Curatire sac anal, substanta alba din sac

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Curatire sac anal, substanta alba din sac

Mesajde Gemon » 31 Ian 2012, 15:16


Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Curatire sac anal, substanta alba din sac

Mesajde roseta.stoned » 31 Ian 2012, 16:40

Multumesc!
Da, ai dreptate in ceea ce priveste fanul. Am incercat sa pun suportul jos, insa e prea inalt si gratiile sunt prea departate si Yo intra in el. Ca sa evit sa ramana blocat acolo sau mai stiu eu ce sa pateasca, l-am cocotat acolo. O sa le mai iau, insa stim cu totii ca accesoriile sunt destul de scumpute si e greu sa iei mai multe deodata.
diversitatea accesoriilor se va rezolva cu timpul. Pentru moment voi cauta o solutie pentru a avea acces si jos la fan.

In ceea ce priveste starea lui Ke, il voi monitoriza in continuare. Aseara m-am hotarat sa le incep si cura cu vitC si Beres.
Multumesc mult pentru ajutor si sfaturi. Sunt mai mult decat binevenite.
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Curatire sac anal, substanta alba din sac

Mesajde Gemon » 01 Feb 2012, 06:20

Fanul poate fi servit si el diferit, la una dintre reamenajari de ex. aceasta solutie in plus poate fi relativ ieftina, fanul se completeaza de sus:
Imagine
(sursa: guineapigcages.com)

ruxandra
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 18 Mai 2014, 22:48
Localitate: Bucuresti

Urgent-inflamarea zonei genitale

Mesajde ruxandra » 25 Aug 2014, 10:52

Buna! Lux are 6 luni, iar azi de dimineata am observat ca funduletul lui este foarte inflamat si rosu. Am facut o programare la domnul doctor Botea pentru maine seara, dar as dori sa stiu pana atunci daca cineva s-a mai confruntat cu aceasta problema, ce este si cum se rezolva.
Va multumesc anticipat!



Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Urgent-inflamarea zonei genitale

Mesajde Gemon » 25 Aug 2014, 22:17

Unge zona anala cu crema galbenele sau alt lubrifiant ce asigura o alunecare mai buna si incearca sa impingi spre exterior continutul sacului anal in care pare sa fie ingramadite fecalele. Trebuie curatat cat mai curand pentru a se putea usura cat mai repede cu ajutorul tau. Regimul alimentar neadecvat poate duce la constipatie, are nevoie de fan ce trebuie sa fie permanent in fata lui, continutul de fibre imbunatatind atat digestia, cat si tranzitul intestinal.
Dupa ce ai aplicat cele scrise mai sus, spala zona cu ceai de galbenele si verifica si maine la prima ora sacul anal unde in mod normal raman disponible doar boabele cecale numite cecotrofe, fecalele fiind eliminate spontan. Cecotrofele, aceste boabe moi bogate in substante valoroase sunt ingerate de catre porcusor prin coprofagie. Procesul este descris si .


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator