Mananca...MULT!!

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Amii
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 04 Dec 2012, 22:29
Localitate: Bucuresti

Mananca...MULT!!

Mesajde Amii » 11 Feb 2013, 23:10

E vorba despre porcusorul meu de o luna pe care il am de aprozimativ 6 zile :D .Chestia e ca..mananca mult gen MUUULT parca nu se mai satura.Fan trebuie sa aiba in permanenta right?Cred ca ii pun de o suta de ori pe zi si il termina cam in juma de ora pe tot.Ii pun intr-un bol mediu deci cred ca e ok pt varsta lui.Faza e ca nu se satura si tot tipa pana ii dau mancare.Pe langa fan ii dau vreo 3 legume pe zi plus mancarica speciala.E ok sa manance atat???

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Mananca...MULT!!

Mesajde Allma » 11 Feb 2013, 23:23

Daca este singur e normal sa tipe asa, neinsemnand mereu ca i-ar fi foame. A mea facea la fel, parea ca ii e mereu foame, insa cand au venit puiutii ei (era gestanta), a inceput sa fie si ea normala, nu mai era singura. la fan te referi ca pui intr-un castronel mediu? Incearca sa pui fanul in suporturi spatioase ca sa nu pui de N ori pe zi fan in suport. Normal ar fi sa primeasca 3 mese pe zi, fiecare masa insemnand o leguma sau un fruct, unul singur.
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Amii
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 04 Dec 2012, 22:29
Localitate: Bucuresti

Re: Mananca...MULT!!

Mesajde Amii » 11 Feb 2013, 23:33

Ok mersi :)

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mananca...MULT!!

Mesajde Gemon » 12 Feb 2013, 16:23

Fan sa aiba in suport mai mare, vezi exemple http://www.gemon.ro/galerie/fan-szena/index.html
si adopta cat mai curand un porcusor de acelas sex cu el, are mare nevoie de compania lui, fiind animal social!

Avatar utilizator
Amii
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 04 Dec 2012, 22:29
Localitate: Bucuresti

Re: Mananca...MULT!!

Mesajde Amii » 12 Feb 2013, 20:32

Dupa ce micutului meu ii trece micoza o sa ii mai iau un fratior iar pentru fan o sa ii iau un suport mai mare in care sa ii pun.Multumesc!!

Sau o surioara :| ca nu sunt sigura daca e fetita sau baietel :D e asa de micut.

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mananca...MULT!!

Mesajde MaraC » 12 Feb 2013, 22:07

Pune o poza si te ajutam noi :smile:

Avatar utilizator
Amii
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 04 Dec 2012, 22:29
Localitate: Bucuresti

Re: Mananca...MULT!!

Mesajde Amii » 12 Feb 2013, 22:21

In legatura cu ce sex are?o sa tocmai l-am dat cu unguent pt micoza si mi-e mila sa il scot iar fortat.Mie mi s-a spus ca e baietel dar ramane de vazut.Fetita sau baietel,nu conteaza sanatos sa fie.

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mananca...MULT!!

Mesajde MaraC » 12 Feb 2013, 22:41

Da, in legatura cu sexul lui/ei, e mai bine sa auzi inca o parere, sa fii sigura :smile:

Avatar utilizator
Amii
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 04 Dec 2012, 22:29
Localitate: Bucuresti

Re: Mananca...MULT!!

Mesajde Amii » 12 Feb 2013, 22:47

Dap maine pun cateva poza inainte sa il doctoricesc :D

laura_st
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 13 Feb 2013, 10:41
Localitate: Timisoara

Re: Mananca...MULT!!

Mesajde laura_st » 02 Mar 2013, 11:36

am doi porcusori Paco de 2 luni jumate si Nouky de 1 luna si un pic.
Cel mic mananca intr-una si face kk precum o masinarie de produs asa ceva. Cand copiii ii scot la joaca si ii tin in brate, cel mare nu face nici macar un kk, cel mic face si 34 bucati (pe numarate! ) intrebarea mea este: e normal sa fie mai cacacios :?: cel micut, fiind asta (sa zicem) specific varstei?
multumesc

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Mananca...MULT!!

Mesajde Allma » 03 Mar 2013, 21:47

Nu e nimic anormal, ale mele fac masline in prostie cand le scot daca le dau si sa pape
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Mananca...MULT!!

Mesajde khaos » 04 Mar 2013, 12:39

Sigur ca mananca mult :) Porcusorii ar manca toata ziua! si evident ca ce mananca... scot imediat pe partea cealalta :D
Insa nu trebuie sa aiba mancare la nas tot timpul. Stabilieste-le 2 sau 3 mese principale pe zi, in functie de cum poti si tu. Aici trebuie sa le dai o leguma/zarzavat/fruct, insa numai un singur tip la o masa. Nu le amesteca, pentru ca altfel porcutii vor alege si vor manca numai ce le place. Ii lasi sa manance o jumatate de ora - o ora, apoi ridici resturile. Si nu le mai da altceva intre mese sau cand tipa pentru ca ii inveti cersetori :D
Mancarica speciala (bobite) trebuie sa le dai doar dimineata, aproximativ o lingura/purcel. (Iti recomand de la Versele Laga, sunt cele mai complete.)
Fan si apa sa aiba in permanenta! Si crede-ma ca daca au fan, nu or sa moara de foame. ;)

Si in legatura cu facut bobite peste tot - probabil il luati din cusca chiar dupa ce a manacat. E bine sa il lasati un pic sa-si faca nevoile, si apoi luat in brate.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

laura_st
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 13 Feb 2013, 10:41
Localitate: Timisoara

Re: Mananca...MULT!!

Mesajde laura_st » 05 Mar 2013, 10:34

multumesc pentru raspunsuri.
mirarea mea este ca cel mare de 1 luna de cand il avem nu a facut niciodata pipi sau kk pe noi in schimb cel mic face incontinuu. de aceeas speram sa asociez cu varsta, gandindu-ma ca odata ce mai creste nu o sa mai fie mitraliera :D
o alta intrebare legata de pipi: e normal sa faca culoarea laptoasa?

Irutss
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 253
Membru din: 28 Sep 2012, 13:09
Localitate: Bucuresti

Re: Mananca...MULT!!

Mesajde Irutss » 05 Mar 2013, 11:48

da,este normal, dar daca vezi ca ramane pata alba unde a facut pipi atunci are prea mult calciu in organism. urina lor e alb laptoasa, insa atunci cand se usuca nu trebuie sa ramana pata alba.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mananca...MULT!!

Mesajde Gemon » 05 Mar 2013, 12:22

Vezi aici cum se poate verifica depunerea alba dupa uscare viewtopic.php?p=37735#p37735 si citeste si asta viewtopic.php?p=16789#p16789


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori