
http://farm2.static.flickr.com/1352/5100523378_4ec31bcb7f.jpg
poze cu porcutele mele
Nihil sine Deo. (Nimic fara Dumnezeu)

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde ozzie&spy » 15 Mar 2010, 18:39

Foarte apetisant arata verdeturile tale :lol:
Ce intelegi prin ofilit putin? Porcusorilor poti sa le dai plantele verzi, dupa ce le speli si le stregi cu un servetel sa nu fie umede...sau sa le lasi la uscat de tot...Dar "ofilite" mi-e frica sa nu dauneze la stomacel, ca etapa intremediara intre proaspat si complet uscat. Oricum, ai grija sa nu se baloneze, fiind prima masa in acest an: da-le cate putin din fiecare soi de ce ai tu acolo.
MadalinaImagine

Silvi
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Silvi » 16 Mar 2010, 00:24

Eiiii Ozzie, asta nu e prima masa de acest gen din acest an!! Am avut noroc iarna asta, le-am putut da aproape in fiecare zi ceva verde, uneori chiar am adunat iarba de sub zapada :) Dar nu le dadeam mult, ca sa mai ramana si pe a doua zi, hehe ! De acum pot spune ca a trecut iarna, chiar daca cred ca ninge si acum afara .... serios, cat poate sa ma tina frigul ?! Asa ca se deschide cu mare bucurie sezonul la verdeata pe libeer!
Cat despre iarba verde complet, nu mai stiu pe unde am citit (nu chiar aici pe forum?) ca nu e bine sa le-o dam proaspata. Am vazut ca asa le place cel mai mult, dar m-am dezvatat de acest obicei dupa ce am citit treaba respectiva, si acum le-o dau abia cand incepe sa se ofileasca. Recunosc ca uneori le fac cate o mica bucurie si le dau cateva fire prospat culese, dar tare putine.

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 16 Mar 2010, 12:37

da Silvi ai citit corect, cred ca ozzie nu a inteles atat de bine termenul si nu principiul...
iarba si tot ce este verde se lasa un pic sa se paleasca(am gasit si eu un termen ;)) ) pentru a proteja porcutul de balonare

Silvi
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Silvi » 16 Mar 2010, 22:30

Bine ca am clarificat treaba, ca baieteii mei deja tipau din cusca...cica am inteles eu gresit total, si ca de fapt pot sa le dau iarba uuuda de proaspata, sa se scurga seva din ea, ca asa e bine ! Au vrut sa ma induca in eroare, blanosii :)

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde ozzie&spy » 17 Mar 2010, 19:07

Silvi, eu am atras atentia asupra faptului ca iarba nu trebuie sa fie umeda atunci cand se da la porcusori. Nu am spus ca e bine sa fie "uuuda de proaspata, sa se scurga seva din ea". Iarba proaspata se da la porcusori, evident, adusa la temperatura si conditiile incaperii in care stau porcusorii. Firele maronite, semi-uscate, ofilite si moi eu le aleg de fiecare data si le arunc.
Pe www.gemon.ro scrie in felul urmator:
Daca iarba este umeda (ploaie, roua etc.), o vom pune la uscat pana se va usca apa de pe ea. Se va evita hranirea cu alimente umede, acestea sunt periculoase mai ales in cazul puilor (poate provoca diaree, sau alte probleme digestive).
Papadia, traista ciobanului, rocoina, trifoiul, trifoiul salbatic sunt si ele o alternativa in alimentatie. Le vom da proaspete si curate.
MadalinaImagine

marzemanuel
Suporter entuziast
Suporter entuziast

gazon

Mesajde marzemanuel » 19 Mar 2010, 17:20

acum va trebui sa tund gazonul din curte.
se poate da la porcute?este bun?sau mai bine il las la uscat?
http://farm2.static.flickr.com/1352/5100523378_4ec31bcb7f.jpg
poze cu porcutele mele
Nihil sine Deo. (Nimic fara Dumnezeu)

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 19 Mar 2010, 21:45

Exista diferite amestecuri de iarba cu denumirea de gazon, la pagina http://www.gemon.ro/hranire2.htm am enumerat cateva, am pus si imagini pentru a putea identifica mai usor unele specii de iarba, daca faci click pe numele lor, vei vedea si imaginile.

Daca gazonul este curat, netratat sau nestropit cu ceva substante, si nevizitat de caine/caini, alte animale, pot primi, dar numai daca le strangi tu, nu iarba ce obti taiand cu masina de tuns.

Le poti da si proaspat cules, daca nu e ud (ploaie, roua), dar prima data nu mult, pentru a le feri de balonare sau alte probleme digestive. Se mareste treptat cantitatea, si cand deja primesc putin mai mult, le lasi in fata maxim jumatate ora, restul ce ramane neconsumat, scoti din cusca si arunci.

Daca ai ocazia sa culegi din locuri curate, e bine sa primeasca (impreuna cu iarba sau daca separat, la fel nu o cantitate prea mare) diferite plante medicinale cum e papadia, rocoina, trifoiul salbatic (alb), la fel in cantitati mici.

Mai tarziu va aparea si patlagina, traista ciobanului, coada soricelului, si din acestea le poti da putin, impreuna cu iarba.

cristinamar
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde cristinamar » 22 Mar 2010, 11:01

De Pasti merg la tara. Sunt curioasa ce verdeturi gasesc. Pana una alta, am pus grau la crescut in niste ghivece, la serviciu. Mie nu-mi plac florile in ghiveci, dar la graul meu ma uit mereu. Weekendul asta a mai crescut ceva.

guineeapigs
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde guineeapigs » 27 Mar 2010, 00:00

Porcusorii mei prefera papadia dar acum cand nu prea este foarte multa le dau iarba pur si simplu :D

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 27 Mar 2010, 00:42

cristinamar scrie:Pana una alta, am pus grau la crescut in niste ghivece, la serviciu. Mie nu-mi plac florile in ghiveci, dar la graul meu ma uit mereu. Weekendul asta a mai crescut ceva.

Si la noi e foarte frumos porumbul, a crescut asa mare in doar 9 zile dupa ce am pus semintele incoltite in ladita cu pamant.

Imagine
Imagine

Pe langa aceasta mai primesc si iarba verde, papadie, rocoina, trifoi, sfecla rosie, alte legume etc.

Gabici
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde Gabici » 06 Apr 2010, 09:55

Poate sa imi spuna cineva daca porculutzii au voie sa manance urzica moarta?
Arata ca si urzica doar ca planta poate fi mai mica la inaltime, si nu "inteapa" ca si urzica vie.
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

chilli_pepper
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde chilli_pepper » 06 Apr 2010, 10:07

au voie urzica vie dar uscata
O gogoasa de 1004g si o placinta de 1022g. Sa tot papi! :lol:

Gabici
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde Gabici » 06 Apr 2010, 10:35

...si urzica moarta? :shock: ceva de genul asta
http://www.eplante.ro/plante-a-z/urzica ... latum.html
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Înapoi la “Ingrijire, hranire”