Porcusor putin apatic

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Porcusor putin apatic

Mesajde khaos » 15 Feb 2012, 12:06

Postez aici pentru ca nu stiu inca daca este o problema sau nu.
Mi s-a parut ieri ca Batman era un pic apatic. Statea mai mult in casuta si Pixel parca il pazea de afara. Le-am adus cina, castravete, si Batman a tot trecut pe la toate bucatelele, le verifica, musca putin, apoi se muta la alta. Pixel manca fara nici o problema, dar Batman nu. Si nu-mi amintesc sa mai fi fost sclifosit la castravete pana acum.
Mai tarziu am incercat sa le dau niste Cavia Crispy, la care ei tot timpul sunt bucurosi. I-am dat lui Pixel direct in botic si a papat bucuros. I-am dat si lui Batman si n-a vrut. Le-am pus cateva si in castronel, sa urmaresc reactia. Batman n-a venit.
Asa ca l-am luat in brate sa-l analizez. Am incercat sa ma uit la dintisori si nu m-a prea lasat. Dar din ce am pipait nu parea sa aiba ceva blocat in cei din fata. Apoi l-am palpat pe burtica, nu parea a fi balonat, nu parea sa aiba vreun disconfort de acest gen. Am incercat sa ma uit si la fundulet, parea ok si aici. L-am si cantarit, are 904 g, ceea ce e ok pentru el.
Si am mai stat cu el in brate o vreme, cateva minunute, mai multe minute. Va spun ca NICIODATA in viata lui Batman nu a stat asa cuminte in brate si n-a stat atat de mult sa fie mangaiat. Daca n-as fi stiut mai bine, as fi zis ca asa e el, iubaret. Dar Batman nu e asa, el e agitat si nerabdator... Si nu stiu ce are, ori DACA are ceva. Il urmaresc... Azi dimineata au primit ardei si l-am vazut ca manca.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Taifas

Mesajde irena » 15 Feb 2012, 15:54

eu in locul tau, pentru linistea sufleteasca, as apela un medic...
din moment ce miroase si gusta, inseamna ca e interesat de mancare...
si ma gandesc ca nu cumva sa nu poata manca (poate dintii din spate nu
sunt ok sau are ceva la burtica...). sanatate multa, tin pumnii stransi sa
fie totul bine.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Taifas

Mesajde Gemon » 15 Feb 2012, 16:35

Castravetele ai testat pentru a vedea ce reactie are la acest aliment apreciat de el, mentionez in general, nu ma refer la acest caz: castravetele as exclude complet (e o recomandare, stapanul este cel care decide ce dieta sa ofere) din meniul porcusorilor in perioada de iarna, la foarte multe probleme digestive aparute in aceasta perioada dupa investigare s-a depistat ca (virgula) castravetele figura in dieta tuturor. Un alt aliment problema e salata verde care ar trebui oferit rar chiar si in sezon, pe cat posibil numai din surse sigure.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Taifas

Mesajde khaos » 15 Feb 2012, 16:44

Primul lucru la care m-am gandit si eu au fost dintisorii. Insa nu prea vad cum ar fi putut sa ii creasca prea mult, pentru ca ei au fan tot timpul, in ultima vreme destul de multe radacionoase, iar Batman mai roade si casutele... De la el chiar nu m-as astepta la probleme cu dinti. Insa cine stie...

Am mai citit/auzit de castravete ca e dubios pe timpul iernii, insa pana acum nu am avut probleme. :( Pentru mai multa siguranta, cred ca o sa-l elimin de tot.
Altfel sunt cu ochii pe Batman si sper din tot sufletul sa fi fost el un pic indispus si atat. Revin cu vesti.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Taifas

Mesajde irena » 15 Feb 2012, 21:02

tu roxa, ce-i drept eu nu ma pricep tare mult... insa ma gandesc ca daca e sa fie cu dintisorii,
e destul de plauzibil.. in sensul ca la ros casuta se foloseste de dintii din fata, deci cei din spate
ar putea creste... si da, fanul toceste dintisorii, am citit insa pe forumurile nemtesti despre cazuri
cu dintii din spate crescuti, desi porcutii aveau fan in permanenta. urmareste-l si decide in functie
de cum se comporta in urmatoarele zile.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Taifas

Mesajde khaos » 16 Feb 2012, 11:44

Am o veste proasta, e clar ca Batman are ceva, si sunt destul de sigura ca e ceva la nivelul gurii. Ori la dinti, poate cum zice si Irena, maselutele din spate, ori ma gandesc poate s-o fi intepat cu vreun fir de fan si are o inflamatie, ori un abces (eu n-am simtit nimic umflat cand l-am palpat). Am sunat-o aseara pe dr Ana Pantu si o gasim azi dupa 3:30 la cabinet, in Tei. Asa ca la 3 fug sa-l iau pe pitic de acasa si mergem sa ne vada.
Aseara cand am ajuns acasa Batman era tot in casuta. I-am luat pe fiecare sa le taiem unghiutele si le-am dat ca de obicei, patrunjel. Pixel manca instant firele de patrunjel, le tragea parca erau spaghete. Pe cand Batman abia le molfaia, incet, incet. Atunci mi-am dat seama ce are ceva la gurita. Am incercat sa-i dau si niste sfecla rosie si n-a vrut absolut deloc. L-am tinut in brate si i-am dat lui restul de patrunjel, macar sa manance ceva. Ca altfel trebuia sa-l chinui sa-i dau cu seringa. Dar patrunjel a mancat singur. Si apoi l-am tinut in brate si am stat asa amandoi mai bine de o ora cred. Se lungise tot si statea pe burtica, ceva neobisnuit la el.

PS: multumesc pentru mesaj Maria.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Taifas

Mesajde maria » 16 Feb 2012, 12:01

pt dinti e f bun dr manea, dar du-te la ana, poate are altceva
nu stiu daca ai rapid care, dar ar fi bine sa ii dai, daca mananca atat de putin
si niste probiotic e binevenit
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Taifas

Mesajde khaos » 16 Feb 2012, 12:13

Dr Pantu a fost primul nume care mi-a venit in cap. Imi si salvasem de la birou numarul in telefon, parca am simtit ca o sa am nevoie. :(
Multumesc pentru sfaturi, ma opresc la o farmacie in drum spre casa si iau probiotic (Biotics Baby sau Erceflora).
O sa il sunt si pe Arin sa vad de Rapid Care, poate mai are si reusesc sa ma vad cu el azi... Daca nu, o sa-i fac niste suc de portocale sau sfecla rosie si ii dau amestecat cu niste Cavia Complete.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Taifas

Mesajde adelinatache » 16 Feb 2012, 12:39

Multa sanatate piticului!
Suntem alaturi de voi.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Taifas

Mesajde maria » 16 Feb 2012, 13:19

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Taifas

Mesajde khaos » 16 Feb 2012, 14:33

Am inteles Maria, o sa incerc asa. Telina n-am mai stors pana acum, sper sa iasa ceva din ea. Iar Cavia Complete presupun ca le sfaram, amestec cu sucul si le pun in seringa prin partea mai mare (nu cred ca as reusi sa le trag inauntru).

Multumim Ade, sper sa revenim cu vesti bune.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Taifas

Mesajde maria » 16 Feb 2012, 15:35

cavia complete se dizolva in suc, ceai, apa plata
e cam mare, asa e, si nu prea poti sa tragi in seringa
dar daca nu poate sa intre cum poate sa iasa? :D :giggle:
deci cred ca chestia cu macinatul e mai buna
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Taifas

Mesajde khaos » 16 Feb 2012, 16:59

Suntem in drum spre dna dr Pantu. Tine-ti-ne pumnii, ca eu am niste emotii de... :worried:
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Taifas

Mesajde Lili » 16 Feb 2012, 17:00

Aici sunt. Cu pumnii stransi-stransi. O sa fie absolut in regula, da?
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Taifas

Mesajde irena » 16 Feb 2012, 18:02

roxa, in primul rand tu trebuie sa te linistesti. daca doamne fereste are ceva, ai fost pe faza,
afli din timp si cu siguranta il pui pe picioare ;) deci no worries! tin si eu pumnii stransi!


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori