Porcusori certareti

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
McDuka
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 03 Ian 2008, 14:50
Localitate: Constanta
Contact:

Porcusori certareti

Mesajde McDuka » 18 Iun 2008, 23:58

Pe cei doi masculi ai mei gasesc frecvent mici rani ce arata ca si cum ar fi provocate de dintii celuilalt. Mai nou pe cel mai mic dintre ei numai au aparut niste julituri mai mari care evident se si vindeca mai greu. Medicul veterinar mi-a recomandat sa ii castrez dar nu as vrea sa recurg la solutia asta. Exista alta solutie pentru problema asta ?

Borki
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 317
Membru din: 27 Noi 2007, 22:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Borki » 19 Iun 2008, 10:17

Castrarea, din cate stiu, nu este o solutie. Si este si foarte riscanta! Daca se intampla sa fii langa ei atunci cand se ciondanesc, trebuie sa ai pregatit un pulverizator in care sa pui apa si eventual putina lavanda, cu care ii stropesti (f putin) atunci cand se pregatesc sa se ciorovaie. Asta le va distrage atentia si vor fi mai preocupati sa-si linga blanita decat sa se mai bata.

Alta solutie pe care am adoptat-o eu cu fetele mele - le-am luat pe toate trei in pat si am stat de vorba cu ele. Atunci cand vroiau sa o capseze pe Molly, nu le-am certat ci doar le mangaiam si le explicam ca Molla e mica si ca e surioara lor - in timpul asta le mangaiam pe toate trei. Cocozaur, care e mai afurisita din fire, tot incerca sa o muste - nu am bruscat-o, doar o mangaiam si vb pe un ton calm cu ea. Sa stii ca a priceput. Toata tevatura a durat cam doua ore dupa care, au acceptat-o in familie.
E drept ca acum ea a inteles ca daca o impunge pe Molla vine mancarea :)) dar, nu mai avem probleme.

In concluzie, eu as zice sa nu ii castrezi deoarece, aceasta problema nu va fi eliminata odata cu operatia.

Sa ne scrieti!
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet." Pitagora

Avatar utilizator
McDuka
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 03 Ian 2008, 14:50
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde McDuka » 19 Iun 2008, 11:18

multumesc, promta ca intotdeauna, sper sa mearga forma asta de dresaj

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 02 Iul 2008, 20:17

desi e un mesaj mai vechi as vrea sa subscriu la ce a spus borki
eu i-am stropit dar la ai mei nu merge...am tipt si o vreme au fost cuminti
dat cand statam langa ei si pe ton jos spuneam shrekkkuuuuttt nu e voie atunci a dat cele mai bune rezultate
desi din pacate a trebuit sa stau asa toata noaptea :roll: ..la noi nu era prima intalnire ci doar momente de extrema"iubire" a lui shrekut :shysmile:
:friends: shrekut si runty

Borki
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 317
Membru din: 27 Noi 2007, 22:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Borki » 03 Iul 2008, 10:15

"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet." Pitagora

Avatar utilizator
onilaiepurila
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 01 Mai 2008, 21:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde onilaiepurila » 14 Iul 2008, 14:23

Salutare!

Am si eu acceasi problema cu porcusorii mei, dar ai mei se "cunosc" deja de 3 luni, de cand i-am pus impreuna. La inceput m-am speriat de toata alergatura, dar s-au calmat, ierarhia s-a stabilit natural, unu e mai mare cu 3 luni.
Acum insa au luat-o de la capat si de 2 saptamani nu se opresc :((((. Cel mic e muscat tot, ca sa nu mai zic de cat e de speriat. Nici nu i se vindeca ranile, desi il dau cu Betadine tot timpul, pentru ca il musca intr-una :((((. Intr-adevar, daca ii tin in brate si vb cu ei, se mai cumintesc, dar cum ma intorc cu spatele, incepe scandalul.
Mi-e o mila de cel mic... nu as vrea sa-i separ, ca am inteles ca nu o sa-i mai pot pune impreuna, dar nici nu stiu cum sa procedez sa se linisteasca.

Cel mai ciudat mi se pare ca a inceput toata treaba asta la 3 luni dupa ce au stat linistiti impreuna. Am inteles (si mersi, Borki, pentru sfaturi) ca se intampla cand cel mic ajunge la perioada de adolescenta si incepe sa fie perceput ca o amenintare...

A mai trecut cineva prin chestia asta? Ma puteti ajuta cu un sfat?

Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 14 Iul 2008, 19:18

si intre monstruletii mei sunt tot 3 luni diferenta....s-au certat putin la inceput si se tot cearta din cand in cand dar din fericire nu se ranesc
eu te sfatuiesc sa ii separi cu un gratar o singura noapte,ori o zi, apoi faci curatenie ii pui din nou impreuna si observi daca s-au mai linistit
nu e chiar asa de drastica separarea intre 2 porcuti care deja se cunosc...eu i-am separat si in custi diferite cand shrekut devenea prea amenintator
in ultimul timp am un gratar pe care il folosesc cand shrekut "o ia razna" si dupa cateva ore se linisteste
dc nu se linisteste continui cu gratarul...
eu sper sa gasesti solutia optima pentru luptatorii cei mici
cu drag

ps. sunt moarta dupa iepurila :shysmile:
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 14 Iul 2008, 20:38

cand eram eu mica tata mi-a pus in sifonier o curea si mi-a spus ca el nu vrea sa o foloseasca. nu a folosit-o dar cureaua a stat mult timp acolo.
eu am pus in cutia porcutelor un gratar, lipit de unul din pereti. le-am spus ca nu vreau sa il folosesc, dar l-am folosit. asa ca in noptile cand cici o terorizeza pe lady, pun gratarul si pot dormi si eu linistita.

Avatar utilizator
demo
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 22 Iul 2008, 13:22
Localitate: Sibiu

Mesajde demo » 06 Sep 2008, 13:38


Karmin

Mesajde Karmin » 06 Sep 2008, 16:02


Avatar utilizator
ralu_blondy88
Membru
Membru
Mesaje: 252
Membru din: 26 Iul 2008, 17:34
Localitate: Baia Mare

Mesajde ralu_blondy88 » 08 Sep 2008, 00:51

maria ce tare ai fost cu faza asta... :tease: am ras putin singura aici, asa imi zicea si bunicu

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 08 Sep 2008, 07:00

si a folosit cureaua?
asta nu ai spus

Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 08 Sep 2008, 14:33

▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 08 Sep 2008, 14:42


Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 09 Sep 2008, 14:45

▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄



Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori