Intoarce capul spre stanga si plange daca il ating

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

irena
Membru de Elita
Membru de Elita

Re: Intoarce capul spre stanga si plange daca il ating

Mesajde irena » 24 Feb 2012, 22:37

Laura1005 scrie: desi pana acum a reactionat foarte ok, nu era deloc stresat.

stresul e ultimul lucru la care ma refer :) de la stres nu moare, insa daca raceste si nu stii cum sa il tratezi, exista riscul foarte mare sa il pierzi.
de aceea spuneam ca nu e recomandat sa il "scoti la plimbare". este sensibil atat la temperaturi scazute, cat si la cele ridicate.
mai apoi vine si stresul, care la fel poate sa aiba urmari.
dat fiind ca nu ai medici buni la tine in oras, cu atat mai recomandat e sa ai grija sa nu se imbolnaveasca (si aici ma refer in general).

pe mine ceea ce ma mira e faptul ca mananca normal... spuneai intr-o postare anterioara ca in afara de simptomele mentionate de tine
se comporta relativ ok si ca mananca. eu stiu ca porcutii atunci cand au dureri devin apatici si "refuza" sa manance (prin refuza ma refer
fie la faptul ca ar vrea sa manance, dar nu pot, ori din cauza ca au dureri nu vor)...
poze cu charlie si frankie: http://www.mypiggies.blog.com
Imagine

Laura1005
Nou venit
Nou venit

Mesajde Laura1005 » 25 Feb 2012, 02:22

Asta mi s-a parut si mie destul de ciudat, avand in vedere ca manaca normal si se comporta in general normal, are doar acele momente de discomfort cu inclinarea capului si planset, care dureaza doar cateva secunde.
E posibil sa ii fi intrat praf de la rumegus in ureche si sa il deranjeze?

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 25 Feb 2012, 08:57

laura, trebuie sa mergi la medic, sa vada ce e in ureche
din pacate noi nu te putem ajuta
ai mare grija , daca ii face antibiotic, sunt unele care ii omoara
http://www.gemon.ro/antibiotice.pdf
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

irena
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde irena » 25 Feb 2012, 12:33

laura, poti sa ii verifici tu urechiusele si sa le cureti daca sunt murdare. trebuie doar avut grija cum faci.
e chiar recomandat ca din cand in cand sa verifici daca e totul ok. gasesti pe forum ce si cum, da o cautare.
insa daca ar fi din cauza murdariei nu cred ca ar avea astfel de simptome. de aceea ma gandesc ca ar fi o
infectie, ceva...
teoretic cel mai bine te poate ajuta un medic... ce mai poti face e sa o suni pe dna dr. ana pantu, gasesti
nr pe forum. ii explici simptomele si vezi ce iti spune. desi cel mai bun diagnostic il primesti atunci cand
medicul are in fata animalul...
eu am mai cautat pe forumuri nemtesti, insa nu am gasit nimic similar...
poze cu charlie si frankie: http://www.mypiggies.blog.com
Imagine

ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum

Mesajde ramona_inka » 26 Feb 2012, 00:41

Poate fi o de la o lovitura, poate fi de la infectie (si atunci unul din simptome ar fi un miros urat din ureche), poate fi din cauza unei infestari cu un parazit si in acest caz este necesara aplicarea topicala in ureche a substantei Ivermectina: http://gemon.ro/boli.htm#urechi
Deci este neaparata nevoie de control veterinar.

crisa24
Cercetas
Cercetas

Mesajde crisa24 » 27 Feb 2012, 16:22

ce mai face micutul?
http://www.loveguineeapig.blogspot.com

Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Laura1005
Nou venit
Nou venit

Mesajde Laura1005 » 27 Feb 2012, 18:38

Micutul e mai bine, simptomele nu le mai are asa accentuat, doar o data pe zi mai face asa, ieri nici nu a mai inclinat capul, am incercat sa il curat in urechiuse dar nu stiu cum le inchide si le curat mai superficial doar(nu stiu daca ma exprim ok).
As putea eventual sa ii dau ceva preventiv pentru curatarea urechi, sau pentru infectie? adica sa io curat cu apa oxigenata, Ivermectina as putea sa ii dau, ii face rau daca nu are infectie? Urechiusa nu ii miroase urat si nici nu se vede ca ar fi ceva in neregula.
Medicul de la mine nu stie ce are:|.

crisa24
Cercetas
Cercetas

Mesajde crisa24 » 27 Feb 2012, 18:57

Cred ca este buna si apa oxigenata!
daca am sti ca este o infectie am sti ce sa te sfatuim, la fel si daca ar fi un parazit, asa presupunem pe nevazute....
eu l-as sterge cu Betadine, dar scurgi foarte bine prosopelul sau ce folosesti, un disc ceva, nu iti recomand betisoare de urechi se va speria si risti sa il ranesti.
pe exterior se vede ceva ciudat, anormal, vinisoare mai umflate, pete rosi, coji?
se scarpina?
are partener care l-ar fi putut musca cumva?

La o infectie la nivelul urechilor porcusorul de Guineea va inclina capul intr-o parte si va avea dificultati in deplasare. Este dureroasa si periculoasa (!) pentru porcusor. Va fi consultat de catre medicul veterinar, pentru a primi tratamentul corespunzator bolii. In cazul unei infectii la nivelul aparatului auditiv solutia Tresaderm, sub forma de picaturi in urechi, poate fi buna. Porcusorul va fi obligatoriu consultat, pentru a putea depista cauza, aceasta putand fi si o eventuala infestare cu paraziti Psoroptes.

http://www.gemon.ro/boli.htm#urechi

Psoroptes cuniculi - sunt acarieni care intalnim in urechile iepurilor, dar pot afecta si porcusorul, localizandu-se si inmultindu-se si in urechile acestuia. Daca observam ca porcusorul isi scutura des capul, isi scarpina des urechea, el poate fi infestat cu acest acarian. In urechile lui se formeaza o secretie rosie-maroniu, locul strapungerilor parazitilor se inflameaza, se formeaza cruste, sub cruste pielea devine cruda si va fi lipsita de par.

http://www.gemon.ro/paraziti3.htm#psoroptes
http://www.loveguineeapig.blogspot.com

Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 27 Feb 2012, 21:15

Laura1005 scrie:in perioada aia a mancat fan(din belsug), putin grau si porumb, si putin ardei si castravete, nou in mancarea lui a fost doar ardeiul si a fost putin. (...)
Piciorusele cred ca le-a avut amortite din cauza ca i-am dat prea mult castravete ca era vara si cum simtea mirosul cerea sa ii dam, si el a fost si foarte balonat atunci, si de aceea nu se misca, si-a revenit repede dupa ce i-am administrat ceea ce mi- ati sugerat atunci.

La ce grau si porumb te-ai referit, la seminte, sau la grau verde si porumb verde?
Ai multe de corectat in ceea ce priveste dieta, creste-i grau verde in ladita, vezi cum aici http://gemon.ro/forum/viewtopic.php?f=22&t=1699
Ofera-i de 3x/zi alimente proaspete cat mai diversificat, tot ceea ce introduci, faci treptat, prima data sa primeasca putin dintr-un aliment nou, asa ajustezi sistemul digestiv la tot ce inseamna nou. Sa primeasca putina sfecla rosie, la urmatoarea masa putina telina radacina, apoi dovleac galben, pastarnac, morcov, merita oferita la fel diversificat si citrice (odata pe saptamana, cateva bucati de portocala sau pomelo etc.), mereu un singur aliment proaspat la o masa, nu 2-3 diferite, pentru a nu avea o dieta monotona alegand doar ceea ce ii place. Castravete sa primeasca doar in sezon, il scapi de multe probleme daca sistezi in aceasta perioada. Pune fan si in cusca pe langa accesorii, nu doar in suport, este bine sa consume mult fan, fanul este alimentul de baza, asa il feresti de balonari, de dereglari ale florei intestinale, de probleme de tranzit, intestinele lui sunt lungi si au nevoie de fibre cu structuri lungi cum e fanul, hrana speciala de buna calitate la fel are in compozitie fibre lungi compuse din vegetale cu continut inalt in silicati (siliciul se gaseste mai ales in straturile exterioare ale vegetalelor, intareste peretii celulari ai plantelor) in forma nemacinata, tocmai pentru a stimula peristaltismul si a usura tranzitul intestinal.

Nu spala urechiusele cu apa oxigenata, i-ai face mai mult rau. Sa fie la caldura, tine-l in continuare pe ceva cald, incalzeste des un prosopel sau paturica pentru a sta mereu pe ceva cald si confortabil. Sa primeasca cura de vitamina C si de preferat si picaturi Beres, si incearca sa il hranesti, asa cum am mai mentionat mai sus, cat mai diversificat posibil.

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 27 Feb 2012, 23:08

Nu spala urechiusele cu apa oxigenata, i-ai face mai mult rau

de ce?
atunci cu ce poate spala ?

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 28 Feb 2012, 10:39

Urechiusele nu se spala, ci se sterg, folosind o solutie otica, un produs destinat special pentru curatare urechi, cum ar fi Oti-Clean, Epi-Otic, Bobi sau alt produs similar. Exista produse special destinate pentru porcusori, dar se pot folosi si cele destinate pentru caini, pisici, dihori etc.
Se pun cateva picaturi in ureche, in canalul auricular,
Imagine
se asteapta cateva secunde dupa care se maseaza foarte fin si delicat baza urechii. Apoi se sterge in interior in urechiuse doar partile usor accesibile cu o bucata tifon pe care s-au pus cateva picaturi din aceasta solutie otica, fara sa se foloseasca betisor de ureche. Solutia inlatura impuritatile, are actiune calmanta si antiseptica.

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 28 Feb 2012, 10:44

sa inteleg ca solutiile astea se pot folosi si la porcuti sanatosi ?

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 28 Feb 2012, 10:54

Se pot folosi, dar nu e bine sa se faca prea des, de obicei crescatorii curata urechiusele inainte de expozitii, unii crescatori recomanda a se curata dupa modul prezentat mai sus odata pe luna, la cele de rasa care au urechile lasate in jos. Verifica urechiusele, de obicei sunt curati, daca totusi observi putina murdarie, poti sterge partea accesibila cu aceasta solutie pusa pe un tifon sau vata, sau cu apa simpla incalzita, calduta. Mai rar, daca e justificat, poti pune si cateva picaturi de solutie otica in canalul auricular, masand apoi fin baza urechii.

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 28 Feb 2012, 10:56

de obicei sterg cu vata un pic umeda, dar numai cand e cazul
multumesc geda, e bine de stiut

Laura1005
Nou venit
Nou venit

Mesajde Laura1005 » 06 Mar 2012, 13:35

Multumesc pentru sfaturi, i-am sters urechiusele cu otis-t ( asta am gasit la farmacie, sper ca e buna), o singura data, si nu mai are probleme.
Am inceput sa ii diversific si dieta. E vesel acum , chiar nu imi explic de ce a reactionat asa.

Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”