Primul meu porcusor

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
lara
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 09 Oct 2010, 19:42
Localitate: brasov

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde lara » 12 Oct 2010, 14:59

Banana mi-a fost recomandata.Are si un morcov de lemn mare.Am inteles ca isi toceste dintii si unghiile.sa iau banana?nu stiu... :thinking: nu stiu ce rasa este sau daca este de rasa...am observat ca sta mult in 2 picioare si uneori se sta in doua sprijinindu-se ce celelalte 2 de o parte laterala a custii.Si sta asa mult.Lungit...o sa incerc o data sa ii fac o poza asa...ca nu stiu cum sa explic..La inceput am crezut ca se lungeste inainte sa adoarma..dar de fapt face asa cand vrea sa il las in pace...m-am prins mai greu :lol:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde maria » 12 Oct 2010, 15:06

pt tocit dintisori exista pelete cavia pro de la vesele laga
exista de asemenea crengute de mar, de visin, de dud, de salcam
exista si fan mai grosier
pt unghiunte nu poti decat sa i le tai
porcu' nu e pisica sa isi toceasca gherutele pe canapeaua de piele
:smile:
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde AndreeaC » 12 Oct 2010, 15:08

O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

lara
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 09 Oct 2010, 19:42
Localitate: brasov

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde lara » 12 Oct 2010, 17:08

Atunci dau banana jos...Ma enerveaza chestia asta le nebunie!Eu cer pentru porcusori de guineea in petshop uri ce este mai bun si vanzatorul da banana respectiva.A profitat de slabiciunea mea....Multumesc mult.Apoi am o intrebare.Am remarcat azi rahateii lui Rudy.Ei nu mai sunt ca in zilele trecute adica scurti ...acum ii face mai lungi chiar dublu ca lungime de cum erau...Nu m-a speriat cand am vazut unul..dar cand am vazut sub talas mai multi... :sweating: S-a mai confruntat cineva cu problema asta?

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde AndreeaC » 12 Oct 2010, 17:25

Nu iti face probleme , e in regula :)
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde cosmina » 12 Oct 2010, 21:03

ce simpatic e. dar sa stii ca e speriat daca face ochii asa... si ai mei fac asa cateodata cand vreau sa ii iau in brate si nu vor. sau cand le spal. mai ales ala mic mai si clantane cateodata.. vad ca acuma s-a mai linistit..

lara
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 09 Oct 2010, 19:42
Localitate: brasov

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde lara » 12 Oct 2010, 22:57

Sotul meu isi da foarte repede seama de ceea ce simte Rudy....eu mai greu cu trasaturile,insa incet incet am inceput sa invat si eu...sa scot si morcovul de lemn?

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde true_fan_66 » 12 Oct 2010, 23:00

E din lemn fara arome sau aromat? Daca e aromat nu este bun. De asemenea, si daca este colorat ii dauneaza.

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde cosmina » 12 Oct 2010, 23:08

porcutul meu cel mic mereu roade tot ce prinde de lemn.. si-arupt deja un dinte dar i-a crescut repede, asta pt a ros si gratiile.. nau am mai vazut un porc asa de rozator,, nu stiu sigur de lemn e etajera mea dar nu a patit nimic..

lara
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 09 Oct 2010, 19:42
Localitate: brasov

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde lara » 13 Oct 2010, 21:52

lemnul este de culoare portocalie,pe cutie scria netoxic.De altfel nici nu il cumparam... :cry: Sunt atatea lucruri in comert care ii fac rau dar tot sunt...Azi cand ii faceam curat l-am pus pe o paturica si am observat ceva...Nu stiu daca a fost pipi sau a vomitat pentru ca nu am surprins procesul ...numai produsul am vazut...Era o culoare..hmmm...stiti cand amestecati faina cu apa...dar a intrat repede in paturica.Sotul meu spune ca este pipi dar nicaieri nu am citit despre asta..a da...am observat ca a facut pipi pe morcov :lol: Si-a aratat prin asta parerea lui despre morcov?sau a fost un accident?acum am inceput sa il invat sa faca numai intr-o parte ca Rudy ca porcu :lol: facea peste tot ..si unde manca :wasntme: acum i-am amenajat un coltisor pentru treaba 1 mai ales 2...cred ca deja am pus destule intrebari...mai urmeaza si altele :D

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde ramona_inka » 13 Oct 2010, 21:58

Porcusorii nu pot vomita deci este exclus aceasta.
Sotul tau are dreptate, este pipi care s-a imbibat si s-a uscat ulterior. Urina porcusorilor este usor alb-laptoasa.
Citeste aici despre .

lara
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 09 Oct 2010, 19:42
Localitate: brasov

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde lara » 15 Oct 2010, 20:35

Am scos morcovul si banana(desi trebuie sa recunosc ca mie imi placeau mult).Am fost la veterinarul care mi-a fost recomandat de aici,pe strada Oltet nr 16.Am fost foarte placut surprinsa!Mi-a spus atatea.Porcusorul meu ,de fapt,nu era bolnav(stiti ca avea cojite).Rudy de fapt se vindeca de la un tratament aplicat deja(cel mai mult probabil in petshop).El se scarpina pentru ca vrea sa scape de cojite.Si uneori credeam ca stranuta(ceea ce mi-a si consolidat ideea ca este racit).De fapt era de la talas,ceea ce vet mi-a recomandat sa folosesc palete de hartie si nu talas.Este baietel sigur!!!Si vet era atat de dragut cu Rudy!!Chiar i-a spus sotului meu:"Felicitari aveti un baietel!"(am rosit o secunda :lol: ).Vet-ul i-a cautat cu atata rabdare cojitele de pe piele!!E super vet-ul asta!! :up2: Si trebuie sa mentionez ca atunci cand l-am intrebat cat este consultatia mi-a spus ca nu costa nimic!! :clapping: Chiar a insistat sotul meu si nu a vrut...Spun toate astea si pentru persoanele care cauta un vet!!

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde cosmina » 15 Oct 2010, 21:20

sper sa fie cum zice vetu.. ma bucur ca mai sunt si veterinari f draguti.. dar are experienta cu porcii? ca asa oricine zice chestii dragute... as vrea sa il vad si eu pe porcul tau ai poze undeva?

lara
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 09 Oct 2010, 19:42
Localitate: brasov

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde lara » 16 Oct 2010, 00:13

Dupa cum am spus cosmina vet asta mi-a spus sa ii schimb talas cu paletele de hartie si mi-a explicat frumos de ce(adica pe limba mea),de asemenea,mi-a explicat de ce are cojitele(cum a luat o boala si a fost tratat-mi-a aratat pe porcut parul mic nou crescut )...MI-a spus lucruri de genul asta ,lucruri ce nu le stiam deloc.Mi-a mai zis ca porculetii de guineea erau folositi pe post de cobai pentru ca ei sunt cei mai sensibili si au cele mai multe alergii...daca un medicament era testat pe ei si nu aveau nimic atunci medicamentul sigur era ok :cry: (sa nu uitam ca multi au murit asa).Eu am facut un rezumat si am spus ca este super ok. :D stie multe despre porculeti si se vede ca face meserie din dragoste... :up2: am pus o poza cu porculetul in pagina 1 ...era in a 3 zi mi se pare...atunci era timid rau si fugea ca nebunul de mine... :roll: a trecut din intensitatea asta :D sper ca te-a ajutat cu ceva..

lara
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 09 Oct 2010, 19:42
Localitate: brasov

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde lara » 16 Oct 2010, 00:29

Apropo Cosmina ....te poti duce oricand cu porcutul la el daca ai o problema...si din cate am citit despre el este unul dintre cei mai buni... :D eu vroiam sa ma duc la o doamna de pe strada lunga...insa ceea ce altii au spus despre vetul de pe oltet m-a convins.in pagina 1 este un link pe care mi l-a pus cineva... :up2: este un topic pe forum despre veterinari.de fapt cred ca stii asta deja...scuze :thinking:


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori