Porcusor bolnav

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

aia_mick
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 49
Membru din: 03 Iun 2008, 16:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde aia_mick » 02 Iul 2008, 23:47

ms mult pt ajutor veronica de data asta o sa fiu mult mai atenta cu ea nu mai vreau sa mai trec prin asa ceva nici ea nici eu :roll:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 03 Iul 2008, 07:04

sa stii ca matasea de porumb e super buna pentru rinichi. la fel coditele de cirese
a aparut porumbul in piata. cumpara pentru tine, pentru fiert si pentru porcuta. poti sa rogi vanzatorii sa iti dea si panuse si matase, pe care ei le arunca. dar te sfatuiesc sa le spui ca ai iepurasi, ca multi nu stiu ce e un porc de guineea.
si daca ai prea multe poti pune la uscat.

aia_mick
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 49
Membru din: 03 Iun 2008, 16:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde aia_mick » 03 Iul 2008, 07:41

ms mult maria chiar azi am sa ma duc sa iau si coditele de cirese sa i le dau asa pur si simplu nu-i face nici-un rau nu? acuma mi-e frica sa-i dau orce :( dar mancarea granulata special pt porcuti nu le face nici-un rau nu??

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 03 Iul 2008, 09:21

despre mancarea granulata nu prea stiu ce sa iti spun. stiu ca lucerna (peletele verzi sunt din lucerna) creeaza probleme renale, daca asta a fost.
codite de ciresc poti sa ii dai asa cum sunt ele, sau poti cumpara de la plafar ceai, nu din cel la plicuri. eu i-as da ceai din codite de cires, pregatit, fara zahar.
as evita verdeturile si as pune accent pe fan. asta cateva zile. 3-4
mai citeste si pe gemon.

aia_mick
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 49
Membru din: 03 Iun 2008, 16:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde aia_mick » 03 Iul 2008, 10:07


Borki
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 317
Membru din: 27 Noi 2007, 22:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Borki » 03 Iul 2008, 10:18

"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet." Pitagora

aia_mick
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 49
Membru din: 03 Iun 2008, 16:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde aia_mick » 03 Iul 2008, 10:59


Borki
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 317
Membru din: 27 Noi 2007, 22:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Borki » 03 Iul 2008, 12:06

"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet." Pitagora

aia_mick
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 49
Membru din: 03 Iun 2008, 16:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde aia_mick » 03 Iul 2008, 13:09


Avatar utilizator
cristinna
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 57
Membru din: 01 Aug 2008, 23:24
Localitate: Constanta

Mesajde cristinna » 01 Aug 2008, 23:35

buna:)eu ca mancare de baza ii dau granulele pe care le gasesc la orice petshop...dar am inceput sa facem fuguri:))acum nu mai mancam decat dealea ff scumpe:) dar nu ii lipsesc ardeii, castravetii, coaja de pepene roshu, din cand in cand o coaja de paine uscata, banane, mere, patrunjel si toate verdetzurile care le gasesc pe la piatza:) dar castravetzi sunt o delicatesa pentru el...dk ii dau castravete nu ii mai trebuie nik:)
in legatura cu apa...are un suport special ca o sticlutza mica care in capat are un tub de inox si varful caruia e o bilutza si dk atinge bilutza pica apa:))este alb si ciufulit si are okii roshii:)
l-am avut si eu bolnavioar...:((ii cazuse parul aproape de tot dar l-am dus la veterinar si spre oroarea mea i-a facut injectie...si m-a pus sa il tin eu..:((dk il auzeati cum plangea....mie mi-a rupt inima...am fost de 2 ori cu el...dar acum nu mai are nik e sanatos tun...e f important sa spalam bn verdeatza care i-o dam....mie medicul mi-a zis ca e de la verdeatza care i-am dat-u...ca a facut o alergie la cv:(de atunci spal totul fff bn:)
Ei ne fac viatza mai frumoasa!

pica_murdarica
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 02 Aug 2008, 11:40
Localitate: Calarasi

ajutor!!!

Mesajde pica_murdarica » 02 Aug 2008, 11:47

buna tuturor! de curand purcelusul meu s-a imbolnavit: nu manaca, nu mai chitaie, ii curg ochisorii, e apatica. nu stiu ce sa ii fac. a scazut mult in greutate, daca inainte avea o burtica sanatoasa acum ii simt coastele. :cry:
am vazut k va pricepeti la purcelusi asa k va rog din suflet ajutati-ma cu un sfat! :cry:
precizez k pica e o purcelusa de 6-7 anisori si de ieri am inceput sa merg cu ea la doctorul din oras, care insa nu se pricepe la animalele exotice. i-a facut un antibiotic nu stiu de care (ulterior am vazut pe site k pot fi fatale) si injectie cu vit. C. astazi am mers din nou si am repetat injectiile. sper k pana luni cand voi merge din nou sa isi revina macar un pic

Avatar utilizator
jaded2death
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 259
Membru din: 03 Iul 2008, 17:49
Localitate: Resita

Mesajde jaded2death » 02 Aug 2008, 11:59

din ce oras esti?
pe site exista o lista de medici competenti care te pot ajuta, daca nu gasesti acolo, atunci apeleaza la membri de pe site din acelasi oras cu tine, poate iti spun la ce medic isi duc ei porcusorii...
eu nu l-as lasa pe doctor sa le faca la porcii mei, injectii cu medicamente toxice sau chiar fatale, eu as cauta un medic care are habar ce face...
oricum porcuta ta e destul de senioara, trebuie sa fii foarte atenta cu ea.
multa sanatate tie si porcutei tale!

pica_murdarica
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 02 Aug 2008, 11:40
Localitate: Calarasi

Mesajde pica_murdarica » 02 Aug 2008, 12:03

eu sunt din calarasi. aici nu prea avem doctori foarte buni. cel la care m-am dus eu este unul foarte cautat dar el nu are cunostinte despre purcelusi.
referitor la injectia cu antibiotic chiar nu stiu cum se numea dar am sa-l intreb luni si am sa-i prezint si lista luata de pe site cu antibioticele contraindicate.
multumim pentru sfat,
pica si alexandra

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 02 Aug 2008, 14:11


pica_murdarica
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 02 Aug 2008, 11:40
Localitate: Calarasi

Mesajde pica_murdarica » 03 Aug 2008, 09:00

offff...abia am dormit azi noapte. am luat-o in dormitor la mine si am culcat-o langa patul meu pe fotoliu. la fiecare miscare ma trezeam. situatie nu e roz deloc asa cum spuneai si tu. abia se mai tine pe picioruse, refuza sa manance (miroase salata dar nu o mananca). chiar acum o sa merg la farmacie sa iau probiotics dar sincera sa fiu ma amagesc singura. sunt aproape convinsa k nu o sa mai traiasca :cry: :cry: o vad k e din ce in ce mai slabita, sta retrasa intr-un coltisor si nu zice nimic. mi se rupe sufletul cand o vad asa. :cry: :cry: :cry:


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori