Primul meu porcusor

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde true_fan_66 » 17 Oct 2010, 16:48

Sunetul pe care il scoate porcutzul meu nu seamana cu nici unul de pe gemon. Cred ca a inventat el un limbaj nou :up: Prima noapte in care incepuse sa vorbeasca Miley alerga de nebun prin cusca, si il apucasera toate emotiile posibile pentru ca nici el nu mai auzise un sunet ca cel scos de Caro, pe cuvant de nu ziceai ca toarce o pisica sau ceva....si mai facea si pauze lungi. Adica torcea o secunda apoi pauza, si tot asa. Si Miley nu stia ce sa faca, se uita la el cu niste ochi mari si era extrem de agitat, apoi incepuse sa baraie, sa piuie, iar sa baraie in timp ce era atent la Caro sa vada ce face, cum reactioneaza, si el tot asa facea...scotea torsul ala de pisica. Nu era nici barait, pentru ca nu se misca in nici un fel, nici vre-un sunet de durere, cred ca asa se manifesta el cand ii place un lucru, pentru ca am observat ca asa face uneori dupa masa sau inainte de joaca. Si doar noaptea, ziua nu zice nimic. Acum a inceput si el sa baraie, daca ce scoate acolo se poate chema barait. Am observat ca e atent la Miley si apoi incearca sa-l imite, doar ca nu prea-i iese....cum am zis, la el baraitul pare foarte caraghios si intr-un fel il intarata pe celalalt porcutz care cred ca rade de el pentru ca dupa ce il baraie si vede ca si Caro face o tentativa asemanatoare acolo, sare in sus si scutura din motzul ala de ponei de cateva ori, ca atunci cand face pop-corn :lol:

lara
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 09 Oct 2010, 19:42
Localitate: brasov

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde lara » 23 Oct 2010, 16:49

Au trecut 3 saptamani de cand Rudy este la noi..a inceput sa faca atatea....ne mananca din palma,nu mai fuge cand vrem sa il mangaiem(la mine doar putin :D )..L-a cantarit sotul meu acum 2 zile si are 513 grame..e ok la 5 luni?Trebuie sa ii taiem unghile zilele astea,dar mie imi este frica... :thinking:

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde Lili » 23 Oct 2010, 17:48

Exista si varianta sa incerci sa i le pilesti din prima...Pana capeti curaj. Sau poate merge mai bine asa. Daca ai timp si rabdare.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

lara
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 09 Oct 2010, 19:42
Localitate: brasov

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde lara » 25 Oct 2010, 22:26

Mai bine tai unghiile pentru ca metoda pilitului dureaza mai mult...cred ca am avut multe asteptari de la porcusorul meu citind multe pe forumuri..imediat are o luna si nu stiu...chitaie numai cand il mangai...apoi nimic...ii cumpar o groaza de lucruri speciale pentru el si nu papa(fulgi,bombonele de portocale, etc).In schimb oricat de morocanos ar fi el uita tot pentru un fir de patrunjel :lol: super haios.

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde cosmina » 25 Oct 2010, 23:05

ai grija.. nu sunt recomandate chestii speciale pt porci cum ar fi batoane si alte minuni. doar legume fructe si mancare speciala,

lara
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 09 Oct 2010, 19:42
Localitate: brasov

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde lara » 28 Oct 2010, 19:14

As vrea sa va multumesc mult tuturor.In urma cu o luna nu stiam nimic despre porcusori si acum dati=orita site-ului si datorita forum-ului porcusorul meu este bine ....sa imi tineti pumnii...luni ii tai unghile.. :worried:

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde Jackie » 28 Oct 2010, 19:35

poti sa incerci sa i le pilesti, dar iti trebuie mai multa rabadare. La taiatul unghiilor e dificil faptul ca, asezi unghiera, fixezi unghiul sub care tai si exact inainte sa apesi pe unghiera isi trege labuta, cat de bine i-o tii, tot scapa, de aia am preferat eu pila :lol:

lara
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 09 Oct 2010, 19:42
Localitate: brasov

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde lara » 07 Noi 2010, 17:12

Buna tuturor..Vroiam sa intreb daca este posibil sa il invat pe porcusor sa faca numai intr-un colt al custii...Nu il inteleg..face si unde doarme si unde mananca si peste tot...am incercat sa il invat sa faca intr-o parte(de fiecare fata cand facea cacatei ii puneam intr-un colt),degeaba.tot nu a inteles...Voi ce ati facut?sau cum ati face asta?

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde true_fan_66 » 07 Noi 2010, 17:35

Ai putea dar dureaza ceva si doar daca ii iei o litiera speciala. S-a mai discutat pe forum despre asta. Unii porcusori pot fi invatati sa faca numai in litiera. Insa...daca vrei sa mai astepti cu timpul o sa-si stabileasca el niste zone in care o sa isi faca nevoile. Ai mei au cam 2, si una din ele e sub adapatoare (de fapt, aceea e toaleta lor principala :tease: ) Daca vrei metoda cu litiera o asezi unde vrei tu in cusca, si pui in ea o parte din nevoile lui, restul custii fiind curat. Ai sa vezi ca o sa inteleaga si o sa faca in ea. Dar dureaza in functie de porcusor. Nu te poti astepta sa faca asta peste noapte.

Avatar utilizator
Marius1986
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 17 Noi 2010, 10:00
Localitate: Braila
Contact:

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde Marius1986 » 19 Noi 2010, 17:50

Sall, acu 3 zile am luat si eu un porcusor, il cheama Jerry, a mancat calumea zilele astea dar vad ca de azi deabia se mai atinge de mancare, ma refer la iarba, morcovi, telina, am si amestec de ala uscat, nu stiu cei cu el, o fi mancat lacom si acu o lasa mai usor, sai mai iau un partener, dar nu prea are loc il tin intrun acvariu, si asa nu are prea mult loc sa mai iau unu, ma gandesc ca facand asta se va lua cu el si nu va mai fi plictisit, dar e baiat si nu vreau familie mare si dak mai iau un baietel posibil sa nu se inteleaga, si sa trebuiasca sai separ unde sa il mai pun si pe al doilea:|. Astept un raspuns concret sa stiu ce sa fac cu el:|? Nu prea am nici prea mult timp sa ma jok cu el, ma jok un pic dimineata si seara in rest sta acolo linistit . Precizes ca acvariul e 65 x 27 x 40. si nu cred ca ar mai fi loc de inca unul, deocamdata nu am bani de cusca .

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde true_fan_66 » 19 Noi 2010, 20:01

Marius, in primul rand ca un porcusor nu se tine intr-un acvariu. Deoarece nu se aeriseste bine, apar diverse micoze si se imbolnaveste foarte usor. E aici pe forum o rubrica de donatii si poate sunt persoane care iti pot dona o cusca. In al doilea rand, daca vrei sa-i mai iei un porcusor, trebuie sa fie neaparat baiat. Nu ai citit discutiile de pe forum referitoare la decizia de a avea o pereche? E foarte greu sa ai doi porcusori de sexe diferite si de aceea nici nu este recomandat. Majoritatea avem porcusori de acelasi sex si se inteleg in functie de personalitatea lor, nu poti risca sanatatea unei femele doar pentru ca iti este teama ca doi masculi nu se pot intelege. In fine....intrebarea mea este, de ce ai ales sa iti iei un porcutz daca nu ai timp de el? Poate suna putin dura intrebarea, dar porcusorii sunt animale care traiesc in grup, nu se simt bine izolati sau singuri. Daca nu ai timp de el si mijloacele financiare necesare, poate ar fi mai bine sa il donezi cuiva care mai are porcusori si isi poate petrece timpul jucandu-se cu el. Gandestete ca in afara de cusca pe care va trebui sa i-o cumperi daca te decizi sa-l pastrezi, va mai fi necesar sa-i faci un control la veterinar, eventual sa-i cumperi medicamente daca este bolnav, si multe altele.

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde anisoara » 09 Dec 2010, 13:44

Am intrat si eu in randul vostru! Am un purcelus, e fetita! Am mai invatat cate ceva dar mai am multe :noway: Am citit aici despre taierea unghiilor. Cand trebuie sa le tai si cum, adica din ce unghi? Maya are cam 7 luni, nu stiu dak pana acum i-a taiat cineva unghiile, eu o om de osaptamana si cateva zile.
Oricum, e tare dragalasa, s-a invatat sa-i dau drumul prin casa iar dimineata sau cand vin de la servici se bucura si musca cusca (stiu ca vrea la plimbare) Inca nu sta cand vreau sa o iau in brate dar o prind eu, bineinteles fara sa o fugaresc.Am vazut pe la ceilalti posesori de porcusori tot felul de accesorii in custi, de ex o chestie din betisoare (sub diferite forme) si o pernuta sau ceva de genu , deschise la capat, ca o gurita in care porcusorii stau la caldurica. As vrea sa stiu unde se gasesc!Oricum ,am multe intrebari, dar pe rand.
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde MaraC » 09 Dec 2010, 13:56

"chestia din betisoare" se numeste podulet !! Poti gasi la hornbach (se gasesc si la petshop-uri, doar ca sunt cam mici !!

Pernutele acelea sunt saculetele, casutele sau tunelurile facute de Alina82 !!
Poti da o comanda dar dupa sarbatori, caci mi-a spus ca nu mai primeste acum !! :tease: uite-te mai bine aici : viewtopic.php?f=11&t=2359

Despre gherute : trebuie sa tai din toate, cate putin !!
Nu stiu de ce nu gasesc topicul despre gherute !! Daca il gasesc il pun !!

Apropo... BUN VENIT PRINTRE NEBUNII DUPA PORCUSORII DE GUINEEA !! Pardon !! Iubitorii de porcusori de guineea :up2:

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde cristisz » 09 Dec 2010, 13:57

poza cu copiii mei

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde anisoara » 09 Dec 2010, 14:36

Multumesc, am gasit si topicul pt gherute. cat despre podulet sa vad unde gasesc deoarece eu sunt din Piatra Neamt si sunt putine mag. pet shop. Mai multa mancare si accesorii... am vazut pt alte animalute. Pupici
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori