Decizia grea de a avea un mascul si o femela

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Gemon
Site Admin
Site Admin

Decizia grea de a avea un mascul si o femela

Mesajde Gemon » 28 Dec 2007, 11:26

Acest mesaj a fost trimis pe lista noastra de discutii. Datorita importantei subiectului va fi discutata forum.
Asteptam cu drag si observatiile, comentariile, sfaturile altor membri.
O legatura ce trateaza acest subiect:
Reproducerea porcusorului de Guineea
----------------
am o fetita coco si un baietel bobo. (...) sunt impreuna de 6 luni acum si fetita nu e gestanta pt ca eu ii despart in perioada fertila a iei. cineva ma intrebat ce fac daca ramane gestanta dupa ce face un anisor si atunci nu am stiut ce sa raspund dar am fost la vet cum merg de obicei si cumpar mancare si totimpul vorbesc cu el despre lucruri noi care le aud sau se intampla si mi-a zis ca daca se intampla sa ramana gestanta va veni la mine acasa pt consultatii periodice iar in momentul fatarii daca nu se va descurca va primi aceeasi injectie care o primesc femeile la nastere pt dilatare.

Sunt animalutele Tale si ai dreptul sa hotarasti Tu ce si cum sa faci.
E "datoria" noastra (sa intelegi: intentia de a te ajuta sa te bucuri cat mai mult timp de porcusorii pe care ii iubesti, sa le ti in conditii cat mai bune, sa ai acces la informatii ce le pot face viata mai buna) a celor de pe lista/forum sa te punem in tema cu unele mituri si adevaruri despre (si) acest subiect.

1. Te joci cu FOCUL, separandu-le pe perioada ei fertila. Pe termen lung aceasta metoda nu functioneaza. :nono:
2. Medicul probabil nu a avut cazuri de femele gestante care sa nasca prima data dupa varsta de un an, si/sau nu a citit literatura de specialitate despre acest subiect. Un medic care cunoaste aceasta problema, te indruma spre decizia cea mai buna pt. animal, o decizie care nu intotdeuna este cea mai buna pentru stapan.
3. Nu ai vrea sa sti CATE FEMELE AU MURIT IN CHINURI GROZNICE :cry: pentru astfel de decizii ale caror urmari nu doresc sa traiasca un stapan/o stapana care isi IUBESTE (in adevaratul sens!) animalutul lui.
4. De ce risti? Merita? :?:
5. Mai rar se intampla sa nasca prima data fara probleme sau doar putin mai greu chiar si dupa implinirea varstei de un an, dar mult mai des se intampla sa nu poata si sa moara. Daca puiul e mare, cu bazinul unei femele cu varsta de peste un an, chiar si cu injectia de dilatare poate sa moara, eventual i se poate face cezariana, DAR PENTRU ASTA trebuie sa ajunga stapanul RAPID si la momentul potrivit la medic care iar, trebuie sa fie pe moment pregatit, fiecare (!!!) minut conteaza. In plus si cezariana e un risc. In acest fel riscul naste si mai multe riscuri. :sweating:

Porcusorii sunt UN CAZ SPECIAL din acest punct de vedere!!! Cu particularitati ale acestei specii. :!:

in plus mi-a zisa ca rozatoarele in general nu au nevoie de asistenta la nastere indiferent de varsta sau numar de puiutii

In general nu, dar o femela PORCUSOR la varsta de peste un an la prima nastere NU E UN CAZ GENERAL. :!:

Cand esti medic vet (si nu numai) inveti tot timpul, in fiecare zi chiar si dupa incheierea studiilor, pentru ca nu ai altfel cum sa fi pregatit pentru atat de multe animale, fiecare cu particularitatile lui (!). Daca poti, mai bine inveti din greselile altora.

dar pentru linistea mea se va interesa la o crescatorie unde are un prieten sa vada daca e adevarat sau nu, mi-a zis ca daca confirma asta va intreba ce fac ei in astfel de cazuri.

Intr-o crescatorie SERIOASA, unde viata animalelor are si un pret moral, nu se imperecheaza prima data o femela de porcusor dupa implinirea varstei de 9-10 luni!

oricum mi-a promis asistenta neconditionata.

Riscul ramane si in acest caz, chiar si in aceste conditii o poti pierde, daca nu ajungi la timp la el, daca apar alte complicatii in timpul asistarii si/sau dupa, altele. Daca ai cunoaste toate pericolele, te-ai inspaimanta.

eu totus vreau sa ramana coco gestanta macar o data acum cat e la varsta buna pt asta dar inca mai vreau sa ma informez despre gestantie si fatare.
sa fiu sigura ca nu-i fac un rau.

Te sfatuiesc sa nu risti, dar daca totusi iti asumi aceste riscuri, atunci las-o sa ramana gestanta INAINTE DE :!: implinirea varstei de 9-pana la 10 luni max :!: , de preferat la 5-max. 7 luni (poate a si trecut de aceasta varsta), dar nici in aceste conditii nimeni :!: nu iti poate garanta, ca totul va fi bine. O poti pierde pe ea si/sau puii.

"... a folosi femela pentru reproducere inseamna un risc de 20 % de a o
pierde (in timpul gestatiei/nasterii sau imediat dupa nastere) ..."
Este experienta nu doar al lui Tracy Iverson (o crescatoare de porcusori din SUA care e si presedintele clubului de porcusori de acolo, cu VASTA experienta!!!) ci si parerea tuturor celor de specialitate.

cineva de pe grup a zis ca asta(gestatia) moft al meu dar eu consider ca orice animal are dreptul sa se inmulteasca.

Noi si iubitorii de animale in general consideram ca orice animal are dreptul la o viata cat mai buna, sa fie tinut in conditii cat mai bune posibile si sa nu fie supus unor riscuri inutile.

in plus am vazut multe mame de porcusori cum isi iubesc puiutii

Noi toti iubim puiutii. :heart: Sunt f. dulci. Dar la fel iubim si femelele si masculii. :heart: "Mamele" raspunzatoare fac in asa fel, ca riscul sa fie cat mai mic. Cele mai multe au devenit "mame" cumparand porcusori de la Petshop (unde de cele mai multe ori nu sunt separati dupa sexe dupa implinirea varstei de 4 saptamani!!!) :!: sau prin alte cai, fara ca ele sa doreasca sa le imperecheze.

si as vrea ca si porcuta mea sa fie la fel de fericita ca si ele.

Porcuta Ta ar PUTEA FI fericita cu o femela langa ea! In acest fel toti ati avea de castigat. Daca totusi alegi drumul mai greu si cu multe riscuri, macar alege-l pe cel mai bun dintre acestea cu greutati.

e devarat ca si eu as fi fericita daca ar avea puiuti dar nu vreau nici sa moara.

Da, asta e si dorinta noastra a celor care iubim porcusorii, sa nu moara un animal din cauza unei greseli/decizii nepotrivite ce se poate evita/schimba.

daca ma intrebati ce as face cu puiutii va raspund sincer ca eu i-as pastra dar am inteles ca nu se poete ca daca sunt baieti se v-or certa pt fete. dar sa stiti ca multi mi-au zis ca daca fata vor si ei puiuti.

Si pentru 4 saptamani de bucurie - numai atat ii poti pastra, cand implinesc patru (4) saptamani, le dai - RISTI viata ei??? :speachless: In plus mai ai si perioada gestatiei, care e tot un stres pentru femela si pentru Tine, mai ales CU UN MASCUL LANGA EA.

eu imi iubesc mult porcusorii si nu ma pot lipsi de niciunul asa ca de despartit nu-i voi despartii.

Fiecare iubeste in felul lui. :love: Eu de ex. imi iubesc atat de mult animalele, incat tin doar porcusori de acelasi sex impreuna, un crescator/o crescatoare responsabila isi iubeste atat de mult animalele, incat face ca riscul sa fie mereu minim la orice decizie pe care o ia, s.a.m.d.

in plus eu nu pot sa-i vad ca se chinuie. la inceput da cand trebe sa-i tineam separati si ii auzeam cum pland sau cum se "pupa" printre gratii pe mine ma bufne plansul,

Da, plangeau, PENTRU CA AICI TU AI GRESIT, alegand doi de sexe diferite. Se chinuie, ptr. ca sunt animale SOCIALE, au nevoie de compania (macar) unuia din specia lor, fie mascul, fie femela.

vai daca ati putea traii si voi momentul in care ii pun inapoi impreuna ... e fantastic cum se pupa si se mangaie cu capul si scot niste sunete de fericire de se aud in toata casa.

Cunoastem acest moment, :smile: asa se bucura in general porcusorii. O dovada a faptului ca sunt animale sociale.

Nota:
S-a scris pe lista noastra de discutii nu demult despre doi masculi care impreuna se cearta, :evil: separati pusi vor impreuna. :arrow: Acolo inca nu s-a stabilit ierarhia, exista si indivizi la care acest lucru se face mai greu. E nevoie doar de o perioada (la unii mai scurta, la altii mai lunga) si pana la urma se vor intelege. Cunoasterea inhiba agresivitatea!
E pacat sa se renunte asa usor, cu conditia: niciodata sa nu fie pusi langa una sau mai multe femele, deoarece prezenta sau chiar si doar mirosul femelei pe un accesoriu, obiect, haina - ce poate fi adus in cusca, fara a realiza ce pericol prezinta - face ca ei sa devina adversari.

"Jucaria" cea mai potrivita pentru un porcusor? Un alt porcusor, cu care sa se poata juca! :nodding:

Jo
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde Jo » 28 Dec 2007, 20:52

Stiu de acest caz, nu e deloc placut sa stii ca exista oameni cu idei fixe care sunt parintii unor animalute (indiferent de rasa si/sau specie). Oricat i-ai zice sa se gandeasca la binele animalutelor, ea o tine pe a ei ca ele sunt fericite asa cum sunt in prezent (s-a discutat de atat de multe ori despre fericirea unui purcelus si de faptul ca nu tot ce-l face fericit pe un om, il face si pe un purcel sau orice alt animalut) si continua sa puna in pericol viata lor doar pentru ca se incapataneaza sa creada ca ea stie mai bine, pentru ca asta e sentimentul care o stapaneste, incapatanarea, nu dragostea.
Exista femei care au ramas gravide pe timpul menstruatiei sau atunci cand dupa calculele lor nu erau in perioada fertila, iar aceasta persoana incearca sa afirme ca ea stie cand sa separe purceii? :roll: Sa fim seriosi si sa gandim matur, nu copilareste! Si mie imi place sa experimentez chestii noi, sa ma vad de ce sunt in stare si sa bat recordurile altora, dar aceste experiente au loc pe mine sau pe obiecte neinsufletite, nu pe un animalut care nu se poate apara.
Femela nu il iubeste pe mascul ca pe un sot/iubit, ci ca pe un partener din aceeasi specie cu care poate explora, comunica, interactiona ... Faptul ca au contact sexual e pur instinctual, trebuie sa o faca, sa duca mai departe specia. Daca ar face dragoste din placere, atunci ar avea contacte sexuale si in perioada cand nu e femela fertila sau de ce nu, tot timpul, ca si oamenii ... :|
Long live THE pig(s)!

emil_inka
Ghid Special
Ghid Special

femele si mascul impreuna

Mesajde emil_inka » 29 Dec 2007, 10:15

Imi pare rau sa te dezamagesc dar prietenul tau medicul veterinar nu cred ca este prea documentat in problemele porcusorului de guineea. La aproximativ 80% din femelele care au implinit un an oasele bazinului sunt osificate deci nu mai au posibilitatea de a se dilata.
Aceasta inseamna ca injectarea cu oxitocina (cred ca de aceasta substanta ti-a spus prietenul tau) nu-si are rostul pentru ca nu va rezolva nimic. Singura solutie ar fi cezariana dar asa cum ti-a spus si Geda sunt multiple riscuri operatorii dar mai ales post operatorii. Si chiar daca a scapat de aceste riscuri viata mamei dupa operatie ar fi un chin pentru ca ar trebui sa stea cu un colier in jurul gatului ca sa se evite autoaccidentarile postoperatorii pana la scoaterea firelor.
Si cu pui care vor trai cum ramane? Eu unul nu cred ca o femela recent operata din cauza durerii isi va mai lasa pui sa suga. Si chiar daca ii va lasa cum va putea avea grija de ei cu colierul pe gat? Iti asumi tu aceasta responsabilitate de a avea grija si sa hranesti puii artificial? Si chiar daca ti-ai asuma-o sigur vei avea pierderi in parte daca nu in totalitate pentru ca nimic nu inlocuieste laptele mamei si mai ales pe cel din primele zile (colostrul). Nu stiu unde ai putea vedea tu aici fericire de a avea pui ca eu unul nu o mai vad.
Cat despre bucuria femelei de a avea pui aceasta este o parere a unora dintre noi carora le place sa dea sentimente umane animalelor. Pentru femela toata perioada gestatiei este un stres. Ea stie instinctiv organismul ii cere ca in aceasta perioada sa faca rost de mai multa mancare si de buna calitate, trebuie sa se fereasca de alte animale de a fi lovita in regiunea abdominala. Nici dezvoltarea puilor in uter nu este ceva placut mai ales pentru o primipara care nici nu prea isi da seama ce se intampla cu ea. Sa fim sinceri nici pentru o mama-om perioada de 9 luni nu este prea placuta dar pentru un biet animal. In ultima perioada burta mare o face greoaie. Datorita puilor care se dezvolta mult in uter si care apasa pe diafragma respiratia devine greoaie si accelerata.
Ca un exemplu ca gestatia este un stres este si faptul ca in aceasta perioada femela isi roade parul in zona uterului. Apoi vine fatarea care datorita puilor mari dotati in totalitate pentru viata este un stres si un efort foarte mare. Dupa fatare va trebui sa alapteze puii cu lapte ce organismul ei il sintetizeaza deci va trebui sa caute mai multa mancare si de calitate. Apoi va trebui sa-si apere pui si sa-i spele acestea fiind la mama porcusor doar instincte mostenite nu sentimente. Deci de unde atata bucurie? Da, este bucurie pt cine se uita la ei, e frumos sa privesti o femela cu pui, cum ii spala, alapteaza si ii protejeaza, sunt frumosi cum se joaca, alearga peste tot dar... atat. E frumos pt noi, ca stapani, pt femela numai frumos nu e.

ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde ZuzuBelleMel » 03 Mai 2008, 16:32

la noi n-a fost delok o decizie grea pt ca n-am shtiut :lol:

ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum

Mesajde ramona_inka » 08 Mai 2008, 22:36

M-am gandit ca ar fi bine pentru cei care nu au avut ocazia sau doresc sa aiba pui de la femela lor, sa vada cum decurge o nastere, cat de repede sunt nascuti puii si ce efort trebuie sa depuna mama pentru a-i naste, a le taia cordonul ombilical si a-i usca foarte repede pt ca vine urmatorul pui, la doar cateva minute.
Se poate observa ce mare este puiul, aproape cat capul mamei (daca sunt 3-5 pui in burta acestia pot ajunge la jumatate din greutatea mamei!).
La minutul 2:08 dupa nasterea primului se observa cum mama se pregateste sa aduca pe lume al doilea pui (isi indreapta capul spre fundulet) iar la minutul 2:20 deja o contractie foarte puternica anunta ca al doilea pui e gata de a se naste.

ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde ZuzuBelleMel » 09 Mai 2008, 06:42

:) saraca :( prin ce-a trecut Bellutza mea fara sa shtim :cry: nu shtiam dc se smiorcaia noaptea :?

cristinna
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde cristinna » 03 Aug 2008, 23:32

o doamne saracutza de ea :cry: .....intradevar e frumos sa vezi cum ii ingrijeste pe puiuti dar prin ce trece ea....nu....eu am un baietel si o sa ii mai iau un fratzior...nu vreau sa kinui nici o porcushoara :( ...
Ei ne fac viatza mai frumoasa!

Anda
Nou venit
Nou venit

Mesajde Anda » 16 Aug 2008, 11:42

Da intradevar e dificil sa ai 2 porcusori de sex opus si de lucru asta mi-am dat seama cand femela,pe nume Loli a ramas gestanta si trebuia so separ de mascul,pe nume Shmuki iar masculul de atunci parca a luato razna .Eu chiar nam mai stiut ce sa fac cu el ca vroia sa ajunga la ea ,rodea gratiile custii,l-am pus intrun lighean mai mare a reusit performanta de a se catara si sa iasa din lighean si chiar dupa nastere a inceput sa fie din ce in ce mai agitat si a trebuit sa recurg la unele metode asa mai urate ptr mascul ca sa il pot desparti de femela mai ales ptr acele 12 ore sau sa treaca perioada in care ea poate ramana gestanta.
Acum intr-un fel imi pare rau ca n-am stiut lucrurile astea inainte de achizitionarea unui mascul si unei femele ptr ca mi-am dat seama ca este un adevarat chin pentru amandoi :(,sper sa treaca cat mai repede sai pot pune impreuna si sa fie fericiti.
Mai am niste nelamuriri in legatura cu femela si masculul dupa nastere,am tot cautat mai multe informatii in leg cu subiectul asta pe net dar nam gasit,si anume daca ii pun impreuna dupa 12 ore impreuna cu puiutii lor e ok,mai ramane femela gestanta?puiutii vor fi in siguranta?ce alte sfaturi imi mai puteti da in aceasta situatie?Ma bucur mult ca am gasit acest site pentru ca reprezinta un adevarat sprijin pentru mine,mai ales in perioada asta super dificila si ptr mine cat si ptr micuti mei porcusori .Va multumesc. :(

ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum

Mesajde ramona_inka » 17 Aug 2008, 00:19

Bine ai venit Anda!

Ai facut bine ca ai separat mama de tata pe perioada nasterii dar sa ii ti despartiti doar acele 12 ore pt ca femela sa nu ramana gestatanta din nou nu ajunge.
Citeste te rog paginile referitoare la reproducerea porcusorilor de pe gemon si vei vedea ca este interzis sa stea masculul cu femela cat are pui pt ca femele are nevoie de liniste si odihna pt a avea grija de pui. Masculul poate deranja femela si puii prin activitatea lui.
Apoi femela intra in calduri la fiecare aprox 2 saptamani. Daca ii tii impreuna la 2 sapt de la nastere femela va ramane gestanta din nou!!!

Aceste pagini:
http://www.gemon.ro/reproducerea.htm#frageda
http://www.gemon.ro/reproducerea2.htm#postpartum
http://www.gemon.ro/reproducerea3.htm#micuti
http://www.gemon.ro/faq3.htm#father

In concluzie, daca vrei sa ai o familie fericita, si cea umana, a ta, si cea guineza, sub nici o forma nu vei mai pune masculul cu femela impreuna. Ii vei tine separat cele aprox 4 sapt cat mama va alapta apoi vei scoate puiul/puii masculi si ii vei pune cu tatal. Vei avea astfel doua custi, una cu mama si fiica/fiice si una cu tatal si fiu/fii. Aceste custi va trebui sa nu fie una langa cealalta pt ca masculii au un instinct sexual foarte puternic si daca simt miros de femela, tatal il va percepe pe cel mic drept rival si se vor bate.

Bine ar fi sa citesti intreg site-ul www.gemon.ro - nu strica, si daca mai ai intrebari ulterioare toti cei de aici te vom ajuta.

Succes!

septimiu
Nou venit
Nou venit

Mesajde septimiu » 06 Noi 2008, 20:13

Salut . Avem o problema asemanatoare . Un mascul si o femela care ne-au facut 4 puisori plecati de cateva zile la noii lor stapani . Acum ii tinem separati in doua custi dar este chinuitor pentru ei intrucat fiind obisnuiti impreuna , incearca permanent sa-si roada grilajul despartitor . De asemenea este si o problema de spatiu , daca ar sta impreuna ar fi mai mult loc pentru ei. Nu prea vad solutii . Oare sterilizarea unuia dintre ei ar putea fii o varianta?
o zi buna

alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde alinushu' » 08 Noi 2008, 19:21

Cel mai bun sfat in legatura cu aceasta problema l-ar da bianca sau ramona ....

ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum

Mesajde ramona_inka » 09 Noi 2008, 01:34

septimiu scrie: ... Oare sterilizarea unuia dintre ei ar putea fii o varianta?

Poate ar fi fost mai bine daca puneai mama cu fiicele sa stea impreuna si tatal cu fii (parca au fost 2 fete si 2 baieti sau ma insel?) si sa pastrezi una din aceste doua combinatii, pe cealalta sa o dai spre adoptie. Stiu, e greu pt tine sa te desparti dar era bine pt porcusori.

Referitor la intrebarea ta cu castrarea, trebuie sa stii cateva amanunte. Castrarea femelei nu se face decat daca de asta depinde viata ei! Este complicata castrarea la porcusori, mai ales la femele!
Deci ramane ca varianta posibila castrarea mascului. Si aceasta se face numai de catre un medic cu vasta experienta in animale exotice cum sunt porcusorii, si care a mai castrat porcusori, si mai ales au si rezistat post-operator!

Te rog sa citesti aceste mesaje scrise pe lista de discutii in urma cu ceva timp, tot referitor la castrare, ca sa iti faci o parere mai de ansamblu:
http://pets.groups.yahoo.com/group/guin ... ssage/8999
http://pets.groups.yahoo.com/group/guin ... sage/12144

http://pets.groups.yahoo.com/group/guin ... essage/166
http://pets.groups.yahoo.com/group/guin ... ssage/6419

De asemenea pe lista de discutii daca dai la campul de cautare castrare/sterilizare/neutralizare vei gasi mai multe mesaje referitoare la aceasta.
Sper sa te ajute sa iei o decizie buna.

Oana
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Oana » 17 Dec 2008, 22:56

Este un subiect dureros intr-adevar...
Eu am recurs la crunta metoda de...castrare. Imi vine sa plang, dar totusi stiu ca am ales bine. Am doua fete si un baietel (mama si puii). Acum au implinit 2 luni jumate.
Din pacate, nu am gasit o persoana de incredere careia sa ii dau baietelul. Am vorbit chiar si cu maaaari iubitori de animale carora le-au murit prematur porcutii. Asa ca, am decis ca este totusi o metoda relativ sigura, care le-ar usura viata tuturor porcutilor mei.
Cum nu puteam sa tin baietelul separat si nici nu puteam sa ii mai aduc un companion din lipsa de spatiu, l-am castrat.
Intai m-am interesat pe la veterinarii din oras, care e specialist in animale exotice. Apoi am mers de muulte ori pe la el, cu diferite pretexte, doar ca sa ma conving ca e competent. Cea mai buna dovada a fost porcutul lui, pe care il castrase cu ceva vreme inainte. Asa ca, pana la urma mi-am luat inima in dinti, si inarmata cu toate cunostintele pe care le-am putut acumula despre procedura asta, l-am lasat sa il opereze pe Putz-putz. Bineinteles ca am asistat la operatie, parca ar fi fost mai in siguranta cu mine langa el...
Puiul meu si-a revenit incredibil de repede (l-a uimit si pe doctor) si acum e vioi si, sper eu, fericit. Dupa operatie, nu prea a dat semne ca ar tine minte ce s-a intamplat cu el, pentru ca dupa vreo 2 ore el deja incerca sa ajunga in cusca fetelor, sa le fure mancarea.
Stiu ca voi fi judecata pentru decizia asta, dar vreau sa va asigur ca nu am luat-o pentru bunastarea sau egoismul meu. Stiu ca a trecut printr-o experienta traumatizanta, dar am calculat sansele ca el sa fie bine pt tot restul vietii alaturi de familia lui, fata de situatia in care l-as fi dat unui "iubitor"la care sa nu fi supravietuit mai mult de un an. Am mai trecut printr-o experienta asemanatoare acum cativa ani cand mi-am sterilizat cateaua (de nevoie), care acum e o babuta de 8 ani jumate, si cunosc riscurile pe care le implica o astfel de procedura...
Oricum, eu sunt un caz fercit. Nu recomand metoda asta, decat ca o ultima solutie!

Oana
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Oana » 17 Dec 2008, 23:00

Am uitat sa va spun ca una din primele intrebari pe care i le-am pus a fost daca a mai castrat porcusori. Din fericire (?) medicul avea experienta in aceasta procedura, pt ca mai castrase de la sobolani, pana la cai, cam tot ce se putea.
Mi-a dovedit asta si in timpul operatiei, cand a fost foarte atent si mi-a explicat absolut tot ce facea, si mi-a raspuns la sutele de intrebari incuietoare :lol:

chilli_pepper
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde chilli_pepper » 18 Dec 2008, 08:42

dupa ce am citit tot ce e pe site si pe forum despre gestatie si nastere imi vine sa ma duc si sa o strang cu mana mea de gat pe vanzatoarea de la pet-shopul de unde am luat-o pe gogoshica...
astept cu teama si cu frica fatarea... desi, dupa ce am vazut puisorii de pe site-ul ramonei, tare imi vine sa cred ca ma voi indragosti iremediabil de ei :(
O gogoasa de 1004g si o placinta de 1022g. Sa tot papi! :lol:

Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”