Tratat cu antibiotic toxic pentru porcusori!

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

bibi
Nou venit
Nou venit

Tratat cu antibiotic toxic pentru porcusori!

Mesajde bibi » 16 Feb 2008, 20:44

Acum o saptamana Tedy,porcusorul meu nu mai mananca,la inceput aproape nimica,si acum chiar a ajuns sa bea numai apa.Am consultat un veterinar si acesta a spus ca e posibil sa fie racit si sa-l doara gatul cand inghite si de aceea nu mananca(Tedy refuza sa manance castravete,mancarea lui preferata si patrunjel si manca doar lipie(un fel de paine)si partea interioara de la coaja de banana).Veterinarul i-a facut 3 zile injectii cu vitamina c si...Penicilina(eu acu am dat d site-ul acesta unde am aflat k e interzisa administrarea d penicil.la porcusori).Ideea e ca astazi Tedy nu a mai mancat nimica a baut doar apa.Problema e ca el pare sa aiba pofta de mancare(cel putin azi-dimineatza avea)dar nu poate inghiti sau nu stiu,si nu cred ca ar fi ceva la dinti pt ca la inceputul saptamanii cand inca mai manca ceva,manca biscuiti dietetici pe care-i rontaia evident...Daca ati putea sa-mi dati un sfat,daca v-ati mai intalnit q probleme asemanatoare,m-as bucura...chiar nu vreau sa-l pierd.

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 16 Feb 2008, 21:34

Cat mai curand posibil, acum, sa te duci la farmacia umana si cumpara probiotic, cere Biotics sau daca nu au, un alt probiotic ce contine Lactobacilus Acidophilus. Ii dai o jumatate capsula, adaugi incet apa plata (nu cu clor!) in timp ce amesteci in continuu pana devine ca o pasta si apoi poti sa diluezi in asa fel cu apa sa ii poti da cu lingurita. Probiotic ii poti da pana la doua capsule pe zi, impartind in prize cat sa ii dai de chiar 4-6x/zi. Asta ii poate salva viata, reface flora intestinala. Acum conteaza chiar si o ora, deci nu sta pana maine, da-i acum, maine va fi prea tarziu.

Daca nu mananca, trebuie Tu sa-l hranesti - citeste pagina Inapetenta, sa afli cum si ce ii poti prepara. In cazul in care nu vrea, la inceput macar lichide (suc de morcov, ceai fara zahar) sa-i dai, ca apoi sa ii prepari si hrana semipastoasa, incet, treptat adaugand cat mai multe fibroase in hrana.

Tine-l pe ceva cald, incalzesti un prosop si schimbi des, stai cu el acum noaptea. Il hranesti mai des si cate putin, e mai bine asa, decat mult si rar. Il monitorizezi tot timpul, sa observi daca se baloneaza, face diaree sau orice alt semn, si in functie de asta trebuie decis, ce trebuie facut in continuare.

Insanatosire!

Gemon
Site Admin
Site Admin

Re: Un veterinar bun?!...

Mesajde Gemon » 18 Feb 2008, 22:16

bibi scrie:multtumesc pt promptitudine :),m-am dus kiar in seara aceea si i-am cumparat probiotic,nu aveau decat fiole de 10 ml si i-am amestecat 1/2 de fiola cu apa si m-am chinuit sa i-o dau,si ii tot dau mancare pasirata fiindk nu mananca singur,inca mai are diaree si cred ca nu i-am dat destul probiotic("ecoflorina")...nu mai vrea nimica sa manance,sta numai intr-un colt si nici cand il tin in brate nu mai e vesel...stiu ca are deja 7ani,dar eu speram ca poate l-as putea salva cumva,si ma doare sa-l vad asa de necajit...:((,stiti cumva un veterinar care kiar se pricepe la porcusori in Timisoara?-sau nu mai are rost sa-l chinui...:(

Este greu de urmarit un subiect/caz daca se deschide un nou topic (New topic) in loc sa se continue sa se raspunda in cadrul celui deschis anterior. Trebuie doar sa apesi Post reply, si nu New topic, pentru a raspunde aici. Multumesc.

Aici http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?t=3 ai adresa a doi medici vet din Timisoara care se pricep la porcusori. Poti sa te duci la oricare dintre ei, in functie de optiune. Bine ar fi fost sa vizitezi aceasta pagina cu medici vet din Timisoara inainte de a-l duce la acel medic care i-a administrat Penicilina.

Insanatosire!

kpac
Nou venit
Nou venit

ce s-a intamplat

Mesajde kpac » 04 Feb 2010, 16:25

Ieri porcul se simtea bine, manca si bea apa fara probleme. Azi noapte a inceput sa scoata niste sunete ciudate si nu putea sa miste picioarele din spate. azi dimineata cand m-am trezit statea pe o parte cu gura larg deschisa, si avea ca niste crize cand tremura tare. dupa care a murit. ce sa fi patit ?

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 04 Feb 2010, 16:32

probabil ca s-a otravit cu ceva
ce i-ai dat sa manance?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde ozzie&spy » 04 Feb 2010, 16:33

Pe 23 ianuarie ai solicitat ajutorul pe forum in legatura cu tratametul porcusorului tau:
in urma cu 4 zile am cumparat un porcusor de la un pet shop. astazi cand il analizam mai bine am observat la radacina parului multe "fiinte" miscatoare de culoare crem. sunt pureci sau paduchi oare? am mers la o farmacie de profil si mi-a dat Ectocid pudra. am pudrat mai inainte porcusorul. este necesara o spalare dupa ce l-am dat cu pudra sau nu ? si peste cat timp trebuie sa repet pudrarea ? ms

Ce s-a mai intamplat de atunci?
MadalinaImagine

kpac
Nou venit
Nou venit

Mesajde kpac » 04 Feb 2010, 16:35

grau verde, mar si mancare la cutie de la pet shop. ce manca in fiecare zi. de aia nu inteleg

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 04 Feb 2010, 16:37

fan nu i-ai dat?
cu parazitii ce ai facut?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

kpac
Nou venit
Nou venit

Mesajde kpac » 04 Feb 2010, 16:40

fan nu i-am dat. de unde sa cumpar fan ? cu parazitrii s-a rezolvat cu pudra mentionata mai sus, iar pe urma i-am administrar Parakill

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Gabriela094 » 04 Feb 2010, 16:44

Fan gasesti la orice pet-shop mai mare.
Poti cere si de la tara.
Gabriela

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde ozzie&spy » 04 Feb 2010, 16:48

Nu stiu daca acest parakill e recomandat pentru porcusori: http://www.petcity.ro/index.php?act=vie ... ductId=540
Ai avut grija sa nu-i ajunga in gura acea solutie? Cum ai aplicat-o ? ce doza i-ai dat?
Dincolo de acest tratament, trebuia sa ii oferi o alimentatie santaosa, care sa ii intareasca sistemul imunitar mai ales in aceatsa perioada...Fanul si apa erau obligatorii, meniu variat alcatuit din 3 mese verzi pe zi, nu doar mar...Pe www.gemon.ro ai citit paginile de Ingrijire, Hranire, Comportament...?
MadalinaImagine

kpac
Nou venit
Nou venit

Mesajde kpac » 04 Feb 2010, 16:50

o picatura la ceafa ca sa nu ajunga cu gura in zona respectiva. mancare a primit diversificata in fructe si legume

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde ozzie&spy » 04 Feb 2010, 16:52

Avand in vedere ca abia il cumparasei, era pui sau adult?
Pe acel site se recomanda o picatura/kilogram.
MadalinaImagine

kpac
Nou venit
Nou venit

Mesajde kpac » 04 Feb 2010, 16:54

era pui cand l-am cumparat

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 04 Feb 2010, 16:55

din cate stiu eu simptomele sunt de otravire
ai fi putut sa ii dai carbune medicinal si apoi la ceva timp ulei de parafina