Diaree

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 19 Aug 2014, 19:29

Ocazional mai poti incerca sa ii dai putina telina radacina, pastarnac, si mai spre toamna si putin dovleac galben in cantitate foarte mica, pentru a introduce tot ce este nou pentru ea, treptat in meniu, prima data oferindu-i doar putin. De asemenea ar fi binevenite in cantitati mici si oferite diversificat - in forma proaspata sau uscata - urmatoarele: menta, busuioc, cimbru, cimbrisor, salvie, acestea putand creste in ghiveci sau ladita.
Stimularea consumul de fan se poate face si prin adaugarea diferitelor plante medicinale, simtind putina menta, papadie etc. uscata printre fan acesta devine mai apetisant pentru porcusor.

Multumim pentru poze, este o mare bucurie sa vedem si porcusori de aceasta varsta pe forumul nostru, felicitari pentru ingrijirea adecvata!
Multa sanatate ii dorim! :love:

Avatar utilizator
Katyia28712
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 20 Mar 2014, 03:34
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde Katyia28712 » 20 Aug 2014, 11:14

emil_inka, eu asa am facut dar doamna doctor a fost putin sceptica cu privire la modul meu de recoltare :| , ce-i drept le-am pus intr-un servetel ca altceva nu aveam la indemana, pungute nici atat. A spus ca cel mai bine ar fi recoltate acolo "steril" . Am fost fara ea la doctor. Babuta e mult mai bine, am mai citit pe aici si i-am pus si paturica fleece, am observat ca de 2 zile scotea fanul din suport si statea pe el. acum sta cur purcesc batran pe paturica fleece, pare mult mai confortabila ! este doar 8 lei, gasiti la cora pentru cei ce mai au probleme :) . Iar gemon , multumesc frumos , dar sa stii ca si ea m-a ajutat foarte mult sa o ingrijesc adecvat, o sa par probabil ca o mama cu copilul ei, fiecare mama crede ca al ei copil este cel mai cel dintre toti, dar ea chiar este :) sta la orice piguleala, la taiat unghii, la picaturi in ochi, la uns cu vitamina A , la masaj, mofturoasa tare la mancare, pana si fanul il mananca doar pe cel de l;a vitacraft :) . Sa nu deviez de la subiect , recomand cu mare incredere carbunele medicinal , jumatate de pastila pisata bine si amestecata cu 1 ml de apa plata la 12 ore, si 3 ore mai tarziu eubiotic adult sau refflor adult ( cu greu am gasit pentru adulti ) . Noi ne-am rezolvat problema, multa sanatate porcutilor vostrii, si va multumim mult pentru sfaturi ! Azi am sa ma duc la auchan sa cumpar barem menta si busuioc, au acolo in ghiveci direct :)

Avatar utilizator
Katyia28712
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 20 Mar 2014, 03:34
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde Katyia28712 » 27 Aug 2014, 08:51

News .

Se pare ca babuta a luat-o de la cap cu diareea, asa ca am fost fuguta la veterinar ca deja nu mai stiam ce sa ii mai fac. Am fost ieri la ora 10. O doamna foarte draguta si gentila la cabinetul de pe dezrobirii, Doamna Diana. ( zona gorjului Militari ). Dupa ce i-am spus ca ba e bine ba e rau , si ca i-am administrat refflor si carbune, a zis sa facem echipa :) sa continui cu refflor de 2 ori pe zi si carbune doar o data, si dansa i-a facut o injectie cu spectam care am inteles ca e un fel de antibiotic. Mi-a explicat ca ea va lupta pe plan infectios si eu sa ii refac flora stomacelului si va fi ok. Coprocultura a spus ca nu are sens, ca este un pic evident ca are nevoie de spectam din moment ce nu si-a revenit cu carbune si refflor, iar bacteriile care le-ar putea avea la stomacel sunt sensibile la spectam ( mi s-a parut ca are logica ) . I-a administrat de asemenea si un coctail de vitamine pe gurita , iar jumatate din seringa i-am dat eu seara acasa. Ei bine de ieri pana astazi nu a mai facut moale deloc deloc. i-am facut boboc in "cusca" ieri cand ne-am intors si nu mai este nici macar o bobita semi moale,storcita :) . Si-a facut efectul mai repede decat ma asteptam. In 2-3 ore mergem iar pentru injectie. Nu recomand cabinetul iuliu maniu/valea lunga,unde am fost initial pt coprocultura, mai tarziu mi-au spus ca sa ii faca clisma, dupa care ca mai mult de o coprocultura nu au cum sa ma ajute rofl . Clisma la purcelus..am trait sa o aud si pe asta. Cred ca probabil de asta si a insistat sa o tratam acasa , pentru ca nu prea aveau habar de purcelusi. De apreciat barem ca au spus si nu -au facut ceva dupa ureche sa ii faca cine stie ce fetii. Anyway Dory are interdictie la legume/fructe, exceptamd morcovul , servim mancare uscata, fan cu frunzulite de menta prin el si apa plata. A slabit si sper sa ia in greutate iar dupa tot acest tamtam. O zi buna tuturor si sanatate la porcimi !

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 27 Aug 2014, 11:34

Ne bucuram pentru vestea buna, sanatate ii dorim!
Pupici pe nasucul lui dulce! :heart:

Avatar utilizator
Katyia28712
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 20 Mar 2014, 03:34
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde Katyia28712 » 28 Aug 2014, 16:14

Azi este a 3-a zi de injectii si am luat-o de la cap. Azi noapte iar a facut moale :( nu mai stiu ce sa ii mai fac. Si nu a mancat absolut nimic inafara de morcov fan si boabe. Plus ca are gaze iar. Nu se mai vaicareste cand are gaze. Ies repede si fara dureri dar tot are si nu imi explic de la ce naibii !!! :cry: ~X(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 28 Aug 2014, 20:43

Ce cantitate de fan consuma? suficient sau mai putin? Apa plata de unde primeste, ce fel de apa e?

Bine ar fi sa ii dai putin Espumisan (foloseste functia cautare pentru a vedea doza) si ceai de menta sau menta uscata amestecata cu fan. Dintre plante medicinale mentionate mai sus in afara de menta care ai mai putea procura? Se poate da si in forma frageda/verde busuiocul, salvia, cimbrisorul.

Avatar utilizator
Katyia28712
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 20 Mar 2014, 03:34
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde Katyia28712 » 28 Aug 2014, 20:50

Menta am pus in forma verde prin fan. Cimbrisor si busuioc mai au la auchan dar era cam galben si nu am luat si din acela. Mai ma duc maine sa vad ce mai gasesc. Fan consuma cam o mana pe zi. Cateodata mai putin. Apa plata ii pun de care beau si eu. Azuga sau perla covasnei. Ceai de menta e ok cel din comert ? La pliculet ? Sau sa pun frunze din planta de menta la uscat ?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 28 Aug 2014, 22:39

Pentru ceai potrivit e cel varsat cumparat la magazinul de produse naturiste, dar si mai bine e sa consume cate un fir, vezi ai mei ce cantitate primesc
in forma uscata, tulpina impreuna cu frunze
Imagine
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
in forma proaspata
Imagine

Avatar utilizator
Katyia28712
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 20 Mar 2014, 03:34
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde Katyia28712 » 28 Aug 2014, 22:56

Ceilalti au mancat. Le-am dat acum cate un fir cu frunzulite. Ea nu vrea sa se atinga de el neam. :(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 28 Aug 2014, 23:39

Picaturile Beres impreuna cu vitamina C ajuta sa isi recastige pofta, se gaseste la farmacia umana, sau vezi https://comenzi.farmaciatei.ro/vitamine ... -p10028409
Contine elemente ce intaresc sistemul imunitar,
Imagine Imagine

Vitamina C in forma lichida se da 4-5 picaturi odata pe zi, iar Beres 1-2 picaturi odata pe zi, pe o perioada de cel putin 2 sau chiar 3 saptamani.

Avatar utilizator
Katyia28712
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 20 Mar 2014, 03:34
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde Katyia28712 » 05 Sep 2014, 22:12

Deci o sa ma dau cu capul de pereti ! Am terminat azi 7 zile de spectam antibiotic. Primele 3 zile a primit un alt antibiotic care nu ii facea nimic . Toate bune si frumoase...a luat 80 de grame greutate . Nu a mai facut moale. Ei azi am luat-o de la cap! Este totusi posibil sa faca de la apa? Cata apa este normal sa bea un purcelus pe zi? Nu a mai baut asa multa apa de 5 zile. Timp in care nu a facut moale deloc. Azi iar a baut mai mult si a facut moale iar. Cele 5 zile in care a fost ok a baut cam 100 de ml...150 maxim. Azi de dimineata pana acum a baut 300. Dublu. Nu mai primeste nimic inafara de morcov si grau incoltit . Menta stramba din nas dar am gasit fan cu menta care ii place mult. Pofta de mancare are. Doar ca este f mofturoasa. Vitacraft cu extra fibre si cel cu vit c amestecate si cu pelete de lucerna tot vitacraft. Singura diferenta in alimentatie a fost apa. Apa plata. Picaturi beres nu am gasit. Dar primeste vit c picaturi si am de la veterinar un coctail de vitamine care i dau din seringa zilnic.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 06 Sep 2014, 07:13

La aceasta varsta nu are nevoie de pelete de lucerna. Cea mai potrivita hrana pentru ea este Cavia Re-Balance de la Versele-Laga, daca nu poti procura, atunci Cavia Complete. Multi stapani nu realizeaza cat de important e sa primeasca hrana de calitate, conteaza foarte mult. Hrana speciala se schimba treptat, Amesteci doar putin din noua hrana in cea obisnuita, marind treptat cantitatea la cea noua, scazand la cea veche. Asa poti trece neobservat, se obsinuieste cu gustul si mirosul celui nou si nu face mofturi.
Are nevoie de apa, pune inca o adapatoare cu ceai de menta langa cea cu apa. In noua adapatoare pui apa, in cea obisnuita ceai de menta (bineinteles, fara zahar). Pentru a avea diversitate, poate primi in alte zile si ceai de afine, daca ii place.

Avatar utilizator
Katyia28712
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 20 Mar 2014, 03:34
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde Katyia28712 » 06 Sep 2014, 20:25

Am gasit cavia re-balance la maxipet . Aveam impresia ca vitacraftul e cea mai buna mancare pt purcelusi. Veterinara m-a sfatuit sa si fierb apa cu toate ca e apa plata. O fac si pe asta. Sa vedem cum o dam la capat. Mai luam 3 zile spectam. Dupa astea 3 zile daca tot mai are scapari de facut moale a spus ca ii face si un anti inflamator. Sa vedem...va tin la curent. Am pus si ceai de menta in adapatoarea veche..cam stramba din nas. Am gasit si fan verselle laga cu menta. I-am luat si din acela. Nu mai stiu ce sa ii mai cumpar ce sa ii mai dau:(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 08 Sep 2014, 10:49

Nu uita sa treci treptat la noua hrana, nu brusc, deoarece sunt animale . Cavia Re-Balance este foarte buna pentru porcusorii mai in varsta, dupa ce se va obisnui cu gustul si mirosul acesteia, poti alterna (pentru a aduce din cand in cand diversitate in meniu, dar nu e obligatoriu) si cu Cavia Complete care este la fel o hrana premium potrivita pentru ea. Calitatea si compozitia hranei este importanta, fiind un factor ce poate avea o influenta majora asupra sanatatii. La Vitakraft doar hrana din gama Emotion sunt recomandate de noi (si nu numai), cele mai potrivite fiind totusi Cavia Complete, Cavia Nature si pentru seniori Re-Balance de la Versele-Laga.

maria 31
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 13 Sep 2014, 13:57
Localitate: bucuresti

Re: Diaree

Mesajde maria 31 » 14 Sep 2014, 15:35

am si eu o problema . alfi , porcusoara mea de guineea are diaree . am luat-o de curand impreuna cu alte doua porcusoare , cu tot cu cusca mare . barbatul de la care le-am luat mi-a spus ca Alfi a fost bolnavioara si ca fusese la doctor ( avusese diaree si o trasese curentul ) . mergea cu ea la perfuzii . mi-a spus ca tocmai si-a revenit , dar inca mai este im perioada de refacere . prima zi a facut moale , dupa aceea si-a revenit . astazi mi-a facut dinnou diaree , der foarte moale . mananca , bea apa cu vitamina c , dar e cam molesita . cica asa a fost mereu .... e luata de la canisa si are aprox. 2 ani si cateva luni . nu prea am incredere in doctori . ca sa fac ?????????!!!!!!!!!!! a mananca si fan si baton cu miere ... va rog raspundeti repede .


am si eu o problema .am cumparat de curand trei porcusoare de guineea . una dintre ele , care avea doi ani si ceva , fusese de curand bolnavioara si era in perioada de refacare . avea diaree insa curand si-a revenit . acum , le am de doua saptamini si porcusoara mi-a facut dinnou diaree . nu i-am dat decat graunte speciale , apa cu vitamina c , 30 de picaturi la 300 de ml de apa , patrunjel , marar , i-am dat de doua ori cate o fasie de ardei , mar , baton cu miere natural si mult fan . isi revenise . mananca , bea apa , dar e cam molesita , insa cica asa a fost mereu . nu prea am incredere in doctori , ce sa fac ???????


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori