Manifestari aparent sexuale, sau perioada caldurilor

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

valentina
Nou venit
Nou venit

Manifestari aparent sexuale, sau perioada caldurilor

Mesajde valentina » 13 Ian 2008, 15:37

Cum imprietenesc vechiul porcusor cu cel nou?

porcusorului meu de aprox. 8 luni ,i-am adus un prieten de aprox.3-4 luni si am constatat ca cel mare vrea sa se imperecheze cu cel mic chiar daca sunt masculi amandoi. acum stau despartiti in custi alaturate ,iar cel mare este f agitat si scoate sunete puternice in continuu.pe cel mare il am de 2 luni ,iar pe cel mic l-am achizitinat ieri.cum as putea sa-i fac sa se imprieteneasca?daca ii pun in aceiasi cusca cel mare incearca sa se urce pe cel mic, care este speriat. va rog sa ma ajutati

Gemon
Site Admin
Site Admin

Interactiune

Mesajde Gemon » 14 Ian 2008, 01:04

Cel mai des se intampla sa fie emotionat de prezenta celui nou si asa isi manifesta bucuria, sociabilitatea, diferite stari emotionale, e un mijloc prin care se stabileste ierarhia, poate fi o incercare de dominare sau de intimidare a partenerului (da de stire celuilalt ca el este/vrea sa fie seful). Sunt animale sociale, traiesc dupa un sistem de ranguri, unul va fi dominant, celalalt subordonat. Cand unul e mic, celalalt mare, ierarhia este data, este cea naturala.

Aici am scris despre manifestarea aparent sexuala la masculi:
http://www.gemon.ro/mit.htm#homo

Este deci o interactiune, acum se cunosc, se miros, este o experienta noua pentru amandoi, pana la urma se vor linisti. Cel mic e speriat, pentru ca totul e nou pentru el, are nevoie de timp pentru a se acomoda. Pune-le impreuna si monitorizeaza-le in primele ore, si daca totul merge bine, lasa-le impreuna.

Mihai
Initiat
Initiat

Porcusor gay? :)

Mesajde Mihai » 26 Mar 2008, 11:24

Lemi al nostru si-a gasit fratior. Sunt 110% sigur ca amandoi sunt baieti. Problema e ca Lemi are manifestari de iubire (si nu platonica) fata de Remi. Nu constant, dar cam de 2 ori pe ora scoate zgomutul de barcuta cu motor, uneori mai incearca sa se urce pe celalalt, si uneori se taraie leganat prin cusca. Din cat am inteles de pe site, acest comportament ar fi semn al dorintei de imperechere, dar ar putea fi si al dominatiei. Intrebarea mea este cam cat timp poate dura pana se stabileste clar ierarhia, si pana Lemi isi va da seama ca si celalalt e de acelasi sex, in cazul in care nu s-a "prins" pana acum. Rog in special pe cei care au doi porcusori masculi sa-mi spuna daca au remarcat astfel de comportament in prima zi de convietuire a animalutelor (prima intalnire)
Va multumesc anticipat!

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 26 Mar 2008, 11:38

am mai povestit de porcuta jimmy pe care au luat-o pe post de baietel si care s-a dovedit a fi fetita. dupa o perioada am adus-o pe coco. la se urca pe ea, de am zis ca m-am inselat si totusi e baiatel. m-am uitat cu lupa, era fetita
acum le am pe coco si cici, tot 110% fetite
aseara pe la 10 era distractie mare la ele in cutie.
coco o alerga pe cici, care chitaia, se urca pe ea si statea asa o sec, doua.
am rezistat pana pe la ora 11 cand le-am dus in bucatarie.
de ce facea coco asa, nu pot spune, ca oricum ierarhia s-a stabilit. coco e sefa, desi o mai incaseaza din cand in cand.
deci manifestari... sunt si la fetite
sa vedem ce zic si altii
oricum, sa iti traiasca noul baietel, sa va bucurati cat mai mult unii de altii si asteptam poze

Mihai
Initiat
Initiat

Mesajde Mihai » 26 Mar 2008, 11:40

M-ai mai linistit. Poze vor fi in curand. mersi de raspuns

simo
Membru
Membru

Mesajde simo » 26 Mar 2008, 11:42

si eu am 2 porcusori masculi. pe cel mare il am de 1 an si 3 luni, iar cel mic a sosit la mine acum o luna.
nu s-a pus problema stabilirii ierarhiei, fiindca este diferenta mare de varsta intre ei. dar si in acest caz sobi (masculul dominant) ii da uneori tarcoale lui speedy, scoate sunetul acela de barca cu motor, in timp ce se taraste leganat in jurul lui, iar speedy este vadit deranjat de acest fapt :noway:
credeam ca nu va dura foarte mult, dar a trecut deja o luna si lucrul asta se petrece inca destul de frecvent.
presupun ca difera de la caz la caz, poate porcusorul tau va inceta in curand, al meu in nici un caz :speachless:
nu sunt sigura, dar in cazul lui sobi pare a fi o demonstratie de afectiune :clapping:

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 29 Mar 2008, 08:50

h8i hi ca si eu am 2 baietei...si tare m-am speriat initial de acest comportament....am ajuns si sa cred ca runty e fetita :noway: ,saracutu...
din cand in cand si runty mai intra pe sub shrekut :nerdy: ..la mine a fost nebunie
acum au mai crescut si nu mai vad des astfel de lucruri...din cand in cand se mai cocoata pe runty dar cred ca doar atunci cand nu e cuminte si il supara pe marele sef :evil:
ca sa inchei te asigur ca acest comportament e normal si in timp reprizele de "dragoste" se vor rari considerabil :nodding:

Jo
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde Jo » 29 Apr 2008, 17:45

De cand am avut primul porcusor, toti au fost baieti. Zgomotul de barca si incercarea de a se urca unul pe spatele celuilalt nu se termina niciodata. Nu sunt gay, nu incearca sa se imperecheze (dupa miros se stiu fiecare ce sex are) ci incearca sa stabileasca ierarhia, chestie care nu are niciodata un final. Nu conteaza ca unul e mai mare si unul mai mic. Minnie era mai mic si incerca sa fie sef tot timpul, si a reusit pentru o vreme, cand Bamby era mai slabit si in tratament. Sunt multi "copii" artagosi, cu caractere vulcanice, care incearca sa se impuna in fata unui matur. Important e sa nu luam partea nici unuia, sa nu intervenim, decat cand se lasa cu sangerari.
Long live THE pig(s)!

timisoreanca
Membru Junior
Membru Junior

perioada caldurilor?? :)

Mesajde timisoreanca » 08 Iul 2008, 12:43

perioada caldurilor?? :)

:hearts: pun in discutie o tema delicata :lol:

am observat ca bella, porcusorul meu cu rozete se urca tot mai des pe tovarasa ei de companie, mai ales cand sunt amandoua libere prin casa!
Imi vine sa rad, insa... ma gandesc ca probabil Bella si-ar dori mai multa " afectiune" si imi e cumva peste mana sa cumpar un mascul castrat, ptr ca fetitele mele sa isi satisfaca dorintele :love:
bella si bia au aprox 1 an.

pe fondul acestui subiect :lol: doresc sa aflu ce experiente au trait animalutele voastre.

ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde ZuzuBelleMel » 08 Iul 2008, 13:23

Partea cu castrarea nu-mi suna bine deloc. Am cititi ca e foarte periculoasa pentru ca sunt mici si sensibili. De ce sa le pui viata in pericol? Si eu am 2 fete si 1 baiat, cele 2 cand sunt in calduri se alearga una pe cealalta si n-au treaba. Asta e daca Bellutza n-a avut de lucru. :lol:

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 08 Iul 2008, 13:44

ce legatura e intre adoptii de porcuti si perioada caldurilor?
trebuia pus in alta parte topicul

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 08 Iul 2008, 14:01

maria scrie:ce legatura e intre adoptii de porcuti si perioada caldurilor?
trebuia pus in alta parte topicul

pe langa acest fapt....ce treaba are un porc castrat si fetele tale? :shock:
baietii mei cand intra in calduri..adica shrekut :lol: se tot cocoata pe runty ...ii mai separ cu grilaj cand devine agresiv dar nu mi-ar trece o secunda prin minte sa gasesc o fetita care sa ii satifaca poftele
ii va trece.... :wink: si in timp va realiza,poate, ca surioara ei nu o poate ajuta in acest sens :oops:

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 08 Iul 2008, 16:57

Porcusorii sunt animale sociale, ei interactioneaza cu congenerii lor in diferite moduri, olfactiv, tactil, vizual, auditiv. Mijloacele prin care isi pot exprima sentimentele, sunt limitate, la ei instinctul de reproducere este perfect potrivit pentru exprimarea unor stari cum ar fi manifestarea dominantei, a sociabilitatii (a acceptarii partenerului, chiar si de acelasi sex!), este instinctul prin care isi manifesta si agresivitatea, teama. Noi gresim cand credem ca acest instinct este doar o manifestare a reproducerii, ei asa isi exprima starea si relatia fata de partener. Se poate intampla chiar sa confunde sexul partenerului, de ex. cand cel subordonat este intens stresat, el nu mai emite feromoni specifici, este o buna strategie atunci cand masculul dominant este mult prea agresiv si celalalt vrea sa "scape" usor, pacalindu-l. Atunci cand una sau mai multe femelele sunt in estru, mirosul hormonului estrogen secretat de ovare declanseaza la celelalte instinctul de reproducere. Un mascul poate simti pe blana altui mascul mirosul femelei, fapt care ii poate trezi instinctul de reproducere, sau dupa caz a agresivitatii.

Pentru a intelege sentimentul si relatia lui/ei fata de parteneri/partenere, trebuie bine observat acea exprimare, pentru a putea interpreta corect aceasta manifestare imprumutata de la instinctul de reproducere.

celticsun
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde celticsun » 21 Iul 2008, 12:53

Ce noroc de voi ca am citit aceste postari! Eu am doua fetite porcusoare si de la un timp, cea mica tot se urca pe cealalta mai mare , plus ca tot timpul face sunetul ala de barcuta. M-am uitat de n ori sa vad daca nu cumva micuta e de fapt baietel, dar se pare ca amandoua sunt 110% fetite. Sa inteleg ca tot acest comportament seminifica pentru ele stabilirea unei ierarhii sau pur si simplu isi arata afectiunea una fata de cealalta!
O zi faina sa aveti!

jaded2death
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde jaded2death » 21 Iul 2008, 18:12

si baietii mei fac la fel...intai cel mare, la 2 saptamani dupa ce l-am luat a inceput sa-l cam streseze pe cel mic si acum, de vre-o luna jumate incoace si cel mic a inceput sa-l bazaie pe cel mare...si o tin asa toaaata ziua...cand zbarnaie unul, cand altul...sunt curioasa cat or sa o mai tina asa...vet-ul mi-a zis sa nu le dau telina si nu le-am dat dar degeaba...asa ca astept sa le treaca...poate cand se mai maturizeaza se mai calmeaza...

Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”