Formatiune lunga, alba, consistenta in uretra masculului

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

andreiiustin
Initiat
Initiat

Mesajde andreiiustin » 01 Iul 2012, 18:31

Am un porcusor, baiat, cumparat acum o luna. Era micut si vanzatorul mi-a spus ca are 3 saptamani. A crescut foarte tare, s-a triplat. Acum cateva zile am observat ceva la cuculet si am crezut ca are o mizerie. Am apucat cu unghiile sa dau jos dar cand am tras a iesit ceva lung de vreo 5 cm, alb si consistent, ca un bat. Nu cred ca era vierme :( Va rog sa imi spuneti daca ati patit asa ceva. Multumesc!

adelinatache
Cercetas
Cercetas

Re: Boala?!

Mesajde adelinatache » 01 Iul 2012, 20:00

si eu am gasit la unul din porcutii mei asa ceva, ca un fir alb si urat mirositor. o fi de talas?
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum

Mesajde ramona_inka » 01 Iul 2012, 20:19

Putea sa fie un fir de talas/fan, putea sa fie lichid seminal. Cel mai simplu este mers la medic sa vada despre ce este vorba. Eventual o poza a zonei respective si a obiectului gasit acolo.

Andrei sunt sigura ca intre timp ai citit pe site si ai aflat ca porcutii nu trebuiesc tinuti singuri ci macar cate doi de acelasi sex. La varsta pe care o are puiul tau poate avea ca partener un porcut de orice varsta. :up:

andreiiustin
Initiat
Initiat

Mesajde andreiiustin » 01 Iul 2012, 21:39

Al meu nu sta in talaj. Il tin pe o musama si isi face nevoile pe o foaie absorbanta gen pampers ce o cumpar de la farmacia veterinara. Am auzit ca talajul este periculos caci ii poate zgaria la fundulet. Deci baiatul meu s-a facut mare :)

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 02 Iul 2012, 09:45

Baietelul tau este inca pui, cresterea si dezvoltarea nu se fac in aceleasi proportii si simultan in intreg organismul, diferite segmente cresc inegal, pe la varsta de 10-12 luni dupa care porcusorul inca se dezvolta, intre un an si un an jumatate corpul "se aseaza", in conditii optime (factori endogeni/hormonali, cei exogeni, cei genetici, alimentatia, stresul etc. influentand cresterea si dezvoltarea) la varsta de un an jumatate capatand o infatisare armonioasa a unui porcusor adult. Faptul ca a atins maturitatea sexuala, nu inseamna ca este "mare", acorda o atentie dietei, puii avand nevoi nutritionale diferite fata de porcusorii adulti, este recomandat sa investesti in hrana speciala completa de buna calitate ( recomandarile noastre) si o alimentatie cat mai diversificata posibil (vezi ), si sa ii asiguri permanent fan si apa in adapatoare.

Porcusorii masculi poseda , acestea produc un lichid ce se coaguleaza instantaneu (coagularea este un proces complex de transformare a unui produs din stare lichida in stare de cheag) imediat dupa eliminarea lichidului seminal formand un dop vaginal care ramane in vaginul femelei cateva ore/zile, impiedicand montarea femelei in estru de catre un alt mascul (rival). Acest dop face deci imposibila imperecherea de catre un alt mascul, ramanand in vaginul femelei in perioada receptiva dupa ce ea a fost montata de mascul. La porcusorul matur din punct de vedere sexual se poate intampla ca lichidul spermatic (lichidul seminal eliminat de testicule) sa fie/sa nu fie propulsat in afara uretrei, dopul copulator sau o parte din acest lichid ramanand in interiorul uretrei, in conditii normale fiind eliminat spontan de porcusor (datorita glandelor ce produc un lichid alunecos ce se varsa direct la nivelul uretrei, lubrefiand aceasta si facand posibila eliminarea) sau in cazul in care e observat de catre stapan, fiind scos de catre acesta, nestiind ce este, confundand aceasta prezenta cu o afectiune/sau cu ceva asemanator unui vierme.

Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”