Masculul dominant

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

toma
Membru Junior
Membru Junior

Masculul dominant

Mesajde toma » 09 Iul 2010, 14:18

Salut,

Stiu ca voi incurajati ca sa fie in aceeiasi cusca doi porcusori de aceelasi sex in cazul meu 2 masculi aici am o mica intrebare aici.Am intalnit doua persoane cre aveau si ei purcelusi si ei miau zis ca atunci cand vor creste se vor certa si se vor bate.Am citit ce scrie pe forum despre imprietenirea porcusorilor de aceelasi sex.Persoanele cu care am vorbit au avut mai multi porcisori dea lungul anilor.Aici nu stiu pe cine sa cred...

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde ozzie&spy » 09 Iul 2010, 14:56

Adevarul e undeva la mijloc :lol:
Persoanele cu care ai vorbit probabil se bazeaza doar pe experienta proprie, nestiind cum sa rezolve situatia in care 2 masculi, ajunsi la vartsa adolescentei, se vor tatona reciproc pentru a restabili ierarhia. Se intampla ca cel dominat sa il puna la incercare pe cel dominant atunci cand creste si el, insa daca iei masurile recomandate pe forum in cazul conflictelor, poti trece cu bine peste aceasta perioada. Trebuie sa le oferi cat mai multi stimuli, cat mai multe locuri unde sa se poata ascunda, ei vor rezolva singuri aceste mici dispute pe ierarhie, daca reapar. Inca un lucru foarte important: cusca trebuie sa fie de minim 1.20 m pt 2 masculi.
Si noi am avut disputa de adolescenta cu baietii acasa, odata cu care s-a facut trecerea de la cusca de 80 la cea de 120, dupa care nu am mai avut probleme :tease:
MadalinaImagine

toma
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde toma » 09 Iul 2010, 15:02

Aici in cluj cea mai mare cusca pe care am gasit este de 93cm de 120cm nu am vazut nicaieri unde am cautat.Oare ajunge 93cm?

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 09 Iul 2010, 15:06

cusca de 93 e cam mica
la brasov e un magazin hornbach unde gasesti custi mari si ieftine
poti merge sa cumperi de acolo
daca nu ai masina sa o aduci ti-o poti trimite prin posta
nu costa f mult
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde ozzie&spy » 09 Iul 2010, 15:12

Toma, nu exista o reteta sigura ca la 93 cm porcusorii nu se vor intelege. Am vazut frati care au stat toata viata lor si in 80 cm si s-au inteles de minune. Ideea este sa le oferi un spatiu cat mai mare: cu cat au mai mult loc, cu atat ai mai putine sanse sa se ciocneasca pe un anume loc, pe o anume zona din cusca. Daca ai temerea ca porcusorii tai se vor certa la un moment dat, ofera-le un spatiu cat de mare poti.
In Bucuresti si Brasov sunt custile de la horbach de 120cm, in Cluj nu e magazinul asta, dar poti face singur o cusca cat mai mare, sunt multe exemple pe forum.
MadalinaImagine

toma
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde toma » 09 Iul 2010, 15:14

Am cautat acum pe internet hornbach brasov dar nu am gasit custi pentru porcusori mai mult materiale pentru constructi.Imi poti trimite te rog un link?

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde ozzie&spy » 09 Iul 2010, 15:20

link de la horbach sau de la idei pt custi facute manual?
La horbach nu cred ca au pe site decat catalogul, e magazin specializat pe materiale de constructii, dar au si departament de animale.
Topic cu custi facute de membrii forumului: http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?t=890&start=780
MadalinaImagine

toma
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde toma » 09 Iul 2010, 16:39

La hornbach banui ca nu gasesti custi numai daca mergi acolo.Eu nu cred ca as reusi sa merg pana la brasov .Oare nu pot sa sun la numarul dat de ei si sa fac comanda de cusca?

AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde AndreeaC » 09 Iul 2010, 16:52

toma,
Din cate stiu eu se poate. Cel mai bine e sa suni si sa intrebi , de altfel poti intreba si cat te costa transportul ca sa nu ai surprize :)
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

toma
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde toma » 09 Iul 2010, 17:02

Stiti pe cinea care a comandat si-a comandat cusca de la hornbach?si daca stit el ce spune de cusca este ultumit de ea...

P.S voi suna candva zilele astea la hornbach sa vad ce spun ei.

AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde AndreeaC » 09 Iul 2010, 17:13

toma ,
Marea majoritate dintre noi avem custi de la Horbach si suntem foarte multumiti de ele.
Iata o poza cu casuta noastra , noi avem doua de 1m pe care le-am lipit. Tie iti e suficienta numai una.
Imagine
-----------

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde ozzie&spy » 09 Iul 2010, 17:14

Pana acum nu a mai scris nimeni pe forum despre comanda la Horbach, insa in ceea ce priveste a2a parte a intrebarii tale, multi de pe forum avem aceasta cusca si suntem f multumiti de ea.
Daca te intrebi cum arata, uite aici o poza mai mult decat explicativa a Corinei de mai demult:
Imagine
Este cusca de 1.20 de care am vorbit.
Te asteptam pe tine sa ne spui daca reusesti sa comanzi direct de la ei.
MadalinaImagine

toma
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde toma » 09 Iul 2010, 17:23

ozzie&spy pe tine cat tea costat cusca cu toate dotarile incluse?(si transport)

AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde AndreeaC » 09 Iul 2010, 17:26

Mada , intradevar ... nu s-a discutat.Unchiul meu a comandat alte produse de la ei.Ma gandeam ca merge si in cazul custilor , doar sunt tot produsele lor. Ne mai ramane sa ii uram succes lui toma :)
-----------

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde ozzie&spy » 09 Iul 2010, 17:38

Andreea, daca s-ar putea realiza comanda si in cazul custilor ar fi excelent pt foarte multi membri din tara, asteptam sa vedem poate ne ajuta Toma cu aceasta informatie.
Toma, cum am scris, cusca aceea este a Corinei, luata direct din magazinul din Brasov, iar accesoriile sunt cumparate/facute de ea.
Eu am luat cusca direct din magazin in Bucuresti, tot nu am cum sa te ajut cu costurile de transport. Ea costa 170 ron inainte de tva 24%, acum nu stiu exact, si are inclus un suport pt fan doar.
Tuburile de pvc le gasesti la magazinele cu materiale de constructii, Corina a scris de unde l-a luat, eu am cumparat tot din Horbach si sunt ieftine, pana la 10 ron bucata. Podul de nuiele cred ca gasesti prin petshopuri, eu am luat acum 1 an cu vreo 20 ron, dar iti poti face si singur ( n-am gasit in comert unul suficient de lat si ne-am facut unul acasa din lemn de alun sau salcam).
MadalinaImagine

Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”