Balonare

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

puscasadi
Initiat
Initiat

Balonare

Mesajde puscasadi » 13 Ian 2009, 16:02

Buna ziua , va rog ajutati-ma si pe mine cu un sfat/tratament pt. porcusorul meu de guineea.
Porcusorul meu de guineea de curand s-a.. umflat/balonat foarte mult , cred ca din cauza mancarii prea multe , majoritatea timpului sta intr-un colt al custii si nu stiu cum sa va explic face ca un fel de sughit , se ridica in sus dintr-o data si sughita.De mancare nu se atinge si marea problema ii ca in zona mea nu sunt veterinari asa ca nu am la cine sa il duc.
Va rog ajutati-ma cu un sfat orice , nu este cumva un tip de hrana (fruct , leguma) pe care pot sa i-l dau ca sa-i treaca?
Toata noaptea si o parte din zi s-a comportat asa.

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 13 Ian 2009, 16:11

iti trimit recomandarile ramonei intr-un caz similar.
daca este balonat elimina din alimentatie tot ceea ce este verde si proastapt pana la completa vindecare (salata, varza, castravete...)

Apoi:

1. ACUM neaparat administrat Biotic sau Probiotic (Amesteci 1/2 capsula sau un varf de cutit de praf cu apa plata (neaparat, nu de la robinet) si ii dai cu serinta cu mare atentie.
http://www.gemon.ro/inapetenta.htm
Se administreaza de 4 ori in 24 de ore

2. mare grija sa nu se deshidrateze! Sa aiba fan si pelete in fata la nevoie, daca vrea sa manance. Dintre verdeturi doar morocov poate primi un pic.

Daca starea lui continua sa fie asa si nu mananca si nu bea trebuie sa ii hranesti si sa ii dai tu lichide.
Suc de morcov si pelete/mancare speciala pt porucsori pisata, facuta praf si amestecata cu zeama de morcov, ii dai cu seringa.
Ii duci la gurita cate un fir de fan, sa il indemni sa pape.

3. Pune in cusca un prosopel pe care sa stea porcutul comod. Aceasta ii ajuta pe el sa ii fie mai cald si pe tine sa supraveghezi starea lui, daca continua sa faca moale, cat... si de asemenea ii poti face curat mai
usor.

Cusca lui sa nu stea in curent, sa fie intr-un loc linistit, adapostit, care sa ii confere siguranta.

Nu te speria, porcutul poate fi salvat, este tratabil dar numai daca intervii ACUM. Sunt animale sensibile si orice minut/secunda este importanta. La ei, in momentul in care deja vezi simptomele unei suferinte deja e avansata boala. Nu trebuie asteptat inca o ora sau pana maine.

Este bine sa il vada un doctor. Poate fi o toxiinfectie alimentara. In acest caz foarte util este carbunele medicinal pt neutralizarea toxinelor din stomac. iei 1/2 pastila de carbune medicinal sau 100mg carbune activ si pisezi. Acest praf il amesteci incet cu putina apa si administrezi tot cu seringa. Dupa ce au trecut cam 2 ore de la administrarea carbunelui ii
poti da si Biotic.

Nu ii face rau administrarea celor doua, dimpotriva.
Sanatate si asteptam vesti.
Ramona
:friends: shrekut si runty

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 13 Ian 2009, 16:14

deci te duci la farmacia umana, si cumperi 3-4 pliculete de probiotic, cateva pastile de carbune medicinal si eventual picaturi beres (pentru imunizarea organismului)
observa daca poate face bobite sau daca are diaree
nu ma astepta....fugi si cumpara medicamentele si administreaza-le conform instructiunilor
eu sunt online pana la 19.00 si daca nu sunt eu sunt alti membrii
succes!

Corina
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde Corina » 13 Ian 2009, 16:16

offf... si eu ma confrunt cam cu aceiasi problema. Fugi repede la farmacie si cumpara-i carbune medicinal. Da-i jumatate de pastile dizolvata cu suc de morcov. Amesteca-le si da-i cu seringa sa bea.
Ca sa ii dai bine sa bea, e bine sa il iei in brate, ii apuci piciorusele din fatza cu mana stanga si il ridici usor in doua labute. Spatele lui sa fie sprijinit de burta ta. Daca nu sta, prinde-l usor de maxilar intre degetul mare si aratator de la mana stanga. Si cu dreapta bagi seringa usor in guritza prin lateral, si impingi usor. El va incepe sa rontaie. E posibil sa nu ii placa, si sa se traga inapoi. Dar nu trebuie sa te lasi. Sper ca nu te-am incurcat mai tare cu descrierea. Sau il poti pune intr-un prosop. Important e sa nu se zbata, sa il lovesti cu seringa. Eu folosesc prima varianta.
De asemenea nu ii mai da legume.. ci doar apa si fan. Cel putin pana deseara. Eu i-am luat la al meu Espumisan - picaturi solutie. I-am pus vreo 7-8 picaturi, le-am tras in seringa dintr-o lingura si i-am dat.
Si neaparat stai cu ochii pe el. Neaparat sa ii dai fan. Si daca tot mergi la farmacie cumpara si un pliculet de biotics pentru bebelusi. Costa 1,5 lei. Ii pui un praf de cutit si amesteci cu un ml de apa plata (cumparata nu de la robinet) si ii dai cu o seringa sa bea. Si sa cumperi si vreo 4,5 seringi de 2 ml sa ai in casa. Te rog sa actionezi cat mai repede. E ffff important!
Insanatosire.
Fişiere ataşate
espumisan.jpg
Ultima oară modificat 13 Ian 2009, 16:20 de către Corina, modificat 1 dată în total.
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Corina
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde Corina » 13 Ian 2009, 16:17

da da.. si beres.. dar cele mai importante acum - carbune medicinal si biotic!

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 13 Ian 2009, 16:19

corina ti-a descris procedeul...iti recomand a doua varianta cu prosopul
tzu-tu e obisnuit cu medicamentele dar ai mei se zbat ca nebunii asa ca ii infasor in prosopel si ii pun in picioruse ca sa le dau medicamentele(beres)
daca mai e cineva cu tine va fi mai usor
Foarte important!!
Nu impinge pistonul la seringa pana la capat caci atunci arunca cu forta!

Corina
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde Corina » 13 Ian 2009, 16:28

da.. e corect ce zice vera.. eu am inceput cu prosopul... din pacate cu timpul s-a obisnuit sa stea si fara prosopel. Il infasori usor intr-un prosopel.. si daca nu e nimeni sa te ajute il pui pe genunchi.. dar tot cu spatele la tine. Sa nu pui porcutul pe spate, ca nu le place, si va deveni si mai stresat! Sau tot cum mi-a recomandat vera - il pui pe umarul unui prieten/prietena, sa stea in pozitia lui normala si asa ii dai cu seringa!
Doamne ajuta sa se faca bine repede micutul!

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 13 Ian 2009, 16:32

eu le lipesc pe porcute cu spatele de mine si ma uit in oglinda sa vad unde le bag seringa, in gurita adica, in spatele dintisorilor.
de asemenea nu imping pana la capat, mai las un pic de lichid in seringa

Corina
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde Corina » 13 Ian 2009, 16:38

Eu am alta tactica.... ma pun pe pat/scaun, si stau doar cu fundul pe pat... ca atunci cand tre sa stai putin undeva.. si te asezi doar pe marginea patului. Il iau pe tzutzulin si il pun pe genunchi... un picut mai in spate, sa nu stea cu picioarele in aer. Evident el sta cu spatele la mine. Si asa imi e foarte usor sa ma aplec catre el si il tin si bine si vad si foarte bine ce fac cu seringa acolo. In acest fel, il sprijin mai degraba cu pieptul decat cu burta.
Cred ca am sa fac o sedintza foto cu scop educativ in aceasta privintza!!
E mult mai bine cand vezi decat atunci cand tot incerci sa explici! :tease:

puscasadi
Initiat
Initiat

Mesajde puscasadi » 13 Ian 2009, 17:36

deci , stati 1 secunda sa va spun .. acum 2 minute i-am dat 1 siringa de bionic si 2 siringi de apa plata.. acum ce trebuie sa fac ?..

i-am pus si putin morcov razalit in farfurie si a inceput sa manance , acum ce trebuie sa fac?

puscasadi
Initiat
Initiat

Mesajde puscasadi » 13 Ian 2009, 17:45

si i-am razalit in farfurie morcov din care mentionez a mancat putin acum sta si nu face nimic ce trebuie sa fac mai departe? va rog

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 13 Ian 2009, 17:45

prima data trebuia sa ii dai carbunele medicinal dar daca i-ai dat bioticul , atunci asteapta 2 ore si da-i carbunele medicinal.
daca ai luat beres poti sa ii dai o picatura sau doua.
nu ai spus nimic despre scaun...poate sa facabobite? are diaree?
pana acum a mancat ?in fara de morcovul razalit
fan are la dispozitie?

puscasadi
Initiat
Initiat

Mesajde puscasadi » 13 Ian 2009, 17:48

a mancat putin morcov , acum incerc sa fac rost de undeva fan si inca nu poate sa faca nimica nici bobite...

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 13 Ian 2009, 17:49

fan are neaparata nevoie!!!
fara el nu are cum sa scape de balonare
uf
si de cand nu a mai mancat nimic? de ieri?

puscasadi
Initiat
Initiat

Mesajde puscasadi » 13 Ian 2009, 17:53

nu a mancat de ieri , astazi a mancat inainte putin castravete o feliuta , si putina samanta de porcusori de guinea , iar acum dupa ce i-am dat biotic a mancat putin morcov acum sta intr-un loc fara sa faca nimic .. inca nu am cumparat beres sau carbune medical spunemi dupa parerea ta care ar fi mai bun si cum trebuie administrat te rog frumos

Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”