Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde veronica » 22 Oct 2010, 18:48

nu nu este indicat
mai ales de cires!!!
daca aveai codite de cirese uscate, da, acelea le puteai oferi
:friends: shrekut si runty

oanacristina
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 87
Membru din: 24 Mar 2008, 22:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde oanacristina » 22 Oct 2010, 21:46

Vreau sa va cer parerea in legatura cu ceva, scuze daca va duce cu gandul le ceva ce nu v-ar cam place... :oops:

Maslinude tele porcilor cam cat de tari ar trebui sa fie? :thinking:

La a mea sunt destul de moi... in sensul ca le poate intinde pe piciorusele ei ... :confused:
Este ok sa fie asa eu stiam ca trebuie sa fie mai tari ... Sau mi se pare mie :speachless: ?

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde maria » 22 Oct 2010, 21:48

bobitzele la inceput sunt moi si unsuroase un pic
moi atat cat sa poata fi deformate
dupa un timp se intaresc
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Jackie » 22 Oct 2010, 21:58

depinde, sunt siniste bobite mai micute si moi, pe cae ei le manaca. Am uitat pe moment denumirea, ceva cu c. Din acestea ei nu au extras toate substantele de care au nevoie.

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde MaraC » 22 Oct 2010, 22:04

Boabe Cacale se cheama - la mine cand le fac sunt tarisoare -adica nu se sfarama si indoaie- si unsuroase apoi se usuca dar de intarit tot cam atat de intarite raman

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde cosmina » 22 Oct 2010, 22:40

cecale..

Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde lupuelena2009 » 23 Oct 2010, 08:17

meniul porcusorilor mei consta in multe legume ,verdeata,fructe mai putin ,caci am avut probleme cu fetita care a facut o micoza la gura si dupa cum am citit este de la fructe acide,mai ales de la mar.in rest cand ma duc la piata cumpar cate putin din fiecare ca de exemplu sfecla rosie nu lipseste niciodata ,castraveti,morcovi,gulie ,una mica ,plus frunzele ,verdeata,mere,dar am sa-i dau putin,ardei,varza ,una mica ,mica de tot,deoarece baloneaza,mancare speciala ,complecta cu vit c ,500mg,de la padovan-cavia grandmixt,fan la discretie,paine uscata,mai rar,ca mi-e frica sa nu le faca rana la gurita!cam asta papa porcusorii lu mama.am observat ca le place la nebunie castravetii,dar nu e bine sa le dam prea des ,ai mei nu prea mananca kiwi,dar de ce nu stiu!!!,pacat ca io ma oftic,caci contine vit c,ceea ce le tr lor,asta e...mai incercam,ce sa facem?!??/ :up2: :love:

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde cosmina » 23 Oct 2010, 22:51

vit c se mai gaseste si in portocale si mandarine.. piggy al meu manaca cu placere.. si banane..nectarina.. cam atatea din fructe.. de asemenea si ardeii au vit c. deci nu te ingrijora despre vit c. au de unde. cred ca si patrunjel dar nu sunt sigura. si rosii. aveti porcusori care mananca brocolli sau conopida? ai mei nici nu se ating. :shock: f far 2 gr de frunze.

Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde lupuelena2009 » 24 Oct 2010, 09:29

eu ieri le-am dat pt prima data dovleac de placinta,dar nici nu s-a atins de el !!!l-a mirositsi au inceput sa guite ,semn ca nu le convine!!!cleo are un obicei,daca ai dau castravete sau verdeata ,le trage imediat cu dintii,de te si sperii!,dar daca e ceva care nu-i convine,incepe sa tipe ca vrea altceva.parca ar vrea sa spuna da ,asta sa mananci tu ca mie nu-mi place!!!!!! :lol:

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde veronica » 24 Oct 2010, 09:38

http://gemon.ro/vitaminaC3.htm#cantit tabel cu fructele si legumele ce au continut ridicat de vitamina C
:friends: shrekut si runty

LauraStane
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 53
Membru din: 26 Aug 2010, 17:31
Localitate: Bucuresti

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde LauraStane » 25 Oct 2010, 11:01

porcusorii mei sunt romani patrioti nu ar manca mandarine, nectarine, banane, kiwi nu se incurca ei cu chestile exotice(chiar daca sunt animale exotice) si nu stiu ce sa le fac se uita miros si pleaca sictiriti. Deobicei e usor pentru mine sa ii obisnuiesc cu ceva nou ca daca mananca mama iau si puii(acum sunt adulti) doar au instinct de turma

Avatar utilizator
oprisandy
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 130
Membru din: 09 Mar 2010, 18:51
Localitate: Galati/Pandino Cr

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde oprisandy » 26 Oct 2010, 15:17

Meniul porcusorilor mei este:
-mancarea speciala de la Friskies,si eu mai adaug un fel de bobite tot de la Friskies sau le mai inlocuiesc cu niste rotite de la Vitakraft Rollis Party(cred ca sunt la fel doar ca au o forma diferita)
-Castravet,salata,telina,mar,conopida,banana,nectarina ,de morcov nici nu se ating!
-si sa nu uit, mereu fan si apa ,schimbata o data sau de 2 ori pe zi
Si am aflat mai nou ca NU trebuie sa le dau mai multe o data si se dau numai un tip.
Mancarea speciala le-o pun dimineata cu niste castravet, si le-o iau cand vin la 1 de la scoala si le dau salata sau mar sau altceva,in timpul zilei le mai dau ori cate o felie de castravet ori niste salata,le mai pun mancarea seara pe la 5 si le-o las vreo ora si apoi o iau,le dau un fruct sau ,,legum,, :lol: si apoi seara le dau ori niste parunjel sau telina sau rar un pic de salata .Noaptea le las fanul si apa.

Porcusorii mei s-au invatat,de fiecare data cand aud usa la figider sau apa curgand incep sa faca guit guit cred ca primesc ceva. :love: :lol:
Ochii animalelor au puterea de a vorbi o limbă minunată neinteleasa decat de oamenii buni la suflet.

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde true_fan_66 » 26 Oct 2010, 16:41

Bun, nu e rau, dar sa sti ca legumele lasate in cusca mai mult de 15 minute, maxim 20 se deterioreaza, unele oxideaza altele se pot strica pur si simplu. De aceea nu e recomandat sa le lasi prea mult in cusca, daca porcutzul mananca o leguma stricata....iti dai seama :worried: ....Si iti mai spun o chestie, ca masura de siguranta....eu daca le dau intr-o zi castravete, pe parcursul zilei nu mai primesc o alta leguma cu risc mare de balonare, de aceea mai bine le dai salata in alta zi in care sa nu primeasca castravetele. Eu asa procedez, sa nu existe riscul de a se balona peste nopte. Si neaparat la masa de seara primesc un morcov pentru ca are vitamine si rau nu le face. :winking: PS: daca le dai salata, da-le doar frunzele de la cotor, cele vernil si crude.

Avatar utilizator
oprisandy
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 130
Membru din: 09 Mar 2010, 18:51
Localitate: Galati/Pandino Cr

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde oprisandy » 26 Oct 2010, 17:19

ok multumesc
Dar nu prea raman fructe sau legume in cusca .Le mananca intr-o secunda :lol: :eating:
Chestia cu castravetul si salata nu prea am inteles-o :thinking: deci daca le dau castravete intr-o zi sa nu le dau in aceiasi zi salata ,sau sunt mai multe legume care nu merg cu castavetul pentru ca au risc mare de balonare?scrie in tabelul cu fructe si legume al lui Gemon?
Cu salata asa fac le dau partea mai de sus pentru ca oricum nu le prea place partea mai alba si decat sa ramana prin cusca sa se faca mizerie,sa se strice si apoi ...
PS.
Eu le-as da morcov mai ales ca are vitamine dar nici nu se ating .De obicei din ceva care nu le place iau macar o muscatura dar din morcov absolut nimic.Nu leo fi placand portocaliul :lol:
Ochii animalelor au puterea de a vorbi o limbă minunată neinteleasa decat de oamenii buni la suflet.

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde true_fan_66 » 26 Oct 2010, 19:46

Eu asa procedez, le dau castravete si salata in alta zi ca ambele au risc mare de balonare si pentru orice eventualitate imi place sa fiu mai precauta. De la salata se dau frunzele de la cotor pentru ca primele, cele inchise la culoare, contin cele mai multe substante toxice. La fel se intampla si cu varza. Oricum porcusorilor mei nu le place, dar cand le dadeam varza nu primeau si castravete sau salata in aceeasi zi. Adica....e intr-un fel mai bine sa ii dai mai putine legume care baloneaza pe zi...Salata, varza, castravetele, conopida sau broccoli, sunt legume cu risc mare de balonare.


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori