Porcusor bolnav

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
ralucablonda
Membru
Membru
Mesaje: 167
Membru din: 21 Dec 2008, 01:28
Localitate: Baia Mare

Mesajde ralucablonda » 26 Aug 2009, 22:38

acuma m-a sunat...a zis ca sa ia si seringa?eu nu gasesc acolo cum se administreaza pe adresa asta ce mi-ai dat-o....

gata am gasit...scuze

Avatar utilizator
body
Membru
Membru
Mesaje: 279
Membru din: 19 Feb 2009, 21:53
Localitate: Alexandria

Mesajde body » 26 Aug 2009, 22:44

abramburel2003, incerca sa-i dai numai uscatura(fan, pelete,bobite,trifoi uscat)vezi cum see comporta,important este sa nu intri in panica,din cate am citit mai sus leai dat cam multa verdeata si mai ales daca era si mai cruda(sau lastari) este si mai periculoasa, verdeata care leai administrato ca mancarica era umeda cand le-ai dat?
a fost spalata bine?
anumite substante ca de exemplu fungicidele se indeparteaza foarte greu de pe plantele tinere sau lastari deoarece ele se inbiba in ele,
iar crizele pot aparea si de la crampe foarte puternice...
va poopa miky,piti,cuky,coco,kity.........si bogdan.... si dincolo de nefiinta micutza saby

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 26 Aug 2009, 22:50

Repede copiez aici ce am scris la pagina , deoarece asa se administreaza si medicamentul, cum se da hrana din seringa, vezi mai jos, asta daca nu accepta direct, adica fara sa fie prins:

Vom pune o mana sub pieptul lui (in asa fel el va sta in pozitia de sezut sau in picioare), iar cu cealalta mana vom lua seringa si ii vom deschide gura in asa fel, ca pe o parte, in spatele dintilor din fata sa-i fie introdusa seringa. Cand va incepe sa rontaie capatul seringii, o mica parte din aceasta pasta (la tine carbunele medicinal amestecat cu apa!) va fi introdusa lent in gura. Ne vom opri atunci cand porcusorul nu va mai mesteca, apoi, dupa o mica pauza vom misca din nou usor seringa in gura, pentru a-l determina din nou sa mestece (sa rontaie capatul seringii). Pana cand va face miscari cu ajutorul dintilor (pana cand va mesteca), va si inghite.

Imagine
Imagine foto de pe http://www.guinealynx.info/tips.html

Mare grija, sa nu il sufoci, sa nu ajunga in caile respiratorii.

Avatar utilizator
ralucablonda
Membru
Membru
Mesaje: 167
Membru din: 21 Dec 2008, 01:28
Localitate: Baia Mare

Mesajde ralucablonda » 26 Aug 2009, 22:55

iar a facut o criza si acuma ia curs sange din nas si din gurita:((...prietenul meu nu a gasit la farmacia la care a fost si acuma fuge la alta...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 26 Aug 2009, 23:06

Este descurajator.... ce bine ar fi fost sa ai esentialul in casa, timpul este extrem de important, cu cat mai repede primeste primul ajutor, cu atat MAI MULT cresc sansele de supravietuire, si invers.

Fisierele ce vedeti pe site, s-au facut pentru a putea procura strictul necesar, in vederea preintampinarii diferitelor probleme, ca si a unei asemenea tragedii.

Trusa de prim ajutor destinata ingrijirii porcusorilor
http://www.gemon.ro/trusa.pdf

Iar acesta pentru stapan atunci cand merge la un medic care e mai putin experimentat in ceea ce priveste tratarea porcusorului , pentru a nu primi antibiotice toxice lui
Antibiotice cu efecte toxice si/sau fatale pentru porcusori, si cele care se pot administra lor
http://www.gemon.ro/antibiotice.pdf

Avatar utilizator
ralucablonda
Membru
Membru
Mesaje: 167
Membru din: 21 Dec 2008, 01:28
Localitate: Baia Mare

Mesajde ralucablonda » 26 Aug 2009, 23:12

da stiu ai dreptate...de aceea chiar maine ma duc si eu si fac plinu cu toate medicamentele necesare pentru porcuti...dar acuma nu ma intereseaza numa sa se faca bine porcuta prietenului meu...
...apropo acuma vine spre casa...dar a gasit numai carbune...ulei nu a gasit nicaieri

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 26 Aug 2009, 23:17

Carbunele este cel mai important, sper sa ajute! Administreaza-i, dar repet, mare grija, :!: sa nu ajunga accidental in caile respiratorii.

Avatar utilizator
ralucablonda
Membru
Membru
Mesaje: 167
Membru din: 21 Dec 2008, 01:28
Localitate: Baia Mare

Mesajde ralucablonda » 26 Aug 2009, 23:34

a murit:(((((((((((((((((((((((((((((

Avatar utilizator
daizzy13
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2009, 17:15
Localitate: Fetesti
Contact:

Ii este rau.

