Grasime deasupra funduletului - glanda supracaudala

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
dezeroby
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 67
Membru din: 11 Dec 2008, 13:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Grasime deasupra funduletului - glanda supracaudala

Mesajde dezeroby » 01 Ian 2009, 17:56

Zuza mea are un punct negru mare pe coloana unde se termina coloana inspre fund deci este cleios locul si miroase asa mentolat as crede ca e o ciuperca ..........................spunetimi daca e cv grav si cum tre sa tratez?
.....:cry: Nu te voi uita niciodata ZuZu :cry: .....

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 01 Ian 2009, 20:11

Nu trebuie sa tratezi, este un lucru normal, citeste aici pentru a intelege, ce este si cand poate deveni o problema, cand trebuie spalat, tratat:


In hiperfunctia acestei glande secretia devine abundenta si se intinde pe o portiune mai mare.
Imagine
Imagine

Avatar utilizator
dezeroby
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 67
Membru din: 11 Dec 2008, 13:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

nu stiu daca este normal:(

Mesajde dezeroby » 28 Mar 2009, 13:31

.....:cry: Nu te voi uita niciodata ZuZu :cry: .....

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 28 Mar 2009, 16:54

incearca sa dai cu solutie betadine pe labute si la spate, unde zici ca are ceva.
il tii in brate pana se usuca solutia.
niste poze nu poti face, poate asa reusim sa ne dam seama cam ce ar putea avea?
daca te decizi sa mergi la dr, mergi la dr ionescu de la isravet.
nu te duce la veterinarul de langa casa

Avatar utilizator
innovationweb
Initiat
Initiat
Mesaje: 40
Membru din: 03 Apr 2010, 16:22
Localitate: calarasi

Grasime deasupra funduletului

Mesajde innovationweb » 03 Apr 2010, 16:28

Buna tuturor,
Am un porcusor de 4ani si jumatate, este mascul, voinic, fericit:D, acum cand i-am facut baita, am observat ca deasupra funduetului, acolo unde sa zic asa.. unele animale au coada, el ae cat unghia grasime tare asa, cand la periat, mama l-a lovit acolo, dar nu il doare, ar ia curs putin sange. Ce poate fi? e normal sa ii apara asa?

Acum 4luni nu avea.

(Acum 2ani luase ca un fel de raie de la un soricel de la tara , i-am facut tratament si ia trecut, totul este ok.)

Sunt din Calarasi si nu prea avem centre aici care sa se ocupe cu porcusorii de guinnea. Cand am fost la un cabinet, atunci cand era bolnav ala zicea ca nu stie ce are ca nu a vazut niciodata asa ceva, apoi am fost la un medic veterinar care imediat..a da.. e un fel de raie.... cateva injectii si o crema si ia trecut :d.. Acum nu stiu daca este normal sa aibe asa...acea grasime, cum au gainile.

Multumesc

Avatar utilizator
Gold_Sorceress
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 21 Mar 2010, 22:36
Localitate: Iasi

Mesajde Gold_Sorceress » 03 Apr 2010, 19:01

Daca pui si o poza clara cu zona respectiva sunt convinsa ca Maria sau Gemon iti vor da un raspuns clar si indrumator.

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 03 Apr 2010, 19:30

Pentru inceput dezinfecteaza zona cu Betadine solutie,pe care este bine sa o ai in casa mereu.
Imagine
Poti pune o poza foarte clara si noi sa ne dam cu parerea,dar nicio parere de-a noastra nu inlocuieste un consult medical.Poate este doar o bubita cu grasime,puroi,poate este o tumora,trebuie palpat.
Totusi sper sa nu fie nimic grav.
Pastreaza igiena "ca intr-un spital"(nu lua exemplul celor din Romania :lol: ),vezi sa nu se fi zgariat undeva.
Toate cele bune,asteptam vesti si poza.
Gabriela

Avatar utilizator
innovationweb
Initiat
Initiat
Mesaje: 40
Membru din: 03 Apr 2010, 16:22
Localitate: calarasi

Mesajde innovationweb » 03 Apr 2010, 21:45


Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 04 Apr 2010, 03:36

In acea zona porcusorii au . Posibil ca din varii motive (de ex hrana bogata in proteine, nepieptanare periodica, bai prea dese care deregleaza protectia si secretia naturala, hiperfunctionarea glandei) sa secrete mai multa substanta.
Se recomanda in aceste cazuri o reeveluare a meniului (daca este necesar), mai ales data fiind varsta lui, 4.5 ani, este deja un animal matur spre varsta avansata, si o curatenie mai atenta, periaj zilnic si chiar spalare cu apa si sampon numai in zona respectiva. La nevoie se poate taia parul mai scurt in acea zona.

Avatar utilizator
innovationweb
Initiat
Initiat
Mesaje: 40
Membru din: 03 Apr 2010, 16:22
Localitate: calarasi

Mesajde innovationweb » 04 Apr 2010, 13:44

Multumesc. Baie vara ii fac la 1luna sau 2, depinde, acum nu i-am mai fauct de 4-5 luni, acum 2 zile i-am facut baie.

si de pieptanare, mai rar pentru ca nu ii place.

Il hranesc cu : iarba, patrunjel, marar, salata, bobite (din comert, vitacront, etc), morcov, mar. In rest , nu mananca altceva, nici vitamine,nici fructe confiate...


Am o intrebare: aici http://s896.photobucket.com/albums/ac17 ... ine006.jpg

pe ce stau ei ? nu ii tii in talas?
Eu iau talas proaspat de la fabrica (il tin intr-un sac si il schimb dimineata si seara) si se bucura asa de mult cand il schimb:D

Avatar utilizator
Gold_Sorceress
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 21 Mar 2010, 22:36
Localitate: Iasi

Mesajde Gold_Sorceress » 04 Apr 2010, 17:15

Cele vazute in poza sunt niste pelete din rumegus. Se gasesc prin Pet shopuri. Ele sunt facute din acelasi lucru ca si talasul, doar ca sunt foarte presate. Sunt mai bune pentru ca absorb mai tare atat umezeala cat si mirosul. De asemenea, el tine mai mult, deci trebuie schimbat mai rar (eu schimb odata la 6-7 zile, si tot nu apuca sa se umezeasca tare); atunci cand se uda el se faramiteaza (nu-i afecteaza)
Daca iti cumperi si tu este de preferat sa pui si un strat mai subtire de talas, ca sa fii sigur ca nu-i deranjeaza la picioruse (peletele cand sunt uscate sunt putin mai tari).

Avatar utilizator
innovationweb
Initiat
Initiat
Mesaje: 40
Membru din: 03 Apr 2010, 16:22
Localitate: calarasi

Mesajde innovationweb » 04 Apr 2010, 22:33

Revin cu informatii:

arata ca si cum iar fi crescut ceva din carne care in interior ar avea grasime, ca se vad unele dungi de grasime. am pus 2poze, dar nu se vede chiar asa de bine.

Sa incerc sa il spal cu ulei de copii si apoi sa ii dau cu dezinfectant, iar apoi sa am duc al un veterinar sa ii faca o injectie?
Mai jos am pus pozele (nu stiu cum sa le inserez in pagina si le-am pus pe site-ul meu, nu vreau sa imi fac reclama.)



Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 04 Apr 2010, 23:00

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
innovationweb
Initiat
Initiat
Mesaje: 40
Membru din: 03 Apr 2010, 16:22
Localitate: calarasi

Mesajde innovationweb » 04 Apr 2010, 23:20


Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 04 Apr 2010, 23:24

:friends: shrekut si runty


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori