Tranzit intestinal perturbat

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Taifas

Mesajde cosmina » 31 Aug 2011, 00:35

si la mine i-am dat aseara din seringa la bicsuitas, si tragea de ea ca din delicatesa. si asta mare deloc. i-am dat la amiaza, si s-a cam inecat ca s-a miscat, a intrat o cantitate cam maricica, si tusea si i se contracta stomacul.. am crezut ca mor eu inaintea lui.. am sunat doctorita, si a zis ca asa e cand ii intra ceva pe caile aeriene. si am reusit s aii fac si injectia, cu ajutorul cuiva, nu s-a miscat decat o data, si apoi am facut bine.. hiu.. a fost ok.. acum l-am adus acasa, si papa morcov, si si-a mai revenit din spasme.
am niste pastile pt balonare care contin symeticone, e bun? sa ii faram juma de pastila, sau un sfert? doctorul mi-a prescris alt lichid, tot pt oameni, si ala tot continea simeticone. sau sa iau din ala? sau poate vine carbunele? ..

faza e ca pastilele astea contin simethicone 80 mg, si celalat 20. care e bun?

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Taifas

Mesajde FlorinG » 31 Aug 2011, 00:50

Nu ne-ai spus ce fel de injecţie îi faci? Cum se numeşte?
Cum se numeşte medicamentul pentru balonare pe care îl ai? Dar cel prescris de medic? În scrie că Simeticone "Se adm. de 2x/zi
jumatatea dozei recomandate pt. copii.
". Vezi în prospect care e doza recomandată pentru copii.

Probiotic i-ai dat şi îi dai dai, nu?
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Taifas

Mesajde adelinatache » 31 Aug 2011, 00:54

deci in primul rand diagnosticul nu este balonare.
to have bugs= microbi, bacterii.
deci balonarea, gazele sunt doar efecte ale cauzei mai sus mentionate.

simethicone=
Simethicone is an anti-foaming agent that decreases the surface tension of gas bubbles, causing them to combine into larger bubbles in the stomach that can be passed more easily. Simethicone does not reduce or prevent the formation of gas in the digestive tract, rather, it increases the rate at which it exits the body.[1] However, simethicone can relieve pain caused by gas in the intestines by decreasing foaming which then allows for passing of flatus.

DECI II REDUCE TENSIUNEA DE LA BURTICA PROVOCATA DE ACIDITATE , PRIN FAPTUL CA O AJUTA BULELE DE GAZE SA SE COMBINE CELE MICI CU CELE MARI IN ASA FEL INCAT SA FIE ELIMINATE MULT MAI USOR PRIN GAZE/ FLATULENTE.
Ultima oară modificat 31 Aug 2011, 01:02 de către adelinatache, modificat 1 dată în total.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Taifas

Mesajde cosmina » 31 Aug 2011, 00:57

pai mi-a zis de maalox, care e un lichid pt oameni. ala contine simeticone 20, pastilele care le am eu. contine sim 80.mg. i-am, zis lu doctor ca contine simethicone a zis ac e ok.. dar daca la lichid trebuie 3 ml, la pastila, cat sa ii dau? i-am dat n sfert.
medicm. nu stiu sincer cum se cheama. e pt microbi din burta.. ca e balonat. sa ma duc mai bien s acumapr lichidul ala? eu zic ca adca contine simeticone e bun.. nu stiu.
deocamdata e mai bine, mananca si a facut caca normal. dar tot mai e umflat la burta
am si probiotic

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Taifas

Mesajde cosmina » 31 Aug 2011, 01:03

medic se cheama rx baytril
diagnostic parasit check

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Taifas

Mesajde adelinatache » 31 Aug 2011, 01:04

EU ZIC SA IEI LICHIDUL.
E DIFERENTA DE DOZA SI RISTI SA II DAI MULT PREA MULT.
TREBUIA SA II SPUI DOCTORULUI SI CONCENTRATIA DE 80 MG CA SA TI SPUNA CAT II DAI, NU SA II DAI DE CAPUL TAU.

What is Baytril? Baytril (brand of enrofloxacin) Antibacterial tablets are indicated for the management of diseases associated with bacteria susceptible to enrofloxacin in dogs and cats

dat fiind ca Baytril are antibiotic ENROFLOXACINA ca si substanta activa se impune neaparat un probiotic : Probioticul se va da dupa 1-2 ore dupa administrare antibiotic

deci ai dat o zi din pastila. simethicone
pt a doua iei lichid MAOLAX (cred ca s picaturi) si dai exact cum ti-a spus medicul: de 2 ori pe zi cate 3 ml. TIMP DE 5 ZILE.

deci maolax, baytril, ceva vitamine pt imunizare nu ti-a prescris?
Ultima oară modificat 31 Aug 2011, 01:14 de către adelinatache, modificat de 3 ori în total.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Taifas

Mesajde FlorinG » 31 Aug 2011, 01:08

La două ore după injecţie trebuie să îi dai probiotic. I-ai dat, da?

20mg de Simeticone e bine, deci un sfert de pastilă.

Adelina, pe Espumisan (că asta am eu), jumătate din doza pentru copii reprezintă 13 picături = 0.5ml = 20mg simeticonă.

Eu sper că îi dă probiotic.

Dacă era ceva bacterial, cum a zis mai devreme, era vorba de un dezechilibru în flora intestinală, iar pentru asta medicii folosesc Baytrilul. Dar "parasit check" mie îmi sună a altceva.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Taifas

Mesajde adelinatache » 31 Aug 2011, 01:16

daca e doza asa cum spui. adica un sfert reprezinta 20 mg= 0,50 ml gandeste-te ca ea tre sa dea 3 ml.
nu mai bine sa ia lichidul?
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Taifas

Mesajde FlorinG » 31 Aug 2011, 01:22

Nu, ai înţeles greşit :smile: . Espumisanul este picături, iar 0.5ml de Espumisan conţin 20mg de Simeticone. Ea are comprimate cu 80mg din câte am înţeles, deocamdată, iar 1/4 dintr-o pastilă ar trebui să conţină 20mg de Simeticone.

Oricum, bineînţeles că trebuie să ia ce i-a prescris medicul.

Cosmina, te rog frumos să scrii mai corect, dacă poţi, că eu nu prea înţeleg ce vrei să zici nici după ce analizez.
Ultima oară modificat 31 Aug 2011, 01:23 de către FlorinG, modificat 1 dată în total.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Taifas

Mesajde cosmina » 31 Aug 2011, 01:23

eu i-am dat inainte.. sa ii dau si acuma? am florentero.. si a mancat singur.. mai am si de oameni..in caz ca se termina.
ma gandesc poate ii iau lichidul ala pana la urma.

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Taifas

Mesajde adelinatache » 31 Aug 2011, 01:24

: Probioticul se va da dupa 1-2 ore dupa administrare antibiotic

nb. eu ma bag la somn ca ma doare si capul....
Ultima oară modificat 31 Aug 2011, 01:27 de către adelinatache, modificat 1 dată în total.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Taifas

Mesajde cosmina » 31 Aug 2011, 01:27

o sa ii dau si acum probiotic, totusi nu e prea mult, daca i-am dat inainte de injectie?

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Taifas

Mesajde FlorinG » 31 Aug 2011, 01:28

Din câte văd, Florentero este un probiotic recomandat pentru câini şi pisici. Pe medic l-ai întrebat cum să îi dai probioticul? În ce doză?

Trebuie neaapărat să îi dai probiotic după administrare antibiotic. Antibioticul distruge flora intestinală, probioticul o reechilibrează.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Taifas

Mesajde Gemon » 31 Aug 2011, 02:09


Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Taifas

Mesajde adelinatache » 31 Aug 2011, 10:20

geda eu am spus sa ia acel lichid deoarece cosmina imi spusese ca i-a recomandat 3 ml.
prostia cu caile respiratorii am facut si eu odata cu fluffy din greseala si am zis ca da ortul popii. ramona inka stie mai bine ce speriata eram si ca nu ii mai dadeam sanse. deci mare atentie daca nu ai experienta. eu am fortat un pic porcul sa ia cat aveam eu de dat si el s-a innecat, apoi a picat moale ca o placinta. tremura, s-a pus instantaneu cu capul la mine pe perna si eu eram perplexa. i-am adus ceva castravete sa vad daca papa, nimic nu a vrut. a rontait doar ceva fan. l-am frecat usor pe blanita de la fatuca cu apa rece si am vorbit continuu cu el, ce e drept plangand. si am insistat sa isi revina mai mult rugandu-l pe Dumnezeu sa mi-l salveze. si si-a revenit, insa nu doresc la nimeni sa treaca prin asta si mie sa nu mai patesc asta niciodata.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori