Chist ovarian, tumoare mamara

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

MihaelaStan
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde MihaelaStan » 15 Iun 2009, 12:04

Mica Pat a devenit mai arțagoasa, am observat asta saptamana trecuta cand s-a certat cu Nisa intr-o zi, și acum 2 zile iar. Nici n-o lasa sa urce pe casuța sa pape fan asa ca trebuie sa las mai mult fan in cușca.

Tratamentul hormonal cum se administreaza? Ma tot gandesc ca daca e sa fie un chist ce as putea sa fac? Ea are 6 ani, a fost operata anul trecut din cauza unui chist. Nu mai vreau sa fie operata sau sa fie supusa unui tratament agresiv (injecții). Daca mararul ar fi bun, as putea sa-i dau ei mai des, poate chiar zilnic 2-3 fire.

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 16 Iun 2009, 09:09

Trebuie pus diagnosticul pentru a putea urma un tratament potrivit in functie de boala/afectiune.

Tratament hormonal ce se aplica la porcusorii cu chist ovarian pentru reducerea acestuia este de ex. cel GnRH (gonadotropin-releasing hormone - hormonul eliberator de gonadotropina), are denumirea de Cystorelin si nu produce efecte negative cum sunt cele ce apar in cazul administrarii de hCG (gonadotropina corionica umana) la porcusori.
La Cystorelin doza pentru porcusori: 0.5 ml la intervale de doua saptamani, 2 injectii.

O alta optiune este tratamentul cu hormonul sintetic Lupron (agonist GnRH).

Daca trebuie repetat tratamentul dupa o anumita perioada (mai des sau mai rar), depinde de la caz la caz. Se aplica atunci cand se considera ca interventia chirurgicala nu este necesara sau este/poate fi prea riscanta.

Marar poate primi, dar nu mult si de preferat nu prea des. Rodiile contin si ele fitoestrogeni, ocazional se poate da suc de rodii, mai rar si in cantitati mici germen/iarba frageda de lucerna sau trifoi rosu, tot ocazional cateva seminte de floarea soarelui decojite, printre alte plante medicinale si coada soricelului (nu in cantitati mari si repetate) etc. Cum acestea insa nu au efecte considerabile, accentul sa fie pe o hranire echilibrata, posibil cat mai diversificata.

marinexu
Nou venit
Nou venit

Probleme genitale si chist ovarian

Mesajde marinexu » 06 Aug 2010, 21:51

sa fac un mic rezumat. prima problema a fost o diaree. cu ceva cunostinte personale si sfaturi ale Mariei rezolvam problema asta. pe toata durata acestei probleme porcuta a mancat ok. dupa rezolvarea diareei am observat o scurgere genitala cu un miros urat si usora tenta rosiatica . urmatorul pas la Ionescu cu ea. se incepe tratamentul cu Baytril 3 zile, o injectie pe zi.chiar dupa prima injectie scurgerea se accentueaza dar nu mai are acea tenta urat mirositoare. Ionescu zice ca e ok ca "se curata". porcusorul primeste biotics constant dupa injectiile cu antibiotic. alta problema, porcusorul incepe sa nu mai manance. se termina tratamentul cu antibiotic, simptomele sunt aceleasi , scurgere cu tenta rosiatica, porcusorul refuza mancarea si apa. este hranit cu forta , surc de morcovi, pelete pisate amestecate cu suc de morcovi, vitamina C si beres, hidratat tot cu forta.
ce ma ingrijoreaza cel mai mult este lipsa apetitului, in cel mai fericit caz viziteaza bolul cu mancare, fanul, peletele , apa, dar nu se atinge de ele , doar verifica ca sunt acolo.
a ramas ca luni sa mergem iar la ionescu sa o mai verifice si posibil sa facem o ecografie, ca apoi, daca este cazul sa o operam (ce sa opereze , nu inteleg).
ceea ce nu mai inteleg e ce infectie genitala poate avea de nici 3 zile de baytril nu au oprit-o. de aceea orice parere sau sfat poate fi util in salvarea acestui porcusor, e cea din poza de la avatar (femela, 4 ani, nu a avut nici o nastere)

marinexu
Nou venit
Nou venit

Mesajde marinexu » 07 Aug 2010, 13:31

ok, informatii noi. am facut astazi ecografia , se pare ca este o combinatie intre chist si infectie. o sa o operam maine. e posibil ca si lipsa de mancare sa fie provocata de durerile care le are. recomanda cineva un medicament care sa-l dau imediat dupa operatie?

AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde AndreeaC » 07 Aug 2010, 14:07

Daca o opereaza Dl Ionescu iti va spune dansul ce e de facut dupa operatie si ce medicamente sa ii dai.
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

marinexu
Nou venit
Nou venit

Mesajde marinexu » 07 Aug 2010, 16:46

nu o operam la ionescu ci la la Polivet, cabinetul Dr Andrei Tanase. ionescu s-a ferit de la inceput sa o opereze de aceea a incercat si tratamentul cu antibiotic, desi acum sincer, vazand rezultatul (tot la operatie s-a ajuns) numai ca am pierdut atatea zile si porcusorul nu mai mananca nimic singur de marti (se pare ca ceea ce ii admnistram nu este suficient pentru metabolismul lor) a pierdut si in greutate, e mai mult piele si os, sincer as fi preferat sa fie operata pana acum. la starea in care este acum (se strange rau de burtica si chitaie de durere), ochiul stang deja a pierdut din stralucire si devine uscat, nu cred ca mai prindem nici operatia de maine, si chiar daca o prinde, cred ca e prea slabit sa se recupereze. numai dumnezeu stie cum va fi.eu inca sper in bine

pishcotzzika
Membru avansat
Membru avansat

Mesajde pishcotzzika » 07 Aug 2010, 16:51

imi pare tare rau sa aud asta :( ai incredere in ea sigur o sa reziste, stai cu ea cat de mult poti, vorbestei, linisteste-o, eu cand porcutul meu a facut soc termic si a lesinat pana la doctor am acut cam 20 d min tot timpulo i-am vorbit, l-am incurajat i-am zis ca el e baiat puternic ca e voinicul lui mami, si ca o sa resite 20 d min pana la doctor nu mi-a tacut gura o secunda si nu stiu poate e doar imaginatia mea dar vedeam cum se chinuie parca sa se ridice, sa se miste....sa stii ca ei simt foarte mult cand esti alaturi de ei :up: , o sa fie bine, ai sa vezi maine o vei opera si o vei aduce acasa si se va pune pe picioare si totul va fi bine :up2:
CIUCI alias NEGRUTZU pupa toate porculinele de pe forum :*...:)))

cosmina
Forumist
Forumist

Mesajde cosmina » 07 Aug 2010, 23:43

de mult trebuia dusa la doctor.. of acuma ca e asa slabita nu stiu daca rezista..
niste vitamine daca ii dadeai, si biotic,, de aia mor porcii asa repede ca boala le slabeste organismul, si se dezintegreaza si mor.. ooff. daca traieste e minune :cry:

AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde AndreeaC » 08 Aug 2010, 00:09

Eu cred totusi ca in ochii lui Dumnezeu suntem egali. Fie ca suntem oameni sau animale ori pasari.Sa speram ca norocul ii va fii aproape si Dumnezeu isi va indrepta privirea catre suferinta ei maine. Noi cu siguranta ii vom tine pumnii si labutele(multe la numar) asa ca asteptam vesti ... BUNE !!!

Mult noroc micutei !
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

marinexu
Nou venit
Nou venit

Mesajde marinexu » 08 Aug 2010, 07:48

a fost dusa la doctor, luni, marti, miercuri cand a vacut baytril, si vineri moment in care ni s-a spus sa revenim luni sa i se vada starea si atunci sa facem ecografia. numai ca vazand ca starea ei nu dor ca nu se imbunatateste dar se si agraveaza, am decis ca ieri sa facem ecografia, si daca era posibil o operam de ieri. a ramas operatia pe astazi.
porcusorul a primit biotics si vitamna c zilnic de cand nu a mai mancat singur.
ce regret este ca am facut ce a zis doctorul dar s-a ajuns tot la ce evita el: operatia. una era sa-i fac operatia luni sau marti, si alta astazi cand e foarte slabita.
o sa va mai dau detalii mai incolo, dupa operatie

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 08 Aug 2010, 10:27

porcuta bombi, a lui marinexu a avut parte de multa ingrijire, numai ca dr ionescu a cam taraganat lucrurile
e un medic bun, dar mai are si scapari
oricum altul nu avem sau nu am descoperit noi
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

maddy
Initiat
Initiat

Mesajde maddy » 09 Aug 2010, 11:47

marinexu a scris:
urmatorul pas la Ionescu cu ea. se incepe tratamentul cu Baytril 3 zile, o injectie pe zi.chiar dupa prima injectie scurgerea se accentueaza dar nu mai are acea tenta urat mirositoare. Ionescu zice ca e ok ca "se curata". porcusorul primeste biotics constant dupa injectiile cu antibiotic. alta problema, porcusorul incepe sa nu mai manance. se termina tratamentul cu antibiotic, simptomele sunt aceleasi , scurgere cu tenta rosiatica, porcusorul refuza mancarea si apa. este hranit cu forta , surc de morcovi, pelete pisate amestecate cu suc de morcovi, vitamina C si beres, hidratat tot cu forta

eu nu inteleg cum de l-a trecut imediat pe antibiotic, fara sa ii faca o analiza in prealabil? parerea mea e ca antibioticul trebuie administrat ca o ultima solutie, pentru ca distruge destul de tare flora intestinala chiar si cu probiotic. Si eu am avut porcusorul foarte bolnav, intoxicat cu imaverol(care e foaret toxic), si a avut stomacelul foarte afectat si diaree continua. L-am tratat cu probiotics de trei ori pe zi si eridiarom de 2 ori pe zi, timp de 2 saptamani. Sanatate multa!

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 09 Aug 2010, 12:16

eu cunosc povestea si nu vreau sa fac pe desteapta
dar cred ca trebuia facut antibiotic si ecografie din prima zi
apoi operatie de urgenta pentru evitarea septicemiei
nu inteleg de ce ionescu se fereste de ecografie
si eu i-am cerut sa ii faca porcutei lady si a refuzat
m-a trimis la radiografie
mi se pare mult mai periculoasa radiografia si in plus nu se pot vedea eventualele chisturi sau alte nenorociri

porcuta bombi a fost operata ieri, sa ne rugam la D-zeu sa treaca cu bine perioada grea
ce pot sa spun e ca are parte de multa ingrijire si iubire
o sa ne dea adrian amanunte, cand o sa poata
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

cristisz
Moderator
Moderator

Mesajde cristisz » 09 Aug 2010, 13:14

Tinem si noi pumnii si daca are nevoie de ajutor va rog sa-i spuneti ca sunt aici.

marinexu
Nou venit
Nou venit

Mesajde marinexu » 09 Aug 2010, 21:14

au aparut acum alte probleme , care se accentueaza. problema e ca nu mai stiu la ce doctor sa mai apelez. acum are convulsii in zona burtii si se chirceste respiratie foarte accelerata, doctorul de la polivet care a facut operatia a spus ca e normal si ca ar fi o respiratie complementara sau ceva de genul. caca a facut astazi (desi nu stiu din ce) pisu in schimb nu prea si de aceea i sa dat un diuretic. sincer nu stiu ce sa spun, cine are dreptate si ce mai poate avea porcusorul. oricum astazi a refuzat si alimentarea cu seringa, dar si astazi si maine si cat va fi nevoie mergem si facem vitamine, glucoza si hidratare subcutanata.
avand in vedere ceea ce a avut uter invelit in pungi de puroi, ovar mai mare ca cel al unei pisici( asa a spus doctorul ) chisturi fara numar, septicemie datorita raspandirii infectiei, acest porcusor inca se lupta sa traiasca. astazi cand am venit de la munca si alergam, speram sa o mai prind in viata si cand o vedeam ce spame are am decis sa-i pun si pe ceilalti doi alaturi de ea pentru a fi din nou toti 3. amandoi au iubit-o si au stat altaturi de ea parca simtind durerea ei. am vrut ca macar in ultimele clipe sa fie din nou toti, asa cum au fost pana acum mereu de aproape 4 ani. acum sper ca sa mai prindem si ziua de maine pentru a ne mai lupta sa traim. sper sa apucam sa incepem sa mancam pentru a ne reveni. acum astept si pareri in caz ca se agraveaza situatia si refuza sucul de morcovi cu biotics, beres si vitamina C, cat poate trai un porcusor doar cu injectii si perfuzii? asta in mod normal , nu mai luand in considerare ca are operatie si uter si ovare extirpate.

sper sa fi inteles ceva, ca, din pacate, mai coerent de atat nu pot fi.

Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”