Porcusor operat ieri

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

kityyna
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 136
Membru din: 27 Oct 2011, 13:35
Localitate: alba iulia

Porcusor operat ieri

Mesajde kityyna » 06 Sep 2015, 12:08

Buna, am un porcusor care a fost operat ieri a doua oara pentru o formatiune tumorala crescuta deasupra funduletului. Cu cateva zile inainte de operatie a inceput sa nu mai manance decat foarte putin si l-am hranit cu seringa. Medicul a suspectat ca acea formatiune l-ar deranja si de aceea nu mai are pofta de mancare. Nici bobite nu a prea facut decat ieri, de atunci nimic. Ieri dupa operatie i-a facut eco, nu are nimic vizibil. Ciudat e faptul ca dupa ce am ajuns acasa ieri a inceput sa manance mult, timp de vreo jumatate de ora fara oprire. De atunci...nimic, doar cu seringa si sta tot timpul tolanit. Scade in greutate, si imi e frica sa nu il pierd. Nici bobite nu a facut de ieri, desi a mancat si i-am dat si cu seringa. Ii dau probiotic, rodicare, espumisan, beres si vitamina c. Oare ieri fiind sub efectul anestezie a mancat pt ca nu a avut dureri si apoi gata? Avand in vedere ca ii dau destule medicamente ii mai pot da ceva pt durere? Cred ca fiind operat totusi il doare...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor operat ieri

Mesajde Gemon » 08 Sep 2015, 20:58

Unde a fost localizata acea formatiune?

Porcusorii au o glanda deasupra osului caudal (in acel loc, unde alte animale au coada), pentru interpretare si localizare vezi imaginea in mesajul viewtopic.php?p=11217#p11217 si viewtopic.php?p=130315#p130315
Era o alta problema sau o problema aparuta la aceasta glanda?

In cazul in care are dureri, se poate administra Meloxicam ce se gaseste si sub denumirea de Meloxidyl sau Metacam la farmacia veterinara, la concentratia de 1,5mg/ml, se da in functie de intensitatea durerii, 0,2 ml odata sau de 2x/zi. In cazul de fata este bine sa fie vazut din nou de medic in cazul in care este inapetent si letargic.

kityyna
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 136
Membru din: 27 Oct 2011, 13:35
Localitate: alba iulia

Re: Porcusor operat ieri

Mesajde kityyna » 09 Sep 2015, 16:41

Din pacate porcutul a incetat sa mai lupte azi-noapte. In legatura cu operatia, era o problema mai veche, in martie fiind operat de alta formatiune crescuta pe piele, de marimea unei nuci, localizata pe spate. Formatiunea operata de curand era chiar deasupra glandei supracaudale si avea dimensiunea unei cirese mai mari. Joi medicul a taiat putin cu lama pielea si a scos o secretie de textura pastei de dinti dar mai galbuie. Apoi sambata, sub anestezie,a taiat bucata de carne ramasa, gasind in interior alte 2 formatiune cat un bob de fasole, care dupa spusele lui ar fi iesit prin piele in scurt timp.Luni l-am dusla control sa vada cum e operatia insa nu a primit decat o injectie cu vitamine, care dupa spusele medicului face minuni, este imposibil sa nu inceapa sa manance. Inrigata am cautatalt medic pentru ca el nu mai mancase singur decat cu seringa dinainte de operatie si nu facuse bobite din ziua cu operatia. I s-a administrat meloxicam subcutanat si enroxil. Ieri am revenit la medic pentru acelasi tratament, plus niste vitamine. Degeaba insa...micutul incetase sa mai lupte, ii dadeam papa cu seringa insa nu mai mesteca, ii curgea din gurita si era fara vlaga. Aseara l-am auzit ca respira greu si des si am decis sa il tin langa mine. Un lucru bun pentru ca nu a murit singur. In ultimele lui 1 minute incepusa sa aiba spasme, convulsii, l-am tinut in brate si am simtit cum incet incet se duce. Cel de-al doilea medic m-a intrebat daca dupa prima operatie s-au recoltat probe din formatiunea taiata pentru a vedea de ce natura e...ei bine nu.Din explicatiile lui, ar fi putut dezvolta metastaze la nivelul plamanilor. Si nu contest asta avand in vedere respiratia greoaie. Acum seer ca e intr-o lume mai buna, desi ma voi obisnui foarte greu fara el.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor operat ieri

Mesajde Gemon » 10 Sep 2015, 12:03

Un moment de reculegere in amintirea lui. :(
Suntem alaturi de tine!

kityyna
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 136
Membru din: 27 Oct 2011, 13:35
Localitate: alba iulia

Re: Porcusor operat ieri

Mesajde kityyna » 10 Sep 2015, 15:17

Multumesc din suflet! :(


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori