Diaree

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree si inapetenta

Mesajde khaos » 25 Oct 2012, 17:20

Cum mai este porcusorul?

Poate ai insistat prea mult cu verdeturile, prea mult patrunjel ori mar, ori iarba, nu face bine. De asemenea, daca alimentele au fost oferite ude, fara a fi uscate anterior, ii pot cauza probleme. Indicat este sa aiba o dieta variata, in care sa-si faca loc si radacionoasele. Poate o sa zici ca nu-i plac, ca e mofturos, insa daca ar fi doi, altfel s-ar imbia unul pe altul la mancare.
Cat timp are diaree, ofera-i mai mult radacinoase: telina, morcov, sfecla etc.

Nu merge la orice clinica veterinara, majoritatea veterinarilor nu se pricep la astfel de animale, si nu or sa recunoasca. Risti sa il trateze dupa ureche si... sa nu fie bine deloc. Cauta medicii recomandati pe forum, poate este vreunul si in Arad...

Sanatate multa!
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

andreasch
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 21 Oct 2012, 18:04
Localitate: Arad

Re: Diaree si inapetenta

Mesajde andreasch » 12 Noi 2012, 00:04

Din pacate porcusorul meu a murit cu toate ca am fost cu el la medicul veterinar...:((((( Deja se implinesc 3 saptamani de atunci si nici acum nu ma pot obisnui cu lipsa lui :< :(

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Diaree si inapetenta

Mesajde Allma » 12 Noi 2012, 00:35

Off..pacat :cry: Incearca sa fii tare pentru el :(
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
stefania
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 29 Iul 2009, 09:59
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde stefania » 23 Noi 2012, 12:15

Buna tuturor,

Am nevoie de ajutorul vostru!
Marti seara am observat ca porcutul meu are diaree si stiind de la voi ca nu este in regula si ca trebuie actionat rapid am fost la farmacie, am cumparat probiotic, smecta si carbune medicinal si i-am dat in seara respectiva o capsula de carbune medicinal amestecat putin cu ceai de menta si probiotic.
Mircuri seara i-am dat putina smecta amestecata cu ceai de menta si probiotic iar joi dimineata (de frica sa nu se constipe) i-am dat numai ceai de menta.
Joi dupa-amiaza cand am ajuns acasa am observat ca nu e nicio schimbare in bine si stiind ca nu a mancat (era foarte putin macat din morcov) m-am decis sa merg la Dr. Ionescu care mi-a prescris un tratament si mi-a spus ca i-ar face extrem de bine boabe cecale cu suc de morcov ca sa le poata manca.
Cum nu cunosc pe nimeni cu porcusori va rog pe voi sa ma ajutati cu cateva boabe cecale de la porcuti.
Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
maddy
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 31 Iul 2010, 23:04
Localitate: bucuresti

Re: Diaree

Mesajde maddy » 23 Noi 2012, 15:02

Buna Stefania, prin ce zona Bucurestiului stai?

Avatar utilizator
stefania
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 29 Iul 2009, 09:59
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde stefania » 23 Noi 2012, 15:16

Buna,

Eu stau in zona Dristor si lucrez langa parcul izvor langa unirii

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Diaree

Mesajde crisa24 » 23 Noi 2012, 15:27

Am dat si eu mesajul tau mai departe, sa sti ca rapid care nu este un medicament 100%, nu ii va face rau!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Rox_marizza
Membru
Membru
Mesaje: 165
Membru din: 16 Iul 2012, 23:24
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Rox_marizza » 23 Noi 2012, 15:48

Buna!Eu cand a avut porcusorul meu diaree am fost la doamna doctor ana pantu si mi'a spus asa:5 zile doar mancare speciala,fan si apa,nici un fel de leguma sau fruct.I'am dat ceai de menta si smecta si frunzele de menta sunt bune sa i le dai sa manance asa.Ca medicamente i'am dat beres si vitamina ce 1 luna de zile si Erce Flora de la farmacia umana cam a 4'a parte dintr'o capsula dimineata si seara timp de 3 zile.
Dupa ce am terminat cele 5 zile de mancare uscata si fan a spus k pot sa ii dau la inceput doar:morcov,ardei gras,patrunjel si mar,cu astea sa incep prima data,eu i'am dat doar legumele astea in jur de 1 sapt. jumate-2 si dupa aceea am inceput sa ii dau si altceva.Noi am tinut'o asa cam o luna pana s'a facut el bine si chiar si acum cand ii dau ceva mai zemos,un fruct sau o leguma ii dau preventiv cateva frunze de menta inainte sa manance.
Acum ne'am reparat suntem bine,tratamentul mi sa parut ok si foarte de ajutor.Mie mi se pare mai ok decat ce ti'a dat doctor ionescu,al meu nu vroia sa manance mai nimic in perioada asta,nu stiu daca va vrea morcov cu cecale.
Sper sa se faca bine :up2: ,al meu a facut de la castravete.

Avatar utilizator
maddy
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 31 Iul 2010, 23:04
Localitate: bucuresti

Re: Diaree

Mesajde maddy » 23 Noi 2012, 15:57

Aveam un drum in oras diseara dar din pacate Lacul Tei , unde trebuie sa ajung eu, nu prea se intersecteaza cu zona ta. Poate te poate ajuta altcineva de pe forum care sta pe langa tine. Legat de diaree, eu iti propun sa ii dai din nou carbune, ca sa curete ce are in stomac. Probioticul si smecta nu isi vor face efectul pana nu i se curata stomacul. Eu la ai mei le-am dat carbune la 8 ore fara alte medicamente si apoi dupa dozele de carbune le dadeam smecta. Fara verdeturi, cat mai mult fan si apa sa nu se deshidrateze. Daca nu manaca deloc, trebuie neaparat sa il hranesti cu seringa. Legat de cecale, nu toti porcutii accepta cecale de la altii, si cand zic asta zic din proprie experienta. Ai mei il scuipau. Poti sa ne spui ce a mancat inainte sa faca diaree?

Avatar utilizator
stefania
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 29 Iul 2009, 09:59
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde stefania » 23 Noi 2012, 16:10

Pai nici noi nu vrem sa mancam, burtica sanatoasa o mancam cu seringa.
Menta uscata avem si noi in meniu, nu ii dau decat fan, apa, menta (in locul mancarii speciale) evident de care nu se atinge.
O sa incerc cum m-a sfatuit dl doctor care mi-a spus ca ar trebuie sa isi revina in 2-3 zile.
Cecalele mi-a spus sa le faramitez si sa le amestec cu putin suc de morcov si sa ii dau tot cu seringa.
S-a oferit cineva sa ma ajute din zona Baneasa si probabil ca voi merge acolo in cazul in care nu e altcineva mai aproape.
De la castravete s-a intamplat.

Avatar utilizator
maddy
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 31 Iul 2010, 23:04
Localitate: bucuresti

Re: Diaree

Mesajde maddy » 23 Noi 2012, 17:04

Ma bucur ca ai gasit pe cineva sa iti dea cecale. Poate le papa. Sa ne tii la curent cu starea porcutului si insanatosire grabnica!

Avatar utilizator
stefania
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 29 Iul 2009, 09:59
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde stefania » 23 Noi 2012, 18:50

Aas mai avea o intrebare, daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns. Am ajuns acasa si m-am uitat la porcusor sa vad daca e murdar la fundulet si am vazut ca era putin murdar si avea si putin talas lipit; am tras si i-a iesit din fundulet ca o ata si din loc in loc ca niste bobite foarte mici cat o gamalie de ac care aratau exact ca un colier cu margele. Stie cineva ce ar putea fi? Sa ma ingrijorez mai tare sau poate fi semn de formare a bobitelor?
I-am dat burtica sanatoasa cu putin probiotic si mai stau putin sa ii dau si niste ceai de menta.
I-am dat azi in total 10 ml de burtica...oare e prea mult sau e in regula cantitatea?

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Diaree

Mesajde crisa24 » 23 Noi 2012, 19:22



Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
stefania
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 29 Iul 2009, 09:59
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde stefania » 23 Noi 2012, 23:28

Am incheiat seara cu 1 ml de debridat solutie si 5 ml de ceai de menta pentru ca nu bea apa si a trebuit sa ii dau ceai cu seringa.
Am vorbit cu dr. Ionescu si maine merg sa iau rapid care (l-am sunat pe domul indicat de crisa si din pacate nu mai avea insa mi-a spus ca i-a lasat dr. Ionescu) si de asemenea sa cumpar pelete ca sa le pot introduce in alimentatie pentru ca nu vrea sa manance fan.
L-am cantarit in seara asta si a scazut doar 2 grame, aseara la Dr. Ionescu avea 785 si astazi 783.
Sunt foarte speriata pentru ca in aproape 4 ani nu a avut probleme de genul asta si va rog sa ma corectati daca fac ceva gresit.

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Diaree

Mesajde chinchi2 » 23 Noi 2012, 23:31

Mai vrei bobitele cecale?
EU am inceput sa strang de la baieti,erau foarte suparati pentru ca vroiau sa le manance ei :lol: .
AM strans cateva,dar e foarte greu sa le fur.
Incerc sa mai strang maine dimineatA


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori