Maslinute lipite laolalta

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Bila de maslinutze...

Mesajde ZuzuBelleMel » 06 Ian 2011, 08:57

Aa, cum am uitat?! Ne-a dat si asa ceva pe reteta. Azi mergem sa-i luam, numai sper sa-l convingem sa-l bea... :roll:
Credeti ca daca refuza apa cu Biotics, are efect daca i-o picur pe mancare?
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Bila de maslinutze...

Mesajde maria » 06 Ian 2011, 10:19

in primul rand se dizolva in apa plata, in al doilea de la emil si din prospect stiu ca trebuie dat cu mancare
nu cu lucruri gen castravete, ci cu morcov
dar m-as mira sa nu vrea sa il ia cu seringa, e dulce

dar de ce razi ca porcusorul s-a speriat la injectie?
mie mi se strange sufletul cand vad ce ochi mari face si cum tipa
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Bila de maslinutze...

Mesajde ZuzuBelleMel » 06 Ian 2011, 10:43

Nu radeam neaparat...m-a uimit pt ca nu i-am mai auzit vocea asa de 3 ani, el numai piuie, nu mai guitza in adevaratul sens al cuvantului. :D
Multumesc de lamurire.
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Maslinute lipite laolalta

Mesajde ZuzuBelleMel » 07 Ian 2011, 23:09

Apa cu Biotics i-o pun pe mancare, ca nu vrea sa bea... :roll: :worried: I-am preperat un varf de cutit intr-o sticla de o jumatate de litru de apa, cum mi-a spus medicul. Oare Bioticsul asta va rezolva problema? :thinking: :worried:
Cand da sa se ridice in picioare, parca-l trage funduletzul in jos, nu mai e chiar ca inainte, cand nu avea problema asta. :worried: Si de fiecare data cand il luam in brate ca sa-i pune picaturile de ochi ies cateva maslinutze, uneori singure, alteori lipite... :suicide:
Vetul a spus ca ne suna daca iese ceva in neregula la examenul coproparazitologic, dar nu a sunat pana acum, deci banuiesc ca cel putin la capitolul asta totul e ok.
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Maslinute lipite laolalta

Mesajde Gemon » 08 Ian 2011, 10:17


Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Maslinute lipite laolalta

Mesajde ZuzuBelleMel » 08 Ian 2011, 11:14

Cu o jumatate de litru. :smile:
Cat despre aducerea unui partener, nu prea se poate pune problema... :worried: In primul rand ar trebui o cusca mai mare, un spatiu mai mare, ceea ce nu mai avem. Abia i-am facut loc iepurasului, nici nu stiu cum. In al doilea rand, intre 2 masculi pot aparea grave divergente. Daca nu se inteleg si trebuie tinuti separati, ce facem?!
Din cate m-am informat acum pe net, mazarea contine cele mai multe fibre. Doar ca acum nu se gaseste pe piata... :x Broccoli si marul cu coaja, iar. Nu atat de mult ca mazarea, dar au. Orz a tot primit in ultimele 2-3 saptamani, acum am trecut la seminte Versele Laga. Morcov primeste zilnic. Fan iar, mananca atat cat ii trebuie.
:suicide:
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Re: Maslinute lipite laolalta

Mesajde veronica » 08 Ian 2011, 23:25

interesant sfat ti-a oferit medicul...daca cumva nu ai inteles gresit :thinking:
un varf de cutit biotics se amesteca cu putina apa, 2 ml de exemplu, si ii poti da cu seringa
Geda incearca sa-ti spuna ca porcusorii nu primesc hrana destul de variata, tu enumeri 2-3 legume
ei ar trebui sa manance la cel putin 2 zile aceeasi hrana
sunt o multitudine de optiuni,in ceea ce priveste legumele si fructele, in supermarketuri
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Maslinute lipite laolalta

Mesajde Gemon » 09 Ian 2011, 11:09


Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Maslinute lipite laolalta

Mesajde ZuzuBelleMel » 09 Ian 2011, 17:14

Am mai pus putin Biotics in jumatatea aceea de litru de apa, cam o jumatate de plic sau putin mai mult.
Ieri si azi nu a mai facut bilute, ba chiar pare ca se misca mai bine, ca nu-l mai trage funduletul ca inainte. Sper s-o tina tot asa.
Mancarea numai de la piata o luam, foarte rar, cand chiar nu gasim ceva, luam de la supermarket. Avem cateva cunostinte in piata, care acum, ca e criza asta de verdeturi, ne tin plasute cu tot felul. :lol:
Multumesc frumos pt. sfaturi, voi incerca sa le urmez cat mai indeaproape. :hi:
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Maslinute lipite laolalta

Mesajde cosmina » 09 Ian 2011, 23:51

va rog sa imi ziceti si mie ce sa fac, cred ca porcul cel mare e cam constipat, probabil de la boabe( mancare speciala)
nu i-am mai dat de o zi, numai fan si legume: salata verde, mar, morcov, castravete, rosie, sfecla, nectarina si vad ca mananca normal si bea multa apa, dar l-am controlat la fundulet si se simte 2 bobite, ce sa fac? le ara asa de ieri. ce sa pape? vetul e f scump.. nimic nu s eda fara retetaa.. pls help

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Maslinute lipite laolalta

Mesajde cristisz » 10 Ian 2011, 11:32

poza cu copiii mei

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Maslinute lipite laolalta

Mesajde cosmina » 10 Ian 2011, 20:18

am incercat sa strang acolo dar nu iese.. se simt vreo 2 3 boabe,ma tem sa strang mai tare. ce sa ii dau sa manance sau sa bea? si cum sa il pun la miscare., sa il fugaresc .. ca nu vrea sa se plimbe fuge inapoi in cusca,, :(

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Maslinute lipite laolalta

Mesajde ramona_inka » 11 Ian 2011, 11:02


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Maslinute lipite laolalta

Mesajde Gemon » 11 Ian 2011, 11:33

Bobitele care par mai moi si usor catifelate, lucioase, el consuma direct din sacul anal, in diferite perioade a zilei se apleaca si scoate de acolo cu gurita, fiind animal coprofag. Daca nu sunt lipite mai multe laolalta, inseamna ca:
1. ai verificat sacul anal chiar inainte de a consuma acele boabe cecale, si de aceea ai sesizat,
2. in ultima perioada a primit o dieta (mai) bogata in proteine si nu a fost motivat sa le consume, o mai mica sau mai mare parte elimina fara sa fie reingestate (sau altfel scris consuma mai putine boabe cecale, ceea ce nu e bine pe termen lung, trebuie reevaluata/adaptata dieta la necesitatile lui),
3. sau, mai rar, se poate intampla sa fie putin sau mai mult obez, reevaluarea dietei este obligatorie in acest caz: multa miscare, imbogatire a mediului pentru a stimula comportamentul de cercetare-cautare, mult mai putina hrana speciala pentru a consuma mai mult fan, si diferite legume, verdeturi, fucte, cat mai diversificat.

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Maslinute lipite laolalta

Mesajde ZuzuBelleMel » 11 Ian 2011, 12:15

:D De vreo 2-3 zile n-au mai aparut acele mingiutze de maslinutze, ci numai maslinutze normale. :D Speram s-o tinem tot asa!
Multa sanatate, corina!
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori