Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 22 Dec 2009, 23:13

mie imi e teama sa nu faca rana la gurita din cauza aciditatii citricelor
de asta le dau suc cu seringa
dar pe mine m-au zapacit de cap porcii astia si vad necazuri peste tot
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 22 Dec 2009, 23:36

Maria le poti da linistita cateva "celule" de pomelo. Si ai mei sunt innebuniti dupa el. Si dupa clementine. si atat. :lol:
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

ursul
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 94
Membru din: 20 Aug 2009, 16:01
Localitate: bucuresti

Mesajde ursul » 26 Dec 2009, 20:41

in continuare eu nu am incredere in citrice din cauza substantelor cu care sunt tratate (ca sa reziste pe transport) si asa ca le dau mere de origine romaneasca mai ales ca este criza si trebuie sa stimulam producatorii autohtoni.

aaaa si era sa uit, pomelo, clementine sunt fructe rezultate in urma incrucisarilor asa ca cu atat mai mult nu am incredere.
AUTORUL ACESTUI MESAJ NU ESTE MEDIC VETERINAR SI VORBESTE DOAR DIN EXPERIENTA PROPRIE SI DIN EXPERIENTA ALTOR PERSOANE SI INAINTE DE ADMINISTRAREA ORICARUI MEDICAMENT VA ROG SA CONSULTATI UN MEDIC VETERINAR!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 27 Dec 2009, 01:56

Bine e sa li se ofere o dieta cat mai diversificata posibil, in perioada de iarna citricele sunt si ele binevenite, contin multe vitamine si minerale de care au nevoie si este sanatos sa primeasca macar de doua ori pe saptamana si diferite citrice, intareste rezistenta organismului, are efect antioxidant, imbunatateste digestia, are efect benefic asupra cailor renale, urinale, asupra pielii si a blanii si s-ar mai putea continua.

Pomelo nu este un hibrid, este defapt stramosul grapefruitului (grapefruitul este un hibrid obtinut din portocala/Citrus sinensis x pomelo/Citrus grandis).

Nu inteleg logica ta privind hibrizii de citrice, se consuma din stravechi, poate confuzi cu organismele modificate genetic (OMG), la OMG se produc transformari de gene care de regula nu au loc pe cale naturala.

Nectarina este si el un hibrid, e sanatos si gustos.

In tabel am trecut - la porcusorii mei le dau mai des kivi (numai de la kivi le dau si putina coaja), portocala, uneori si mandarine, mai rar grapefruit, au mancat deja si sweetie etc.

Cateva exemple:
sweetie = pomelo x grapefruit
Imagine

tangelo, Ugli = tangerine (mandarina) x grapefruit
Imagine

clementina = mandarina x portocale (Citrus reticulata × Citrus aurantium)
Imagine

minole = grapefruit x mandarina
Imagine

Avatar utilizator
andrada
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 330
Membru din: 07 Noi 2008, 19:17
Localitate: Sighetul-Marmatiei
Contact:

Mesajde andrada » 27 Dec 2009, 12:21

vai:X nu stiam ca se poate da pomelo:) ce bine:X am sa incep si eu incetuc sa ii dau cate o bucatica doua:) mandarine i`am dat, le adora:)
Imagine

Need Help :| sectiunea operatia la porcusorii de guineea:|

ursul
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 94
Membru din: 20 Aug 2009, 16:01
Localitate: bucuresti

Mesajde ursul » 27 Dec 2009, 14:00

fiecare este liber sa dea ce doreste dar dupa ce am patit cu o portocala stiu ca este mai bine sa nu mai primeasca.
AUTORUL ACESTUI MESAJ NU ESTE MEDIC VETERINAR SI VORBESTE DOAR DIN EXPERIENTA PROPRIE SI DIN EXPERIENTA ALTOR PERSOANE SI INAINTE DE ADMINISTRAREA ORICARUI MEDICAMENT VA ROG SA CONSULTATI UN MEDIC VETERINAR!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 27 Dec 2009, 14:07

adica ce ai patit cu portocala?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

ursul
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 94
Membru din: 20 Aug 2009, 16:01
Localitate: bucuresti

Mesajde ursul » 27 Dec 2009, 14:13

maria sti povestea cu ursul, ii mergea bine pana cand a mancat portocala si de acolo nu si-a mai revenit asa ca pentru mine citricele sunt pe lista neagra.
AUTORUL ACESTUI MESAJ NU ESTE MEDIC VETERINAR SI VORBESTE DOAR DIN EXPERIENTA PROPRIE SI DIN EXPERIENTA ALTOR PERSOANE SI INAINTE DE ADMINISTRAREA ORICARUI MEDICAMENT VA ROG SA CONSULTATI UN MEDIC VETERINAR!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 27 Dec 2009, 17:39

Este foarte simplu, gusti citricele inainte de a-i oferi cateva bucatele, asa simti gustul ce trebuie sa fie placut, nu exista pericolul sa ii dai ceva alterat. Tot ce introduci nou, o faci treptat, si la citrice se aplica, prima data se da doar un cubulet, maxim doi fara pielita, daca vrei sa fi foarte precaut(a), ii si monitorizezi scaunul. Eu de ex. le dau la ai mei aprox. 4-6 cubulete mici de portocala/porcusor, fara pielita, le place foarte mult, dar mereu gust frunctul inainte de a le oferi, si le dau proaspat (nu pastrez nimic din el, dupa ce e desfacut, am si consumat).

Avatar utilizator
Fursec
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 117
Membru din: 28 Noi 2009, 01:35
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde Fursec » 27 Dec 2009, 20:32

Si eu gust intotdeauna portocala inainte sa ii dau.O curat de coaja si ii dai o bucatica.Dupa aceea o mananc si data viitoare,bineinteles,ii dau din alta portocala.Momentan nu mai primeste pentru ca nu vreau sa o deranjeze la burtica,fiindca o doare cand isi face nevoile.Portocala contine foarte multe vitamine si e buna pentru porcusori,dar nu trebuie sa primeasca des si in cantitati mari.Este trecuta in tabel,daca ai verificat.Daca s-a intamplat sa iti fie rau de la o portocala nu inseamna ca daca ii dai citrice porcutului ii va fi rau.Trebuie sa nu fie alterate,le verifici.

britneygirl_27
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 59
Membru din: 11 Iul 2009, 14:57
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesajde britneygirl_27 » 27 Dec 2009, 21:32

a incercat cineva sa dea porcusorilor ananas curatat , adica miezul? am incercat sa le dau si le place , e trecut in tabel , deci e ok nu ?
animals make ur life so much better.

Deea:D
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 04 Dec 2009, 14:41
Localitate: Arad

Mesajde Deea:D » 06 Ian 2010, 18:53

Le-ati dat vreodata porcusorilor rosii?:)
I LOVE MY GUINEEA PIGS!!:x

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 06 Ian 2010, 19:18

Da :D si ii plac foarte mult, dar curatate de pielita si seminte

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 06 Ian 2010, 22:29

atentie la rosii
pot face piatra la rinichi de la ele
cunosc un caz
stiu ca tu ana le dai cu masura, o masura f mica
:smile:
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 06 Ian 2010, 22:51

nu stiam ca face piatra la rinichi de la rosii, dar cu toate ca ii plac foarte mult nu ii dau des si nici prea mult pt. ca stiam ca sunt acide si sincer mai mult in vara a mancat ca stiam ca sunt de gradina ,acum iarna foarte rar....
In vara ii dadeam o data sau de doua ori pe saptamana feliuta de la fundul rosiei ( ca nu avea seminte) si fara pielita , crezi ce era prea mult :speachless: spune-mi sa stiu la vara sa nu mai exagerez :(


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori