Riscuri anestezie, malocluzie, pododermatita

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
ramo18_tm
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 171
Membru din: 27 Aug 2008, 23:51
Contact:

Riscuri anestezie, malocluzie, pododermatita

Mesajde ramo18_tm » 11 Mar 2009, 21:34

Buna seara,

e un mesaj la care as dori un raspuns urgent. Scuzati-mi incoerenta, nu ma pot gandi la prea multe acum...

Asadar, de cateva zile Bubulina nu prea mai mananca... ceea ce e iesit din comun pentru ea ! Are 3 ani si 4 luni. In zilele ei bune cantareste 1000 g, este maaare si dolofana ! Sare la orice fasait si cere non-stop de mancare, orice miscare ea sare imediat cu boticul.

De cateva zile a devenit incet-incet apatica, dar nu brusc, si nu letargica... cateodata mai reactioneaza la fashait...daca ii pun mancare, o gusta, se arata interesata....dar nu mananca mult din ea, pe cand inainte devora tot ce-i puneam in fatza botului.

Bineinteles ca burtica ei a disparut, s-a topit. Asta m-a ingrijorat. Altfel, la mangaieli raspunde, parca a devenit mai iubareata, se lipeste de mine. Nu mai face pipi, si nici caca decat putin de tot ... din cauza ca nu prea mananca.
Ieri am observat ca atunci cand clantzane, nu mai e "marunt" ca inainte, asa , ca un murmur, ci ca si cum ar sparge coji de nuci intre maselute....

Am dus-o la nenea veterinarul , care a zis clar : i-au crescut coltzi pe laturi la molari, si e posibil si sa o raneasca pe interior la gurita. Singura solutie este sa ii pileasca. Problema e ca asta presupune ANESTEZIE !
Mi-a spus clar ca la anestezie exista riscul sa faca stop cardio-respirator !
Eu eram stresata, ca o purtasem deja de 2 ori drumul acasa- cabinet, plus ca se zbatuse, eram amandoua ametite....si mai ales ca am aflat asta (pe de-o parte ma bucuram ca nu are ceva intern, de la vreo substanta) ...pe de alta deja parca imi infipsese un cutit in inima cand a zis ca este asa un risc.... eu nu stiu ce sa ma fac, nu am intrebat, in ce procent exista acel risc ? Voi ce stiti despre acest subiect ? Mai ales ca ea e slabita saracuta, nu prea mananca, doar patrunjel, ceva mar ce i-am pasat ca la bebelasi, si i-l dau pe la botic, grau ce am din glastra... nu mai papa nimic altceva, si e slabita ! Si maine cica nici nu pot sa o hranesc deloc inainte de anestezie . Mie de asta mi-e frica, de faptul ca e foarte slabit organismul ei, plus ca maine va fi infometata...si e taaare stresata, de la drum, strada,claxoane oamenii de la cabinet, aparatul cu care i-a deschis gurita....

Ca sa scutesc de un raspuns, am fost la cabinetul din Dacia, San-vet, care e in baza de date.

Astept un raspuns, si daca totul va fi ok, vrem sa stim postoperatoriu cu ce s-o intremez ca sa redevina dolofana.


de la Tm, Ramona mamica lui Bubu
Mamica ingerasilor Bubu si Lulu si a mironositelor Mimzy si Printzi.

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 11 Mar 2009, 21:40

sper sa primesti niste raspunsuri de la niste persoane cu o competenta mai solida decat a mea, dar eu stiam ca nu sunt anesteziati pentru a i se taia dintisorii ci exista un aparat special ca sa ii deschida gurita si apoi dintii sunt taiati(fara anestezie)
dar sa mai asteptam
uite ce am gasit pe site
http://www.gemon.ro/dinti.htm
"Taierea premolarilor si molarilor este o interventie mai grea. In strainatate foarte multe vieti de porcusori au fost salvate, deoarece la taierea premolarilor si molarilor nu s-a folosit anestezic (anestezia fiind periculoasa in cazul lor), ci s-a folosit un instrument special pentru deschiderea gurii."
citeste si restul informatiilor de pe pagina
eu iti propun sa cauti un medic cu acest aparat...poate au la facultatea de medicina veterinara sau la un alt cabinet
in bucuresti stiu sigur ca este

Avatar utilizator
ramo18_tm
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 171
Membru din: 27 Aug 2008, 23:51
Contact:

aparat versus anestezie ???

Mesajde ramo18_tm » 11 Mar 2009, 22:20

Nu mai inteles nimic ! Am gasit si eu pe net acel aparat de deschis gurita la porcuti..... de ce atunci sa ii faca anestezie ????

E CINEVA DIN TIMISOARA CARE A MAI AVUT ACEASTA PROBLEMA ? STITI VREUN ALT VETERINAR CARE SA PILEASCA MOLARII FARA ANESTEZIE ? Nu vreau sa risc viata lui Bubu, daca pot sa am alta optiune !

Va rog raspundeti-mi inainte sa intram maine la interventie, la pranz.

Multumesc anticipat, Ramona
Mamica ingerasilor Bubu si Lulu si a mironositelor Mimzy si Printzi.

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 11 Mar 2009, 22:23

Geda e din timisoara..sa speram ca stie ea un cabinet cu acest aparat

Avatar utilizator
ramo18_tm
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 171
Membru din: 27 Aug 2008, 23:51
Contact:

CAUTAM VETERINAR CU APARAT DESPARTITOR in TM

Mesajde ramo18_tm » 11 Mar 2009, 22:36

da....am citit deja, de fapt mai citisem...dar am crezut ca acel aparat e doar pentru consult !

caci azi cand a consultat-o a folosit ceva asemanator, adica un fel de foarfeca boanta, si cu varful la 90 de grade....am crezut ca e cam acelasi instrument.... si mai ales ca acel cabinet e "pomul laudat".... oricum nenea veterinarul parea sigur pe el, am vazut ca a apucat-o cu profesionalism, si a "rezolvat-o" in cateva minute, se vedea ca stie sa se poarte cu porcusorii.... cand am mai fost acolo, era alt veterinar, care observ ca acum a plecat (deci trebuie upgradata si baza de date pt TM !!)


Sper sa primesc raspuns de la cineva care poate a avut aceeasi interventie...deocamdata de foame, fetita mea cat de cat mananca salatica....i-am dat mar pasat... i-am maruntit niste pernute cu vitamine, in apa....dar nu vrea sa linga degetul, nu vreau s-o stresez cu seringa, dar pana la urma....

...chiar nu vrem anestezie. Va rugam, in asa un oras mare si evoluat, nu se poate sa nu existe un cabinet cu un aparat din acela. Asteptam o veste. Multumim anticipat.
Mamica ingerasilor Bubu si Lulu si a mironositelor Mimzy si Printzi.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CAUTAM VETERINAR CU APARAT DESPARTITOR in TM

Mesajde ramona_inka » 11 Mar 2009, 23:14

Ramona, eu zic sa printezi ceea ce scrie pe site si sa mergi sa te sfaturiesti cu dl dr.
De asemenea iti poate fi de folos si acest link http://www.petsmile.ro/?p=1 (mareste pozele pt a vedea bine). Printeaza tot si arata-i, incercati sa gasiti cea mai buna modalitate.

Nu este nevoie de anestezie. In urma cu ceva timp am fost la dl dr Manea cu cineva care a avut nevoie de o astfel de intervenite. Porcusorul nu are nevoie de infometare. Ii va deschide gurita, ii va curata cavitatea bucala (au acolo tot felul de resturi) si va taia/pili dintii. La nevoie (cum e si cazul tau) ii va face ceva injectii pentru rehidratare, restabilire.

Mult succes si asteptam vesti bune.

Avatar utilizator
ramo18_tm
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 171
Membru din: 27 Aug 2008, 23:51
Contact:

in Bucuresti.....dar in Timisoara ?

Mesajde ramo18_tm » 11 Mar 2009, 23:36

am cautat pe net...dl Manea e in Bucuresti...noi suntem in TM....si inca asteptam un semn, poate cineva stie un veterinar care face asa ceva pe aici pe la noi...

...abia astept sa se rezolve fara anestezie... si sa o intremez.O sa-i dau si Beres, si vitamine, si probiotice (a propos, la farmacia umana s-au uitat la mine in crucis, nu au auzit pana acum de probiotice !!!!! ) , numai sa trecem acest hop.

Clar, deci daca ati spus ca se poate face operatia si fara anestezie, nu ne ducem maine sa o anestezieze, ma voi interesa peste tot, pana aflu, si asta urgent, ca fetita e flamanda si pofticioasa, si nu o ajuta maselutele. Sa stiu ca sun eu personal la fiecare cabinet vet din TM, si ii intreb direct cum fac pilirea, numai sa nu ajungem la anestezie !

Inca o data scuzati incoerenta, chiar sunt stresata.
Mamica ingerasilor Bubu si Lulu si a mironositelor Mimzy si Printzi.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: in Bucuresti.....dar in Timisoara ?

Mesajde ramona_inka » 11 Mar 2009, 23:44

Ramo, ai mesaj privat.
Ai mare grija te rog si hidrateaza porcuta la 2-3 ore. Fa-i suc de morcov, da-i cu seringa atat cat poate (va inghiti greu, jumate se va risipi). Daca vezi ca poate mai mult, pune si putine pelete de lucerna macinate. Incearca sa ii dai cate un fir de fan la gurita.

Avatar utilizator
ramo18_tm
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 171
Membru din: 27 Aug 2008, 23:51
Contact:

incercam....

Mesajde ramo18_tm » 12 Mar 2009, 00:06

Ii dau mar pasat...adica pe razatoarea de sticla pt bebelasi.

Nu am blender, adica s-a stricat.... nu stiu cum as putea sa fac suc din morcovi pe cai clasice...

in schimb am facut fresh din mandarine(cu storcatorul de plastic pt lamai), si domnisoara coopereaza. Nu vreau s-o stresez, saraca a suferit azi destul...a mai baut apa, si a papat salatica, iarba,patrunjel, atata cat a putut. acum a luat si o portie de fresh de mandarine din seringa... 3/4 a ajuns pe mine, dar asta e....macar o tin vioaie, nu vreau s-o vad apatica. S-o scuip, sa n-o deochi, tot pe langa mine sta saracuta, unde altadata se ascundea prin camera.

O sa incerc sa dau morcovii pe razatoarea de inox.
Deja e 23...nimeni nu da nici un semn ca ar stii despre acel separator... si vreun veterinar sa-l foloseasca... maine de dimineata o sa incep sa dau telefoane, pana gasesc solutia non-anestezie. Multumesc din suflet pentru raspunsuri.
Mamica ingerasilor Bubu si Lulu si a mironositelor Mimzy si Printzi.

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 12 Mar 2009, 00:10

suc de morcov poti face cu razatoarea clasica
razi pe partea cea mai mica apoi storci in mana morcovul si strecori(eventual si printr-un prosop)sucul
si gata, ai suc de morcovi :smile:
succes

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 12 Mar 2009, 00:13

Dai un morcov pe razatoarea care face fulgii cei mai mici. Ceea ce rezulta iei si ii storci prin tifon (sau patratele de tifon steril pt rani, o batista... orice e curat) si asa obti suc proaspat.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 12 Mar 2009, 09:58

Ramona, ti-am raspuns la mesaj, acolo nu ai amintit ca medicul a folosit un aparat asemanator pentru deschiderea guritei... intreaba-l daca acel aparat face posibila taierea (nu pilirea) fara anestezie.

Interesant e ca in Ungaria cei mai multi medici prefera totusi sa faca aceasta interventie sub anestezie, cu o rata de succes mare in ceea ce priveste recuperarea. De obicei e nevoie de cateva zile sau chiar o saptamana pana incepe sa manance singur, in aceasta perioada riscul cel mai mare e posibilitatea de a inghiti rau, exista riscul sa ajunga hrana semilichida sau lichidele care primeste in plamani si sa moara de peumonie, la asta trebuie acordat mare atentie, la modul cum e hranit.

Alt(i) medic(i) despre care sa stiu ca a(u) tratat cu succes porcusori si are/au o oarecare experienta in acest domeniu, nu iti pot recomanda.

Dusmanul cel mai mare a porcusorului este timpul, il poti hrani o perioada asa, dar daca nu i se va taia din lungime, pana la urma ajunge sa nu poata inghiti.
http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?p=343#343

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde emil_inka » 12 Mar 2009, 10:24

Taierea dintilor pe viu (fara anestezie) se face doar unui guinez bine socializat si in putere. Interventia este dureroasa si un animal f. fricos sau f. slabit nu rezista facand soc operator sau postoperator la scurt timp.
Pt . interventia sub anestezie ti-l recomand pe dr.Ionescu .
Daca insa vrei sa faci aceasta interventie fara anestezie e bine sa te duci la dr. Manea. Dr.Ionescu nu face aceasta interventie decat sub anestezie.
Asa cum spunea si Geda, recuperarea este destul de anevoioasa. Vei avea mare nevoie de grija si rabdare la hranire.

Avatar utilizator
ramo18_tm
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 171
Membru din: 27 Aug 2008, 23:51
Contact:

buna dimineata

Mesajde ramo18_tm » 12 Mar 2009, 10:43

Doamna Geda, multumesc foarte mult pentru raspuns, tocmai l-am citit si pe cel de pe mail.

Da, am inteles ca trebuie sa riscam :( din fericire ieri Bubu a fost cooperanta si a papat mult, am prins si dexteritate in a o hrani cu seringa (ea niciodata nu a avut probleme in a nu se hrani singurica) , dar a reusit si ea sa pape salatica, si ...i-am dat si in dimineata asta, nu o pot tine flamanda pana la ora 15. Aseara a primit 2 seringi de fresh de mandarine si fresh de Kiwi (jumatate au ajuns pe mine si pe blanita ei, pe care apoi a lins-o cu pedanterie) , si azi o sa-i mai dau un suc de sfecla rosie, care e preferata ei . Sper sa nu avem probleme, sa se inece, caci e destul de docila, si facem exact ca la carte, cand incepe sa roada varful seringii, e clar ca epiglota acopera traheea, si atunci ii imping putin cate putin lichid, si ea tot da cu limba si-l inghite...
Azi de dimineata merg si la Enigma sa iau Beres (sper sa aiba) si la farmacie (alta decat cea din Libertatii- imi pare rau, caci o stiu pe doamna ce e patroana - e o femeie deosebita , dar vanzatoarele sunt paralele, si de o prostie iesita din comun, genul "NO woMAN" - orice le intrebi, ele ori nu au auzit in viata lor, ori nu au - desi nu se uita pe calculator, si daca insisti cu tupeu, e posibil sa aiba ...) ca sa iau unul din probioticele de pe lista.


Am crezut ca daca scrie pe site ca se poate si fara anestezie, inseamna ca (,) chiar se intampla si pe la noi, dar poate ca veterinarii nostri prefera metodele clasice.

Acum Bubu are burtica micuta, si sta si dormiteaza, nu stie ce o va astepta mai tarziu.
O sa cerem si analgezic (cum mi-ati scris pe mail) si hidratare subcutanata, desi mi-e frica s-o mai traumatizez cu o injectie , poate e cooperanta cu sucurile, si evitam injectiile in viitor. Poate o sa ne dea si antibiotic, pentru ca ieri si alaltaieri mi s-a parut ca urechiusele ii sunt firbinti, eu de obicei o pupacesc peste tot, si ii cam stiu temperatura corpului, a boticului si a urechilor, si ardeau urechile.... sa nu cumva sa aiba abces, sau infectie de la ranirea mucoasei....azi o sa vada nenea doctorul si va decide daca ii da si antibiotic.
Oricum, gurita ei nu arata ca in poze, e muuuuult mai curata si intretinuta.

Am vorbit cu un coleg de-al meu, inginer, care are firma de proiectare matriciala , i-am aratat pozele cu aparatele separatoare , si poate reuseste sa faca o schita, sa dam undeva sa ne faca cateva bucati.... cred ca ar fi bine sa avem si acasa, din cand in cand sa le verificam dintisorii, asa cum facem si noi insine cu oglinda dentara. Altfel, eu nu prea am sanse sa vad ce e in gurita ei, nu ma lasa sa vad mai mult decat incisivii.

Aparatul cu care veterinarul i-a deschis gurita ieri e ca un fel de foarfeca cu varful la 90 de grade, care prinde ca o penseta - nu e ascutita (pur si simplu a desfacut-o - sistem parghie, pe cand separatorul din poze, daca nu ma insel, e opusul parghiei ). Cu aceea i-a separat falcile in interior, dupa ce i-a fixat-o in dreptul obrajilor - ceea ce e destul de greu, ca ea se zbatea, tot dadea cu limbuta si incerca sa prinda cu incisivii...

Na, mintea mea de matematician tot nu a primit raspunsul in cifre la cat e riscul la anestezie, insa speranta moare ultima, si o sa fiu alaturi de bebelina mea sa-i dau energie si s-o protejez. Numai mama sa nu fii... :?:

Multumim tuturor pentru raspunsuri, numai bine.

Ramona si Bubulina
Mamica ingerasilor Bubu si Lulu si a mironositelor Mimzy si Printzi.

Avatar utilizator
ramo18_tm
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 171
Membru din: 27 Aug 2008, 23:51
Contact:

suntem din TM

Mesajde ramo18_tm » 12 Mar 2009, 10:55

Pentru dl Emil

Noi suntem din Timisoara, deci nu avem acces la veterinarii din Bucuresti, un drum pana acolo ar stresa-o la maxim, ea se streseaza si din Aradului pana in Dacia (adica 1,5 km) daramite 600 km :-(

In principiu e un porcusor puternic (1000 g) multa lume ramane mirata de cat e de mare...chiar si acum, cand mie mi se pare ca e o umbra a ceea ce a fost, asistentele de la cabinet s-au mirat de cat e de mare.... dar se incadreaza in normele de greutate de pe gemon ! Si a inceput sa puna la loc burtica, ceea ce e bine, ca sa aiba "rezerve" postoperatoriu.
De asemenea socializeaza, am observat ca se imprieteneste cu oricine o ia in brate si o mangaie... imediat incepe sa ii "povesteasca".

Dar cum e o stresata de drum, claxoane, si mai ales de cabinet (ieri cel putin acolo era un haos total, erau niste "meseriasi" care urlau, ca sa se simta importanti ca ei repara si sunt indispensabili) intr-adevar mi-e frica sa nu se socheze. Daca pe mine ma sperie claxoanele tirurilor (nordul Timisoarei e blocat de coloane de TIRuri, pe langa care va trebui sa trecem, chiar daca suntem in troleu sau in masina sau pe jos), pe ea cred ca o paralizeaza. Am tinut-o la piept tot timpul, si am incercat sa-i acopar urechiusele, si sa am contact fizic cu ea non stop, si ii vorbeam pe strada, doar-doar minimizez stresul.

Multumim de sfaturi si atentie.

Revenim, sper cu vesti bune.
Mamica ingerasilor Bubu si Lulu si a mironositelor Mimzy si Printzi.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori