Cu si despre fanul porcusorilor nostri :)

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: cu si despre fanul porcusorilor nostri :)

Mesajde Gemon » 24 Sep 2011, 10:06

Fanul merita de fiecare data verificat mai atent inainte de cumparare, se poate intampla sa fi multumit in general de un produs al unei firme si la o alta achizitie sa nimeresti unul mai putin potrivit in ceea ce priveste compozitia sau conditiile de pastrare in timpul depozitarii. In general membri forumului nostru maghiar au apreciat fanul Vitapol si Lolo Pets ca unul bun si potrivit, in general fiind agreat de porcusorii lor. Asta nu inseamna ca aveti garantia ca de fiecare data sa fie de calitate.

Si la fan e bine sa aducem varietate in meniu, exista mai multe ierburi si plante medicinale ce merita incluse in meniu si sub forma de fan (diferite soiuri de iarba verde uscata, plante medicinale ca papadia, urzica, menta, musetel, patlagina, galbenele etc.).

Exemple de produse ambalate, recomandate porcusorilor
https://picasaweb.google.com/1040842857 ... Szenafelek

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: cu si despre fanul porcusorilor nostri :)

Mesajde biancadumy » 24 Sep 2011, 11:49

Si ce fac daca porcutii nu mai vor alt fan??? am incercat cu 2 sortimente de la vitakraft si padovan,nu l-au mancat au facut kk si pishu pe el si a trebuit sa il scot di n cusca,ceva sfaturi... cum sa ii fac sa manance si alt tip de fan??? :speachless:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Cookie
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 310
Membru din: 30 Mai 2011, 11:43
Localitate: Bucuresti

Re: cu si despre fanul porcusorilor nostri :)

Mesajde Cookie » 24 Sep 2011, 13:47

Eu de obicei cand nu mananca ceva fetele, insist. Spre exemplu, mai la inceput, cand nu ne cunosteam bine unele pe altele, burtoasele nu au vrut sa manance Vitakraft care era putin mai aspru. Adica mancau si nu prea... Il trageau cu dintisorii pe jos pe cel mai gros si mai aspru. Inteleg ca fanul mai aspru trebuie totusi mentinut in alimentatie pentru tocirea incisivilor, cat si a maselelor.

Am pus mana pe forfecuta si am maruntit fanul Vitakraft. Am amestecat treptat cate o mana de Vitakraft cu o mana de fan apreciat de ele, marind zilnic cantitatea de fan Vitakraft. Amestec si insistenta. La mine functioneaza.

(Mentionez, desi nu este locul, ca asa am procedat si cu mancarica uscata. Luasem la inceput, din nestiinta, mancare nepotrivita pentru porcuti care continea seminte de floarea soarelui. Desi am schimbat imediat mancarea cu Vitakraft Emotion, nu au vrut sa manance. Am amestecat mancarea cu Emotion, nu inainte de a scoate semintele, marind zilnic cantitatea de Emotion. Si a functionat.)

Sper sa ajute. :smile:

Geda, multumim foarte mult pentru fotografii si lamuriri! Eu mai pun cate o data pe saptamana in fanul simplu ba un fir de menta uscata (de la mami de la tara), un fir-doua de frunza de papadie uscata, putina matase de porumb, fire uscate de lucerna... Tare apreciate toate.
Cracanici

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: cu si despre fanul porcusorilor nostri :)

Mesajde biancadumy » 24 Sep 2011, 14:47

Unde as putea gasi menta,lucerna,si alte chestii ce se pun in fan ? :) am inteles ca e indicat ....se iau de la plafar ? :smile:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: cu si despre fanul porcusorilor nostri :)

Mesajde roseta.stoned » 24 Sep 2011, 15:01

Bia, poti sa cumperi si alt tip de fan si la inceput amesteca-l cu cel care le place. Vezi daca asa mananca...
Eu de exemplu, cumpar din acela frantuzesc care se gaseste in carrefour, si alte tipuri unguresti (de care sunt foarte multumita pentru ca sunt proaspete si cu fire mari) de prin pet-shopurile de aici. Nu stiu cum se numesc, pentru ca acum nu am. Nu cumpar niciodata aceleasi tipuri de fan, ci diverse sortimente, o data pentru diversitate, si pentru a evita sa se obisnuiasca cu unul singur,
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: cu si despre fanul porcusorilor nostri :)

Mesajde biancadumy » 24 Sep 2011, 15:03

Mersi Roseta,asa am sa fac :heart: :hi:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Cookie
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 310
Membru din: 30 Mai 2011, 11:43
Localitate: Bucuresti

Re: cu si despre fanul porcusorilor nostri :)

Mesajde Cookie » 24 Sep 2011, 15:33

Bibi, am sa o rog pe mama sa aduca mai multa menta proaspata de la tara si lucerna, si iti dau daca vrei. O uscam.

Ca alternativa mai poti lua si din Plafar ceaiuri la punguta (nu la pliculete) de planta uscata, sa fie cat mai intreaga si nu maruntita.. Maria zicea intr-un post ca le da cat cuprinzi in varful degetelor, dar atentie! nu des. Plantele medicinale trebuiesc date totusi cu precautie; :!: in cantitate mare sau date prea des pot avea efecte nedorite.

Revin imediat cu niste link-uri.

Edit:



Bibi, stiu ca stii lucrurile acestea, le pun pentru userii noi care ar putea citi si dorim sa stie ce este bine pentru porcuti. :love:
Ultima oară modificat 24 Sep 2011, 15:43 de către Cookie, modificat de 4 ori în total.
Cracanici

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: cu si despre fanul porcusorilor nostri :)

Mesajde biancadumy » 24 Sep 2011, 15:36

Ehe,multumim mult :) ar fi super,asa as sti ca e chiar naturala :) :hi:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Cookie
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 310
Membru din: 30 Mai 2011, 11:43
Localitate: Bucuresti

Re: cu si despre fanul porcusorilor nostri :)

Mesajde Cookie » 24 Sep 2011, 15:40

Te anunt Bibi cand am "materialele" gata!
Cracanici

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: cu si despre fanul porcusorilor nostri :)

Mesajde biancadumy » 24 Sep 2011, 15:41

Multumim muuult :up2: :heart: te pupa flacaii :heart:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Cookie
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 310
Membru din: 30 Mai 2011, 11:43
Localitate: Bucuresti

Re: cu si despre fanul porcusorilor nostri :)

Mesajde Cookie » 24 Sep 2011, 15:49

Si noi pe flacai!!! :heart:
Cracanici

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: cu si despre fanul porcusorilor nostri :)

Mesajde irena » 26 Sep 2011, 15:40

noi papam fan de munte de la Vitakraft, cu menta. e preferatul bestiilor.
si ca tot suntem la fan - am vazut fan cu urzica.... stie cineva daca e ok?

Avatar utilizator
Cookie
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 310
Membru din: 30 Mai 2011, 11:43
Localitate: Bucuresti

Re: cu si despre fanul porcusorilor nostri :)

Mesajde Cookie » 26 Sep 2011, 20:56

Pai inteleg din postul Gedei din susul paginii ca urzica este buna. Fanul cu urzica nu stiu cum este, poti sa incerci, in cazul acesta ramanand doar sa tragi concluzia daca il apreciaza cei doi dragalasi! :tease:
Cracanici

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: cu si despre fanul porcusorilor nostri :)

Mesajde Gemon » 27 Sep 2011, 10:02

Urzica frageda ce apare primavara (martie-aprilie), este foarte sanatoasa in general, contine microelemente esentiale, aminoacizi esentiali, minerale si vitamine ce organismul asimilieaza usor, fortificand si crescand rezistenta fata de boli. Are efecte benefice asupra pielii, parului, unghiilor si oaselor, pe langa altele fiind bogat si in siliciu. Porcusorilor se da o cantitate mica de tulpina frageda impreuna cu frunza, mare atentie: nu proaspat culeasa, ci numai in forma ofilita, in forma uscata amestecata in fan, sau sub forma de ceai (bineinteles fara zahar) in diferite boli cand este necesara hranirea artificiala. Ajuta la eliminarea toxinelor din sange, este un excelent mineralizant, are actiune puternic depurativa, antianemica, actioneaza ca antiinflamator, este benefic si in probleme reno-urinare.
In forma uscata, amestecata in fan este la fel de apreciata, aduce diversitate in meniu.

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: cu si despre fanul porcusorilor nostri :)

Mesajde Alina82 » 27 Sep 2011, 10:41

Ceaiul de urzica ajuta si la hemostaza si in cazul fragilitatii vaselor (vase de sange ce se sparg usor). Porcusorilor cu usoare probleme de coagulare (sangerare anormala la locul de injectare a tratamentului de ex. ) li se recomanda ceai de urzica. De asemenea este foarte important un control la medicului veterinar pentru investigatii si determinarea cauzei sangerarii.
Alina si cei 2 guinezi ( )


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori