Inmultire vs. crestere

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 07 Ian 2010, 22:47


Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cristisz » 08 Ian 2010, 10:37

E inconstient si total in necunostinta de cauza (limbajul si ID-ul le lasam deoparte...). Cred ca orice ar spune celelalte doua interlocutoare (uneia dintre ele ii recunosc stilul :tease: ) este inutil, iar specimenul va continua sa inmulteasca haotic niste animale nevinovate. In fond, credeti ca sarpelui ii pasa daca ce inghite e de rasa sau nu?

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde true_fan_66 » 07 Aug 2010, 19:31


Avatar utilizator
matzateo
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 115
Membru din: 29 Aug 2008, 22:11
Contact:

Mesajde matzateo » 09 Aug 2010, 20:47

Eu nu ma mai ocup cu cresterea (sau daca vreti voi sa ziceti, inmultirea) porcusorilor, dar am vrut sa raspund la acest post.
Cand porcusorii mei au avut paduchi, ii luasera tocmai de la o pereche de porcuti nou achizitionati de la o astfel de crescatorie "oficiala", "interesata numai de binele porcutilor". A fost greseala mea ca nu i-am tinut in carantina fiind sigura ca daca sunt luati de la "crescatorie" nu au cum sa fie bolnavi. Vreau doar sa nu faca si altii aceeasi greseala si sa fie precauti chiar daca isi iau porcusorii de la crescatorie. Numele nu garanteaza neaparat calitatea, si chiar daca nu vreau sa generalizez si sa spun ca asta s-ar intampla la toate crescatoriile, cazul acesta demonstreaza ca "se intampla si la case mai mari".

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 09 Aug 2010, 23:43

eu cred ca ar trebui sa precizezi crescatoria, astfel lumea ar putea fi precauta cand cumpara de la aceasta
nu are rost sa tinem secrete astfel de informatii, nu foloseste nimanui..poate doar crescatoriei ce vinde porcusori parazitati(daca intradevar porcusorii de la crescatorie au fost infestati)
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde true_fan_66 » 10 Aug 2010, 14:53

@matzateo, eu cand am spus crescatorie, m-am referit la singura care, in clipa de fatza, este cea mai buna din Bucuresti - INKA. Eu de acolo mi-am luat ambii porcutzi si nu am avut nici un fel de probleme cu ei. Am vazut conditiile in care sunt crescuti si ingrijiti si asta conteaza pentru un animal, dar nu am vrut sa mentionez numele crescatoriei sa nu crezi ca ii fac vre-o reclama sau ceva. Deci, din puctul meu de vedere, INKA se exclude dintre crescatoriile in care exista porcusori cu diverse probleme parazitare.


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator