Roaderea parului

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Mada PS
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 05 Sep 2009, 00:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Mada PS » 17 Oct 2009, 16:46

Sper ca intrebarea mea se potriveste cu topicul...
Texelul meu Bugzy a fost tuns pe timp de vara si acum in sfarsit se vede ca i-a crescut frumusetea de par!
Dar,de cateva zile(2-4 zile) am observat ca in laterale si mai jos de urechi are parul ca si tuns,adica nu e smuls ,ci are asperctul parului tuns...
Ei nu duc lipsa de fan,asa ca ma intreb :Oare e posibil sa isi roada parul, sa il taie cu dintisorii?
Ma gandeam ca i-a fi cald,pentru ca seara acopar custile(nu in intregime,ci in partea de unde cred ca ar veni curent si las restul laturilor libere) dar la Barny,mezinul, nu am observat ceva de genul asta!
Am vorbit prea mult,sper sa am coerenta, asa ca intrebarea mea este ar putea sa isi taie singur parul de nervi sau mai stiu eu ce?
Mentionez ca nu am vazut smocuri de par pe paturica dar lui ii cade parul destul de mult,trebuie sa ii fac o cura cu vit C si Beres!
Astept raspuns cat mai repede si de la persoane mai vizata dar si sfaturi,ca sunt cam ingrijorata!
Poate ii fac eu rau :(
Va multumesc nespus!
Ultima oară modificat 17 Oct 2009, 17:11 de către Mada PS, modificat 1 dată în total.
Hakuna Matata :D

Avatar utilizator
Cr0C0PuFy <3
Initiat
Initiat
Mesaje: 41
Membru din: 17 Oct 2009, 11:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Cr0C0PuFy <3 » 17 Oct 2009, 17:09

CauSe Cr0C0Pufy <3 porcutzul ei mik:]

Avatar utilizator
andrada
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 330
Membru din: 07 Noi 2008, 19:17
Localitate: Sighetul-Marmatiei
Contact:

Mesajde andrada » 17 Oct 2009, 18:43

pai se poate sa isi roada parul de plictiseala sau poate e nervos:-? in orice caz poate in zona aceea parul creste mai greu si de aceea a ramas mai scurt :) fai o cura cu vit C si Beres pentru caderea parului si asteapta sa ii creasca in zona in care ai zis ca este posibil sa il roada daca tot nu i creste si ii ramane la fel inseamna ca se tunde singur:))
Imagine

Need Help :| sectiunea operatia la porcusorii de guineea:|

Avatar utilizator
Mada PS
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 05 Sep 2009, 00:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Mada PS » 17 Oct 2009, 18:47

Eu deja sunt speriata,treaba e urata,e pe arii intinse ros de a ajuns de 2 cm de la 5-6 cat era...nu e jos aproape de burta e in parti i urna inspre coloana ,iar pe langa coloan are inca smocuri de par la lungimea de inainte!!Nu stiu ce e dar eu imi iau campii scuze de exoresie si am cerut ajutorul unuia din moderatori,el e mai agresiv ca de obicei,l-am atins langa falcute si a sarit sa ma muste si se repede la celalat cum il atinge in aceeasi zona..m-am uitat cu geu si nu e nimic!
Hakuna Matata :D

Avatar utilizator
andrada
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 330
Membru din: 07 Noi 2008, 19:17
Localitate: Sighetul-Marmatiei
Contact:

Mesajde andrada » 17 Oct 2009, 18:55

Nu are rani pe acolo? ia`l in brate si da incet parul la oparte si uitate atenta ca poate s`au muscat sau pune poze sa vedem poate e micoza daca ii cade dar daca e ros si nu sunt zone fara par inseamna ca il roade sau ca nu creste la fel de repede sau naparleste ca si la catei, raman zone unde parul e mai scurt sau mai lung dar nu cred ca la purcelusi e asa... Cel mai bine ar fi sa pui poze :!: in orice caz trebuie sa te calmezi pentru ca, daca tu nu esti calma nu te astepta ca ei sa fie calmi pentru ca ei simt daca esti calm sau nu:)
Imagine



Need Help :| sectiunea operatia la porcusorii de guineea:|

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 17 Oct 2009, 18:57

Mada PS, as vrea sa raspunzi sincer, sigur are/au tot timpul :!: fan la dispozitie? Fanul sa nu lipseasca niciodata, sa aiba permanent acces la acesta, nu este bine sa fie privati, dintii, sistemul digestiv, bacteriile din cecum, intr-un cuvant organismul lor are nevoie de fibre cu structuri lungi.

Pune acum pe langa fanul ce se gaseste in suport, si in cusca o mana-doi, si azi/maine sau cat mai curand posibil sa mergi la farmacia umana, si cumpara picaturi Beres si Vitamina C. Le dai la amandoi cate 1-2 picaturi Beres direct in gurita, la fel si o optime comprimat vitamina C dizolvat cu putina apa, sau daca iei sub forma de picaturi (numai vitamina C sa contina), le dai cate 3-4 picaturi, asta zilnic odata 3 saptamani la rand.

Imbogateste-le in functie de posibilitati si mediul, au nevoie de stimuluri ce alunga monotonia.

Avatar utilizator
Mada PS
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 05 Sep 2009, 00:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Mada PS » 17 Oct 2009, 19:04

Eu le pun fan cam de 2-3 pri pe zi,mai ales cand plec la scoala,le dau o mana mare si inca mai au cand ma intorc!Fanul e de f buna calitate e de la tara,nu e stropit!Nu are sigur micoza,parul e clar retezat,asta s-a intamplat cam in 2 zile,pt ca ii aratam prietenului meu cat de mult i-a crescut si,am observat ca era in cateva parti mai scurt dar am crezut ca mi se pare!Apoi am obserbat azi ca e clar mai scurt in f multe parti!
Sa se plictiseasca oare?Pai recunsoc ca infara de hamace si fan bagat in hartie igienica nu au nimic,dar totusi ma joc cu ei in fiecare seara si dimineata cand am timp ianinte sa plec si se plimba prin bucatarie cate 2 -3 ore dar recunos ca nu in fiecare zi ii las atat de mult pe jos...totusi,sa faca atat de urat???
Hakuna Matata :D

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 17 Oct 2009, 21:12


Avatar utilizator
Mada PS
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 05 Sep 2009, 00:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Mada PS » 17 Oct 2009, 22:50

Scuzati-ma de incurcatura,ai mei nu au stat decat foarte putin fara fan,dar de atunci nu s-a mai repetat,eu ma refeream la baiatul care are o porcuta si incerc sa il ajut sa ii corecteze alimentatia,el nu-i dadea fan deloc!

Cusca aceea pe care o vedeti cu acoperisul in triunghi si cu polita aceea instabila era ce aveam inainte(polita era pusa prost ca umblasem la ea ca sa ii faco scarita care nu se vede)!Dar din ziua in care am postat poza pe care ati inclus-o dvs in mesaj nu am mai folosit-o pt ca orice le puneam nu acceptau sa intre,plus ca usa era mult mai sus!
Pentru inceput promit ca maine le cumpar vit C si Beres!
Apoi promit ca in 1-2 sapt o sa le iau pelete si ele nu vor mai lipsi de acum incolo din alimenatie!aveti dreptate,am o responsabilitate si nu o sa las lucrurile asa,dar mintea mea "desteapta"a gandit ca nu e neaparata nevoie de pelete pt ca eu le dadeam deja ceva pe baza de ovaz si nu m-am gandit sa intreb mai devreme!Dar o sa corectez eroarea!
Alimentele pe care le mananca pe parcursul unei zile(nu le dau toate alimentele mereu dar asta manaca de obicei):
In general intr-o zi mananca :morcov 8 bucati,marar/patrunjel/panusi(una din ele), ardei gras,sfecla furajera,si telina!Le-am dat si gulie dar e scumpa si nu le iau mereu!
Odata la 3 zile le dau si mar si castravete,nu le dau patrunjel in fiecare zi,si le mai dau si portocala dar nu prea mananca,doar cand e singurul alimet din cusca (inafara de fan!)
Astept sugestii in legatura cu dieta,daca e corecta sau trebuie imbunatatita!
PS:o sa pun poza cu custile luni(una e de la Gabi alta de la Doamna Caristina) ,am 2 hamace,suportul de fan sub care se ascund si cam atat!Nu am nici materiale,ca de cand caut eu sa improvizez,dar orice pun mai mare le ocupa cusca...!

Va multumesc mult de tot,situatia nu e roz,dar este usor de rezolvat,promit ca voi face tot ce pot sa corectez greselile!
Sper sa nu faca si altii ca mine :(
Hakuna Matata :D

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 18 Oct 2009, 12:27

este bine ca le dai diferite legume , dar mie mi se pare mult sa le dai 8 morcovi pe zi.Chiat poate manca 8 morcovi? Le poti da dimineata 1 morcovel mai micut ,la pranz 4-5 fire de patrunjel ,seara un sfert de ardei , fan si mancare speciala.In fiecare zi schimbi legumele
:wasntme: Acum fi sincera, chiar poate manca 8 morcovi pe zi ? :shock: sau te referi la 8 feliute?
Ultima oară modificat 18 Oct 2009, 12:34 de către ANA, modificat 1 dată în total.

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 18 Oct 2009, 12:31

Nu cred ca se referea la 8 morcovi :lol: .
Poate taie un morcov in 8(pe lung sau lat) .
Gabriela

Avatar utilizator
Alyena
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 612
Membru din: 02 Sep 2009, 15:48
Localitate: Suceava
Contact:

Mesajde Alyena » 18 Oct 2009, 13:06

Eu cred ca se referea la 8 feliute de morcov :smile:
Cookye, Cremme Ole, Berry, Blaky

Avatar utilizator
Mada PS
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 05 Sep 2009, 00:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Mada PS » 18 Oct 2009, 15:52

8 FELII PE ZI! :D
Este leguma pe care o dau in fiecare zi indiferent de ce le dau in rest!
Dar eu nu le dau doar un fel de leguma la o masa,ci 2-3 in cantitati mai mici!Dar daca zicecti ca e mai bn o singura leguma la masa asa o sa fac!Va pup!Multumesc mult...
Hakuna Matata :D

Avatar utilizator
adeline
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 16 Mai 2009, 01:49
Localitate: bucuresti

la fel se intampla si la porcutza mea

Mesajde adeline » 18 Oct 2009, 16:54


Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 18 Oct 2009, 17:01

Gabriela


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori