Cand vreau sa il pun la loc, nu sta deloc

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Psaudon
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 07 Aug 2013, 10:53
Localitate: Braila

Cand vreau sa il pun la loc, nu sta deloc

Mesajde Psaudon » 11 Dec 2013, 21:13

Porcusorul meu are in momentul actual aproape 4 luni ( baietel ). L-am luat la varsta de o luna jumatate. Spre surprinderea mea, s-a acomodat extrem de rapid, spre deosebire de porcusorul din trecut, ce acum nu mai este printre noi :( . In sensul ca raspunde la nume, mananca din mana, vine cand il chem, s-a invatat atat cu orele cand primeste mancare cat si cu cele cand este scos afara. Pe la amiaz are program de plimbare prin camera si topaie si se joaca mereu, iar seara il iau in pat si sta frumos pe mine, se intinde, casca, sta cu capusorul pe o parte etc. Acum vine nedumerirea mea sa spun asa. Mereu cand il iau din casuta sau il pun la loc, il iau cu ambele maini asa cum se recomanda. Toate bune si frumoase la inceput, numai ca de cateva zile, hai, cand il iau din cusca e ok, dar cand vreau sa il iau de pe mine si sa il pun la loc, nu sta deloc. Nu ma refer ca nu vrea sa se desparta de mine :heart: , dar cand bag usor degetele sub burtica sa il ridic, se agita invartindu-se in cerc de cateva ori cu rapiditate si scoate un sunet cum ca l-ar deranja. M-am uitat sa vad daca nu i s-a prins de blanita ceva sau daca are vreo bubita, dar nu se vede nimic. Poate pare prosteasca intrebarea mea, dar m-am gandit totusi sa intreb. Precizez ca in rest, nu e nimic schimbat la el

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: O nelamurire

Mesajde Gemon » 12 Dec 2013, 14:17

Are nevoie de socializare cu congeneri, nu e bine sa ramana singur, el comunica si interactioneaza cu tine, fapt care nu suplineste nevoia de a avea un alt porcusor drept partener alatur de el. Este animal de grup, in natura nu traieste singur, in captivitate se simte bine la fel cu unul din semenii lui.

Atunci cand il pui inapoi in cusca, nu baga degetele sub burtica, cuprinde usor cu intreaga palma partea toracica incepand de sub gat in asa fel, sa ii fie sustinuta fin dar ferm greutatea cu ambele mani, cu palma cealalta cuprinzand intreaga parte dorsala punand palma intre piciorusele din spate.

Daca acest intreg proces nu poti realiza in asa fel, incat sa se simta in siguranta in timpul manipularii si ducerii spre cusca, ai si alta alternativa. Pregatesti langa tine un tub PVC in care poate intra usor, sau o cutie mai groasa, stabila si inchisa, la care pe o parte ai taiat o usita drept intrare, pui in ace(a)sta o bucata de leguma sau altceva ce ii place (chiar si fara aliment el va avea tendinta sa cerceteze spatiul din interior din curiozitate, fiind manat si de instinctul de conservare), si dupa ce intra (ai rabdare, astepti sa o faca singur si benevol), acoperi cele doua parti ale tubului sau dupa caz acea parte deschisa la cutie, si uite asa, fara sa il stresezi, il poti pune inapoi in cusca.

De fiecare data cand este pus in cusca inapoi, dupa ce il pui jos pe asternut, ii oferi ceva bun, pentru a asocia reintoarecerea in cusca cu un stimul placut.

Psaudon
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 07 Aug 2013, 10:53
Localitate: Braila

Re: O nelamurire

Mesajde Psaudon » 12 Dec 2013, 14:33

multumesc frumos

Psaudon
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 07 Aug 2013, 10:53
Localitate: Braila

Re: Cand vreau sa il pun la loc, nu sta deloc

Mesajde Psaudon » 17 Dec 2013, 19:56

Am aplicat cu exactitate prima metoda sugerata mai sus, si vreau sa spun ca merge de minune. Nu se mai streseaza deloc, sta frumos si linistit atunci cand il iau sa il pun la loc :clapping:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cand vreau sa il pun la loc, nu sta deloc

Mesajde Gemon » 17 Dec 2013, 20:21

Bravo! :up:
Mai ramane sa ii aduci un alt porcusor, de acelas sex cu el, comportamentul lui se va manifesta cu adevarat langa un alt porcusor, interactionand si vorbind pe limba lor cu acesta. Singur se plictiseste, chiar daca te ocupi mult de el.

Sa ai parte de multe bucurii alaturi de el si viitorul sau congener! :heart:

Psaudon
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 07 Aug 2013, 10:53
Localitate: Braila

Re: Cand vreau sa il pun la loc, nu sta deloc

Mesajde Psaudon » 17 Dec 2013, 20:37

Da, am luat in calcul aducerea unui partener pe viitor :up: Sa speram ca totul va fi bine si se va materializa acest lucru. :thanks:


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori