Urgent! Porcusorul meu nu mai mananca :(

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Poc
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 18 Apr 2014, 11:07
Localitate: Hunedoara

Urgent! Porcusorul meu nu mai mananca :(

Mesajde Poc » 18 Apr 2014, 11:16

Buna ziua! De doua zile a inceput sa nu mai manance, el care pana acum manca tot ce primea si nu ma ramanea nimic in cusca.Acum, e plin de mancare buna in jurul lui si nu se atinge (salata verde, morcovi, patrunjel, mar, bobite speciale) :cry: Toata ziua doarme, i-am pus un prosop peste talaj si s-a acoperit de tot cu prosupul.Oare are si friguri sau doar se ascunde ? Am incercat sa ii dau mancare pe la botic dar nu vrea nimic sa guste, scoate niste sunete si intoarce capul :cry: Cred ca trebuie sa ii dau cu seringa, dar nu am mai facut asta pana acum, banuiesc ca trebuie facute legumele sub forma de suc ? NIci apa nu bea deloc :cry:
Si ar mai fi o problema, care cred ca este si cauza lipsei poftei de macare.Ieri am fost cu el la doctor pt ca are piciorusele din fata umflate si i-a facut o injectie cu antibiotic, azi merg iar sa ii fac, si maine iar.Apoi a zis ca imi da ceva praf cu antibiotic sa ii pun in apa. Azi merg sa caut ceva pastilute ce am citit pe site ca sa ii dau dupa antibiotic pentru flora intestinala si ceva vitamania C, poate il mai intareste.
Mi-a spus veterinarul sa nu ii mai las taalaj deloc, ci carton doar, pt picioruse.Si unul dintre picioruse avea o cojita, a rupt-o si a iesit sange asa ca l-a bandajat.Ma asteptam sa isi dea jos bandajul, dar nu, vad ca il suporta si nu il da jos.Insa are dureri mari ca plange :cry:

Vreau niste sfaturi va rog, nu vreau sa il pierd, il am de 6 ani si pana acum nu a fost bolnav :cry:

O sa incerc sa pun si poze cu piciorusul, dar are bandajul si nu ma lasa sa il dau jos ca e prins si de blanita si il doare.A slabit mult, e piele si os si foarte usor, fata de cum era inainte. :cry:

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Urgent! Porcusorul meu nu mai mananca :(

Mesajde anca » 18 Apr 2014, 11:38

Ce antibiotic i-a facut doctorul? Te-ai asigurat ca este unul din cele permise pentru porcusori? Unele antibiotice sunt interzise pentru ei deoarece le pot agrava starea, vezi lista cu antibiotice aici http://www.gemon.ro/antibiotice.pdf eventual printeaz-o si ia-o la doctor cu tine. La 2 ore dupa administrare antibiotic trebuie neaparat dat probiotic, pentru ca antibioticul distruge flora intestinala. Asta trebuia dat ieri, acum e tarziu, dar da-i totusi un varf de cutit probiotic (de ex Eubiotics baby) in 1,2 ml de apa plata cu seringa fara ac. Poti repeta de 3 ori pe zi. Trebuie sa il hranesti si sa il hidratezi altfel va muri de foame. Vezi aici cum viewtopic.php?p=87168#p87168 sau aici viewtopic.php?p=117252#p117252 . Ii poti da si vitamina C si picaturi Beres pentru intarire si pofta de mancare.

Nu stiu cat e de bine sa il tii pe cartoane, aceste raman umede iar porcutul va sta pe ud. Incearca sa folosesti paturele fleece, sub paturica poti pune un strat de burete sa fie moale iar sub burete pui paturele absorbante pentru catelusi sau pentru bebelusi. Patura fleece lasa lichidul sa treaca si se usuca repede astfel porcutul nu va sta pe ud. Inainte de a folosi paturic fleece noua trebuie spalata si clatita cu otet pentru a lasa umezeala sa treaca prin ea. Sa nu folosesti balsam de rufe.

Avatar utilizator
Poc
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 18 Apr 2014, 11:07
Localitate: Hunedoara

Re: Urgent! Porcusorul meu nu mai mananca :(

Mesajde Poc » 18 Apr 2014, 12:57

Acum am venit cu el de la vet.Am luat lista cu mine si din pacate nu a vrut sa se uite si nici nu mi-a spus ce i-a facut, doar ca este bun si ca stie mai bine decat netul ca a facut 6 ani de medicina....

Si i-am spus ca nu mananca, nu bea apa, si sa ii faca ceva de hidratare si i-a facut o injectie.La picior a schimbat pansamentul, intai a curatat cu apa oxigenata (am zis de betadine ca am citit pe site si mi-a spus ca e toxic), apoi a dat cu un spray albastru si l-a pansat.

Inainte de injectie m-am bucurat ca in sfarsit a mancat singur ceva: o floare de papadie culeasa in drum spre vet.Acum am ajuns cu el acasa si este mai vioi si mananca salata verde, cred ca dupa injectia pt hidratare.Dimineata asta nu vroia nimic, ii dadeam morcov ras pe gura si uneori il inghitea dar mai si dadea afara...si cu apa la fel, cu seringa si nu prea o inghitea...Maine e ultima zi de injectie si habar n-am ce praf a zis ca trebuie apoi sa ii pun in apa dupa ce termina cu injectia.

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Urgent! Porcusorul meu nu mai mananca :(

Mesajde anca » 18 Apr 2014, 13:10

Nu mi se pare normal sa refuze sa iti spuna ce injectie i-a facut, e datoria lui ca si medic sa iti raspunda la intrebari, eu in locul tau as fi reactionat urat, si nu e vorba ca stie el mai bine decat netul, aceasta lista este facuta de persoane care au crescut ani de zile procusori, au studiat si au citit carti de specialitate despre ei. Din pacate doctorii de la noi nu prea au experienta cu animale exotice cum sunt porcusorii ci mai mult cu caini, pisici. Au mai fost cazuri in care s-a tratat porcusorul de catre medic cu antibiotic toxic, de aceea ti-am recomandat sa iei lista cu tine. Eu una nu as accepta sa li se faca niciun fel de tratament fetelor mele inainte sa ma asigur ca este ok.

Neaparat sa ii administrezi probiotic la 2 ore dupa injectie cum spuneam mai sus. E bine ca manaca, dar ai grija mare cu salata aceasta poate fi toxica daca nu e din sursa sigura si e tratata cu ceva. Mai bine axeaza-te pe radacinoase, culege-i iarba si frunze de papadie din locuri curate nevizitate de caini si pisici, creste-i grau in ladita si da-i.

Multa sanatate ii dorim :love:

Avatar utilizator
Poc
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 18 Apr 2014, 11:07
Localitate: Hunedoara

Re: Urgent! Porcusorul meu nu mai mananca :(

Mesajde Poc » 18 Apr 2014, 13:27






Avatar utilizator
Poc
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 18 Apr 2014, 11:07
Localitate: Hunedoara

Re: Urgent! Porcusorul meu nu mai mananca :(

Mesajde Poc » 18 Apr 2014, 13:50

am pus poze, apar cam mari ca nu am stiut sa le pun altfel.
de papadie a zis ca e prea puternica pt ei in cantitate mare, si ca floarea de papadie ce a mancat-o ca e buna ca e amara si da pofta de mancare.
acum am vazut ca iar doarme...a mancat o frunza de salata si atat

Avatar utilizator
Poc
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 18 Apr 2014, 11:07
Localitate: Hunedoara

Re: Urgent! Porcusorul meu nu mai mananca :(

Mesajde Poc » 18 Apr 2014, 16:45

In primele poze erau piciorusele din fata (unul mai grav cel care a fost cu pansamentul), si la cele din spate are o pata rosie :( L-am uns cu crema de galbenele desi veterinarul a zis sa nu il ung cu nimic la picioruse...


Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Urgent! Porcusorul meu nu mai mananca :(

Mesajde ramona_inka » 18 Apr 2014, 18:43

Este vorba de pododermatita. Citeste te rog mesajele incepand de aici: viewtopic.php?p=64122#p64122. Ai mare atentie la pastrarea igienei in cusca si la picioruse, asa cum scrie si acolo.
Eu am folosit cu succes spray-ul cu clorhexidina de la TIS, ai poza in mesajul meu de mai jos de pe acea pagina.
Alternand spray cu unguent cu galbenele vei ajuta la grabnica recuperare. Vit C ar bine sa primeasca in continuare, in boli de piele necesarul zilnic este pana la dublu.
Salata eu nu recomand nici porcusorilor sanatosi, daramite celor bolnavi. Pune accent pe morcov, sflecla, telina, dovleac, dovlecel, varza... iarba proaspata (contine multa vit C!), frunze de papadie, trifoi, rocoina...
Pentru ca apetitul nu este normal trebuie sa primeasca probiotic, de 2-3 ori pe zi. Daca mai mergi la medic si ii mai face antibiotic ai grija ca probioticul sa fie administrat la 1.5-2 ore dupa antibiotic. Fan are la discretie?
Il va ajuta mult aducerea unui partener daca acum nu are. Va face miscare, va avea pofta de mancare, nu va fi mofturos... iar in cazuri de boala poate consuma boabe cecale de la prietenul sanatos.
Tinem pumnii si asteptam vesti!

Avatar utilizator
Poc
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 18 Apr 2014, 11:07
Localitate: Hunedoara

Re: Urgent! Porcusorul meu nu mai mananca :(

Mesajde Poc » 18 Apr 2014, 20:36

Salata verde de ce nu are voie? Pana acum manca salata foarte bine, la fel si castravetele, erau alimentele preferate...
Probioticul il iau de la vet sau de la farmacia pt oameni ? Medicul a spus sa nu ii dau nimic in afara de ceea ce zice el...si deci nu mi-a dat probiotic azi cand i-am spus...Nu stiu cat se pricepe la porcusori...
Fan din pacate nu are deloc, am crezut ca daca nu mananca legume proaspete, fan nici atat nu o sa vrea....dar voi incerca.
Am vrut acum 2-3 luni sa ii iau partener, dar mi-a fost teama sa nu-l bata daca este mai micut.

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Urgent! Porcusorul meu nu mai mananca :(

Mesajde anca » 18 Apr 2014, 20:48

Salata verde si castravetele atunci cand sunt crescute in sera sau importate sunt pline de chimicale si ii fac mai mult rau. Castravete ii poti da in sezon, iar salata doar din surse bio in sezon, dar in cantitati mici deoarece pe termen lung poate perturba tranzitul intestinal si provoca diaree daca este data prea des. Deasemenea nici nu aduce o valoare nutritiva semnificativa. Probioticul il iei de la farmacia umana, de exemplu Eubiotics baby la pliculet. Da-i neaparat dupa antibiotic deoarece antibioticul distruge flora intestinala si de aceea porcusorul isi pierde pofta de mancare. Fan trebuie sa aiba mereu in cusca, pentru a manca oricand pofteste, este foarte important in alimentatia lui.

Daca ii aduci un partener puiut il va accepta destul de repede si fara probleme, deoarece cel micut sa va subordona automat celui mai mare.

Avatar utilizator
Poc
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 18 Apr 2014, 11:07
Localitate: Hunedoara

Re: Urgent! Porcusorul meu nu mai mananca :(

Mesajde Poc » 21 Apr 2014, 23:17

I-am facut bufet suedez - legume, fan, bobite, fructe, iarba, papadie si nu vrea nimic sa manance si i-am mai dat cu seringa apa si suc de morcovi, castravete si putin suc de mandarine, macar sa fie hidratat :( Azi tremura tot, pana si capul :(
Veterinarul a zis sa ii dau un praf Doxy Vit 100 - un varf de cutit la un litru de apa, si apoi in seringa 0,5 ml sa ii dau sa ii dau de doua ori pe zi.E ok ??? :(

Avatar utilizator
Poc
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 18 Apr 2014, 11:07
Localitate: Hunedoara

Re: Urgent! Porcusorul meu nu mai mananca :(

Mesajde Poc » 22 Apr 2014, 11:51

Piciorusele din spate s-au mai vindecat, nu mai sunt umflate, doar cele din fata sunt tot asa de umflate :( Ma ingrijoreaza ca nu mananca, inainte mai lua cate putina mancare si singur, dar acum nimic, nici apa, doar ce ii dau eu cu seringa fortat. :( nici nu mai se misca, sta doar sub o patura ca o jucarie de plus :( Azi am mers la vet si i-a facut o injectie tot cu antibiotic si una cu vitamine.Inainte cand ii facea tipa, ia acum nu a mai scos nici un sunet :( si nici nu a mai incercat sa fuga cand i-a facut injectia. :(
Azi nu ii mai dau suc de castravete ca i-am dat ieri.Pe langa suc de morcov si de mar, ce as putea sa ii fac ?
Si inca o problema ar fi ca nu face pipi nici kk :( sta pe cartoane si nu s-au udat decat putin ieri, azi deloc :( e si constipat :cry:

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Urgent! Porcusorul meu nu mai mananca :(

Mesajde anca » 22 Apr 2014, 12:22

Pana la urma i-ai dat probiotic sau nu? Acesta este foarte important in cazul administrarii antibioticului, deoarece in caz contrar se distruge flora intestinala. Da-i probiotic de 3 ori pe zi si hraneste-l artificial cum este descris in link-urile din primul meu post. Daca nu manaca nu are cum sa faca bobite.

Avatar utilizator
Poc
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 18 Apr 2014, 11:07
Localitate: Hunedoara

Re: Urgent! Porcusorul meu nu mai mananca :(

Mesajde Poc » 22 Apr 2014, 14:11

Da, i-am dat de 2 ori pe zi Eubiotic baby.Voi incerca de 3 ori...am zis ca il chinui prea mult

Avatar utilizator
Poc
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 18 Apr 2014, 11:07
Localitate: Hunedoara

Re: Urgent! Porcusorul meu nu mai mananca :(

Mesajde Poc » 22 Apr 2014, 14:25

I-am dat acuma pasta de kiwi si suc de mar si vad ca sucul il inghite, dar pasta nu.O tine in gura, nu o scuipa dar nici nu o inghite. :( Am crezut ca nu ii place kiwi, dar si sucul il bea, doar miezul nu.La fel si cu marul si morcovul. Eu cred ca starea lui nu e din cauza picioarelor ci din cauza ca are ceva in gat si il doare.Dintii sunt ok toti.Dar in gat nu cred ca poate vedea nimeni ce are :(

Edit: i-am dat acuma marar tocat marunt si amestecat cu apa ca sa intre in seringa si a inghitit.A vrut sa pape si singur marar ras si nu a putut, doar a pus boticul, a dat putin cu gura sa ia si nu a mai luat :( Cat timp a facut injectii manca singur doar castravete, salata si bobite speciale, iar apoi daca a fost inchis cabinetul 2 zile, cum nu a facut injectii deja s-a inrautatit starea si nu mai mananca singur deloc


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori