Ajutorare a celor care au nevoie de cusca

Ajutorare a membrilor, actiuni de caritate
silvia
Membru VIP
Membru VIP

Ajutorare a celor care au nevoie de cusca

Mesajde silvia » 07 Sep 2009, 17:34

Buna tuturor vin cu acest topic in speranta ca putem ajuta porcutii si stapanii acestora care se afla in imposibilitatea de achizitionare a unei custi,as dori strangerea unor fonduri de la userii acestui forum prin care am putea cumpara custi si le-am darui micutilor,am vazut pe forum ca sunt persoane care nu au cusca sau e prea micuta si porcutii lor sufera enorm.
Nu stiu daca e o idee buna,dar as vrea sa dezbatem asta,va multumesc

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 07 Sep 2009, 17:41

silvia ideea de este foarte generoasa
din pacate multi nu cumpara din comoditate si nu din cauza lipsei de bani
cand este vorba de o problema financiara atunci si talasul pentru o cusca atat de mare devine o problema
sunt insa de acord cu infiintarea unui fond si ajutorarea membrilor care au nevoie de ajutor nu numai privind cusca ci poate si fanul lunar
o contributie de 10 lei din partea a mai multor oameni poate face minuni pentru cei care vor isi iubesc porcutii dar nu au parte de o familie cu venituri mari(ma gandesc aici, in special, la copii)

silvia
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde silvia » 07 Sep 2009, 17:50

multumesc Vera,deci suma de bani pe care ar trebui sa o dam ar fi una modica de aceea m-am gandit ca ar fi bine sa facem ceva si pentru cei care chiar nu au posibilitatea sa le ia piticilor o cusca mare
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Alyena
Membru Suporter
Membru Suporter

Mesajde Alyena » 07 Sep 2009, 18:14

eu sunt de acord cu vera ca unii nu cumpara doar din comoditate dar daca se strang pana la urma banii necesari se vor cumpara custi (zic eu) vor fi donate pe baza unui contract cum e de ex cel de adoptare-donare :idea:
Cookye, Cremme Ole, Berry, Blaky

body
Membru
Membru

Mesajde body » 07 Sep 2009, 21:37

silvia, ideea ta este foarte buna eu te sustin :up2:
:flowers:
te felicit petru ideea ta
va poopa miky,piti,cuky,coco,kity.........si bogdan.... si dincolo de nefiinta micutza saby

Dmndash
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Dmndash » 08 Sep 2009, 13:03

ideea este foarte buna
insa.....
daca nu au bani de cusca, de unde bani pentru legume / amestecuri de calitate / fan de calitate lunar?
daca nu au bani de cusca, ce o sa faca daca se imbolnaveste porcutul si trebuie dus la medic si cumparat tratament?
de unde bani pentru carbune, smecta, vitamina C, picaturi Beres si toate celelalte lucruri pe lista de urgenta?
repet, ideea mi se pare buna si daca nu e vorba de o suma prea mare dau si eu bani
dar trebuie sa stabilim pe ce criterii se vor oferi aceste custi
gen: daca e un copil care a salvat un porc de la o soarta crunta si acum nu il poate tine decat in cusca fostului hamster, da merita
insa daca nu ii cumpara cusca chiar daca are bani ca deh, doar e animal mic, nu merita
#1 Rule for Breeding Guinea Pigs: DON'T

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Gabriela094 » 08 Sep 2009, 13:09

intr-adevar
dar poate sunt si unii care au probleme cu banutii
si chiar daca ii tin in custi mici ii iubesc mult si se straduiesc sa le ofere un trai cat mai bun
nici eu nu sunt cea mai bogata,dar le iau hrana,fan,talas,legume proaspete de buna calitate...
eu zic ca ideea este foarte buna...
cam cati banuti credeti ca ar trebui sa dea cei care vor sa contribuie?(aproximativ)
si cine va cumpara custile?
ce dimensiuni vor avea?
cine va administra banii?
pe ce criterii sunt alesi cei care le vor avea?
eu zic ca si cei care le vor avea,in limita posibitatilor,sa dea o suma mai maricica...
Gabriela

Alyena
Membru Suporter
Membru Suporter

Mesajde Alyena » 08 Sep 2009, 15:39

eu zic ca daca suntem cu totii deacord si daca sa zicem dam cu totii 5 lei ar merge ceva. Imi poate spune si mie cate peroane sunt inscrise pe forul atunci as putea face un clcul sa vedem cat ar trebuii sa dea fiecare sa nu fie nici prea mult d nici prea putin

oblonda
Membru
Membru

Mesajde oblonda » 08 Sep 2009, 15:43

Dmndash, ai dreptate, insa uite eu am adoptat`o pe Neea(cu tot cu cusca de 60 X 40 - mica acum pentru doua porcute) de la cineva care s`a mutat din Iasi, in Bucuresti, si nu avea posibilitatea sa o ia cu el.
Uitandu`ma pe forumurile pe care le vizitez eu, am vazut anuntul.
L`am intrebat, totusi, de ce n`o ia cu el, o are de 3 ani si o da asa?!
A zis ca o sa stea in chirie, cu un prieten ce e alergic la animale, si daca nu o da pe Neea cuiva, o s`o lase la pet`shop undeva(m`am gandit instantaneu sa n`o lase pe undeva pe afara).
Avand in vedere ca o dona cu tot cu cusca, i`am zis sa mi`o dea mie ( eu, inimoasa de felul meu)
M`am gandit ca daca tot am un caine de 9 ani, 4 papagali de 7-8 ani, nu m`ar incomoda si un porcusor de 3 ani cu casuta lui.
Asa cum am avut grija de ei, si nu au dus lipsa de nimic, asa o sa am si de Neea.
Chestia era ca 2 zile la dispozitie s`o iau, asa ca m`am apucat sa citesc despre ei, sa fiu cat de cat pregatita.
Totul bun si frumos, pana ce dau de acest site.Aici surpriza!
Am citit ca, ii trebuie companion.Zis si facut! Am luat`o pe Pitzyliza care a venit tocmai din Bucuresti!
Mancare le dau, din cea mai buna!Fanul, nu le lipseste.Au avut probleme de sanatate, le`am cumparat medicamente de le am si acum, si le`am tratat!
Apoi, am mai citit ca, pentru doi, le trebuie cusca de 120x60 (minim confort).Acum problema! Aici nu am Hornbach...O cusca de 100x50 e aproximativ 250 roni :(
Una de 80x50 e aproximativ 200 roni :nono:
Cea de 120x60 cred ca e vreo 300 roni :shock:
Cum nu o duc nici foarte bine cu banii,nu mai stau cu parintii,sunt studenta,loc de munca se gaseste foarte greu, nu am posibilitatea sa le iau cusca mai mare decat ceea ce o au(60x40).Ma chinui sa le fac etaj, numai sa mai fac rost de spatiu...
Le iubesc mult, nu m`am gandit niciodata ca o sa`mi intre asa in suflet, amandoua...
Deci vezi tu, Dmndash...mancare buna, tratamente, medicamente, fan,talas am posibilitatea sa le ofer.Dar oricat de mult as strange cureaua, nu o sa reusesc sa le iau o cusca de 120x60 de aici, cusca ce le trebuie...
Nu le`as da pentru nimic in lume acum, sunt boticurile mele :smile:
Totul a inceput asa simplu, apoi s`a complicat putin.Am facut tot posibilul sa le fie bine, nu vreau sa le pierd, sau sa fiu judecata pentru simplul fapt ca nu`mi pot permite o cusca mai mare...
Ultima oară modificat 08 Sep 2009, 17:44 de către oblonda, modificat 1 dată în total.
>>>>>Alexandra<<<<<

Alyena
Membru Suporter
Membru Suporter

Mesajde Alyena » 08 Sep 2009, 15:53

:cry: trist dar adevarat asar putea sa fie si alte cazuri

deci facand un calcul : untem 927 de useri , daca am da fiecare cate 1 leu s-ar strange 970 rom daca am da cu totii cate 1,50 lei s-ar strange 1390 lei . deci nu trebuie sume enorme renunti o zi la o cafea de la tonomtshi ajuti o persoana. :love: :love: :love:

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Gabriela094 » 08 Sep 2009, 16:04

alyena
nu multi membri sunt de incredere
si nu toti dau
cred ca daca dau 50 este bine :)
daca ar da mai multi cu atat mai bine
si eu am problemute cu banii si m-as inscrie pentru o cusca,dar sa vad
poate sunt unii care au mai multa nevoie de ele
dar sa vedem
e buna ideea
si as da si eu pentru altii :(
am o cusca de 60/35 si alta de 50/30
macar una din ele as dona daca as fi ajutata
multumim silvia!
Ultima oară modificat 08 Sep 2009, 16:10 de către Gabriela094, modificat 1 dată în total.
Gabriela

olimpia.craciun
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde olimpia.craciun » 08 Sep 2009, 16:06

Sunt multi useri care nu au activat niciodata.
Baza vom fi tot noi care intram si discutam zilnic.
Va dona cine va vrea. Cine isi permite poate dona si sume mai maricele.
Cine va strange banii, trebuie sa fie din Bucuresti sau din Brasov. Numai in aceste locatii exista Hornbach.
Oly, Puffy, Tuppy si Chicken
aaaaa, si tati Petrut

Alyena
Membru Suporter
Membru Suporter

Mesajde Alyena » 08 Sep 2009, 16:08

cat e o cusca la hormach?

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Gabriela094 » 08 Sep 2009, 16:10