Scaun moale

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

DenisaAlexandra
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 02 Apr 2014, 12:58
Localitate: Timis

Scaun moale

Mesajde DenisaAlexandra » 03 Apr 2014, 08:46

Cum bine am zis ieri mama mia cumparat un porcusor de guineea ca nu a scapat de gura mea ! E o frumusete rara ! Am citit despre el toata noaptea !!!! :P
Dar face cacita moale ce pot sa ii fac ca imi pare rau de el:(

Avatar utilizator
sabz
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 19 Ian 2014, 23:07
Localitate: Bucuresti

Re: :(

Mesajde sabz » 03 Apr 2014, 10:47

Ai mare grija la mancare!
Momentan, nu ii mai da salata/castraveti/ardei etc. Tine-l pe FAN, mancare speciala(ceva de calitate, vezi lista recomandata: ) si radacinoase: telina, sfecla, morcovi, pastarnac si patrunjel daca mananca.
Ai grija sa aiba adapatoare si sa bea apa, ca altfel se deshidrateaza.

Daca nu isi revine azi-maine, cred ca ar trebui sa iei si alte masuri.

Pe viitor, nu exagera cu salata si orice mancare noua sa ii dai mai putin la inceput.

Avatar utilizator
popescu.alexandru
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 24 Mai 2014, 11:41
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde popescu.alexandru » 26 Mai 2014, 08:36

Buna,

Sper ca ai rezolvat problema intre timp. Presupunand ca este un pui, ai grija sa ii stergi alimentele de surplusul de apa rezultat in urma spalarii inainte sa le dai, poate fi o cauza a diareei. La fel, nu omite sa incluzi fibrele in dieta, cum a spus si sabz. Daca sunt doar putin moi, ele pot fi boabe cecale si nu e niciun motiv de ingrijorare; porcusorii sunt coprofagi si au nevoie de aceste boabe mai moi pentru a-si definitiva ciclul digestiv.

Sanatate si sa ai grija de el. Tine cont de nevoia de socializare a porcusorilor si considera cu seriozitate achizitionarea unui partener de viata de acelasi sex. Data viitoare incerca sa incluzi problema ta la o categorie mai apropiata, astfel vei avea parte de ajutor mai rapid.

O zi buna!

Avatar utilizator
Mustafa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 01 Dec 2010, 11:35
Localitate: Bucuresti

Porusor bolnav

Mesajde Mustafa » 28 Iun 2015, 09:53

Buna , am si eu o problema cu porcusorul meu are aproximativ 5 ani , ieri am observat ca are scaunul moale , i-am dat imediat menta uscata si doar fan. problema este ca acum are scaunul destul de tare dar nu prea are putere sa isi miste picoarele din spate. Azi i-am dat trifoi nu foare mult( cules ieri) mananca fara probleme si cere in continuare , iar apa nu prea bea am incercat sa ai dau cu seringa dar fara prea mari reusite.acum vreau sa ma duc la farmacie sa iau vitamina c , beres si probiotic . Voi ce imi recomandati ?

Multumesc.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porusor bolnav

Mesajde Gemon » 29 Iun 2015, 09:36

Cele trei suplimente revigora si fortifica organismul, intareste sistemul imunitar.
Asteptam sa ne scri cum evolueaza. Este bine sa ii dai si Vitamina B Complex sub forma de sirop, dimineata si seara cate 1 ml, dizolvat cu zeama unei legume ce ii place mult, pe o perioada de 7-10 zile.

Avatar utilizator
Mustafa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 01 Dec 2010, 11:35
Localitate: Bucuresti

Re: Porusor bolnav

Mesajde Mustafa » 29 Iun 2015, 19:55

Multumesc pentru raspuns , a inceput sa bea apa , de mancat mananca cam orice ai dau , problema a ramas cu miscarea , nu prea isi misca picioarele din spate.Aveti idee de la ce poate fi ?
Multumesc.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porusor bolnav

Mesajde Gemon » 30 Iun 2015, 14:31

Tocmai pentru asta ar fi bine vitamina B Complex. Cauzele pot fi multiple. Daca nu trece, e nevoie de o investigare mai amanuntita.

Verifica sacul anal, pentru a vedea daca se asocieaza cu atrofierea muschilor anali sau nu. Boabele cecale sunt adunate acolo sau poate elimina fecalele fara problema. Pe pagina web informatii la http://www.gemon.ro/boli4.htm#impact si pe forum mesajul meu la viewtopic.php?p=109456#p109456

Gherutele au lungimea potrivita? daca sunt prea lungi, poate incomoda mersul si poate rezulta pododermatita, vezi detalii la viewtopic.php?p=47644#p47644

Palpeaza usor si foarte fin abdomenul, se simte ceva tare sau observi ceva anormal la burtica?

Incearca sa procuri Vetri-DMG Liquid (Dimethylglycine) sub forma de picaturi, este des administrat porcusorilor seniori cu rezultate bune, se da 1 picatura la 100 grame, cantaresti greutatea lui si asa sti cat sa ii administrezi, ar fi bine sa ii dai zilnic o perioada.
Vezi mai multe sfaturi la viewtopic.php?p=131691#p131691 si da click si pe linkul din acel mesaj, pentru a afla, cum sa ii administrezi.

Cautand pe net am gasit sau .


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori