Porcusorul apatic / fara pofta de mancare

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusorul apatic / fara pofta de mancare

Mesajde Gemon » 31 Mai 2012, 08:49

Asa cum scria si Emil, carbune medicinal, apoi dupa doua ore Cerucal (jumatate comprimat dizolvi cu 2,5 ml apa si ii dai de 3x/zi cate 0,5 ml ). Are nevoie si de probiotic pe langa cel aflat in compozitia produsului Burtica sanatoasa, daca nu a primit pana acum, cumpara la farmacia umana Erce Flora duo sau Biotics pentru a-i administra o jumatate de capsula de 2 ori pe zi, dizolvat in putina apa plata sau in hrana ce primeste. In hrana preparata amesteca si putina tarata de grau, gasesti in magazinul de produse naturiste, datorita continutului de fibre tarata de grau functioneaza ca prebiotic, ajuta mult flora intestinala, hraneste bacteriile sanatoase repopulate prin administrare probiotic.

Avatar utilizator
Mustafa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 01 Dec 2010, 11:35
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorul apatic / fara pofta de mancare

Mesajde Mustafa » 31 Mai 2012, 19:07

Va multumesc pentru raspuns , din pacate nu vrea sa manance mai nimic , am fost azi din nou la doctor i`a mai facut cateva injectii i`a taiat maselele dar mi`a spus ca sunt 20% sanse sa traiasca .. problema e ca nu mananca .. si nici cu seringa nu inghite ..

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorul apatic / fara pofta de mancare

Mesajde p_andreea » 05 Iun 2012, 17:13

Azi cand am venit de la serviciu am vazut ca Miki sta cumintel intr-un colt, nu a iesit din cusca sa cereseasca nimic si mai apoi cand am pus mana pe el nu a zbughit-o la fuga ca de obicei...ceva nu e in regula cu el. Desi mananca normal, e apatic, sta doar intr-un colt, nu a venit cand a auzit ca scuturam papadia de apa. M-am gandit ca poate sufera de cald, desi la mine in casa nu e foarte cald, asa ca l-am tuns.
Rontzi e bine mersi, deci daca era de la ceva ce au mancat presupun ca avea si el ceva, oricum de dimineata le-am dat sfecla rosie, iar acum papadie.
Burtica nu e tare, pare un pic umflata, asa ca i-am dat carbune medicinal :(
Chiar nu stiu ce sa aiba, nu stranuta, nu tuseste, ochii nu ii curg, desi pare sa respire ca si cum i-ar fi foarte cald!
Sa ii fie totusi cald? Le-am pus placi de faianta in cusca, dar nu prea stau pe ele. Dar daca Miki sufera de cald, Rontzi de ce pare bine...sper sa nu fie nimic grav, mai ales ca in craiova medici veterinari priceputi la porcuti nu stiu sa fie.
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Porcusorul apatic / fara pofta de mancare

Mesajde crisa24 » 05 Iun 2012, 17:30

papadia o scuturi si o dai asa umeda?


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorul apatic / fara pofta de mancare

Mesajde p_andreea » 05 Iun 2012, 17:47

Nu, o scutur ca sa elimin excesul de apa si apoi o sterg bine. Dar de obicei cand o scutur ei stiu ca urmeaza sa primeasca ceva pentru ca asa procedez si cu mararul, patrunjel, iarba etc. Plus ca ieri nu a avut nimic, si era asa inainte sa primeasca papdia, iar de dimineata le-am dat sfecla rosie, curatat de coaja, spalata si stearsa cu un prosop curat.

Edit:
Pare sa fi fost de la caldura, desi mie nu mi se pare cald, se pare ca pentru el era. Acum a fugit de mine, :lol: , ca de obicei si pare ceva mai bine, desi arata foarte urat cu parul ciuntit asa, macar ii e bine!
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcusorul apatic / fara pofta de mancare

Mesajde ramona_inka » 05 Iun 2012, 20:05

Ne poti spune ce temperatura ai in casa? Daca au fost variatii bruste in plus sau in minus?
O modificare treptata de temperatura, cu cateva grade in minus, porcusorii o accepta usor, invers insa, cateva grade in plus, adica peste 25 grade Celsius, pentru unii este destul de greu.
Asigura-te ca au in permanenta apa proaspata, poti reimprospata apa din adapatoare chiar si de 2-3 ori pe zi daca este nevoie. Astazi si ieri, aici in Bucuresti, a fost foarte cald si s-a vazut si in comportamentul porcutilor mei. Nu prea au vrut sa manance hrana uscata, vroiau mereu castravete, verdeturi, apa.

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorul apatic / fara pofta de mancare

Mesajde p_andreea » 05 Iun 2012, 22:53

Se simt cateva grade in plus, nu am termometru pentru a sti cu certitudine, dar sigur sunt peste 25 de grade. Problema e ca porcutii mei nu beau apa, Miki, cel letargic, a baut la inceput cand l-am luat, dar acum nu mai bea. Rontzi, in schimb, nu a baut niciodata apa de cand e la mine. De stiut cum sa bea stiu amandoi, dar nu beau! In schimb hrana verde si proaspata primesc de3 - 4 ori pe zi, fan au la discretie.
De mancat mananca bine, dar nu mai e la fel de activ, prefera sa stea intr-un colt retras, nu e genul care sa stea la mangaiat, fuge, dar acum l-am prins fara batai de cap si statea asa linistit in brate, lucru atipic pentru el si asta ma ingrijoreaza!

Edit: Tocmai am vazut ca Rontzi are o rana pe partea laterala a nasului si una desupra gurii, deci s-au batut, rana e recenta caci nu are coaja. E posibil ca starea lui Miki sa fie din cauza batailor? Pana azi nu am mai vazut rani pe nici unul din ei.
Miki nu are rani, dar Rontzi are, fiind atat de prinsa in a avea grija de Miki care e letargic, nu am vazut ca saracul Rontzi e muscat,o sa ii curat rana si sa-l dau un pic de crema de galbenele caci betadine nu mai am si nu am de unde lua acum!
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
cici
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 04 Noi 2009, 20:29
Localitate: Bucuresti

Porcusorul apatic / fara pofta de mancare

Mesajde cici » 15 Aug 2012, 19:09

Buna ziua!
Stiu ca este perioada concediilor si presupun ca toata lumea este plecata, dar sper din tot sufletul ca mai exista cineva sa imi dea un sfat.Sunt disperata...am un porcusor de trei anisori jumate, Cici.Acum aproape 2 saptamani a facut diaree si a inceput sa nu mai manance sa nu mai bea apa si sa fie trist.Imediat l-am sunat pe domnul doctor de la care l-am si luat de pui.A doua zi i-a facut antibiotic si vitamine, avea dureri mari de burtica, reactiona urat la orice atingere.Urmam tot felul de tratamente de aprox. 2 sapt.Nu mai face diaree dar nici bine nu e.Vazand ca slabeste pe zi ce trece am inceput sa ii dau cu seringa suc de morcov si apa cu vitamina c.Eu ii pun in fiecare zi mancare solida in cusca in speranta ca o manca.Datorita faptului ca nu a mancat hrana solida mult timp i-au crescut dintisorii, ieri i-a taiat domnul dr. putin din iei si ia pilit.Azi a facut iar diaree, sunt disperata nu mai stiu c sa ii mai fac ....i-am fiert orez pudra si i-am dat apa de la orez cu putina no-spa la sfatul doctorului.Nu stiu c o sa fac daca a inceput sa faca diaree si la sucul de morcovi.Daca a mai intalnit cineva o situatie asemanatoare va rog mult sa imi dati un sfat. :cry:
O zi buna

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Porcusorul apatic / fara pofta de mancare

Mesajde maria » 15 Aug 2012, 19:53

la ce doctor ai fost? ce diagnostic i-a pus?

in primul rand trebuie sa ii dai probiotic
a facut antibiotic, nu mananca si are digestia pe butuci
deci ii dai eubiotics, pliculete, de 3 ori pe zi , un varf de cutit de fiecare data, dizolvat in apa plata
ii dai timp de o saptamana , apoi de 2 ori pe zi tot o sapt, si apoi o data pe zi 2 sapt
in doza de dimineata pui si un pic de redigest, a sasea parte dintr-o capsula, asta doar o saptamana

cumperi burtica sanatoasa de la nestle ( eu am gasit mereu la sensiblu) si ii dai dizolvat in apa plata, cat vrea ea sa manance
inteleg ca nu mananca fan
bine ar fi sa macini in rasnita pelete de ale ei, cu tarate , si cu fan si sa dai impreuna cu burtica
in loc de apa plata ar fi bine sa folosesti ceai de menta, ea e si deshidrata
ceai de menta ii dai si singur, macar 5 ml pe zi, ( in cursul unei zile)

ca regim, nu ii da nimic verde
fan, panuse uscate, radacinoase
a slabit?

daca avea dureri de burtica probabail ca era balonata, deci trebuia carbune medicinal sau espumisan
nu vad rostul no-spa si nici antibioticului
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
cici
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 04 Noi 2009, 20:29
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorul apatic / fara pofta de mancare

Mesajde cici » 15 Aug 2012, 21:03

Multumesc mult de tot asa o sa fac tocmai am fost la farmacie si i-am luat de toate.Da a si slabit ea avea aprox. 1 kg in prima sapt slabise rau de tot d cand i-am bagat suc de morcov a mai luat ceva in greutate.Nu mananca absolut nimic.Nici doctorul nu a stiut sa imi zica c are e complicat sa iti dai seama.Am fost la Ronavet Dr. Petrut Borda parintii mei ai 2 catei si suntem clientii lui de vro 15 ani deci am mers pe incredere cu dansul dar acum nu stiu daca mai are vro idee ce sa ii faca.
Multumesc inca odata
O seara buna

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Porcusorul apatic / fara pofta de mancare

Mesajde maria » 15 Aug 2012, 21:49

un medic poate fi super bun la catei si pisici, dar zero la porcusori
ei nu invata nimic in scoala despre porcusori
vad ca esti din bucuresti, mergi la dr ana pantu (a avut crescatorie), la dr ionescu, iar pt dantura mergi la dr manea
ei sunt recomandati pe forum, la medici veterinari
digestia si dantura se refac greu
eu prefer sa tratez 5 micoze decat o diaree

daca porcuta vine la mancare, miroase si pleaca inseamna ca ii e foame, ar manca, dar nu poate
in stadiul asta are sanse mari
daca nu vine la mancare, daca sta intr-un colt apatica, daca nu sta relaxata pe burta, e mai greu

tinem pumnii sa treceti cu bine peste noapte, si maine dimineata sa ne scrii ca a mancat un pic de fan, ca e pe drumul bun
bine ar fi daca te-ai trezi macar o data , pe la 2 noaptea, sa ii dai un pic de burtica cu amestecul de care ti-am zis

cauta pe net sa vezi ce ti-am recomandat, sa intelegi de ce , sa fii sigura ca e bine pt porcuta ta
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
cici
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 04 Noi 2009, 20:29
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorul apatic / fara pofta de mancare

Mesajde cici » 17 Aug 2012, 22:23

Cici a murit...

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Porcusorul apatic / fara pofta de mancare

Mesajde Allma » 17 Aug 2012, 23:26

Pacat :(
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
scrooge
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 79
Membru din: 21 Ian 2012, 21:54
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorul apatic / fara pofta de mancare

Mesajde scrooge » 18 Aug 2012, 08:19

Imi pare rau pentru pierderea suferita :(

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Porcusorul apatic / fara pofta de mancare

Mesajde maria » 18 Aug 2012, 09:17

imi pare rau
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori