Intoxicatie cu plante toxice

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
ralucablonda
Membru
Membru
Mesaje: 167
Membru din: 21 Dec 2008, 01:28
Localitate: Baia Mare

Mesajde ralucablonda » 27 Aug 2009, 09:37

dar i-a dat carbune medicinal...si a mestecat si asa....s-a mai spalat odata si a murit:(((

Avatar utilizator
MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 749
Membru din: 05 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde MihaelaD » 27 Aug 2009, 09:47

Probabil ca iarba a fost stropita si porcuta a murit otravita...dat fiind faptul ca porcutii nu pot vomita, exista vreun medicament care o poate scapa in astfel de cazuri? Cand intreb asta ma refer la primul ajutor...pana sa putem ajunge la doctor...
Eu de cand am patit-o cu Pusa, niciodata nu le-am mai dat iarba seara sau ceva proaspat achizitionat...doar legume sau fructe fara coaja...am tras o spaima atunci...
...biata porcuta...tragic... :cry:

Avatar utilizator
gabby
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 181
Membru din: 14 Aug 2009, 10:26
Localitate: Ploiesti

Mesajde gabby » 27 Aug 2009, 10:08

imi pare rau..eu abia asteptam sa vad ce ati facut :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: condoleate :cry: :cry: :cry:
Nichts im Leben ist korrekt! Wir denken an uns selbst und andere von ihnen denken
Ich frage mich, wann sie diesen Krieg mit uns selbst zu stoppen?

Avatar utilizator
olimpia.craciun
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 839
Membru din: 24 Apr 2008, 09:46
Localitate: Alexandria

Mesajde olimpia.craciun » 27 Aug 2009, 10:14

I s-a dat carbune, dar prea tarziu...
Oly, Puffy, Tuppy si Chicken
aaaaa, si tati Petrut

Avatar utilizator
Ancu Toma
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 87
Membru din: 10 Oct 2011, 11:46
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Intoxicatie cu plante toxice

Mesajde Ancu Toma » 20 Iul 2012, 15:32

Scriu aici pentru ca e cam aceeasi problema...doar ca SPER ca reusesc sa il salvez...

Cum aseara era racoare, si numai bine de iesit in curte la iarba, i-am scos pe porcalani afara. Muffin, cel mic, a descoperit prin toata iarba proaspa o frunza uscata de leandru. L-am vazut cand a luat-o in gurita, asa ca i-am scos-o rapid (stiind ca e toxic). Azi dimineata in schimb cand m-am trezit era ca si cum ar fi fost paralizat, avea dificultati de coordonare a muscarilor, tremura si era apatic. Am fugit cu el la medic si a zis sa ii dau carbune medicinal si ulei de parafina. Am ajuns acasa am inceput sa ii administrez tratamentul, si acum se simte ceva mai bine. Are pofta de mancare, papa singur fan, cate putin, dar papa, i-am dat apa si morcov. Deocamdata desi spun ca e mai bine, e tot apatic, iar ce imi pare ciudat e ca isi tine boticul in pamant.
Rontzy ne ajuta si el foarte mult, pentru ca are grija de fratiorul lui dandu-i de macare si il ridica de fund (nu stiu de ce).

De cate ori pot sa ii dau carbunele si uleiul de parafina? Ce mai pot sa ii fac sa isi revina?
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun.

anne_Mary
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 89
Membru din: 20 Iun 2012, 09:55
Localitate: ploiesti

Re: Intoxicatie cu plante toxice

Mesajde anne_Mary » 20 Iul 2012, 15:50

Se administreaza 100 mg de carbune medicinal dizolvat in apa (plata nu de la chiuveta) si cu ajutorul unei seringi (fara ac) se da porcusorului (deschizandu'i gurita lateral dupa dintii incisivi). Dupa asezi porcusoru pe ceva cald si sa aiba acces la apa si fan. dupa aproximativ juma de ora sau o ora ii administrezi 2 ml de ulei de parafina. Sanatate multa cu atat am putut sa te ajut!

Avatar utilizator
Ancu Toma
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 87
Membru din: 10 Oct 2011, 11:46
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Intoxicatie cu plante toxice

Mesajde Ancu Toma » 20 Iul 2012, 15:54

Asta am facut deja, dupa uleiul de parafina am vazut ca si-a mai revenit...Are foarte multa pofta de viata in el si are si apetit, doar ca e blegut. Vroiam sa stiu daca peste aceste cantitati mai pot sa ii mai administrez sau daca ar mai fi ceva (ceai, papadie, etc) care l-ar putea ajuta.
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Intoxicatie cu plante toxice

Mesajde maria » 20 Iul 2012, 15:58

eu i-as mai da mai pe seara
pipi, bobite face, cum sunt?

bine era sa ii fi dat de aseara carbune, cat avea otrava in stomac
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Ancu Toma
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 87
Membru din: 10 Oct 2011, 11:46
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Intoxicatie cu plante toxice

Mesajde Ancu Toma » 20 Iul 2012, 16:03

stiu ca era mai bine aseara...dar cum i-am extras rapid frunza din gurita, nu m-am gandit ca a si inghitit o particica din ea. aseara era vioi si nu prezenta niciun semn ca ar fi ceva in neregula. chiar s-a batut cu ronty in incercarea de a-i submina autoritatea.

pipi e normal, bobitele sunt mici si tari (adica au consistenta normala) face mai rar decat de obicei, din cate am vazut dupa parafina a inceput sa i se umplu sacul de bobite ceea ce cred ca e un semn bun.

nu face cecale in schimb, adica nu l-am vazut sa si le pape. cum as putea sa le iau de la rontzy si sa i le dau lui?
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Intoxicatie cu plante toxice

Mesajde maria » 20 Iul 2012, 16:07

alina 82 il pandea pe mistretul si cum vedea ca se apleaca sa isi manance o cecala i-o fura pt miki
mistretul se uita nedumerit la ea si nu intelegea de ce fura :giggle:
vezi si tu cum te descurci

eu papadie nu i-as da, e contra constipatiei si imi e teama sa nu fie prea mult: si ulei si papadie poate da in diaree
nu imi place ca nu isi tine capul sus
tinem pumnii si Doamne ajuta
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Ancu Toma
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 87
Membru din: 10 Oct 2011, 11:46
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Intoxicatie cu plante toxice

Mesajde Ancu Toma » 20 Iul 2012, 16:13

capul si-l ridica in semn de curiozitate daca trec pe langa el sau daca il aude pe rontzy (i-am despartit pentru moment). are momente cand si-l pune cu botul in jos, apoi dupa un timp si-l intinde pe labute. daca il iau in brate molfaie si uneori clocaie. dupa mine da semne ca isi revine azi dimineata nu se misca deloc, acum a inceput sa patruleze, si nu mai e asa de moale.

Update: de cand am scris ultima data (aproximativ 15 min) l-am luat in brate, mi s-a trantit pe gat si am pus mana calda pe burtica lui, l-am dat jos sa ii dau apa (incerc sa il hidratez eu pentru ca e prea slabit momentan sa se ridice la picuratoare) si cand l-am pus pe pat a stat cu capul ridicat, am incercat sa il mangai, dar mi-a impins mana cu capul. eu spun ca e de bine, nu? :)
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun.

anne_Mary
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 89
Membru din: 20 Iun 2012, 09:55
Localitate: ploiesti

Re: Intoxicatie cu plante toxice

Mesajde anne_Mary » 20 Iul 2012, 19:30

ce mai face micutu?

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Intoxicatie cu plante toxice

Mesajde maria » 20 Iul 2012, 21:50

:smile:
da, e bine
eu i-as mai da o jumatate de carbune medicinal inainte de culcare
si inca o jumatate maine dimineata
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Ancu Toma
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 87
Membru din: 10 Oct 2011, 11:46
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Intoxicatie cu plante toxice

Mesajde Ancu Toma » 20 Iul 2012, 22:32

Schimbari nu sunt multe papa singur fan, morcov si cere apa daca ii arat seringa, inca e blegut (adica doarme mai mult decat de obicei) dar asta nu-l impiedica sa il muste pe Rontzy daca nu ii convine ceva.
Ii intalnesc pe pat si apoi ii pun in custi separate, pentru ca am senzatia ca prezenta lui Rontzy il ajuta, dar "seful" e obisnuit cu Muffin activ si cred ca il deranjeaza moleseala lui Muffin pentru ca vrea sa ii demonstreze cine e seful (stiti voi cum :) ). Asa ca pana sta Rontzy linistit, e ok, dupa facem imparteala.
In plus Muffin a inceput sa pape cecale si sa se spele stand pe labutele din spate fara a se dezechilibra. A facut si o gramajoara de bobite, si a papat seminte.

Avand in vedere ca si-a ridicat caputul (desi din cauza moleselii mai sunt momente in care pare ca adoarme dintr-o data), ca nu mai are probleme de echilibru (a inceput sa fuga prin pat), manaca si isi face toate treburile eu zic (SPER!) ca am trecut peste perioada critica, adica am sfidat Podul Curcubeu. ( :?: ) Si ca ne facem bine dupa un somn pufos in noaptea asta. Voi ce ziceti la felul in care se prezinta situatia in momentul de fata?

Oricum, ma simt vinovata ca nu am controlat zona in care ii pun aseara si m-am dus pe "rau n-are ce sa fie, ca doar e iarba curata".

Promit niste poze cu barzaunul asta mic dupa ce isi revine complet.
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Intoxicatie cu plante toxice

Mesajde maria » 20 Iul 2012, 22:36

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori