Maslinute moi

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Maslinute moi

Mesajde Susp3ktA » 17 Noi 2010, 16:25

Am observat ca Lyssa are unele perioade in care face maslinutele mai moi. Nu e diaree, dar sunt mai moi ca de obicei. I-am schimbat mancarea, i-am dat Versele Laga in loc de Vitakraft Emotion fiind ca nu am mai gasit. La inceput i-am amestecat Versele cu ce mai ramasese din Vitakraft...deci nu am trecut brusc la alt tip de mancare. Sa fie din cauza mancarii? Are legatura cu tratamentul pe care i-l fac pt iritatia de pe labute? (o ung dimineata cu Actovegin si seara cu unguent cu galbenele). De doua zile ii dau Biotics (pe castravete ca nu reusesc cu seringa) si se pare ca s-au mai intarit maslinutele. Ar trebui sa-mi fac probleme? Sau e normal ca din cand in cand sa mai faca maslinute moi?
ImagineImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: Maslinute moi

Mesajde Alina82 » 17 Noi 2010, 16:56

Se mai intampla cateodata ca din cauza alimentatiei sau a unor tratamente, sa se deranjeze la burtica si sa faca bobitele mai moi. Biotics e foarte bun, asa cum stii poti oricand sa faci o cura de vitamina C si Beres alaturi de Biotics. Mai bun decat biotics - cel mai bun probiotic pentru porcusorii de Guinea- se gaseste in bobitele altui porcut sanatos. Asa ca, daca celalalt porcusor este sanatos si face bobitele normale, cei care nu considera ca acest lucru poate fi ... ciudat, pot lua o jumatate de bobita (o bobita proaspata, dar nu obligatoriu cecala, acestea rar ajung vizibile, porcutul consumandu-le "directe de la sursa") de la porcutul sanatos si dizolvata in apa plata, o pot administra porcutului deranjat la burtica, prin intermediul unei seringi fara ac. In acest fel, reechilibrezi flora intestinala a porcutului cu bacterii sanatoase si specifice porcusorilor de Guinea. Biotics (si cele din aceasta gama) sunt bune insa nu sunt create pentru porcusori. Ajuta dar nu sunt ideale. Ideale sunt bacteriile din cecale.

Sanatate!
Alina si cei 2 guinezi ( )

Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Re: Maslinute moi

Mesajde Susp3ktA » 17 Noi 2010, 17:09

Din pacate nu mai am alt porcusor. Am incercat sa-i aduc o surioara, dar se bateau destul de rau si mi-era frica sa nu se raneasca. :( Asa ca am dat cealalta porcuta
ImagineImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: Maslinute moi

Mesajde Alina82 » 17 Noi 2010, 17:15

Si nu ai pe nimeni in cartier sau aproape cu porcusor sanatos, de unde sa iei bobite?
Alina si cei 2 guinezi ( )

Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Re: Maslinute moi

Mesajde Susp3ktA » 17 Noi 2010, 17:17

Din pacate nu. :(
ImagineImagineImagineImagineImagine

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Re: Maslinute moi

Mesajde ozzie&spy » 17 Noi 2010, 17:21

In ce zona stai?
MadalinaImagine

Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Re: Maslinute moi

Mesajde Susp3ktA » 17 Noi 2010, 17:26

Pantelimon
ImagineImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: Maslinute moi

Mesajde Alina82 » 17 Noi 2010, 17:29

Ok, eu in Dristor.. (desi te intrebasem in privat, iti raspund aici). Daca vrei, te pot ajuta...
Alina si cei 2 guinezi ( )

Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Re: Maslinute moi

Mesajde Susp3ktA » 17 Noi 2010, 17:39

O sa vad cand ajung in seara asta acasa si daca e nevoie iti spun. De dimineata era destul de ok, adica nu mai erau asa moi maslinutele. Daca are iar probleme vorbim ca fac orice sa se faca bine. Multumesc mult :flowers:
ImagineImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: Maslinute moi

Mesajde Alina82 » 17 Noi 2010, 17:43

Cu multa placere! Oricand!
Alina si cei 2 guinezi ( )

Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Re: Maslinute moi

Mesajde Susp3ktA » 17 Noi 2010, 20:19

Yupyyyyyy !!!! E bine fata :up: Am ajuns acum acasa si am gasit maslinute tari si un porc foaartee vorbaretz. I-am gasit in sfarsit mancarea ei preferata si parca a stiut ce i-am adus. Cum am intrat in camera cu pungile de Vitakraft a si inceput sa se urce pe casa si sa guitze de mama focului. Cred ca stie dupa fosnetul pungii ce mancarica se gaseste acolo.
Sa speram ca nu o sa mai am probleme cu maslinutele si ma bucur ca am gasit aici oameni iubitori de porcuti si gata sa ajute pe ceilalti :up2:
ImagineImagineImagineImagineImagine


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori