Comportament agresiv

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Comportament agresiv

Mesajde irena » 09 Feb 2011, 01:51

Si eu am citit ca doi masculi trebuie sa isi seteze ierarhia, deci in prima faza se vor certa. Ideal este, daca unul din porcuti este de mai multa vreme la tine, ca cel nou sa nu simta mirosul... cum scrie si pe site, trebuie sa se cunoasca pe un teren neutru. Si trebuie lasati, chiar daca se cearta, si intervenit doar daca sunt prea agresivi unul fata de celalalt. Dupa va fi liniste si pace. Se intampla si in cazul femelelor, doar ca din cate am inteles, ele sunt putin mai temperate :) Si eu iti doresc multa bafta! :)

Roxanne30
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 09 Feb 2011, 01:09
Localitate: bucuresti

Comportament agresiv

Mesajde Roxanne30 » 09 Feb 2011, 01:55

Buna seara!

Ma numesc Roxana si am doi porcusori de Guineea, respectiv o fetita si un baiat. Baiatul este mai nou in familia noastra si are 7 luni. Fetita are 4 luni, deci e mult mai micuta. Avem totusi o problema :(, cel mare sarind mereu sa o muste. Cei doi stau in custi separate dar relativ apropiate pentru a socializa, a se mirosi, a stabili un contact vizual etc. Cea mica se arata interesata de el, fuge in jurul custii lui, baga boticul printre gratii, isi ating boticurile, ea chitaie mereu si fuge dupa el. Nu acelasi lucru pot spune si despre el. El o evita, fuge de ea si cand ea tot il urmareste, sare sa o muste. Ea e o alintata, sta mereu sa fie mangaiata, pe cand lui ii place sa fuga prin care; e mai rebel. Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi pentru a reusi sa socializeze porcutii.

Va multumesc.


Nota admin:

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde ramona_inka » 09 Feb 2011, 09:52

Bun venit Roxana!

Care este scopul pentru care ai luat fata si baiat?
Esti sigura de sexul celor doi?

Recomandarea nu este ca cei doi sa fie pusi impreuna daca este cum zici tu. Daca intr-adevar este cum spui tu imediat ce femela va intra in calduri va fi montata de mascul (periaoda de calduri la femela este de doua ori pe luna). Apoi dupa aproximativ 2 luni vei avea puiuti. Asta iti doresti, esti pregatita?
Un porcusor nou venit in casa are nevoie de o perioada de acomodoare. Avand langa el un alt porcusor de acelas sex acomodarea fi mai usoara si stresul aproape de zero. Orice interactiune a ta cu el mai ales acum la inceput trebuie sa fie mereu insotita de stimuli ce ii fac placere pentru a asocia persoana ta cu ceva bun pentru el. In primul rand cand doresti sa te apropii sau sa il iei in brate mai intai ii vorbesti pentru a nu se speria de apropierea ta brusca apoi ii oferi de fecare data ceva bun. Abia ulterior il poti scoate cu blandete din cusca si ii oferi din nou ceva bun.

Primul lucru ce te sfatuiesc sa faci este sa ii lasi separati in custi, sa faci cate o poza fiecaruia si sa o pui sa iti spunem sigur ce sex sunt. Apoi te putem sfatui in continuare.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Comportament agresiv

Mesajde khaos » 09 Feb 2011, 12:12

@Diana16, si sa nu-ti faci griji daca incep sa se incalece :D Ei stiu ca sunt amandoi baieti, insa asa stabilesc ierarhia. Lasa-i sa-si faca damblaua si intervii numai daca incep sa se muste si sare sange.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Diana16
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 16 Ian 2011, 18:22
Localitate: Bucuresti

Re: Comportament agresiv

Mesajde Diana16 » 11 Feb 2011, 00:11

Multumesc pentru sfaturi.

Baietii mei din aceasta seara raman impreuna. La inceput m-a speriat un pic partea cu incalecatul (incepusem sa ma gandesc daca sigur veterinarul a identificat corect sexele - dupa experienta cu primii porcusorii, in care unul din baieti a fost fata si a mai facut si pui ). Apoi am gasit pe forum un filmulet cu doi "batausi" si m-am linistit :). Exact cum imi spuseserati au facut scandal , s-au alergat, dar acum par prieteni. Rontzy, ca un tata responsabil, vad ca ii cedeaza chiar si mancarea celui mic, deocamdata insa nu il lasa sa urce la "etaj".

Asa ca inca o data multumim, fara voi eram pierduti. Multumita forumului am facut un curs intensiv de ingrijire - am invatat ca pentru examen - acum dau sfaturi la servici celor cateva colege care au porcusori :).

Voi reveni cu vesti (sper ca nu la sectiunea aceasta:) )

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Comportament agresiv

Mesajde khaos » 11 Feb 2011, 12:16

Ma bucur tare mult ca micutii se inteleg :) Acum te asteptam cu poze ;)
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Piggy Genialu'
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 21 Feb 2011, 17:24
Localitate: Ploiesti

Re: Comportament agresiv

Mesajde Piggy Genialu' » 21 Feb 2011, 18:37

Vrem poze poze.. :love: :heart: Iubim porcutii.....Love my Piggy..



Nota moderator:
Mesajul a fost editat si scose emoticoanele in exces.
In mesaje se va evita folosirea in exces a iconitelor emotive.
Citeste te rog .
Piggy'I Genial

Avatar utilizator
glamGirl
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 108
Membru din: 06 Sep 2010, 14:44
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde glamGirl » 07 Mar 2011, 01:31

Buna :hi:
Am doi baietei cam naravasi...pe Choco il apuca "caldurile" des si din cauza asta Veve il cam ia la bataie cand vrea sa ii "cucereasca" posteriorul... Am incercat sa ii separ, ii las vreo 10 min si in timpul asta Choco nu face nimic dar cand e Veve pe langa el iar incepe...Veve are 1 an jumate, fata de Choco care are cam 10 luni si pe el nu il apuca atat de des.
Mi-e teama ca poate sa il raneasca, nu stiu cum sa procedez. Nu au avut "treaba" cu fetite pana acum :wasntme: ... mai are cineva situatia asta ? Voi cum procedati ? :worried:
Sper ca am postat corect aici :confused:
Astept sugestiile voastre. Multumesc :love:

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde irena » 07 Mar 2011, 12:53

e felul lor de a-si stabili ierarhia. si charlie al meu baraie des pe langa frankie, dar ramane la faza de barait :) cel mai bine e sa ii lasi sa isi rezolve problemele porcesti si sa intervi doar in cazul in care sar calul cu bataia (si aici ma refer la muscaturi grave, sange..). daca se bat si se musca, poti incerca sa ii pulverizezi cu apa, recipient ca si cel de spalat geamuri :) dar baraitul e absolut normal, nu ai de ce sa iti faci griji. ah, si cu ierarhia vei cam avea "batai de cap", in sensul ca peste cateva luni e foarte probabil ca cel mic sa incerce sa preia sefia, deci vei mai avea parte de baraituri :)

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde cristisz » 07 Mar 2011, 13:25

Pe langa barait veti mai avea parte de priviri semete, cu barbii ridicate a trufie si de mers leganat ca de marinar beat.
poza cu copiii mei

Avatar utilizator
glamGirl
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 108
Membru din: 06 Sep 2010, 14:44
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde glamGirl » 07 Mar 2011, 16:01


Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Comportament agresiv

Mesajde khaos » 07 Mar 2011, 19:07

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde irena » 07 Mar 2011, 19:14

de asemenea ar fi o greseala sa ii desparti. lasa-i sa isi rezolve ei problemele guineze, in cateva zile vei avea iar liniste. insa daca ii intrerupi, nu isi vor stabili ierarhia si doar lungesti povestea. inca o data, e ceva normal sa baraie, sa se urce unul pe altul, sa dea din fund (vorba lui cristisz, mers de marinar beat :giggle: ). prima data si eu m-am speriat, eram convinsa ca ierarhia e setata si mi-am pus "monstri" in cusca... iar baraielile au continuat cateva zile bune :giggle: insa dupa ce am citit pe site, m-am linistit :)

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde Lili » 07 Mar 2011, 21:13

Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
glamGirl
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 108
Membru din: 06 Sep 2010, 14:44
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Comportament agresiv

Mesajde glamGirl » 07 Mar 2011, 23:06

:sweating: multumesc tuturor :D stiam ca baraie si se leagana... ca un marinar beat (buna comparatie :lol: ) si asta e normal dar ma panicam cu reproducerea, ma speria cheful lui Choco ... Inseamna ca de acum sa ma astept ca micul Choco sa vrea sa devina marele Choco ... Voi avea de furca cu ei :tease: Dar cum sa nu-i iubesti :clapping:
Toate cele bune voua, si porcutilor vostri... :love:


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori