Rana si/sau probleme la nivelul urechii

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 11 Mai 2009, 20:35

pai pana scapa de micoza dezinfecteaza-o cu nizoral
apoi poti continua cu otet, este recomandat si utilizat fara contraindicatii
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
gaboantza
Initiat
Initiat
Mesaje: 45
Membru din: 27 Apr 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaboantza » 11 Mai 2009, 20:50

de micoza a scapat! ciuperca (cojitele din ureche) nu le mai are, si din cauza asta vreau sa dezinfectez si cusca, ca asa imi este frica sa folosesc detergenti, ca sa nu ii faca rau! maine am sa cumpar nizoral! :)

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 11 Mai 2009, 21:10

In cazul tau este bine sa speli cusca cu Nizoral, deoarece are/a avut o infectie micotica, si astfel poti preveni o eventuala reinfestare, este o masura de precautie ce ti-a recomandat medicul tocmai in acest scop.

Otetul poate fi considerat un dezinfectant natural, este un eficient agent de curatare, indeparteaza si depunerile albe de urina pe fundul custii.

Avatar utilizator
gaboantza
Initiat
Initiat
Mesaje: 45
Membru din: 27 Apr 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaboantza » 11 Mai 2009, 21:35


milarepa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 01 Apr 2010, 16:31
Localitate: sf. gheorghe
Contact:

Labe anterioare deformate

Mesajde milarepa » 01 Apr 2010, 23:30

Unul din porcusorii mei, Gugoasa, are niste bubite dupa o urechiusa, parca are si mai putin par acolo decat in partea cealalta. Am observat asta dupa ce Flamanzila isi tot baga boticu acolo si am vrut sa vad ce are. Sunt foarte mici, cat un varf de ac si negre. Nu pare sa-l doara daca pun mana pe ele.
Gugoasa nu are labute, adica labutele din fata se termina cu niste ciotulete. Una e mai mare si se poate sprijini pe ea, cealalta nu si mi se pare ca are o umflatura mai jos, dar nu iritatie, e doar asa umflat, rotund si nu prea are par acolo. El in cusca sta in coltu lui si nici macar nu se intinde, dar daca-l las pe pat singur se joaca frumos, alearga isi face tunele din plapuma si trasee prin tunele si inapoi pe burta mea -el singurel, deci nu pare sa-l deranjeze, dar ma intreb totusi... pentru ca el si daca ii e foame si daca il doare nu scoate un sunet. Numai cand ne uitam la tv si se baga sub patura si se urca pe sold la mine zice cate ceva, dar parca asa in soapta.
Flamanzila si Gugoasa nu prea se joaca frumos impreuna... nu se baga in seama... daca ii pun pe pat pe amandoi Gugoasa se ascunde si Flamanzila sta in mijlocul patului. Sau se joaca, depinde.
Desi Gugoasa e mare si Flamanzila e mic si cand il tin in maini il simt ca o pasare, cu oase fragile si usoare acu zece minute mancau ei linistiti cand Flamanzila a tasnit dintr-o data si s-a urcat pe Gugoasa vreo doua secunde (vroiam sa le fac poza da s-a miscat) si Gugoasa nici nu s-a clintit. Ei au un colt in cusca care e locul de onoare cred, de obicei acolo sta Gugoasa dar cand il iau se pune repede Flamanzila, si cand il pun inapoi Flamanzila clantane din dinti sau face ca bufnita dand din fund. Acum face ca bufnita si-i umbla cu botul prin blana in timp ce Gugoasa bea apa si nu pare sa i pese. Nu-i roade blana, trece pus si simplu cu boticu prin ea. E dragut, dar ce inseamna?
Acum maraiau unu la altu, s-au ridicat pe picioarele din spate si Gugoasa si-a luat inapoi coltu.

Avatar utilizator
Gold_Sorceress
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 21 Mar 2010, 22:36
Localitate: Iasi

Mesajde Gold_Sorceress » 02 Apr 2010, 00:15

Dupa comportament, eu zic ca Flamanzila vrea sa-i arate mereu Gugoasei tale cine e seful. Cred ca ar trebui sa fii cu ochii in 4, eu m-as teme sa nu se bata. Cat despre bubitele de dupa urechiusa, asteptam pe cineva priceput, ca eu nu le am deloc .
Cum a ramas Gugoasa fara labutele din fata?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 02 Apr 2010, 00:22

Bine ai venit!
Poti face o poza de aproape sa vedem acele punctulete de dupa ureche? Doar dupa descriere nu se poate sti ce este, in asemenea situatii e bine sa ai in casa solutie Betadine, poti cumpara la farmacia umana, este un dezinfectant cu spectru larg de actiune, ar trebui sa aiba fiecare stapan de porcusor la indemana. Cu aceasta solutie tamponezi acea zona zilnic cateva zile la rand, si daca pare sa nu il ajute deloc, il duci la medic, dar nu inainte de a tipari cateva fisiere ce vei lua cu tine (discutam despre asta atunci cand va fi cazul). Are nevoie si de vitamina C, daca e asa slabut, si iti poti permite sa cumperi tot la farmacia umana, ar trebui sa primeasca si picaturi Beres macar 3 saptamani, zilnic odata 1-2 picaturi Beres si o optime comprimat vitamina C.

Labutele are asa din nastere, deformate, sau i-au fost amputate? Are nevoie de ingrijire atenta, ce folosesti ca asternut in cusca, si pe ce anume sta cand se odihneste, are un prosopel/paturica sau sta doar pe talas?

Ai descris relatia dintre ei, sunt animale sociale si interactioneaza prin sunete, miscari corporale - e nevoie de cunoasterea sexului lor pentru a le putea oferi o viata cat mai buna, de aceea te intreb: amandoi sunt de acelasi sex? Nu odata s-a gresit, afland prea tarziu, cand deja era gestanta "masculul". In situatia data ar fi trist sa se intample asta cu Gugoasa, deci asigura-te, verificand atent aparatul genital, sau punand poza pe forum, daca ai chiar si cel mai mic dubiu privind sexul.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 02 Apr 2010, 00:22

da-i cu betadine pe bubitele alea de care spui
sper ca ai in casa
poti face o poza sa vedem cam ce ar putea fi?
cat despre comportament poate fi o manifestare a sexualitatii si a dominatiei
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

milarepa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 01 Apr 2010, 16:31
Localitate: sf. gheorghe
Contact:

Mesajde milarepa » 02 Apr 2010, 01:49

Multumesc mult ca mi-ati raspuns asa repede. O sa merg maine sa-i cumpar Betadine.
Gugoasa e baiat 100% :lol:
Asa s-a nascut, la o labuta degetelele sunt deformate si lipite intre ele, dar se cunoaste ca acolo ar trebui sa fie degetele, cealalta pur si simplu se subtiaza si are la capat o singura unghie neagra care nu creste. As pune poza dar n-am cablu la aparat.
Bubitele sunt foarte mici, niste punctulete mici si negre, dar le simt aspre cand dau cu mana, altfel nu le observam.
Sta pe talas de la magazin. Mai intai aveau o casuta din carton dar Flamanzila o lua noaptea si o tara prin cusca dupa aia se lua la bataie cu Gugoasa asa ca le-am luat-o si le puneam o hainuta dar Gugoasa nu se mai misca din coltu lui nici sa faca pipi si le-am luat o si pe aia. Acu macar se duce mai incolo.
Cand l-am luat de la magazin era singurul adult din cusca (nu l-a luat nimeni tocmai din cauza labutelor, de parca l-ar fi pus la plug... cand el e asa de bland si cuminte si rabdator) si-i lipsea o bucatica de ureche, cred ca l-a muscat alt porcusor, era traumatizat, daca eu il tineam in brate la mine in camera cu usa inchisa ci cineva facea zgomot in bucatarie imediat se speria si incerca sa se ascunda. Dar acum si-a revenit, mananca si nu se sperie daca ma misc prin camera sau de alte zgomote.
Apropo de mancat, cum stiu daca e suficient de gras? Trebuie sa nu-i simt soldurile cand il mangai?
Celalalt inca e pui... mai are pana il ajunge... de aia ma miram.

Avatar utilizator
Gold_Sorceress
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 21 Mar 2010, 22:36
Localitate: Iasi

Mesajde Gold_Sorceress » 02 Apr 2010, 02:03

Am inteles treaba cu casuta de carton, dar trebuie neaparat sa le cumperi (sau sa inprovizezi tu) o casuta . Porcusorii simt nevoia de siguranta, trebuie sa le asiguri un locusor in care sa se ascunda. Aici pe forum vei gasi o multime de solutii improvizate, pentru care nici macar nu iti trebuie bani (poti improviza cu obiecte pe care sigur le ai prin casa). Verifica sectiunea Despre spatiul de viata al porcusorilor si vei gasi multe idei utile.

milarepa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 01 Apr 2010, 16:31
Localitate: sf. gheorghe
Contact:

Mesajde milarepa » 02 Apr 2010, 02:46

O sa le fac si din aia, deocamdata le acopar jumate de cusca cu o patura.
Ceapa rosie are ceva daca le dau? Ala micu a mancat o bucatica si i-a placut.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 02 Apr 2010, 08:01

Nu e bine sa le dai ceapa de niciun fel, nici variantele ce se pastreaza pentru iarna, si nici cea verde. Poate il consuma, dar asta nu inseamna ca ii si face bine. Ai multe legume, verdeturi, fructe la indemana, le poti da variat pe langa fan (ce trebuie sa fie mereu disponibil) si hrana speciala (dupa nevoi).

Ne poti scrie ce primesc ei in general, descrie-ne meniul pe 3 zile, pentru a putea vedea in ce masura corespunde nevoilor lor.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 02 Apr 2010, 08:28

milarepa
coco a mea e cam obeza si cand o mangai ii simt coastele si soldurile
vezi daca are grasime pe ceafa, intre urechi, putin mai jos
acolo cauti
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

milarepa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 01 Apr 2010, 16:31
Localitate: sf. gheorghe
Contact:

Mesajde milarepa » 02 Apr 2010, 15:35

Depinde ce am in casa. Flamanzila de fiecare data cand ies din camera ma guita sa-i aduc ceva. Inafara de fan si mancare speciala le dau in fiecare zi morcov si castravete cumparat din piata si cate un fir de patrunjel. Inafara de asta le mai dau varza, mere, ridichi, leustean, bucatele de banana si portocala.
De ce nu are voie ceapa? Si nici coditele de la ceapa verde?
Ps. Maria, poti te rog sa-mi explici mai bine ce tre sa gasesc exact la ceafa? Eu nu le simt coastele la nici unu cand ii mangai.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 02 Apr 2010, 16:53

Nici coditele de la ceapa verde, poate afecta atat sistemul digestiv, cat si flora intestinala, nu tot ce e bun pentru noi, e bun si pentru ei. Daca ii dai si nu observi nimic ce ar dovedi ca dauneaza sanatatii, asta nu inseamna ca e bine sa introduci in meniu, odata te trezesti cu el balonat sau vei observa ca e letargic, apatic, si nu vei sti de ce.

Ii mai poti da pe langa cele ce ai enumerat, sfecla rosie (e foarte sanatoasa), telina (mai ales din radacina putin), ocazional pastarnac, mai rar o bucatica de gulie etc., odata pe saptamana peste putin timp va aparea si mazarea, sa ii dai in pastaie.
Imagine Imagine

Le-am dat deja si putin spanac (chiar ieri, cand am mancat si noi), cum incepe sezonul, primesc aprox. de 2x/saptamana cateva frunze.
Imagine

Daca ai ocazia sa culegi din zone curate, iarba verde le place foarte mult, papadia, trifoiul alb si traista ciobanului acum e cel mai gustos, fiind fraged. Din acestea prima data se da doar putin si treptat se mareste cantitatea, asa nu va crea probleme digestive.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori