Urina roz / cu sange

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Roxa
Membru Junior
Membru Junior

Re: Urgent am nevoie de un raspuns!

Mesajde Roxa » 19 Dec 2013, 15:38

Revin...am facut exact cum mi-ati spus dvs. ( a stat putin cu burtica in sus, dar asta e trebuie sa ne facem bine)
In schimb, i-am urmarit fiecare miscare si am observat ca nu de la acele zgarieturi ii curge sange, porcutul urineaza cu sange si deja e un semnal de alarma prea mare pt mine si nu stiu ce sa fac in acest caz. Posibil sa fie infectie urinara?
Daca da...cu ce se trateaza?
Astept un raspuns si va multumesc!

Roxa
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Roxa » 19 Dec 2013, 18:57

Acum am venit de la medicul veterinar...porcutul meu are cistita :(
I-a luat temperatura ( 38 grade are) si mi s-a spus ca e normala.
Apoi i-a facut injectie cu un antibiotic nu mai tin minte numele, insa maine am sa intreb din nou. Antibiotic de culoare galbena ce incepe cu DY...
Mi-a dat niste pastilute ( 1 jumate la 12 ore timp de 5 zile) care la fel nu am retinut denumirea... :(
Maine dimineata mergem din nou sa ne faca injectabilul si intreb denumirea lor.
Pentru zonele unde care ii cade parul sa opresc tratamentul cu Sporil, fiind puternic si sa nu ii cauzeze altele si mai grave ( mi-a spus ca in cazul in care s-a lins porcutul sa nu ii fi cauzat aceasta infectie urinara) si dupa ce tratam cistita abia atunci sa-i fac baie cu sampon KETOCONAZOL.
Ii dau si fresh de portocale cu Vitamina C ( nu prea agreeaza, ii dau mai mult fortat).
O zi frumoasa va doresc!

Roxa
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Roxa » 20 Dec 2013, 15:21

buna ziua din nou. la recomandarea doctorului am fost la alt cabinet veterinar care are aparatura specializata de cea mai buna calitate. in urma ecografiei care i-a fost facuta a rezultat ca are o pietricica marisoara la vezica, insa mi-a spus ca nu exista tratament pt. pietre la vezica.Le va elimina in timp, dar si cu adminsitrare de lichide, insa el nu bea deloc apa. in cei 3 ani de zile nu a baut deloc desi are adaptaroare. ar mai fi o solutie....operatia...insa sunt sanse 50:50 de supravietuire si mi-e frica....
pt dermatita acesta este tratamentul: IVERMITE OTIC 1-2 pic. pe fiecare zona cu problema o zi da una nu, antibiotic Enroxil 1/2 pastiluta 4 zile,eubiotics si nospa .
Din ce am citit pe forum majoritatea am vazut ca le dadeau porcutilor si ceai de merisor. Am sa-i dau si eu daca este bine.
Eubiotics in ce cantitate sa.i dau?
Astept un raspuns .
Multumesc

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 21 Dec 2013, 00:17

Probioticul EuBiotics se da dupa 1-2 ore dupa administrare antibiotic, un varf de cutit amestecat cu apa plata, vezi cum am procedat eu viewtopic.php?p=117252#p117252

Roxa
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Roxa » 21 Dec 2013, 15:58

Multumesc frumos.
Am cautat imediat dupa ce am postat mesajul anterior cum se administreaza EuBiotics si am gasit atunci.

Roxa
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Roxa » 28 Dec 2013, 02:54

Buna ziua!
Tin sa va anunt ca porcutul meu a fost operat....i-a fost eliminata piatra din vezica de marimea unui bob de mazare :( de luni dimineata cu succes si de atunci il supraveghez continuu atat eu cat si doctorul veterinar. Pana la urmatoarea vizita la vet., mai exact luni ( 30 oct.) nu pot sta linistita...in weekend nu este la cabinet.
I-am pus 2 paturele albe pentru a-l verifica si totul pare normal. Astazi am observat ca dupa ce urineaza pe paturica, initial culoarea urinei este normala, dar dupa cateva minute ( cu aproximatie 5 minute) culoarea urinei de pe paturica se schimba din cea normala in una maronie si nu inteleg ``fenomenul``. La sfatul vet. am oprit tratamentul cu Ivermite otic si antibiotic pentru dermatita, iar de maine sa-l dau cu mibazon si crema de galbenele in zile diferite ( o zi cu mibazon...urmatoarea zi cu galbenele) + vit. C 4-5 picaturi. Vet. l-a dat cu un spray pentru dermatita si pe spate pentru a nu se extinde, insa nu cred ca asta poate fi cauza daca s-a lins pt. ca a mai fost dat si inainte de operatie. Paturelele sunt clatite din abundenta cu apa, deci nici urma de detergent pe ele...
In ultimele 2 zile/ ore a papat: morcov, ardei gras rosu si galben, castravete, telina, banana, mar, patrunjel matase de porumb si papadie uscata ( acestea din urma luate de la plafar vineri, 27.12.2013 ),dar si nelipsitul fan Padovan ( Alpine Hay) cat si hrana speciala Cavia Complete Verselle-Laga combinata cu Crispy Muesli Verselle-Laga. Inca nu am reusit sa-l conving sa bea apa din adapatoare, dar ii dau zilnic minim 30 ml de apa cu seringa ( deja s-a obisnuit sa bea apa cu seringa si nu mai e chiar asa mofturos cand e vorba de seringa).Porcutul se comporta ca de obicei, mananca normal, doarme si ma pupaceste la fel de mult ca inainte.
Va rog sa ma lamuriti in legatura cu acest ``fenomen`` daca se poate. Am sa iau si o proba de urina pt. luni cand il duc din nou la control, dar pana atunci stau ca pe ace...
Am fost atat de speriata cand am crezut ca il voi pierde si multumita doamnei doctor care s-a dovedit ca are o experienta surprinzatoare din partea mea cu porcusorii de guineea si nu numai, nu s-a intamplat nimic grav.
Cealalta porcusoara are aceeasi alimentatie si nu am vazut nimic asemanator la ea ( este separata de porcusor pentru a nu lua si ea acea dermatita), insa daca aveam mai multe cunostinte despre guinezi nu luam fetita :( ...nu as vrea sa o dau pentru ca e tare dulcica. Am vorbit cu vet. si despre castrare, avand multe interventii de acest gen la porcusori cat si la hamsteri (nu am insistat mult pe acest subiect, important e sa-si revina complet ) dar daca nu il va afecta voi fi foarte fericita sa-i vad din nou jucandu-se si dormind impreuna.
Va multumesc pt. un raspuns!

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 28 Dec 2013, 10:56

Culoarea urinei este relevanta la cea proaspat eliminata, dupa ce ajunge pe paturica sau pe asternut, se poate modifica culoarea in functie de mai multi factori.
Pe langa apa poate primi si ceai de merisor, sau comprimate ce contin extract de merisor, deoarece ajuta mult chiar si in recuperare, extractul de merisor pe langa multe alte proprietati benefice inhiba dezvoltarea unor bacterii, elimina inflamatia, are si un efect puternic antibacterian, antiinfectios, vezi viewtopic.php?p=117543#p117543 si viewtopic.php?p=113670#p113670

Ii dorim insanatosire si recuperare cat mai rapida! :heart:

Roxa
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Roxa » 28 Dec 2013, 13:43

Multumesc frumos pt. raspuns! La fel le doresc si eu tuturor porcutilor, sa fie sanatosi!

Roxa
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Roxa » 30 Dec 2013, 22:38

Buna din nou!
Am fost astazi la vet. sa scoatem atele in urma operatiei si totul a decurs bine. Am dus si o proba de urina, iar doamna doctor mi-a explicat si acel fenomen de schimbare a culorii urinei, spunandu-mi ca se mai vad niste cristale de oxalati ce trebuie sa le elimine band apa si ceaiuri multe.
In cazul in care urineaza din nou cu sange ( sper sa nu se intample :( ) sa-i adminstrez BISULFIM pe cale orala 10mg/zi cateva zile.
Insa am citit toate topicurile de aici si am vazut ca patrunjelul contine cea mai mare cantitate de oxalati..si el avea zilnic in alimentatie patrunjel pt. ca il savureaza cu placere :( Desi patrunjelul are un continut mare de vit. C el ii si dauneaza in timp daca ii este administrat in doze mari ceea ce eu nu am stiut pana acum...
Ma simt atat de vinovata de acest lucru...daca avea o dieta atent selectionata poate nu i se intampla nimic grav si nu era necesara operatia :(
De fapt alimentatia lui este una buna, doar ca am exagerat cu patrunjelul si mi-am dat seama prea tarziu de acest lucru...

Intrebarea mea este : Ce alimente ii pot oferi pt. a elimina mai usor aceste urme de oxalati?

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 01 Ian 2014, 13:13

Roxa
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Roxa » 01 Ian 2014, 18:25

Va multumesc frumos! Cu toate sfaturile de aici toti porcutii au o viata mai buna!
Respectele mele!

lucyfoxy25
Initiat
Initiat

Ajutati-ma ! Nu mai stiu ce sa fac !

Mesajde lucyfoxy25 » 14 Mar 2014, 12:04

Va rog sa ma ajutati! Am citit foarte multe aici si am invatat multe de la voi.Am 2 porcusori de guineea Albus si Piper, fratiori in varsta de 3 anisori si ceva . Piper e sanatos , are 900 de grame , mananca de toate orice la orice ora . problema pe care o am e cu Albus celalalt porcusor. Acum vreo 2 saptamani il tot auzeam noaptea plangand si nu stiam ce are. Mi-am dat seama la un moment dat ca plangea cand voia sa faca pipi sau caca. Am crezut ca este constipat si l-am dus la un cabinet din timisoara care este pe calea sagului. Eu cu acest porcut am avut probleme anul trecut, a avut o semipareza pe piciorul din spate si l-am dus la dr. Mircea Dumitru, un doctor exceptional care mi l-a facut bine. Acum 2 sapt.,pe 1 martie cred...nici nu mai stiu exact, intr-o sambata cand l-am dus la acel cabinet de pe calea sagului am aflat ca dr.Mircea nu mai lucreaza acolo si era un domn care cred ca era asisitent. cand am ajuns cu el acolo am vazut ca facuse pisu f putin mai rosu si mi s-a parut ca sange dar asistentul a zis ca nu e sange. i-a facut un antiinflamator si vitamina c injectabil si ne-a dat niste pastilute( simeticone) pentru absorbirea gazelor. seara i-am dat pastiluta in cantitatea care ne-a zis-o asistentul pe o felie de castravete pe care a mancat-o cu greu probabil ca avea un gust urat acea pastiluta. a doua zi nu a mai acceptat felia de castravete si nu am mai putut sa ii dau pastiluta pisata nici pe morcov mar si seara cand i-am scos pe covor pe amandoi am constatat ca Albus al meu facuse pipi cu sange dar nu mult ci doar o picatura. luni sau marti in 3 ,4 martie l-am sunat pe dr. Mircea ca inca aveam nr. lui de telefon si am vb cu el sa vina sa il vada ,caci dr. Mircea nu mai lucreaza la cabinet ci doar pe teren. cand a venit sapt.trecuta a observat ca are forta in el , e activ iar eu ii zisesem ca face pipi cu sange si a vazut si el.a zis ca are o infectie urinara si i-a facut antibiotic injectabil vineri in 7 martie si duminica din nou a venit sa ii faca. apoi ne-a lasat in seringa antibioticul si ne-a zis sa il administram noi in apa din pipeta ( adica jumatate de ml de seringa la 500 ml de apa din care ii puneam dimineata in pipeta si seara ii faceam din nou proaspat.) i-am facut asa 5 zile iar in astea 5 zile a inceput sa refuze complet mancarea ( bobite, fan, patrunjel , marar, mar, morcov ) nu mai manca nimic si ii adminitram noi cu sergina suc de morcov.i-am dat si eubiotic si vitamina c si vitamina b complex . acuma marti dr. a fost din nou la noi si ne-a zis sa mergem sa facem o radiografie ca sa excludem un calcul renal. am fost am facut radiografia , a vazut-o ieri a fost la noi din nou i-a facut si glucoza injectabil( o sa atasez radiografia daca pot)... dar eu sunt disperata porcusorul meu nu mai mananca nimic de cateva zile, nici apa nu prea mai bea, il hranim noi cu seringa artificical . Dr a zis ca nu avem alta solutie decat sa ii dam cu seringa sa il alimentam ca altfel moare. Are interes fata de hrana o miroase dar nu mananca nimic parca face greva foamei. noi ii dam suc de morcov, ceai de merisor de 2 3 zile nu mai stiu, eubiotic, vit c , vit b complex, picaturi beres drops plus toate in cantitatile indicate de domnul doctor. va rog ajutati-ma ce sa mai fac sunt chiar disperata!!

am uitat sa spun ca atunci cand l-am dus la cabinet avea 815 grame si acum are cam 650 de grame...:((((
Fişiere ataşate
radiografie.jpg

Gemon
Site Admin
Site Admin

Re: Ajutati-ma ! Nu mai stiu ce sa fac !

Mesajde Gemon » 14 Mar 2014, 19:19

Pare sa aiba o piatra, pentru interpretare este nevoie de parerea unui medic experimentat.
Durerea si inflamatia ce insoteste aceasta afectiune, duce la inapetenta, in cazuri grave chiar la moarte daca nu este efectuat o interventie chirurgicala (sau foosit un aparat care distruge calculii renali).

Vezi radiografii cu litiaza renala
Imagine
Imagine

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Urolitiaza la https://guineaguinea.wordpress.com/2014 ... ct-stones/
http://www.paragonvet.com/small_animal- ... dder_stone

La Facultatea veterinara din Budapesta la un caz similar piatra a fost sparta in bucati mai mici ce puteau fi eliminate de porcusor, vezi viewtopic.php?p=122923#p122923

Incearca foarte fin sa lubrifiezi si sa masezi usor zona genitala cu crema de galbenele, pana ajungi la medic, acest procedeu poate ajuta eliminarea pietrelor mici, masculii avand orificiul mai mic, elimina mai greu in comparatie cu femele. Dieta si consumul de lichide trebuie reevaluata, deoarece chiar si dupa interventie chirurgicala se poate repeta problema (dieta nepotrivita, predispozitie genetica).
Bine e sa primeasca supliment cu extract de merisor cel putin cateva luni, vezi viewtopic.php?p=113670#p113670

Scri ca Dr. Mircea Dumitru nu lucreaza la cabinet, numarul de telefon al Dr-ului Simiz Florin il gasesti la viewtopic.php?p=2443#p2443, el este la USAMVBT, incearca sa stabilesti o programare la el cat mai curand posibil.
Porcusorul este slabit dupa atata suferinta, cu trecerea timpului poate duce la diferite complicatii ce scade sansa unei recuperari.

lucyfoxy25
Initiat
Initiat

Mesajde lucyfoxy25 » 14 Mar 2014, 20:41

Domnul dr Mircea a fost si azi si i-a facut glucoza din nou si a zis ca nu poate fi operat in starea in care e. se tine pe picioruse doar ca inca refuza mancarea. am inceput sa ii dau acum urinal akut 1/8 din acel comprimat si mai vreau sa ii dau deseara ca am vazut ca se poate da de 2 ori maxim pe zi. dr a zis sa nu ii mai dau antibiotic ca e si asa slabit.
nu ne-a zis exact daca ar avea o piatra sau vreun calcul ceva..nu mai stiu cum sa fac si ce sa fac o sa ii dau urinal akut si sa vad daca isi revine cat de cat. multumesc pentru informatii. spune-mi te rog daca crezi ca e tarziu sa ii dau acest urinal.

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 14 Mar 2014, 21:44

Contine extract de merisor in forma concentrata, are efect benefic asupra cailor urinare.
Trebuie hranit cu ajutorul seringii. Daca nu accepta hrana, organismul va slabi si mai mult si intra intr-un cerc vicios, exista un produs pentru porcusorii bolnavi, inapetenti numit Rapid Care, vezi viewtopic.php?p=128499#p128499

In cazul in care are dureri, refuza sa manance, la porcusori se poate administra (1,5 mg substanta activa Meloxicam/ml, adica 1,5 mg/ml), cate 0,1 ml de doua ori pe zi combate durerea si indirect ajuta la cresterea apetitului, deoarece nesimtind durerea este mai motivat sa inceapa sa manance, prima data putin, dar neaparat oferit mai des (chiar la fiecare ora), ca apoi sa se dea la 2-3 ore, marind tot mai mult, treptat, cantitatea, in functie de apetit, interes.

Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”