Probleme cu burtica

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

oana kdd
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 22 Dec 2010, 23:13
Localitate: Braila

Re: probleme cu burtica!(am nevoie neaparata de sfaturi)

Mesajde oana kdd » 23 Dec 2010, 10:01

hei..mersi mult...sa stii ca ceaiul de menta si sticluta cu apa calda..i'au facut foarte bine..iar astazi are scaun ft normal:D...oricum voi continua sa'i dau si azi ceai de menta:)

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: probleme cu burtica!(am nevoie neaparata de sfaturi)

Mesajde maria » 23 Dec 2010, 10:27

ceai de menta si regim (nimic verde, doar radacinoase si fan) pana se reface
dar am si eu o rugaminte la tine: nu mai scrie cu ...
mi-a fost f greu sa inteleg ce vrei sa spui
scrie normal, asa ca intr-o scrisoare
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
gratiela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Feb 2008, 04:42
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: probleme cu burtica

Mesajde gratiela » 13 Ian 2011, 01:35

Buna,

Am si eu vesnice probleme cu burticile poarcelor mele, in spacial a uneia dintre ele. Destul de des se baloneaza, ultima data a fost destul de grav, le-am eliminat de tot din mancare orice leguma care baloneaza (gulie varza castravete etc), dar vad ca degeaba. Acum e iar ca un balon, desi nu au mancat decat fan de vreo 2 zile, fara legume deloc. Ma intreb daca poate fi ceva in neregula cu fanul, e fan de la tara, nu cumparat. Mananca in continuare, bea apa, dar e balonata tare si din cand in cand icneste, cred ca o doare. Maine dimineata oricum merg cu ea la medic, are si o pb dermatologica veche veche, si sper sa ii treaca. Dar nu stiu ce sa fac cu fanul..poate fi din cauza lui?

Merci

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: probleme cu burtica

Mesajde maria » 13 Ian 2011, 08:07

gratiela, daca a mancat numai fan si s-a balonat inseamna ca in fan exista o planta care lui nu ii face bine
stiu un porcut care se baloneaza de la mar
lady a mea are probleme de la marar
da-i 15 picaturi de sab simplex sau espumisan pt copii, diluate in putina apa plat
si schimba-i fanul
cumpara o punga din petshop si vezi cum ii merge
Ultima oară modificat 13 Ian 2011, 10:11 de către maria, modificat 1 dată în total.
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: probleme cu burtica

Mesajde cosmina » 13 Ian 2011, 09:42

cum imi dau seama daca e ceva in neregula cu burtica lui? l-am controlat la sacul anal si nu am gasit nimic,cat am putut am controlat. cand pipai se simt usor moale dar asa se simte si la celalalt. poate asa e normal..adica e funducul lui, doar ca pana acuma nu prea am obseervat maslinute. l-am pus separat si am vazut doar 2 bobite, ca rodea gratiile sa ajunga la celalalt. si invers.. hihi nu pot sta separati, deci nu prea am avut ocazia sa vad daca face normal.
nici la burtica nu stiu sigur daca e tare sau normala..
mananca si bea normal. mi se pare ca se comporta normal pt dansu ca ala mic are o energie

intrebarea e: daca avea ceva grav .. de 3 zile se observa ceva rau nu?
ce sa ii mai controlez? sau in cat timp daca l-as lasa iar singur ar trebui sa faca caca? presupun ca daca nu putea elimina deloc, nu vedeam nici macar o bobita nu? sau nu mai avea pofta de mancare.. i-am dat pe la nas o boaba cecala de la celalalt ,... cred ca era cecala ca era lucioasa, a mirosit , a muscat si nu a vrut sa pape..sa ii dizolv in apa/ daca nu e cecala..ce se intampla.. :(

Avatar utilizator
gratiela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Feb 2008, 04:42
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: probleme cu burtica

Mesajde gratiela » 13 Ian 2011, 13:06

Update

Am fost la medic, la cabinetul recomandat de pe pagina cu medici. Sunt foarte incantata! I-am luat porcutei asa: espumisan, linex (probiotic), carbune medicinal si vitamina c. Am inceput cu espumisanu si probioticul, si vedem ce si cum. I-am luat fan de la petshop, acuma mananca intr-o veselie, dar tot chitcaie a durere. In schimb am mai descoperit o pb nasoala. Are raie. Unde alti medici i-au dat tratament fara nici o analiza, doamna de aici i-a luat proba si s-a uitat la microscop. A inceput tratament si pt asta, trebuie sa faca ceva vaccin o data pe luna timp de 4 luni. Cam atat. Va tinem la curent :) Multumim de suport :)

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: probleme cu burtica

Mesajde maria » 13 Ian 2011, 13:37

contra durerii poti sa ii dai no-spa
2-3 picaturi
dar de fapt ce o doare?
cred ca ti-a spus ca dupa carbune nu dai nici un medicament timp de 2 ore
acum sincer eu nu as da carbune
dr pantu mi-a spus ca se da doar in momentul in care a mancat ceva aiurea, cat alimentul mai e inca in stomac
dupa, nu mai are efect decat espumisanul
ii mai poti da si ceai contra colicilor
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
gratiela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Feb 2008, 04:42
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: probleme cu burtica

Mesajde gratiela » 13 Ian 2011, 18:21

I-am dat no-spa aseara si noaptea, dar fara rezultat. a zis ca nu mai are rost sa ii dau. carbune a zis ca sa nu ii dau, sa las doar espumisanul deocamdata. acuma pare ok, mananca si e activa. i-am mai dat o tura, vad cum se simte. Merci de sfaturi :)

Avatar utilizator
gratiela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Feb 2008, 04:42
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: probleme cu burtica

Mesajde gratiela » 14 Ian 2011, 03:33

nu merge bine. i-am dat si carbune si espumisan si probiotic si de toate cele. mananca, face caca, bea apa, e vioaie, dar ca intr-una scoate sunetele acelea tipice pt durere, si burtica pare tot si tot mai umflata. la mine in brate nu sta, ii tare fricoasa, si nu vreau sa o stresez mai mult. habar nu am ce sa ii mai fac. maine merg din nou la vet...sper sa fie ok pana atunci

ps: le-am schimbat si fanul, azi toata ziua doar din cel de la petshop au mancat, plus cate o bucatica de mar de caciula. acuma vad ca si cealalta e balon, si incepe sa guite si ea. nu mai stiu ce sa fac

Avatar utilizator
gratiela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Feb 2008, 04:42
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: probleme cu burtica

Mesajde gratiela » 14 Ian 2011, 04:44

s-au calmat. le-am mai dat cate o tura de carbune, si acuma nu mai chitaie. ma duc si eu la somn..sper ca maine sa fie bine scrofulinele. si scuze de multitudinea de mesaje :)

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Re: probleme cu burtica

Mesajde ozzie&spy » 14 Ian 2011, 16:24

Cum se simt porcutele?mai bine? Am vazut ca ai scris de mancare verde si de fan, dar de hrana uscata nu ai zis nimic. Le-ai dat in perioada asta? Cat, de care? si asta ar putea poate favoriza balonarea.
Ps: nu le mai da mar cand sunt balonate, chiar pe prima pagina a acestui topic Ramona spune ca marul creeaza si mai mare aciditate si gaze in stomac...
MadalinaImagine

Avatar utilizator
gratiela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Feb 2008, 04:42
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: probleme cu burtica

Mesajde gratiela » 14 Ian 2011, 17:19

Sunt mai ok, cred. Le-am separat, ca sa le pot urmari mai bine. Zizi mananca, face caca, bea apa, dar e inca balonata si din cand in cand plange de durere. Lala la fel, mananca, bea apa, face caca destul de putin insa. De plans nu plange. Graunte nu au mai mancat de vreo saptamana doua. Azi au mancat morcov si patrunjel radacina,iar mai pe seara urmeaza telina si sfecla. Fan in permanenta. Le dau espumisan, carbune, probiotic si vit c, cu cate 2 ore intre ele, si apoi iar de la capat. O sa fac asta si la noapte. E ok? Merci de ajutor.
Ps: mar azi i-am dat doar la cea care nu prea face caca, si doar o coaja de 1 cm patrat. Nu le mai dau. Am citit tot forumul si crede-ma deja ca e varza in capul meu ce si cum sa le dau, ca parca fiecare spune altceva :)

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: probleme cu burtica

Mesajde maria » 14 Ian 2011, 17:41

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
ialaalexa
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 546
Membru din: 08 Feb 2011, 17:15
Localitate: Resita

Re: probleme cu burtica

Mesajde ialaalexa » 12 Mar 2011, 00:28

Ma puteti ajuta si pe mine :thinking: Fetita mea a fatat sambata, iar acum de doua zile am observat ca pe scutecel pisulica al ei este mai rosiatic, portocaliu, nu stiu exact cum sa va explic. Asta seara mi s-a parut ca parca iarasi s-ar mai fi marit la burtica. La noi in Resita nu exista veterinari care sa fie capabili sa o consulte. Imi puteti da un sfat? Poate sa fie bolnavioara? :worried: :suicide:
Imagine

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: probleme cu burtica

Mesajde irena » 12 Mar 2011, 00:36

rosiatic/ portocaliu poate fi, din cate stiu eu, si daca a papat morcov. si daca nu ma insel, va si mirosi mai puternic :) (doar am auzit, nu stiu sa iti spun sigur, pentru ca bestiile mele papa doar frunza de la morcov..). plus ca poate fi grasuna de la mancare :) cum a fost gestanta era nevoie sa se repuna pe picioare, sa mai prinda puteri si poate asa a capatat putina forma :) parerea mea e ca nu ai motive de ingrijorare. era grav daca era sange pe scutecel. dar mai asteptam pareri. eu tin pumnii sa fie totul bine si sa fii avut dreptate (atat pentru porcuta, cat si pentru orgoliul meu propriu si personal :giggle:). pupici de la mine si de la baieti


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori