Hranirea porcusorilor

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

thexclaudia
Nou venit
Nou venit

Hranirea porcusorilor

Mesajde thexclaudia » 18 Ian 2008, 00:09

1. Cam cata mancare este necesara pe zi pt un porcusor mascul de 4 saptamani?
2. Ce fel de seminte prefera si ce nu prefera?
3. Am observat ca atunci cand ii pun mancare noua nu mai mananca din cea veche. cum sa il fac sa manance si din cea mai veche?

Gemon
Site Admin
Site Admin

Dieta pui 4 saptamani

Mesajde Gemon » 18 Ian 2008, 09:16

Fanul trebuie sa fie mereu accesibil, indiferent de varsta porcusorului, la fel si apa in adapatoare.

Hrana ar fi bine sa cumperi din cea speciala, aici am enumerat cateva:
viewtopic.php?t=48

O metoda de a avea hrana speciala de buna calitate e sa comanzi aici:
http://www.caviaclub.ro
Fiind un sac de 20 kg, bine ar fi daca ai gasi mai multe persoane care ar fi interesate sa cumpere si ele, in acest fel ati putea imparti si fiecare ar avea cantitatea de care are nevoie, majoritatea stapaniilor avand doar 2-3 porcusori.
Daca nu doresti sa cumperi si folosesti hrana ce e amestec de seminte, in asta amesteca ovaz, cea mai mare parte a amestecului sa fie ovaz.

Daca e de buna calitate, hrana la un porcusor de o luna se poate lasa tot timpul in cusca pana la varsta de 2-4 luni (in functie de cum se dezvolta, cat se misca etc.), apoi i se da odata pe zi sau la fiecare a doua zi, depinde de hrana si de starea, varsta lui. In cazul in care e doar amestec de seminte, in aceasta perioada ii dai de 2x/zi, apoi scoti. Mai tarziu, dupa ce mai creste, treptat reduci, la un adult de ex. se da doar de 2-3x/saptamana, in functie de stare, activitate, varsta.

Accentul nu va fi pe hrana, ci pe fan, din asta poate consuma cat vrea.

Cumpara pelete de lucerna si da-i si asta in fiecare zi cateva rondele, el fiind in crestere ii poti da zilnic sau la fiecare a doua zi.

Verdeturi, legume, fructe de 3x/zi ii dai, cat mai diversificat, dar de preferat la o masa doar un singur aliment, nu prea mult, dar nici f. putin. Din acestea, ce nu consuma in jumatate ora, scoti din cusca, el va avea in fata lui (sau in suport) fanul pana la urmatoarea masa, nu va ramane flamand.

Creste in aceasta perioada neaparat iarba de grau, in ladita sau in ghiveci, dar uzi numai cu apa curata, nu folosi nimic altceva (substante pentru plante). Iarba de grau creste de cateva ori dupa ce il tai, nu trebuie aruncat imediat dupa prima taiere.

Un porcusor are nevoie si de partener, de preferat unul de acelasi sex. El este animal social, si chiar daca nu iti pare, singur nu se simte bine. Oricat ai interactiona cu el, niciodata nu ai putea inlocui aceasta nevoie comportamentala de a se alatura celor din specia lui.

Gemon
Site Admin
Site Admin

Re: hranire

Mesajde Gemon » 18 Ian 2008, 09:30

thexclaudia scrie:Am observat ca atunci cand ii pun mancare noua nu mai mananca din cea veche. cum sa il fac sa manance si din cea mai veche?

Ce inseamna aici mancare noua si veche, intre timp ai schimbat hrana si nu mai vrea din cea care primea inainte? La aceasta intrebare se poate raspunde numai daca scri concret, la ce te referi, asa generalizat, fara a sti exact ce i-ai dat (marca si/sau ce contine) nu se poate da cu parerea.

Se poate administra in asa fel, sa consume si din cea veche, dar mai intai trebuie evaluat, daca este benefic pentru sanatatea lui sau e mai potrivita alta hrana.

Madalina
Nou venit
Nou venit

LEUSTEAN

Mesajde Madalina » 23 Apr 2008, 21:00

Am si eu o intrebare! Leusteanul este permis in hrana porcusorilor? Nu am gasit nimic despre administrarea lui.

madageoana_a
Nou venit
Nou venit

Mesajde madageoana_a » 23 Apr 2008, 22:55

eu ii dau, dar foarte rar o data la 2 saptamani poate....Tinei nu prea ii place, mananca, dar nu f mult!

onlydenissa
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde onlydenissa » 24 Apr 2008, 10:37

si eu ii dau porcutzei mele...mai rar ca nu se omoara cu el :wink:

bianca
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde bianca » 24 Apr 2008, 21:46

vusy papa leustean, drept e ca foarte rar si putin. daca nu ma insel a scris geda in alt post ca e ok atata timp cat e administrat foarte rar si in cantitati mici.
va pupam :kiss:

Madalina
Nou venit
Nou venit

cozi de cirese, frunze de capsuni

Mesajde Madalina » 15 Mai 2008, 21:34

Sunt tare nedumerita...purcelusei mele ii plac foarte mult cozile de la cirese si fructul iar de la capsuni mananca doar frunza? E voie in alimentatie asa ceva....mai ales coditele...tare delicioase...ce sa zic...

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 15 Mai 2008, 23:15

Codita de cirese, ca si matasea de porumb, in general le place, se poate da, dar sa ti cont de faptul ca este diuretic, la cei cu probleme renale chiar e recomandat, dar totusi nu o cantitate prea mare. Frunza de la capsuni iarasi poate consuma, daca mananca putin, este la fel diuretic, are si efect antidiareic, diminueaza nivelul de glucoza din sange, consumate in cantitati mici :!: rau nu-i face. Mai putin, si apare mazarea verde, si asta poti sa ii dai in pastaie pe langa altele, e mult mai sanatos sa manance diversificat, si nu prea mult din ceva anume.

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 16 Mai 2008, 06:46

ma bag si eu
ciresele si capsunile de care spui, madalina, sunt cele crescute la noi, fara chimicale?
eu de cate ori vad capsunile alea mari si f colorate ma gandesc la o galeata plina de chimicale, coloranti si otravuri.
ai grija sa nu fi ca imparateasa din alba ca zapada care i-a intins fetei un mar otravit
gandeste-te si asteapta fructele de la noi, cele mici si frumos mirositoare care nu rezista in frigider 2 saptamani

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 16 Mai 2008, 09:10

geda
am o intrebare de la mazare se dau numai pastaile sau se pot da si boabele? eu stiu ca bobitele baloneaza.
nu stii daca pastaile se pot usca, sa avem si la iarna?

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 16 Mai 2008, 11:02

E bine sa dai mazarea impreuna cu pastaie, obtine mai multa vitamina C si fibre (vezi pe tabel si valoarea energetica, in plus doar mazarea in sine contine mai multe proteine), dar sa fie fragede, nu din acelea tari, prea coapte, si nu ii dai prea :!: mult. Pe pagina am si scris: mazare frageda in pastaie. Doar pastaie este pacat sa ii dai, daca poti da impreuna cu mazarea frageda. Eu de ex. maine o sa la aduc deja de la sat, le place mult, dar introduc treptat si nu le dau mult.

Se poate da si mazare, chiar si uscata se amesteca in hrana la cei care necesita o hrana mai consistenta, de ex. este mai slab, alapteaza mai multi porcusori etc., deci sa se tina cont ca prea multa sau dat aiurea ingrasa, poate duce la obezitate.

Pastaile uscate nu au o valoare nutritiva pentru care ar merita sa le usuci, teoretic se poate da, dar cum ai atatea bunatati - diferite amestecuri de fan, altele - ce ii poti oferi si in forma uscata, nu prea are rost sa pastrezi asa ceva pentru iarna.

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 16 Mai 2008, 11:15

da uite acum mi-am adus aminte ca am cumparat din hornbach pelete de mazare, pe care le mananca. nu se omoara dupa ele, asa cum e cu iarba proaspata, dar..
am vazut si tabelul cu legumele de pe gemon. e foarte util. eu cautam intr-o zi ce legume au calciu mai mult sa ii dau porcutei lady. tabelul e diferit de cel de pe gemon?

multumim si :kissing:

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 16 Mai 2008, 12:03

maria scrie:tabelul e diferit de cel de pe gemon?

Este acelasi ca si varianta htm, sau daca te referi la cel in varianta pdf pus recent pe forum ca link, este identic cu cel doc (fisier Word), am salvat in aceasta forma doar pentru cei care dintr-un motiv anume prefera sa salveze/listeze cel pdf.

Anna
Membru
Membru

Mesajde Anna » 16 Mai 2008, 13:31

eu am noroc cu o bunica la tara...are de toate in gradina si, cand este cald, stau cu ele in brate la soare sau le pun undeva la adapost de celelalte animale sa pape iarba curata si buna
dar am o intrebare...au voie gazon?

Înapoi la “Ingrijire, hranire”