Mesajde daizzy13 » 19 Ian 2010, 11:24

Buna.
Daca am facut topic unde nu trebuia, sau mai exista vreunul asemanator imi cer mii de scuze, astept mustrari daca este nevoie si puteti sa`mi stergeti si topinc`ul.
Porcusorul matusii mele ii este foarte rau. M`a sunat in dimineata asta ca ea este la servici, plangand, ca ii este rau de ieri, ca nu mananca si ca sta acum intr`un prosopel si zace si este pe moarte. Ea m`a rugat sa`l iau si sa`l duc la un veterinar care este destul de departe de mine dar din nefericirire afara este viscol cumplit, peste o ora trebuie sa ma duc la scoala si ea trebuia sa vina acasa la 12, o jumatate de ora, sa mamance si pleca iar la servici dar nu se poarte circula si nu poate ajunge acasa. Suntem pur si simplu cu totii neputinciosi. Nu pot ajunge nici macar pana la ea, afara este foarte foarte frig si viscol.
In momentul asta ma simt neputincioasa ca nu pot face nimic :cry: . Daca ar fi acum as pleca si l`as duce oricunde, dar ma impiedica vremea si scoala :cry: .
Nici mama mea nu poate sa vina acasa pt ca nu are masina, nici sotul ei nu poate ca amandoi lucreaza in acelasi loc.
Macar daca eram in momemntul asta langa el, macar sa`l tin in brate si sa ii fac ceva...dar nu pot :cry: :cry: :cry:
Voi ce ma sfatuiti sa fac?
Oricum, dupa ce scriu aici eu trebuie sa plec la scoala si pana diseara la 7 nimeni nu poate sa`l ia de acolo, nici macar mancare nu are si oricum nu mananca de ieri. Si cu siguranta diseara la 7 e inchis si eu ma simt foarte foarte prost. Ma simt legata la maini si ca nu pot face nimic :cry: .
Sincer ce a patit, de ce nu mananca, nu stiu. Ce v`am spus mai sus atata stiu....
Multumesc mult....
☺♥✿♥☺ C★ufy ღ P★xy ღ M★cky ☺♥✿♥☺

Avatar utilizator
gabby
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 181
Membru din: 14 Aug 2009, 10:26
Localitate: Ploiesti

Mesajde gabby » 19 Ian 2010, 11:46

Si ce daca este viscol?
Eu ma duceam la dansuri pe zapada si viscol seara la 10 veneam
dute repede sa il duci la vet. pierzi o ora de la scoala pentru a salva o viata
eu asa faceam!
Te imbraci gros iti iei cizme usoare si alergi pana acolo
Daca vrei intradevar sa salvezi poti!
Nichts im Leben ist korrekt! Wir denken an uns selbst und andere von ihnen denken
Ich frage mich, wann sie diesen Krieg mit uns selbst zu stoppen?

Avatar utilizator
simo
Membru
Membru
Mesaje: 238
Membru din: 17 Ian 2008, 22:10
Localitate: SIBIU

Mesajde simo » 19 Ian 2010, 14:18

trebuie facut ceva. daca nu manaca de ieri e grav. trebuie hranita artificial si dusa la medic. sa stai si sa plangi gandindu-te ca nu poti face nimic nu e o solutie.
sa ne tii la curent. iti spun mai multe despre hranirea artificiala, daca va mai fi cazul. :(

Avatar utilizator
olimpia.craciun
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 839
Membru din: 24 Apr 2008, 09:46
Localitate: Alexandria

Mesajde olimpia.craciun » 19 Ian 2010, 14:21

Cred ca oricine se poate invoi de la scoala/serviciu pentru un suflet....
Oly, Puffy, Tuppy si Chicken
aaaaa, si tati Petrut

Avatar utilizator
Fursec
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 117
Membru din: 28 Noi 2009, 01:35
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde Fursec » 19 Ian 2010, 22:20


Avatar utilizator
daizzy13
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2009, 17:15
Localitate: Fetesti
Contact:

Mesajde daizzy13 » 20 Ian 2010, 22:07

Da, daca tot am facut acest topic sa va tin si la curent.
Pana la urma a ajuns la veterinar. [ce mai veterinar nu stiu ca a mai fost cineva care are un porcusor si i`a zis ca e gestanta din luna septembrie si pana acum nu a fatat]
Asa, si veterinarul i`a spus ca are o infectie urata la ureche. Ce i`a facut nu stiu ca acum am aflat si l`a gasit mor de dimineata. Cica urechile i`au curs, avea un fel de infectie si mai statea cu un porcusor mai batran [ 6 ani si ceva] si el nu avea obsolut nimic.
Pana la urma a murit peste noapte :cry:
Bine macar ca acum e intr`un loc mai bun...
Asa a fost sa fie...imi voi aminti de el mereu
☺♥✿♥☺ C★ufy ღ P★xy ღ M★cky ☺♥✿♥☺

Avatar utilizator
Fursec
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 117
Membru din: 28 Noi 2009, 01:35
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde Fursec » 21 Ian 2010, 23:16



Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori