PREZENTARE

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Re: PREZENTARE

Mesajde Allma » 03 Noi 2012, 23:30

Buna, Gabriela! In primul rand bun venit pe forum! In al 2lea rand, NU este bine sa ai un mascul si o femela, intradevar, ai facut foarte bine cai ai luat 2, insa trebuiau sa fie de acelasi sex, deci iti sugerez sa pastrezi femela+un pui femela si sa donezi masculul si ceilalti pui sau sa pastrezi masculul + un pui mascul si sa donezi mama si puii. Masculul poate monta femela ta inca din primele minute de dupa nastere, si daca nu are o pauza intre monte poate muri, o gestatie fiind ceva periculos indiferent a cata este, deci mai bine ar fi sa ii separi cat de curand. Cat despre fata, si eu am patit aceasi treaba, deci ce s-ai faci? asta e Romania....Revenind, cat mai are incearca sa calculezi singura, gestatia este de obicei de 59-73 de zile...Citeste cat poti aici, e foarte util: http://gemon.ro/reproducerea.htm Acolo vei vedea ca daca ii curge sange nu e deloc bine :speachless:
Imagine
Old username: Andreea_Molly

ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum

Mesajde ramona_inka » 04 Noi 2012, 00:14

De cat timp ai femela? Ar ajuta o data cat mai precisa. De asemenea, stii ce varsta are?

Sigur este sange? Poate i-ai dat sfecla si de fapt s-a colorat urina. Daca este sange nu e bine deloc. Trebuie consultata urgent de un medic veterinar care decide ce trebuie facut. Aici avem un medic in Craiova dar din pacate nu stiu sigur cat este de priceput: viewtopic.php?f=2&t=668
Sau din lista pentru medici din Bucuresti suna la dr. Pantu sau dr. Ionescu si cere sfatul la telefon. De fapt acum doar Ana Pantu ar mai raspunde, e destul de tarziu :-(

Neaparat separa femela de mascul. Imparte cusca in doua cu un grilaj sau improvizeaza ceva momentan dintr-o cutie mai mare de carton si pune masculul acolo pentru a nu mai stresa femela.
Ar fi bine sa ai in casa macar vit C pentru a administra femelei.

PS - poti face o poza unde a murdarit talasul de sange? Mai vezi puii miscand in burtica?

gabrielaclau
Nou venit
Nou venit

Mesajde gabrielaclau » 04 Noi 2012, 00:19

Multumesc de raspuns oricum sunt separati nu ii tin impreuna nici nu stiu cat are de cand este gestanta oricum vad ca sange nu am mai gasit sper sa fie bine.Nu i-am tinut impreuna stiam dar am vrut sa am pereche ce daca nu ii tin impreuna imi plac mult porcusorii de guineea am mai avut.Nici nu stiu ce varsta are purcelusa si de asta imi este cam teama acolo la magazin nu mi-a spus :roll: puiutii misca si ea are o pofta cam mare de mancare incerc ca ii dau toate vitaminele de care are nevoie si sa fie bine pentru ea si pentru puiuti

O am acasa cam de vreo 2 saptamani jumate dar nu mi-a dat de banuit ca are puiuti a avut putin sange acolo dar nu i-a curs burtica nu este exagerat de mare dar o are maricica nu stiu ce sa zic vad ca mananca bea apa dar de doua zile bea apa cam des si face pipi mai des.Sange nu a curs pe talas deloc a avut acolo la fundulet putin cand am luat-o in brate abia atunci mi-am dat seama ca este graviduta sfecla nu i-am dat ieri dimineata s-a deranjat putin la burtica si i-am facut ceai de menta si si-a revenit in rest e foarte jucausa nu am treaba cu ea dar mi-e teama sa nu o pierd pe Veve am prins drag de ea foarte mult :cry: O sa va anunt daca a facut puiutii si daca este ok :( la cum se vede pe ea cred ca o sa nasca zilele astea

chinchi2
Forumist
Forumist

Mesajde chinchi2 » 04 Noi 2012, 13:09

Nu este buna combinatia femela-mascul!'
Cat ti-au zis cei de la petshop ca are porcuta?
Daca ii curge sange s-ar putea sa avorteze din cauza ca e prea mica.
SI mie mi-au fatat 4 femele si la 2 am asistat.Ele fata foarte repede.Mi-am vazut doua femele care au fatat si nu a durat mai mult de 15 min.
Ai grija de ea si nu o mai imperechea!!

Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Mesajde Allma » 04 Noi 2012, 13:31

chinchi2 scrie:Cat ti-au zis cei de la petshop ca are porcuta?

A mentionat ca nu au zis

chinchi2 scrie:.Ele fata foarte repede.Mi-am vazut doua femele care au fatat si nu a durat mai mult de 15 min.

A mea a fatat 5 pui doar cat sa iau eu ceva din bucatarie si sa ma intorc la ea :surprised: Fara sa stau sa caut sau ceva....
Imagine

chinchi2
Forumist
Forumist

Mesajde chinchi2 » 04 Noi 2012, 13:51

Pai si a mea,a scos un sunet si am fugit repede si deja scose-se primul pui.SI al doilea a venit imediat :giggle:

SI macar sa puna o poza cv sa vedeam cat de micuta e femela :thinking:

Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Mesajde Allma » 04 Noi 2012, 14:15

Poate si cu zona rusinoasa a masculului sa vedem cat de mascul este, poate ai noroc si este femela, cei din petshop des le iau la nimereala.... :speachless:
Imagine

khaos
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde khaos » 05 Noi 2012, 16:32

gabrielaclau scrie:am vrut sa am pereche ce daca nu ii tin impreuna imi plac mult porcusorii de guineea

Cum ti-au spus si fetele deja, nu este bine sa tii mascul si femela. Felul in care ii tii tu nu este avantajos si nu le ofera un trai bun. De ce? Pentru ca ei sunt animalute foarte sociabile si au nevoie sa simta un alt porcusor alaturi. Insa un altul de acelasi sex, pentru ca altfel pot aparea probleme in urma gestatiilor.
Poate ca ai mai avut porcusori, si eu am mai avut, insa atunci nu stiam exact ce si cum, pana nu am dat de gemon.ro si de oamenii draguti de aici care m-au sfatuit.
Daca tii la porcusorii tai, fa in asa fel incat sa pastrezi 2 de acelasi sex. Sau daca esti atasata si de baiat si de fata, pastreaza-i pe amandoi, insa fiecare are nevoie de un partener de acelasi sex. Si evident, masculii trebuie tinuti in alta parte decat femelele. De asemenea, o astfel de situatie implica si alte detalii: de exemplu, trebuie sa manevrez intai baietii si apoi fetele, in nici un caz nu tebuie sa ajunga mirosul fetelor la baieti pentru ca altfel ei nu or sa se mai intelege si se vor bate si probabil vor trebui separati. Ceea ce, iarasi, nu este ideal.
Daca tii atat de mult la ei, in cearca sa faci ce e bine pentru porcusori, si nu ce iti convine tie mai tare.
Bafta cu sarcina porcutei!
Roxana si cei doi piticozauri, Pixel & Klaus :), si de undeva de sus, ingerasul Batman.

gabrielaclau
Nou venit
Nou venit

Mesajde gabrielaclau » 12 Noi 2012, 22:48

poi o sa pastrez asa mama si un pui femela si masculul si un pui mascul inca nu a nascut o sa pun si o poza cu ea cred ca are vreo sase luni sau 8 cam asa mi se pare mie dar poza cum o pun?

Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Mesajde Allma » 12 Noi 2012, 22:51

Fa-ti cont pe photobuket si uploadeaza imaginile acolo si apoi, din campul din dreapta fiecarei imagini copiaza codul IMG si pune-l aici, sau daca nu, te ajut eu
Imagine

chinchi2
Forumist
Forumist

Mesajde chinchi2 » 12 Noi 2012, 22:53

BUna gabrielaclau.
Iti faci cont pe Photobucket,incarci pozele acolo apoi cand tii sageata de la mouse pe o poza o sa iti apara 4 coduri.DIn cele patru dai click pe ultimul(IMG code) apoi dai paste aici pe Gemon unde scrii :smile:

gabrielaclau
Nou venit
Nou venit

Mesajde gabrielaclau » 12 Noi 2012, 23:10

Aceasta este fetita cu burtica :D

Imagine

Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Mesajde Allma » 12 Noi 2012, 23:15

Ce frumoasa e! :loving: Dar nu vad burta
Imagine

gabrielaclau
Nou venit
Nou venit

Mesajde gabrielaclau » 12 Noi 2012, 23:17

Pai avea ea o pozitie in care nu se vede incerc sa ii fac o poza cu web-ul :lol: cam ce varsta ar avea?

Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Mesajde Allma » 12 Noi 2012, 23:41

Varsta nu se poate afla din poza ta...poate fi asa de mare chiar si batrana, chiar si la 5 luni...Putem maxim aproxima dupa greutate, insa nici asa nu poate fi corect :(
Imagine

Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”