afectiune a pielii, va rog ajutor!!!

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Andreea Babyblue
Initiat
Initiat
Mesaje: 39
Membru din: 27 Feb 2011, 21:55
Localitate: Deva

Re: afectiune a pielii, va rog ajutor!!!

Mesajde Andreea Babyblue » 13 Sep 2011, 22:19

a zis ca are o micoza si ca ii va trece dupa 4 aplicari de imaverol. nu stiu ce substanta i-a dat, m-a intrebat daca am deparazitat-o vreodata si am raspuns ca nu. atunci a zis :
"ii dau un antibiotic pentru ca nu cumva sa aiba vreo infectie". pe urma i-a dat o vitamina si gata. porcuta se simte sincer foarte bine, topaie, mananca, nici nu s-ar zice ca e bolnava daca nu s-ar vedea bubitza. o sa ii dau si probiotics si vit c si beres.a zis ca atunci cand termin tratamentul sa il sun sa ii spun ce face porcuta sau sa merg la control daca persista rana.
inca o intrebare: voi cu ce va spalati porcusorii? ca mi-ati recomandat sa renunt la samponul pudra

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: afectiune a pielii, va rog ajutor!!!

Mesajde crisa24 » 13 Sep 2011, 22:27

Ultima oară modificat 13 Sep 2011, 22:43 de către crisa24, modificat de 3 ori în total.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: afectiune a pielii, va rog ajutor!!!

Mesajde FlorinG » 13 Sep 2011, 22:27

Porcuşorii nu trebuie spălaţi. Dacă e curat în mediul unde stau, atunci şi ei vor mirosi într-un fel de nedescris :heart: (mai ales fetele :tease: ). Porcuşorul se spală numai atunci când este recomandat de medic ca tratament împotriva unei boli. Iar dacă se întâmplă ca porcul să se murdărească şi trebuie neaapărat curăţat, de maxim două ori pe an, un şampon ca Johnson's Baby.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: afectiune a pielii, va rog ajutor!!!

Mesajde irena » 13 Sep 2011, 22:31

porcutii nu trebuiesc spalati decat in cazul unei boli de piele (pentru paduchi sampon pentru pisici ectocid
sau miau miau, pentru micoza sampon nizoral). poti sa ii faci preventiv baie cu sampon nizoral 1 data pe
an, insa te poti lipsi de ea :) imaverol trebuie aplicat pana cand rana s-a vindecat de tot si i-a crescut blanita
complet. tratamentul poate dura undeva la 3 saptamani.
in cazul unei boli de piele nu are nevoie nici de antibiotic, nici de vitamine. are nevoie de un tratament bun
(imaverol de exemplu) si o cura cu vit. c si picaturi beres :)
va pup si va doresc sanatate! pentru intrebari, sunten aici ;)

Andreea Babyblue
Initiat
Initiat
Mesaje: 39
Membru din: 27 Feb 2011, 21:55
Localitate: Deva

Re: afectiune a pielii, va rog ajutor!!!

Mesajde Andreea Babyblue » 13 Sep 2011, 22:46

multumesc pentru sfaturi. ultima problema :)
doctorul mi-a spus ca atunci cand prepar solutia cu imaverol, sa ud un tampon de vata si sa spal tot porcutul, nu numai rana. voi spuneti sa dau numai pe rana?

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: afectiune a pielii, va rog ajutor!!!

Mesajde crisa24 » 13 Sep 2011, 22:53

se recomanda si, si, dar daca speli tot porcutul, nu vad de ce mai dai cu vata(poate doar asa ca sa previi raspandirea si sa cureti in acelasi timp si rana principala)!
daca il speli insa total evita capul si usuca bine porcul eventual cu un prosop si pe urma cu un feon de la distanta de cel putin 70 cm, aerul cald este puternic pentru ei!
eu sincer am folosit local imaverolul 1 ml la 50 ml apa calduta se va albii, o zi da, doua nu, urmatoarea iar, pana la vindecare si inca de cateva ori(2-3) aplicat preventiv, dar fara exagerare ca dam in alte alea.....substanta folosita ramasa se va arunca....!
se aplica in rasfir, fara insa a aplica doar prin tamponare dar nici sa ii iei pielea, asa incet in profunzime dar fin!
Ultima oară modificat 13 Sep 2011, 22:55 de către crisa24, modificat 1 dată în total.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: afectiune a pielii, va rog ajutor!!!

Mesajde Gemon » 13 Sep 2011, 22:54

Citeste urmatoarele mesaje


si

Apasa butonul shift atunci cand faci click pe link (sau la mouse middle/scroll click), si pagina se va deschide intr-o noua fereastra.

P.S.
Mai bine copiez ceea ce am scris mai demult pe forum, pentru a accesa mai usor ceea ce e important:
Cu Imaverol nu se face baie! Solutia Imaverol 10 % de dilueaza in 50 parti apa calduta, in acest fel se obtine o emulsie de 0,2 % care se aplica pe piele (sau daca a fost deja diluat, atunci inainte de aplicare recipientul cu solutia diluata se pune in apa calda, pentru a avea efectul dorit). Cu aceasta emulsie de 0,2 % badijonezi zonele afectate in felul urmator: aplici pe piele miscand blana in directia opusa cresterii parului, pentru a putea aplica in profunzime, nu doar peste blana, dai cu aceasta solutie odata (o singura data) la 3 (trei) zile, avand mare grija sa nu ajunga pe mucoase (la gurita, ochi, nasuc). Obligatoriu schimbi talasul si il pui pe asternut curat, speli toate obiectele/accesoriile cu care a intrat in contact, prosopelul, paturica pe care sta etc., iar adapatoarea si bolul de hrana clatesti numai cu apa cu otet si apoi cu apa curata! Ai foarte mare grija sa nu stea pe ceva umed, ii administrezi pe tot parcursul tratamentului vitamina C, aceasta intareste rezistenta organismului si grabeste vindecarea.

Andreea Babyblue
Initiat
Initiat
Mesaje: 39
Membru din: 27 Feb 2011, 21:55
Localitate: Deva

Re: afectiune a pielii, va rog ajutor!!!

Mesajde Andreea Babyblue » 13 Sep 2011, 23:15

Multumesc mult pt toate sfaturile voastre !! o sa le aplic intocmai.multa sanatate la toti porcutii!!!

Andreea Babyblue
Initiat
Initiat
Mesaje: 39
Membru din: 27 Feb 2011, 21:55
Localitate: Deva

Re: afectiune a pielii, va rog ajutor!!!

Mesajde Andreea Babyblue » 16 Sep 2011, 20:42

Buna tuturor!
va solicit din nou cu o problema.. am spalat deja porcuta de doua ori cu ivamerol si, intradevar, se observa o ameliorare locala, pe rana mare, in sensul ca se curata, se face roz, dispar crustele..dar de cate ori o verific observ ca apar bubite in alte locuri de pe corp. adica micoza se extinde. daca la prima aplicare de ivamerol mai avea o bubita pe picior, pana astazi au mai aparut doua pe burtica, una pe labuta din fata si acum am vazut inca una pe celalalt picior. incep sa ma ingrijorez. de ce se extinde asa repede?? bine, bubitzele astea sunt mici in comparatie cu cea de pe burta, dar oricum, au crusta :(((

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: afectiune a pielii, va rog ajutor!!!

Mesajde roseta.stoned » 16 Sep 2011, 20:50

Andreea, pana acum i-ai facut tratament doar local cu imaverol?
Daca da, poate ar trebui sa ii fai si o baie cu sampon nizoral. Una acum, continui cu imaverolul aplicat local pe locurile afetate o data la trei zile, si la finalul tratamentului cu imaverol, ii mai faci obaie cu nizonal. Si mare grija sa speli bine de tot cusca tot cu sampon, la fel si accesoriile! tot o data la trei zile!
Deasemenea, te-as sfatui sa-i dai pe labute cu crema nizoral, in cazul in care se scarpina, sa eviti dezvoltarea si in alte locuri a micozei.
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Andreea Babyblue
Initiat
Initiat
Mesaje: 39
Membru din: 27 Feb 2011, 21:55
Localitate: Deva

Re: afectiune a pielii, va rog ajutor!!!

Mesajde Andreea Babyblue » 16 Sep 2011, 20:53

nu am aplicat doar local, am aplicat peste tot, si am facut si curat in cusca si accesorii si tot! de asta sunt necajita. sa cumpar nizoral si sa o mai spal si cu acela? :(
poate ar trebui sa aplic mai des ivamerol.. la 2 zile? :(

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: afectiune a pielii, va rog ajutor!!!

Mesajde roseta.stoned » 16 Sep 2011, 21:09

In niciun caz sa nu faci mai des imaverolul! Se aplica O data la 3 zile! Este o substanta foarte puternica care ii poate crea alte probleme de sanatate!
Eu te sfatuiesc asa (sa ma corecteze cineva daca gresesc):
- o baie cu sampon nizoral (mare grija sa nu ii intre in ochisori, nas sau gurita)
- la 3 zile dupa, reia tratamentul cu imaverol - aplicat la 3 zile, nu 2.
- cumpara si crema nizoral si da-i pe labute, ca sa nu imprastie si mai mult micoza.
- la finalul tratamentului cu imaverol, dupa alte trei zile de la ultima aplicare, mai fa-i o baie cu sampon nirozal.
Ai citit linkurile pe care ti le-a dat Geda?
Si neaparat sa-i dai in toata aceasta perioada Vit c+ Beres pentru intarirea sistemului imunitar!
Daca te tii de acest tratament intocmai, nu are de ce sa nu ii treaca! Important e insa sa nu amani de pe o zi pe alta tratamentul, si chiar daca vezi ca pielea i se curata frumos si incepe sa creasca perisorul, mai continui inca o saptamana dupa, ca sa fii sigura ca trece complet.
Succes!
Ultima oară modificat 16 Sep 2011, 21:13 de către roseta.stoned, modificat 1 dată în total.
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Andreea Babyblue
Initiat
Initiat
Mesaje: 39
Membru din: 27 Feb 2011, 21:55
Localitate: Deva

Re: afectiune a pielii, va rog ajutor!!!

Mesajde Andreea Babyblue » 16 Sep 2011, 21:12

am citit tot. cred ca ma mai duc si la un alt medic cu ea. daca a gresit acesta tratamentul? cine stie...

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: afectiune a pielii, va rog ajutor!!!

Mesajde roseta.stoned » 16 Sep 2011, 21:14

Uite aici un caz de micoza extinsape intregul corp si acum porcutul estte complet vindecat! :smile:
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: afectiune a pielii, va rog ajutor!!!

Mesajde Gemon » 16 Sep 2011, 21:33

Poti face cateva poze cu acele zone unde s-a extins infestarea, si sa pui aici pe forum?

Daca e micoza, tratamentul cu Imaverol, aplicat pe zonele infestate odata la trei zile, continuand cateva zile si dupa ce pielea devine sanatoasa, ar trebui sa eradice complet ciuperca, daca apar si in alte regiuni, poti spala porcusorul cu sampon Nizoral odata pe saptamana, trei saptamani la rand in asa fel, ca la fiecare aplicare samponul amestecat cu apa sa menti pe piele / blana timp de 3-5 minute inainte de clatire, in acea zi cand il speli, neaplicand Imaverol. Neaparat va primi vitamina C pe toata perioada cat este bolnav, odata pe zi, timp de 2-3 saptamani, il ajuta sa se vindece mai repede.

Ce ai facut dupa ce ai aplicat Imaverol, de fiecare data l-ai pus pe asternut curat :?: , ai spalat cusca si accesoriile bine cu apa cu otet, la fel ai procedat cu toate obiectele cu care a intrat in contact? E nevoie de o igiena riguroasa, pentru a nu se reinfesta. Micoza se eradica mai greu.
Mai poate exista suspiciunea unei infestari cu acarieni, in cazul in care s-a pus diagnosticul gresit, daca ar fi infestat cu Trixacarus (este un raie specific porcusorului), atunci acest tratament nu ajuta, e nevoie de Ivermectina ce se da sub forma de injectie, subcutanat.

Infestare cu Trixacarus caviae
Imagine
sursa Olathe Animal Hospital in , KS

Scri ca ai merge la alt medic, in acest caz ar fi bine sa sti exact ce a primit, este important sa se stie exact daca medicul i-a adminsitrat Ivermectina sau "o injectie cu antibiotic" (conform scriselor tale), antiinflamator si/sau vitamine.


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori