Porcusor activ, nu mananca

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

R0nnie
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 18 Ian 2014, 00:02
Localitate: Bucuresti

Porcusor activ, nu mananca

Mesajde R0nnie » 24 Ian 2015, 02:30

Buna ziua.
Sunt posesorul unui porcusor de guineea, in varsta de 5 ani...nu pot sa fiu convins de varsta lui, el fiind recuperat dintr-un mediu foarte ostil cand era micut. Am mai avut probleme cu el in urma cu 1-2 ani cand un medic veterinar l-a injectat cu antibiotice, fara a-mi atrage atentia asupra florei intestinale si probioticului absolut necesar in astfel de cazuri. A fost greu atunci, dar cu ajutorul doamnei Ana Pantu careia ii multumesc din suflet pentru ca mi-a recomandat acea lista A4 de medicamente, l-am salvat pe soarece.

De 2 zile observ ca nu s-a mai atins de mancare. Are intentie, dar dupa o imbucatura se retrage. Cum doamna Pantu are numarul inchis (probabil nu este in tara), merg deci tot la acelasi cabinet nefericit unde mi s-a spus, pe langa multe alte aberatii, ca procusorii de guineea au doar dintii din fata (nu e legenda se pare, exista astfel de "veterinari"). L-au injectat cu glucoza si vitamine din ce am inteles. Accept orice mustrare pe care o primesc din partea dumneavoastra pentru ca iar am dus porcusorul din comoditate la niste neinstruiti, asa zisi medici. Am fost si ocupat si am zis ca macar sa vad ce parere au si ei, urmand sa regret bineinteles.

Dupa ce ma intorc acasa seara, porcul era vigilent dar tot nu se atinsese de mancare...el care era un umflat, mare gurmand. Ce sa fac? Bineinteles neaaparat sa vizitez forumul iubitorilor de porcusori GEMON ca sa gasesc un doctor adevarat. Am ajuns astfel sa ma duc la domnul Manea. Vreau sa va spun ca indiferent daca porcusorul meu va muri sau nu, acest om este exceptional si va recomand cu multa caldura sa mergeti la el cu problemele rozatoarelor de orice fel. Foarte profesionist...rar intalnesc un astfel de doctor chiar si in medicina umana. Dupa un consult amanuntit, inclusiv o proba studiata la microscop de pe blana, mi s-a spus ca are paduchi, urmand ca maine sa facem o deparazitare. De asemenea un alt diagnostic au fost nodulii de la picioare (niste glande nu stiu exact, mi-a explicat domnul doctor dar spre rusinea mea nu am retinut) care sunt umflati. Adaugand la asta si un chist pe piele din zona fundului, cancerul pare o perspectiva cumplita dar din ce in ce mai adevarata. Incerc sa nu ma gandesc la asta si sa petrec cat mai mult timp cu el, sa ii fac viata care a mai ramas cat mai fericita.

Intrebarea mea si faptul care ma consoleaza cel mai mult, sperand ca totusi o sa ma bucur sa il am alaturi de mine inca un an sau doi: de ce este atat de activ? L-am tinut intr-o cutie cat l-am transportat la medic si dadea cu capul sa iasa afara. Era agitat. Nu ma lasa sa il hranesc cu seringa. Am mai trecut prin metodele astea cand am avut prima data probleme cu el si atunci era vai de steaua lui...vrand, nevrand inghitea. Acum fuge, nici nu pot sa il tin, nu vrea de nici o culoare. Daca ii deschid cusca vine la marginea ei si se ridica in doua picioare, parca asteptand sa ii dau ceva de halit si am incercat cu toate, dar imediat ce ii duc mancarea la nas se retrage. E un comportament ciudat...daca ai cancer nu iti mai arde de nimic. Sobiloiul meu e chiar perfect, il iubesc maxim...doar daca ar baga ceva in stomac.

Maine cand ma duc la domnul doctor o sa fiu mai insistent, desi sunt convins ca nici dumnealui nu poate sa imi dea un diagnostic din moment ce problemele sunt multe si ar trebui tratate pe rand. Va rog mult, daca aveti vre-o idee, absolut orice...v-as fi foarte recunoscator sa o impartasiti aici. Fac orice pentru soarecele meu. Vreau sa stiu ca am incercat totul...o sa sufar mult dupa el daca se duce. :cry:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor activ, nu mananca

Mesajde Gemon » 24 Ian 2015, 22:34


R0nnie
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 18 Ian 2014, 00:02
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusor activ, nu mananca

Mesajde R0nnie » 24 Ian 2015, 23:19

Iti multumesc din suflet pentru raspuns. Este posibil intr-adevar sa fie o problema digestiva. I-am desfacut usor sacul anal si ce am gasit acolo m-a speriat. Este moale si erau si niste chestii ca niste lapti de peste mici. Umflate, lipicioase si in plus miroase cam urat, nu cum miroseau bobitele lui. Da-mi te rog un sfat! Nu am apucat sa ii fac poza decat la buba aia de pe fund:

Te rog mult, daca ai si alte informatii, ajuta-ma cu porcul meu!

Edit: Dintii din spate i-a verificat domnul doctor Manea si a spus ca sunt in stare foarte buna.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor activ, nu mananca

Mesajde Gemon » 25 Ian 2015, 00:15

In acele doua zile cand nu s-a atins de hrana, ai incercat deja sa il hranesti sau ai facut asta doar dupa ce a trecut o zi sau doua?
Ai cantarit in toata aceasta perioada greutatea lui corporala pentru a vedea cat a scazut?

Imagine

Spala zona aceea cu ceai de galbenele, si dupa ce ai sters si s-a uscat, tamponeaza cu solutia Betadine
Imagine
ce gasesti la farmacia umana, apoi dupa trecerea a doua ore unge cu crema de galbenele, ambele de doua ori pe zi, dimineata si seara deci tamponezi cu Betadine si apoi dupa 2-3 ore distanta ungi cu crema de galbenele.
Dupa 2-3 zile faci iar o poza si pui aici, sa vad cum evolueaza.

Sacul anal unde elimina fecalele, stergi la fel cu ceai de galbenele, stergi si apoi dupa ce s-a uscat, il ti in brate in acest timp si incerci sa ii dai un fir de fan, in speranta ca va incepe sa il rontaie. Daca nu vrea si nu are interes fata de asta, ii dai de 3x/zi cate 0,5 ml Espumisan si la doua ore distanta de ele Metoclopramid, la care doza poti afla in mesajul viewtopic.php?p=115613#p115613
Incerci sa ii prepari o hrana semipastoasa ce ii dai cu seringa: putina Burtica sanatoasa amesteci cu o lingurita de tarata de grau si un varf de cutit de probiotic Refflor forte ce gasesti la farmacia umana. Il hranesti cat mai des, cel putin de 5-6x/zi sau la fiecare 3 ore, cu pauza de 5 ore noaptea.
Imagine
Burtica sanatoasa vezi

Pana procuri Burtica, ii poti da piure de morcov pentru bebe (morcov, mere, mazare sau alte legume/fructe, adica pe baza de vegetale, dar sa nu contina cartofi!) amestecat cu tarata de grau, si apoi maine cumperi cele ce am scris mai sus.

prioritatea este el, imi raspunzi doar dupa ce ai aplicat cele scrise.

Sa il pui pe ceva cald, un prosopel sau paturica incalzita, mai ales burtica sa aiba pe ceva cald si moale, pentru se putea odihni linistit.
Sa schimbi des asternutul, talasul unde sta mai mult, sa fie mereu curat si uscat.

R0nnie
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 18 Ian 2014, 00:02
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusor activ, nu mananca

Mesajde R0nnie » 25 Ian 2015, 01:06

Cred ca a slabit cam trei sute de grame in astea doua zile. Dupa o zi am incercat sa il fac sa manance ajutat, dar fuge de capatul seringii ca de un sarpe...sa il fortez? Chiar si cand il fortez, parca nu prea isi misca falcile. L-am stresat zilele astea cu drumuri la veterinari si nu vreau sa ii mai fac viata grea in seara asta. In ultima vreme a devenit din ce in ce mai apatic, nu prea mai e asa vigilent. Maine o sa cumpar toate cate mi le-ai spus si il duc la doctorul Radu Ionescu. Sa isi dea cu parerea si macar sa il hraneasca o data ca eu pur si simplu nu pot...

Multumesc pentru informatii, te tin la curent cu starea lui. Ceea ce faci pe acest site este remarcabil si merita aprecierea tuturor. Multe multumiri inca o data.
Toate bune!

R0nnie
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 18 Ian 2014, 00:02
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusor activ, nu mananca

Mesajde R0nnie » 25 Ian 2015, 16:01

Ma ingrijoreaza pentru ca starea lui s-a inrautatit drastic. Nu pot sa ii dau nimic in gura sa manance pentru ca nu isi misca falcile deloc, parca nu vrea sa inghita. Sta zgribulit in casuta lui si nu iese de acolo...am incercat orice, sucul de morcovi combinat cu Probiotic si medicamente il inghite cred, dar doar isi misca buzele lipaind, falcile nu se misca deloc.

Am vorbit cu domnul doctor Ionescu si mi-a spus ca probabil e ceva la stomac si ca sa il duc maine de urgenta la dumnealui dar sa ma asigur ca mananca ceva astazi ca sa poata trece noaptea. Sper sa nu il astepte un sfarsit tragic.
:cry: :cry: :cry:

Mai da-mi un sfat GEMON si scuza-ma de double post :(

R0nnie
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 18 Ian 2014, 00:02
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusor activ, nu mananca

Mesajde R0nnie » 25 Ian 2015, 23:28

Ca si ultim mesaj pe acest forum, vreau sa spun tuturor niste concluzii la care am ajuns.

Medicii veterinari din Romania sunt la fel de slab pregatiti, ca si cei umani. Cei buni pleaca in alte tari (vezi exemplul doamnei Ana Pantu) si la noi ramane doar pleava, fara interes si fara suflet pentru animalul tau iubit. Medicina umana nu este prea departe de cele scrise anterior. Cand caut sa imi salvez prietenul necuvantator, nu ma intereseaza banii, vand casa si ma mut in chirie, doar ca sa il fac bine. Voi cred ca intelegeti perfect ce spun. Totusi ceva ma intriga: cum sa merg la doctorul Radu Manea, cel care este recomandat chiar pe acest forum si nici macar sa nu ii fie verificata temperatura porcusorului meu? Nici macar sa i se faca un examen al orificiilor sau al musculaturii...absolut nimic. Soarecele fiind activ omu a zis ca e bine si ca sa il duc din nou la el luni (ca astazi nu e acolo, nici macar pentru urgente). Dezgustator!

Asa ma gasesc iar disperat in orele ce au trecut, sa caut o clinica veterinara adevarata si mi-am jurat sa fac tot ce este omenesc posibil pentru soarecele meu. Prima clinica ce imi sare in ochi este una al carui nume imi scapa si in urma unei discutii telefonice cu o duduie de acolo mi s-a spus clar si extrem de elegant: "nu suntem capabili sa va oferim diagnostic/tratament pentru porcusorul dumneavoastra pentru ca nu avem oameni cu experienta in rozatoare". A fost primul lucru bun din ziua asta. Apoi cautand mai departe l-am dus la clinica VetMedicalCenter. Dupa un control rudimentar, femeile de acolo au intrat in panica totala, mai rau decat eram eu. Starea este critica! Temperatura 33C, paraziti intestinali dar si pe tractul urinar sub forma unor viermi lungi, deshidratare severa, conditii care nu pot sa sustina viata unei astfel de vietati. A fost pus intr-un incubator oxigenat, cu perfuzie intravenoasa pentru aceasta noapte in care ne rugam Lui Dumnezeu sa nu il ia atat de repede de la noi.

Da, e adevarat 400 de lei pe zi si asta in conditiile in care nu se stie daca va supravietui, dar am promis ca voi face tot posibilul pentru el. Este un membru al familiei si trebuie tratat ca atare, nu cu tertipuri si ghicitori de diagnostic. Incompetenta unor oameni (care se declara mari stiutori) este infricosatoare. Evitati va rog doctorii de cabinete locale care habar nu au pe ce lume traiesc, nu se implica indeajuns in problema si livreaza prin orificiul bucal termeni impresionanti.
:!: Mare atentie la doctorul Radu Manea !!!

Ca student teolog si viitor preot (cu voia Lui Hristos), ma rog pentru sanatatea si fericirea acelor oameni care au grija de el in aceste momente. Iar daca nu va trai, o sa il ingrop sub visinul din curte, ca sa nu il uitam niciodata si sa fie alaturi de noi pentru totdeauna.

P.S. Multumesc Gemon pentru sfaturi, pentru intentiile si gandurile pozitive. Sper sa lupte si sa invinga trupusorul lui firav nenorocirile care l-au cuprins si sa il vad din nou pe burta mea linistit, fara nici o grija.


Imagine

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor activ, nu mananca

Mesajde Gemon » 26 Ian 2015, 01:47


R0nnie
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 18 Ian 2014, 00:02
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusor activ, nu mananca

Mesajde R0nnie » 26 Ian 2015, 15:26

Din pacate nu mai este printre noi, s-a dus astazi, la 11:30, dupa o lupta seaca in care a trait cateva ore inteleg fara vezica urinara...

A ajuns in sanul Tatalui ceresc, unde nu exista durere, nici intristare, nici suspin si alearga pe campurile nemarginite ale bucuriei, rontaind tot ce gaseste. Nu o sa il uit niciodata pe soricelul meu si nici nu o sa mai imi iau altul. El a fost un mic fragment din sufletul meu. Lacrimile nu se vor usca multa vreme de acum inainte.

"Totul merge în acelaşi loc, totul a fost făcut din ţărână şi totul se întoarce în ţărână. Cine poate şti dacă sufletul omului merge sus, iar sufletul animalelor se coboară sub pământ?" (Eclesiastul 3:20, 21)

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor activ, nu mananca

Mesajde Gemon » 26 Ian 2015, 20:00

Ne pare rau. :(
Suntem alaturi de tine.

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Porcusor activ, nu mananca

Mesajde FlorinG » 26 Ian 2015, 22:50

Imi pare rau!
E groaznic atunci cand nu ai la ce doctor sa mergi si sa stii ca s-a facut tot ce era posibil.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori