Porcusor bolnav

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Porcusor bolnav

Mesajde roseta.stoned » 06 Iun 2011, 23:45

Incearca s-o hranesti in seara asta cu seringa daca ai.... fa un suc de morcovi si da-i sa bea... Macar pana maine, pentru ca nu stiu cine iti va mai raspunde in seara asta, iar eu nu am cunostinte atat de bune incat sa iti pot spune ce are... imi pare rau ca nu pot face mai mult pentru tine si porcuta! Incearca asa si vedem maine, dar trebuie neaparat sa manance ceva!
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Porcusor bolnav

Mesajde adelinatache » 06 Iun 2011, 23:52

Sa fie o raceala? Eu nu am patit asa ceva cu ai mei, asa ca asteapta pana cand maria, ramona, cristisz sau cine a mai patit sa iti spuna mai bine. Sper sa fie totul bine pana la urma!
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Porcusor bolnav

Mesajde irena » 07 Iun 2011, 00:18

nu vrea sa pape, sau vrea si nu poate? si cum sta? ghemuita, sau normal? poate o doare ceva si de aceea nu papa. da-i pelete macinate amestecate cu suc de morcov cu seringa, incearca sa ii dai fan, o va ajuta in caz ca o doare stomacelul... si eventual trimite-i un pm mariei, ea se pricepe si te va ajuta. sau ce mai poti face e sa suni la dna ana pantu, gasesti nr pe forum. fetele ziceau ca te ajuta si la telefon, deci poti incerca. o suni, spui ce problema ai si te poate sfatui. sanatate, tinem pumnii sa se faca bine cat mai repede.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Gemon » 07 Iun 2011, 00:20

Nu stim ce anume a provocat inapetenta si letargia, sunt simptome ale mai multor boli. Ar trebui verificata gurita, dintii, cavitatea bucala, palpat fin tot corpul, verificate ochisorii, nasucul, urechile, aparatul genital. Respiratie grea poate avea daca a stat in curent si a racit, dar poate fi si simptomul balonarii, din cauza gazelor acumulate respiratia devine tot mai grea, deoarece apasa muschii diafragmei, prin intermediul diafragmei poate apasa chiar si inima.
Daca ochisorii sunt curati si nu poti depista nicicum ce are, pana ajungi la medic vet, poti eventual sa ii dai Espumisan emulsie orala, de 3x/zi 0,5 ml, si sa cumperi si probiotic (Biotics, Ecoflorina sau ErceFlora duo) pentru a-i administra tot de 3x/zi la doua ore distanta de Espumisan.

Incerci sa ii oferi macar lichide, ceai slab de afine, cimbrisor si/sau salvie. Mai tarziu vezi daca accepta macar baby-food, morcov, mere, atentie, sa nu contina cartofi. Daca nu poti cumpara, piseaza tu morcov ce ai fiert, amestecand in ea putine pelete macinate, tarata grau sau fulgi de ovaz. Ii dai cate putin, incet-incet crescand cantitatea. Il pui intr-un loc confortabil, ferit de curent, si in functie de evolutie stare si tranzit se ajusteaza dieta si medicatia. Poate primi si Cerucal la care substanta activa e Metoclopramid, in cazul in care ramane letargic chiar si dupa administrare Espumisan si Biotics. La Cerucal jumatate comprimat dizolvi cu 2,5 ml apa si ii dai 0,5 ml de 2 sau maxim 3x/zi, stimuleaza motilitatea gastro-intestinala.

Avatar utilizator
clauditz
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 13 Mai 2010, 22:33
Localitate: Targu Mures/Italia

Re: Porcusor bolnav

Mesajde clauditz » 07 Iun 2011, 01:17

multumesc ! i`am dat astazi apa cu siringa si acuma suc de mircv cu suc de castravete dar i l`am dat fortat pt ca nu vrea sa bea ... refza si sa manance .. nu stiu daca nu vrea sau nu poate dar nici nu se uita la ea .... sta cum sta ea de obicei numa ca mult mai moale lipsita de forta ... am luato in brate si ii era greu sa se deplaseze ... eu sunt in italia si cu medicamentle e mai greu ca nu le gasesc si multe nu le pot cumpara fara reteta ... medici de aici nu stiu nimic de porcutzi pt ca anul trecit am avut probleme cu unu din baieti (o boala de piele) si am umblat pe la toti si nici unu nu stia cum se trateaza si imi spuneau sa iau niste medicamente si sprai`uri pt caini care nu aveau nici o legatura ba mai mult ii dadeau antibiotice care iau facut rau ...saracutza o vad asa de slabita nu vreau sa pateasca ceva:(( aveam mereu un geam deschis in camera lor dar e cald si daca nu il deschid e prea cald.. va multumesc mult!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Gemon » 07 Iun 2011, 02:07

In loc de zeama castravete mai bine e sa ii dai ceai fara zahar. Espumisan contine Simethicone http://en.wikipedia.org/wiki/Simethicone
In Italia gasesti Simethicone (Espumisan, Phazyme, Flatulex, Mylicon, Gas-X, Mylanta Gas) http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/drug ... 82683.html la farmacia umana, vezi ce concentratie are, ii poti da jumatatea dozei ce se da la sugar. Probiotic ai posibilitatea sa procuri de la farmacia veterinara, ceri Bio-Lapis Imagine ce contine pe langa bacterii benefice si prebiotice, electoliti, vitamine, este mult mai bun decat oricare de la farmacia umana!

La Cerucal substanta activa este Metoclopramide, http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/drug ... 84035.html, se mai comercializeaza ca Metozolv ODT (unde ODT inseamna orally disintegrating tablet), sau Reglan, se da numai in cazuri justificate, la porcusori este safe si eficace in doza potrivita, stimuleaza peristaltismul gastric si intestinal.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Porcusor bolnav

Mesajde crisa24 » 07 Iun 2011, 10:21

sa ii dai cu seringa mancarica cu multa rabdare, si cecale faramate in suc de morcov sau mai bine cu apa, dar nimic fortat tare si sa nu apesi mult cand ii dai cu seringa
da-i mai bine cate putin, cate putin
pentru ca daca nu inghite bine
ii intra in plamani
si va stanuta si elimina pe nas morcov de exemplu
si nu este ok
incerca sa reduci castravetele si orice leguma sau fruct care ar putea sa ii fermenteze in stomac
ai incercat sa vezi daca reactioneza la patrunjel
daca vrea macar putin?
farama cateva granule si amestecale cu apa putina si ii le dai tot cu seringa

Sanatate multa!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Porcusor bolnav

Mesajde maria » 07 Iun 2011, 10:52

clauditz
asa cum zicea si geda in cazul asta e mare nevoie de un consul medical
trebuie vazut ce temperatura are, cum are respiratia, trebuie sa o asculte un medic, sa nu fie racita
trebuie palpata burtica, sa nu fie balonata, sa nu aiba vreu blocaj
trebuie sa ii vezi ochisorii, sa nu fie un atac cerebral,...
trebuie sa fie dinitii si maselutele controlate
si falcutele, sa nu fie un abces, ceva...
trebuie sa ii fie facute ceva vitamine, o perfuzie pt rehidratare, etc
deci vezi cate sunt
eu pot doar sa iti zic sa ii dai probiotic, asa cum azis geda, sa incerci sa o hranesti tu, din 2 in 2 ore, chiar si noaptea
ii poti da sab simplex sau espumisan, contra balonarii
macina-i pelete din mancarica ei si amesteca-le cu ceai (de salvie),sau suc de morcov
poti de asemenea sa ii razi fff fin radacinoase si sa i le amesteci in mancarica
nu stiu daca gasesti burtica sanatoasa de la nestle, ar fi bine sa ii pui si o jumatate de lingurita, mai putin chiar, in mancarica
in rest, ce sa zic, Doamne ajuta
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
clauditz
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 13 Mai 2010, 22:33
Localitate: Targu Mures/Italia

Re: Porcusor bolnav

Mesajde clauditz » 07 Iun 2011, 11:39

acuma am venit de la munca e la fel nu sa iubunatatit nimic ... nu vrea sa manance nimic iam pus de toate ... si ce ii dau cu siringa ii dau fortat ... isi invarte capu si vrea sa fuga dar nu poate :(ochisori nu ii curg sau ceva de genu singuru lucru e ca ii are mult mai inchisi ... respiratia e rapida si scurta ... pozitia e culcat intins ca atunci cand doarme. e foarte bleaga, moale ... stomacul nu pare a fi balonat ... imima ii bate ceva mai tare dar nu cu mult (in comparatie ceilalti) ma schimb si fug la farmacie sa iau bio-lapis si sa fac programare la un medic care e specializat in iepuri ... dar cu porcuti nu prea se stie dar ma duc...

Avatar utilizator
clauditz
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 13 Mai 2010, 22:33
Localitate: Targu Mures/Italia

Re: Porcusor bolnav

Mesajde clauditz » 07 Iun 2011, 14:00

deci am fost la veterinar ... si mi`a spus ca e ceva problema cu digestia ... il apasa langa picioarele din spate si chitaia si burtica e moale(eu am crezut ca e din cauza ca e slabita)... si ce a mai observat el e ca respira numa din partea de sus al corpului... ia facut 2 injecti ceva pt digestie si antibiotic (i`am zis sa aiba grija cu antibioticu ca ei nu suporta orice.. si mai zis ca e ok la cantarit si ia facut injectile ) mi`a mai zis ca nu ii dau bio-lapis pt ca nu a mai auzit de el si sa nu aiba reactie cu ce ia facut el ...mi`a mai zis sa ii dau numa apa... ochisori ii sunt ok la dinti nu are nimica ... dar din cand in cat "sughita" sau face ceva de genu asta ... sper ca am mai adus ceva detali care sa ne ajute sa ne dam seama ce are ... multumesc din suflet

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Porcusor bolnav

Mesajde crisa24 » 07 Iun 2011, 14:18

acum sper sa fie doctorul la care ai fost bun si sa dea rezultate, asta daca face fata si corpul lui, ca daca nu a mancat de tata timp, este destul de slabit.
Acum este mai bine cum ti se pare, inainte de a merge la doctor si acum?
Incerca sa ii dai cecale de la alt porcut, este foarte important...este ca un medicament pentru el...

Ne rugam pentru el!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
clauditz
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 13 Mai 2010, 22:33
Localitate: Targu Mures/Italia

Re: Porcusor bolnav

Mesajde clauditz » 07 Iun 2011, 14:56

inainte sa mergem la medic era cum vam zis ... dar acuma nu mai e deloc :((:((:(( a murit :((:((( poate e din cauza ca e slabit dar eu cred ca tampitu ala mi la omorat :((:(( dar acum e inzadar ca nu il mai am :(( :(( niciodata nu mai gandit ca clipa asta il am in brate si nu imi vine sa cred :(( nush ce sa mai zic :( multumesc mult pt ajutorul oferit

Avatar utilizator
alecsutza
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 380
Membru din: 22 Mar 2011, 18:21
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusor bolnav

Mesajde alecsutza » 07 Iun 2011, 14:59

:cry: :cry: acum 2 minute am citit ca ai fost cu el la vet si acum am dat refresh si am vazut ce ai scris...
doamne nu imi vine sa cred!!!!!! imi pare tare sincer rau pt el :(
Bunny & Bel va trimit pupicei
http://www.flickr.com/photos/62707320@N02/

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Porcusor bolnav

Mesajde maria » 07 Iun 2011, 15:00

eu nu cred ca e sughit
poate se contracta pt ca are dureri
daca i-a facut antibiotic sigur trebuie dat un probiotic, pt protejarea florei intestinale
in plus daca nu mananca digestia e data peste cap
deci trebuie sigur probiotic
spui ca i-a facut ceva pt digestie
ce?
logic era sa ii faca niste injectii cu vitamine, ceva solutie de hidratatre, intaritoare, etc

si eu am inlemnit cand am citit ca nu mai e
imi pare rau
D-zeu sa il odihneaca
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Porcusor bolnav

Mesajde roseta.stoned » 07 Iun 2011, 15:02

Offf, Clauditz, imi pare tare rau sa aud asta! Chiar imi pare rau, m-am intristat si imi inchipui ce simti tu... Nu trebuie sa cauti vinovati! Tu ai facut tot ce a tinut de tine, iar medicul respectiv poate a intervenit prea tarziu... Asa cum de multe ori au spus fetele aici pe forum, porcutii nu isi exprima durerile, poate suferea de ceva vreme, insa nu a aratat acest lucru decat in ultima faza. Gandeste-te ca acum nu mai sufera, este intr-un loc mai bun si va ramane mereu in amintirea ta si a noastra! Sa fii puternica!
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori