NU MAI TAIATI DINTISORII CU CLESTELE !!!

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

maddy
Initiat
Initiat

NU MAI TAIATI DINTISORII CU CLESTELE !!!

Mesajde maddy » 08 Iul 2012, 19:26

Buna seara tuturor,
din pacate ieri sufletelul meu Faust s-a stins din viata. Va scriu acum cu sufletul sfasiat, pentru ca alti porcusori sa nu treaca prin ce a trecut micutul meu.
In urma cu aproximativ trei luni, Fausticul meu nu mai manca. Vroia dar nu putea. Am observat ca i se strambase gurita. Am vorbit cu Ramona si mi-a spus sa merg repede la Manea. Era plecat din Bucuresti. Am ajuns cu el la Ionescu care mi-a spus ca ii crescusera maselutele peste masura si ca nu isi mai putea misca limbuta, riscand sa se sufoce.
I-a taiat maselutele cu un clestisor. Desigur ca s-au fisurat pe longitudinala, permitand in timp tuturor bacteriilor sa patrunda la radacina dintilor. Oricat insista alti doctori spunand ca au mai taiat maselute cu clestisorul si nu au patit nimic....mie personal mi se pare imposibil. Acest fenomen de crapare al dintisorilor, apare inevitabil.. Dupa cum bine stiti maselutele lor sunt drepte in plan orizontal. Dupa taiere, maselutele lui erau ca niste creste muntoase. Normal ca nu mai putea mesteca cu asa dintisori. Manea a incercat sa ii pileasca, sa ii aduca la un nivel cat de cat uniform. Din pacate o maseluta fusese rupta din gingie, deci nu mai avea ce sa pileasca. Dupa toate astea, a urmat calvarul: facea abcese dupa abcese, antibiotice zilnic, a fost taiat pe obrajior de 4 ori, ptr ca se tot formau noi camere de puroi separate de cele care fusesera deja sectionate. In fiecare zi trebuia sa ii bag apa oxigenata in rani sa drenam puroiul. Nu va inchipuiti ce durere, pentru el. Lua si Meloxicam pentru dureri. A mancat saracutul 3 luni numai cu seringa. Avea dureri ingrozitoare dar s-a luptat incontinuu. Alaltaieri i-am facut radiografie si deja i se strambase de tot maxilarul si colac peste pupaza, o noua punga cu puroi ii aparuse sub ochisor, care normal ca ar fi trebuit din nou taiata pentru a fi drenata. Si atunci am zis stop. Nu il mai pot supune la alte interventii. Nu mai vroia de ieri nici sa manance, daca ii dadeam fortat dadea afara.
Am povestit toate astea, ca alte sufletele ca el sa nu treaca prin ce a trecut Fausticul meu.
Nu fac reclama vreunui doctor, nu zic Ionescu a fost de vina, mergeti la Manea. Zic doar atat: dintisorii TREBUIE PILITI, NU TAIATI.
In speranta ca ma va asculta cineva, va doresc numai sanatate porcutilor vostri si sa va bucurati de ei si sa ii iubiti cum numai voi stiti sa o faceti!

maria
Calauza
Calauza

Re: NU MAI TAIATI DINTISORII CU CLESTELE !!!

Mesajde maria » 08 Iul 2012, 20:13

maddy,
imi pare extrem de rau de suferinta porcusorului
dantura si digestia se refac extrem de greu, o data date peste cap
mai stiu porcusori care s-au chinuit asa ca al tau si tot aici s-a ajuns
imi pare tare rau
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

anne_Mary
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde anne_Mary » 13 Iul 2012, 11:12

Imi pare rau pentru porcusor! Nici eu nu stiam ca trebuiesc taiati dintisorii stiam ca ei se tocesc de la fan si daca ii mai punem in cusca cate o crenguta ceva.

maddy
Initiat
Initiat

Mesajde maddy » 13 Iul 2012, 19:29

Da intr-adevar ei se tocesc de la sine. In cazul lui Faust, a fost vorba de o crestere excesiva a molarilor, datorata unei rani din gurita. Avand rana in gurita nu a mai mancat si nu si-a mai tocit dintisorii. Poate ca nu m-am facut eu destul de inteleasa in primul mesaj. Situatia la care faceam referire, este cea in care avem de a face cu o crestre excesiva a dintisorilor din diferite motive.

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 13 Iul 2012, 21:36

se mai poate intampla sa se toceasca aiurea, desi mananca fan grosier si crengute
atunci trebuie mers la medic pt a fi indreptati
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

maddy
Initiat
Initiat

Mesajde maddy » 15 Iul 2012, 00:03

Asa este Maria! Si oadata ajunsi la doctor, ar trebui indreptati prin pilire si nu prin taiere. Parerea mea.

ciufuloi
Membru
Membru

Mesajde ciufuloi » 15 Iul 2012, 11:59

imi pare rau pacat ca nu a mai avut sanse de insanatosire ,condoleante CIUFULOI SI TOBITA SUNT ALATURI DE TINE
SA INVATAM DE LA 'NECUVANTATOARE' SA FIM MAI BUNI !

maddy
Initiat
Initiat

Mesajde maddy » 15 Iul 2012, 13:35

Multumesc din suflet!

Abby11
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Abby11 » 16 Iul 2012, 09:05

Buna ziua!

Ne pare rau pentru cele intamplate!

Pentru piliriea dintisorilor, porcusorul trebuie anesteziat?
Din pacate, Papucica noastra este intr-o situatie asemanatoare. Nu mai face puroi, dar abcesul nu e vindecat. Si ei i s-a strambat maxilarul.
Suntem intr-o situatie mai dificila, am mai scris intr-un topic...Momentan nici nu suntem in capitala, suntem in Tulcea. Pana la urma am luat legatura cu un doctor ( defapt doctori, pentru ca sunt sot si sotie ) si pana acum e binisor. Ne usuca de bani rofl ,dar macar sa fie Papucica mai linistita!

anne_Mary
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde anne_Mary » 16 Iul 2012, 11:21

Pai asta fac doctorii din Romania storc cati mai multi bani de la iubitorii de animalute.. Sper sa isi revina micutu sa ne anunti ce a mai facut.. Multa sanatate :heart:

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 16 Iul 2012, 12:01

Abby11 scrie:Si ei i s-a strambat maxilarul.

Relatia necorespunzatoare de contact intre dintii arcadelor dentare (poate) duce la malocluzie, dar este ingrijator faptul ca are maxilarul stramb. Dintii din spate pot fi examinati si cu ajutorul unui otoscop cu care se poate vedea starea si lungimea lor, pentru a nu anestezia inutil porcusorul in cazul in care nu dintii cauzeaza aceasta problema. La un maxilar stramb s-ar putea sa fie nevoie de o examinare radiologica in cazul in care nu se depisteaza prin control local cauza.
Suntem alaturi de el si ii dorim insanatosire.

Abby11
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Abby11 » 16 Iul 2012, 13:28

Multumim pentru raspunsuri!

La noi cauza se cunoaste. Malocluzia s-a produs din cauza dintilor, care au crescut repede din cauza problemei ( interminabile a ) abcesului.

Vom mai posta si eventual vom mai cere sfaturi/pareri.

maddy
Initiat
Initiat

Mesajde maddy » 18 Iul 2012, 00:49

Buna Abby, imi pare extrem de rau ca porcuta ta e in starea asta. Abcesul l-a facut la radacina dintilor ?
Legat de maxilarul stramb, pot sa iti spun ca din ceea ce am inteles eu de la dr.Manea, cu cat sta mai mult timp intr-o pozitie stramba, cu atat scad sansele sa se indrepte, pentru ca oasele sunt intr-o permanenta modificare si prin asta vreau sa spun, ca daca in structura osoasa intervine o modificare de pozitie, oasele incep si se "pliaza"pe situatie ca sa zic asa...In cazul lui Faust, dupa 2 luni am incept sa ne ingrijoram ptr ca maxialrul nu dadea semne ca s-ar indrepta si intr-adevar la radiografie a iesit exact lucrul de care ne temeam si anume ca pozitia osului care tine mandibula nu era in pozitie perfect orizontala ci inclinata intr-o parte...de unde si pozitia stramba a maxilarului. Scuze daca nu m-am exprimat prea stintific. Am sa incerc sa postez si radiografia. Tot doctorul mi-a spus ca poate ar fi existat o sansa cat de mica sa i se indrepte maxilarul, dar in conditiile in care nu ar mai fi facut deloc abces si infectia ar fi fost eradicata complet. Poate asa, spunea el, in vreo 2-3 luni sa isi revina. Dar, la Faust abcesele erau pe radacinile dintilor ...
PS: Prin maxilar stramb intelegi ca incisivii nu mai calca unii peste altii?

Abby11
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Abby11 » 18 Iul 2012, 16:43

Mai bine spunem povestea de la inceput si pana azi, acum ca avem nevoie de sfaturile voastre:
Problemele au inceput pe la sfarsitul lui februarie. Am observat o scadere in greutate, pofta de mancare mai scazuta si un inceput de diaree. Am mers cu ea la doctor, care i-a verificat dintisorii si a spus ca i-a crescut un dinte din spate mai mult(nu mai stim de care dinte era vorba). Solutia adoptata a fost taierea dintelui :( . Dupa cateva zile a facut un abces. La inceput doctorul i-a facut antibiotic, nu a trecut, a trecut la punctii, nu a mers, a urmat incizia si intr-un final a operat-o ca sa o curete pt ca abcesul se dezvoltase foarte mult. In tot acest timp ii drenam puroiul cu apa oxigenata, apoi ii puneam betadina sau tinctura de iod (dupa indicatiile doctorului). Dupa operatie am continuat tratamentul cu apa+betadina/ apa+iod.
De doua saptamani suntem in Tulcea. In urma cu cateva zile am observat ca i-au crescut dintii foarte mult si astfel am decis sa consultam un doctor. Aici i-am cunoscut pe doctorii sot si sotie care ne-au lasat o impresie buna. I-au facut antibiotic (nu mai stim ce antibiotic, dar ne-au spus si ne-au asigurat ca nu este daunator pentru ca am discutat pe tema listei de antibiotice interzise porcutilor) pentru ca acest abces, de atata timp, nu se vindeca si face mereu mai mult sau mai putin puroi. I-au cercetat dintisorii si au ajuns la concluzia (pe care oricum o banuiam) ca are malocluzie.
Azi am fost din nou la control si am vorbit mai mult de situatia ei. Partea cea mai urata este ca un dinte i-a crescut pana a ajuns in obraz (posibil vinovat de puroiul din abces), iar restul dintilor din spate - sus sunt crescuti foarte prost.
Ne pot ajuta cu pilirea lor, doar ca este o solutie de moment deoarece mandibula este foarte mult deplasata si va avea vesnic aceasta problema. Asta ar insemna sa-i facem o pilire a dintilor o data la 4-6 saptamani, ceea ce include si anestezia de fiecare data.
In tot acest timp, Papu a avut momente cand a mancat mai binisor - rontaia singura seminte, fan, legume desi nu manca precum un porc sanatos, ci mult mai lent, mai greu si cantitati mici (fara sa-i lipseasca burtica sanatoasa, biotics si vitamina C); a avut si momente cand a mancat mai putin bine - doar burtica sanatoasa, putine tarate inmuiate sau legume foarte moi si fara coaja. Ieri ne-a surprins placut : a fost mult mai vioaie, a mancat singura seminte, a chitait cand a auzit o punga (ceea ce n-a mai facut demult), dar azi iar e trista si sta ascunsa in casuta ei. Daca ii dam din seringa burtica sanatoasa+pelete+tarate papa fara mofturi. Azi dimineata era in stare sa se bage in paharul cu mancarica :lol: . Cu toate eforturile si ale noastre si ale ei, pe toata aceasta perioada a oscilat intre 500gr si 550gr. Problemele au inceput dupa un an de la venirea ei in familie.
Avem nevoie de indrumarile voastre. Ce putem face? Daca optam pentru pilirea dintilor o data la 4-6 sapt e o decizie inteleapta? Merita sa o supunem la aceste interventii, care oricum au riscurile si costurile lor? Doctorii de aici sunt dispusi sa ne ajute cu pilirea deoarece au cabinet stomatologic alaturat cu care colaboreaza. Ajunse inapoi in Bucuresti, vom gasi doctori veterinari dispusi sa faca asta atat de des? Daca nu optam pentru pilire, atunci sufocarea ar fi inevitabila, mai devreme sau mai tarziu si stiu ca nu am suporta sa o vedem asa. Suntem foarte confuze si avem nevoie de sfaturi.
Va rugam, ajutati-ne!

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 19 Iul 2012, 00:08

Cu un medic foarte bun care stie cum trebuie piliti dintii, exista posibilitatea de a corecta incet si treptat problema, daca nu are probleme cardiace si nu este foarte slabit, poate suporta anestezia, au mai avut si alti porcusori asemenea probleme si s-au refacut dupa o anumita perioada - e mai putin probabil sa poata toci singur dintii imediat dupa prima pilire, s-ar putea sa fie nevoie de asemenea interventii chiar de cateva ori, la majoritatea dupa trecerea a fiecarei 4 saptamani, punctul forte e medicul (sa aiba experienta, cunostinte, aparatura) in aceasta ecuatie. Pentru restabilirea contactului intre dintii celor doua arcade in acest caz probabil ar fi nevoie si de banda elastica cu ajutorul careia se realizeaza un contact ocluzal cat mai aproape de normal, daca simti ca poti ajuta porcusorul confectionand asa ceva http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/article ... re/f15-34/ acesta ar putea purta zilnic cateva ore o anumita perioada (in special noaptea, dar si ziua cateva ore) dupa pilirea dintilor, completand aceasta terapie si prin masarea perodica a muschilor masticatori. Se pot face toate acestea in asa fel, incat porcusorul sa fie ferit de stres (cat mai putine schimbari in viata de zi cu zi), daca stapanul mentine o relatie cat mai buna cu animalul bolnav care te asigur ca simte si aprecieaza rabdarea si e partener in recuperare.

Mai multe detalii aici Afectiuni disfunctionale ale articulatiei temporomandibulare http://www.gemon.ro/dinti2.htm

Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”