Ciripitul ... dovada firii salbatice?

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
tramona38
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 96
Membru din: 31 Mai 2008, 18:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Ciripitul ... dovada firii salbatice?

Mesajde tramona38 » 28 Feb 2009, 13:15

Buna, tuturor,

Ma gandeam la un aspect: una din fetele mele, Modelino, ciripeste din cand in cand. E vorba de acel ciripit strident, care rar poate fi auzit la porcusori. Un fel de reminiscenta a comportamentului din salbaticie.
Modelino este, de asemenea, neobisnuit de salbatica. Nu reusesc sa o dau pe brazda, indiferent cat incerc. La polul opus, cealalata fetita a mea, sta cu burta in sus la mine in brate, sa o scarpin ca pe un catel pe burtica :)

Ma gandeam sa intreb: dintre voi, cei care aveti porcusori care ciripesc (mai ales in zori, cand e somnul mai dulce :up2: ), sunt acesti porcuti, cumva, si mai salbatici din fire?

E un fel de chestionar :lol:

Astept cu interes parerile voastre :P

Avatar utilizator
madalina12
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 116
Membru din: 22 Feb 2009, 22:17
Localitate: Bucuresti

Mesajde madalina12 » 09 Mar 2009, 22:07

Si dupa mine tipa al meu prin casa cand trec pe langa el ma stiga sai ii dau ceva(mancare sau sa il iau la pupat) sau mai tipa atunci cand e speriat asa tipa la inceput al meu sau cand se loveste.Aici depinde si de personalitatea porcutelor tale poate cea blanda e mai sociaila iar celelalte mai timide inca nu s-au acomodat cu tine poate.De cand le ai?
Sper sa iti fi fost de ajutor.

Avatar utilizator
tramona38
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 96
Membru din: 31 Mai 2008, 18:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tramona38 » 09 Mar 2009, 22:30

Madalina, eu vorbesc de piuitul urmator: http://www.gemon.ro/comportament3.htm#sunete , unde scrie Piuie. Acolo scrie despre acest tip de piuit , citez, ca "fiind mai puternic manifestat la cei in salbaticie"

Si faceam o analogie intre acest tip de piuit si firea porcusorilor care fac astfel. Porcuta mea, care scoate sunetele astea, e foarte salbatica din fire si nu reusesc sa o imblanzesc. Eram si sunt curioasa de firea altor porcuti care piuie astfel :)

De avut, pe cea mica o am din august anul trecut. Deci nu cred ca e vorba de perioada de acomodare aici. :)

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 10 Mar 2009, 08:52


Avatar utilizator
madalina12
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 116
Membru din: 22 Feb 2009, 22:17
Localitate: Bucuresti

Mesajde madalina12 » 10 Mar 2009, 19:42

Da scrie si acolo :lol:
***ToMi***

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 27 Mar 2009, 22:41

Ieri am avut surpriza sa il aud pe Chaplin "cantand". Cum nu am reusit sa filmez niciodata am profitat de ocazie si am incercat. Din pacate pusa pe youtube inregistrarea si-a pierdut din calitatile tehnice.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 27 Mar 2009, 22:44

EXCELENT
dar ce limbaritza are baiatul!
bravo, felicitari pt inregistrare
si pt semnatura, tare haioasa e

Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Mesajde a`mica » 27 Mar 2009, 22:44

cat de frumos "canta".eu nu am nimerit la porcusorii mei sa scoata asemenea sunete :cry:

deedee
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1289
Membru din: 14 Oct 2008, 14:40
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde deedee » 27 Mar 2009, 22:47

ce tare e :lol:
ale mele nu au facut inca asa ceva
:heart:

Avatar utilizator
chilli_pepper
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 497
Membru din: 03 Dec 2008, 17:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde chilli_pepper » 28 Mar 2009, 09:32

am dat tare la boxe sa il auda si fetele mele pe chaplin. au intepenit cu urechiusele ridicate si inca mai stau nemiscate desi au trecut mai bine de 4-5 minute :lol:

oare ce or fi priceput ele din trilurile alea???
O gogoasa de 1004g si o placinta de 1022g. Sa tot papi! :lol:

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 28 Mar 2009, 23:13

Cred ca au bombanit ceva de genul "mare crai mai e si Chaplin asta"! :lol:
Stii de ce? pentru ca el avea doua doamne langa el dar "plangea" dupa soata vecinului!! :lol: (femela respectiva era in calduri)
De, ale lui soate erau negre ca si el si vecina era mai Zana zorilor si ii cam facea cu ochiul! :lol:

Avatar utilizator
chilli_pepper
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 497
Membru din: 03 Dec 2008, 17:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde chilli_pepper » 29 Mar 2009, 00:03

dragostea asta... :lol:
O gogoasa de 1004g si o placinta de 1022g. Sa tot papi! :lol:

Avatar utilizator
fufiche
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 64
Membru din: 28 Mar 2009, 17:02
Localitate: Bucuresti

Mesajde fufiche » 29 Mar 2009, 10:22


Avatar utilizator
adinamihai
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 63
Membru din: 25 Feb 2009, 23:41
Localitate: Bucuresti

comportament

Mesajde adinamihai » 09 Apr 2009, 17:02

Buna,
In legatura cu comportamentul porcusorilor, eu am doi baietei dulci foc dar cu comportamente total diferite. Probabil si varsta diferita e de vina pt ca Remi, cel mare, care are aproape 2 ani (nu il am de pui si nu mi s-a spus sigur) este f f linistit insa "vorbeste" destul de des cu cel mic, Peticel, care e un puiut dulcic foc, de doar 2 luni, si care m-a innebunit cu tipatul. Nu stiu ce are dar are un tipat f f puternic si strident si tipa f f des. Nu am reusit sa asociez tipatul cu nimic, nici cu foamea, nici cu cheful de joaca si cred ca nici cu prezenta mea (desi e posibil). Ideea e ca, cred ca imi spune ceva pt ca tipa si se uita in ochii mei. Totodata, cand ies din camera se opreste din orice ar face, chiar si din mancat, si incepe sa tipe. Dimineata are acelasi tipat mai ales in jurul orei 6 chiar daca ii dau sau nu de mancare. E ciudat pt ca sta langa patul meu, se uita in sus si tipa de ai senzatia ca i se sparge pieptul. Nu pare bolnav si, din contra, e f jucaus, "topaie" toata ziua si se intelege de minune cu cel mare. Singura "problema" e ca nu imi pot da seama de la ce e tipatul. Si la cat de micut este inca, se poate auzi de la 2 camere distanta, cu usile inchise. Are cineva vre-o idee? La inceput am crezut ca s-a lovit sau ceva dar nu are nimic. Chiar ma urmareste prin camera si tipa insistent. Ce poate fi?

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cristisz » 10 Apr 2009, 13:00

Adina draga, singurul lucru de care sunt sigura e ca a mostenit strigatul de lupta de la maica-sa. Acesta este motivul pentru care am mutat-o in bucatarie inmpreuna cu celelalte doua somaleze. Din cauza tipetelor de piele rosie mai aveam putin si ma aruncam pe geam, dar am renuntat pt ca stau la curte, si pana la pavaj sunt doar 60 cm. :tease: Chiar si baietii mei saracii sunt mai linistiti de cand le-a plecat soneria de pe cap.


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori