Probleme renale tzu-tzu

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 28 Oct 2008, 11:23

Revin cu noutati. E deja a treia zi cand merg la doctor si tzu tzu meu se simte mult mai bine. i-a facut injectii cu 5 mg de ...... aaaaa.... iar am uitat cum ii zice. da ma uit imediat in lista. Si apoi i-am dat probiotic. Cand face pipilica nu mai plange asa de tare. Sambata cred ca ajunsese intr-un punct critic. Puteam doar sa numar momentele cand nu plange. Intr-una se vaita. Acum mai scoate sunete, dar mult mai rar, si mai putin. Parca se alinta. E mai vioi.. Acum ma pregatesc sa il duc iar la doctor. Asa cum am mai zis, dr Serban este un om deosebit.
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 28 Oct 2008, 12:36

Felicitari Corina! Ma bucur sa aflu ca e bine. Felicitari lui Tzu Tzu ca e "barbat" si rezista, tie pt. consecventa si dr Serban pt daruire!

Nu-i asa ca dupa ce se face bine ii aduci lui Tzu Tzu un partener? ;-) :lol:

Spuneai intr-un post anterior ca isi roade parul. Cum ai fost la dr. banuiesc ca posibilitatea infestarii cu vreun parazit a fost eliminata (de fapt, nici nu prea ar fi trebuit sa roada din cauza aceasta, in acest caz s-ar fi scarpinat mai intens).
Acest ros al parului poate fi din lipsa de fibre (fan...) sau minerale sau un obicei prost din lipsa de ocupatie, de plictiseala.
Iti recomand http://gemon.ro/boli5.htm#barb
paragraful ultim care incepe cu "Este foarte important ca porcusorul sa consume fan, acesta contribuie la buna functionare a sistemului digestiv. Fanul va fi mereu accesibil. Daca un porcusor roade propriul par sau cel al partenerului, s-ar putea ca hrana lui sa fie saraca in fibre (celuloza)..."

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 28 Oct 2008, 13:19

Dupa ce se face bine prioritatea nr 1 devine sa ii aduc in fratior. Fara discutie! O sa merg tot acolo de unde l-am luat si pe el. Am fost nu demult si era plin de porcuti.. sheltie, texel, coronet. Atunci am cautat o fetitza, zicand ca o sa il sterilizez pe Tzu Tzu. Dar acum, vazand cat e de sensibil am zis ca nu il sterilizez si o sa ii iau un baietel .Chiar daca e posibil sa se certe amandoi, stiu ca in final o sa fie buni prieteni. Oricum pe fratior il iau de puiut, il tin 4 saptamani in carantina si apoi daca e ok il pun cu tzu tzu. Stiu ca sunt probleme la acel petshop, - ca si pe tzu tzu l-am luat cu probleme la o ureche - chiar se vede in pozele de pe picasa -. Dar am toata rabdarea si bunavointza sa il fac bine (asta in caz ca noul puiut va avea probleme), si sa ii ofer un camin calduros si plin de dragoste. Fan are din belsug, i-a adus tatal meu de la tara, de pe deal, unde nu au acces masinile, ci doar carutele :smile: Are mereu fan, si daca nu papa tot, il schimb si ii dau fan proaspat a doua zi. Cred ca blanitza si-a ros-o din cauza stresului. Dr Serban s-a uitat la blanitza, si mi-a zis ca e ok.. pielea o are frumoasa, fara urme de iritatie. Stau cu ochii pe el acum sa vad cum se mai comporta.
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 28 Oct 2008, 13:52

"il tin 4 saptamani in carantina "
pe pariu ca nu o sa ai rabdare! :lol:
hai, o saptamana, poate, dar 4 ...nu cred
`om trai si `om vedea

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 28 Oct 2008, 18:57

www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 28 Oct 2008, 19:04

Ultima oară modificat 28 Oct 2008, 20:20 de către Corina, modificat 1 dată în total.
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

deedee
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1289
Membru din: 14 Oct 2008, 14:40
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde deedee » 28 Oct 2008, 19:44


Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 28 Oct 2008, 20:23

www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 29 Oct 2008, 11:35

Fetelor va rog sa discutati despre asta la "Porcusori in magazinele de animale". Situatia e critica in aceste magazine. Puteti sa mai cititi la sectiunea corespunzatoare. Pupici :kiss:

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 29 Oct 2008, 14:49

Sa traiti am inteles. Macar daca discutiile noastre ar putea ajuta cumva bietii porcuti.
Multi pupicei
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Medicamente pentru nisip/pietre la rinichi

Mesajde Corina » 30 Oct 2008, 00:56

www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

olivetty
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 107
Membru din: 01 Aug 2008, 00:12

Mesajde olivetty » 30 Oct 2008, 02:30

Escherichia coli

Imagine

Draga mea am stat si am citit si din ce cred eu acum sigur este vorba de e-coli deoarece aceasta bacterie de tip virulent este cea care provoaca infectia urinara. Nu are sigur piatra la rinichi. Atentie mare ca aceasta bacteria ataca si sistemul imunitar. In cazul acestei boli poti actiona cu antibiotice ce au in componenta cephalosporins, carbapenems, aztreonam, trimethoprim-sulfamethoxazole, ciprofloxacin, nitrofurantoin
Verifica in lista gemon a antibioticelor permise la porcusori daca vreunul are in componenta asa ceva. Se recomanda sa se bea multe lichide. Si genial......hahahaha cica scortisoara ar distruge aceasta bacterie. DATI SI VOI PE GOOGLE E-COLI-SCORTISOARA. MAI CAUT SA MA DOCUMENTEZ>>>> POATE ASA TE POT AJUTA


SI INCA CEVA... DE CE NU INCERCI SA FACI O ANALIZA A URINEI.... CRED CA EXISTA CABINETE VETERINARE CARE LUCREAZA CU ANUMITE LABORATOARE DE ANALIZA.


UITE UN MEDICAMENT PENTRU ASA CEVA. DAR NU STIU DACA ESTE ACCEPTAT PENTRU INGERASUL TAU. INTREABA MEDICUL VETERINAR.

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde emil_inka » 30 Oct 2008, 09:11

Bravo Oliveti! Te facem responsabil cu cercetarea pe net!! :lol:

Corina, medicamentul gasit de Olivetti mi se pare ffff bun! Asta daca ar fi vorba de E coli!! Este un produs natural, fara contraindicatii si nu creaza alte complicatii post administrare.
Principiul activ al medicamentului se bazeaza pe bacterii E. Coli neutralizate (anesteziate) si care in organism actioneaza deviant fata de bacteriile patogene. Astfel, E. coli neutralizati din medicament, in loc sa sa hraneasca in mod natural, ele se hranesc cu E. coli patogeni distrugandu-i!
Totusi trebuie avut grija la dozaj. Un dozaj prea mic nu este eficace, unul mai mare are un rezultat contrar. Trebuie consult cu medicul pt stabilirea cantitatii optime.
Chiar, nu ai primit pana acum nici un rezultat al examenului urinei? Numai asa iti dai seama axact ce are. Pentru ca tu zici ca plange cand face pipi, deci mai degraba are nisip pt ca o infectie cu E. coli nu creaza durere la urinare.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 30 Oct 2008, 10:09

eu i-as face o ecografie, sa vad sigur ce are in burtica.
acum ma gandesc daca nu ar fi bine sa ii dai sfecla, avand in vedere ca a pierdut ceva sange.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 30 Oct 2008, 10:33

Da-i multe lichide sub forma de sucuri naturale, ceai (fara zahar, evident!), il poti invata chiar sa bea cu seringa fara ac. Vetrecal nu ar trebui sa primeasca, ar face mult rau!!! In loc de acidifierea urinei se doreste chiar contrariul, trebuie mentinut nivelul antiacid al urinei (vezi aici, http://www.gemon.ro/parametri.htm vezi ph-ul urinei!!!!!, este valoarea normala!), pe langa o hranire atenta
http://www.gemon.ro/hranire3.htm#raport
i se da supliment bazic (Polycitra), si pe langa lichide este chiar bine ca de 2x/saptamana sa i se dea si lichide subcutanat, este o parte a tratamentului si asta. Eviti fanul cu lucerna sau peletele de lucerna (o dieta cu restrictie la calciu), carbohidratele, dulciurile (cum sunt si acele dropsuri si alte cele ce contin zahar!) se evita complet!!!!!, si ii dai hrana saraca in proteine, nu seminte, ci doar hrana speciala, si asta, in functie de varsta si necesitate, dar nu prea mult, el nu trebuie sa se sature cu hrana speciala.

La porcusori in marea majoritate este de natura ereditara, exista deci predispozitia pentru asta. Cei cu asemenea probleme frecvent se intampla sa aiba si infectie urinara. Porcusorii sunt ca iepurii, in comparatie cu omul si multe mamifere ei absorb calciul din alimente in proportie de 45-60 %, excesul este filtrat de catre rinichi. Pe langa predispozitia ereditara joaca un rol important nu doar hrana, ci si aportul de lichide, un porcusor care nu este invatat/obisnuit sa bea apa sau nu are la dispozitie apa (invata de la semenii sa bea), are mari sanse ca la batranete sau si mai devreme, sa aiba asemenea probleme. Eu tot subliniez sa se lase adapatoarea cu apa zilnic schimbata in fata lor, ei sa decida cat sa bea!!!!!


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori