Fan tot timpul... dar chiar tot timpul?

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: fan tot timpul... dar chiar tot timpul?

Mesajde Lili » 04 Aug 2011, 09:58

Vlad de ce nu incerci sa comanzi online? Sau vorba Cryssei, n-ai bunici la tara? Sigur gasesti tu vreun posesor de vacuta de la care sa iei niste fan....
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: fan tot timpul... dar chiar tot timpul?

Mesajde irena » 04 Aug 2011, 11:32

cryssa, si pe acela il papa :) si le place :) ziceam doar ca cel de menta e favoritul.
fanul de la tanti vaca, respectiv nenea cal e foarte bun chiar.
mai mult decat atat, am fost informata de catre maria ca e cel mai bun cand vine
vorba de tocit dintisorii ;)

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: fan tot timpul... dar chiar tot timpul?

Mesajde adelinatache » 04 Aug 2011, 13:37

vlad eu nu m-as risca. din cate stiu eu nu e recomandat nici pt diversitate. lucerna contine mult Ca si in cantitate mare poate dauna. stiu ca se dau pelete de lucerna, dar de fan nu stiu sigur. asteapta pana ne lamureste geda sau altcineva care stie sigur mai bine.
daca ai idee cat costa un mini pachet de fan sa pun la posta iti trimit eu fan de la domnul cal. sau prin curier iti pun mai mult si platesti tu ramburs transportul, vrei sa ma interesez cat ar fi? as putea sa iti pun o sacosa destul de mare. ce zici?
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: fan tot timpul... dar chiar tot timpul?

Mesajde maria » 04 Aug 2011, 14:42

de ce trebuie sa ne lamureasca geda, cand e scris pe site
ia cautati voi si vedeti ce scrie
eu aseara am citit despre asta
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: fan tot timpul... dar chiar tot timpul?

Mesajde adelinatache » 04 Aug 2011, 14:58

eu stiam, maria. tineam minte ca de la prea mult calciu pot face blocaj renal, in sensul ca se depune Ca pe rinichi si poate determina blocajul, sper sa nu vb prostii.
"Fanul de lucerna contine mult calciu, consumarea lui exagerata poate avea ca rezultat depunerea calciului in rinichi (100 grame fan de lucerna contine 2200 mg calciu). Amestecat cu fan obisnuit se poate da puilor pana la varsta de patru luni, femelelor gestante si celor care alapteaza. Porcusorul adult care in general consuma hrana speciala pe baza de lucerna, sau primeste frecvent pelete lucerna, nu va avea nevoie de acesta. Daca totusi dorim sa ii oferim, ii vom da mai rar, amestecand o mica parte de fan de lucerna cu fanul obisnuit."
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: fan tot timpul... dar chiar tot timpul?

Mesajde maria » 04 Aug 2011, 15:03

bravo, ade
:clapping:
deci problema e clara acum
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: fan tot timpul... dar chiar tot timpul?

Mesajde cryssa » 04 Aug 2011, 23:14

daca e bai bun pt dintoi as vrea sa le iau si eu fan de la tanti vacuta, dar unde gasesc in bucuresti :lol: ? sau prin'prejur
si pot sa le mai iau ceva de la plafar ceva verzituri si le presar de'asupra sa nu ma injure bestiile :giggle:
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: fan tot timpul... dar chiar tot timpul?

Mesajde MaraC » 05 Aug 2011, 11:38

Cryssa, iti dau eu intr-o pungulita niste menta si cimbrisor cand vi sa ii iei ;)

deea1998
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 854
Membru din: 11 Sep 2009, 23:55
Localitate: Husi VS
Contact:

Re: fan tot timpul... dar chiar tot timpul?

Mesajde deea1998 » 05 Aug 2011, 11:46

eu le dau la porcute fan cumparat...de la tara nu am adus niciodata...
le dai cateva manut epe zi..

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: fan tot timpul... dar chiar tot timpul?

Mesajde irena » 05 Aug 2011, 15:09


Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: fan tot timpul... dar chiar tot timpul?

Mesajde cryssa » 05 Aug 2011, 15:21

Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

nceobotaru
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 22 Sep 2011, 22:31
Localitate: Galati / Franta

Am o mica problema, porcusorii nu mananca fan deloc.

Mesajde nceobotaru » 05 Oct 2011, 21:43

Peste tot unde gasesc detalii despre porcursori scrie ca mananca mereu fan si ca trebuie sa aibe in permanenta. Mentionez ca am cumparat de la 2 firme diferite , iar una mi a fost recomandata de o posesoare de purcelusi . Iarba proaspata mananca , pt ca am iesit cu iei in curte si au mancat intr una , dar e incomod sa ies mereu cu ei sau sa rup mereu cate o mana de iarba proaspata .

As dori un sfat/solutie daca se poate.

Avatar utilizator
Cookie
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 310
Membru din: 30 Mai 2011, 11:43
Localitate: Bucuresti

Re: Am o mica problema, porcusorii nu mananca fan deloc.

Mesajde Cookie » 05 Oct 2011, 22:00

Buna,

De cate ori ai incercat? Le-ai lasat fanul in suport si ai observat ca nu mananca absolut deloc? Sau mananca si nu prea?
Porcusorii in mod normal mananca din instinct fan, dar exista din pacate si cazuri de porcuti care nu au primit cand erau pui, si nici mama lor, de la care ar fi putut sa "copieze" comportamentul.

Solutia este sa le ascunzi mancarica in fan. O bucatica de morcov, cateva fire de verdeata, toate ascunse prin fan. Fanul distribuie-l in suport, dar si in gramajoare mici prin cusca, ascunzand cate o surpriza mica (verdeata, bucatele de sfecla, orice le dai sa manance) in fiecare gramajoara. Ai rabdare si insista si te asigur de un rezultat pozitiv.

Mare atentie si la iarba din curte. Trebuie spalata si uscata bine-bine, daca este cumva dintr-o sursa nesigura. Poate autoritatile stropesc cu insecticide.
Tine-ne la curent te rog cu porcutii tai si progresul lor. :love:
Cracanici

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Am o mica problema, porcusorii nu mananca fan deloc.

Mesajde irena » 05 Oct 2011, 22:08

daca nu au fost invatati cu fanul (nu stiu de unde provin porcutii, insa daca sunt din pet, clar nu au primit fan), la inceput nu il vor accepta.
e un comportament normal, si anume instinctul de autoaparare - toti au tendinta de a nu gusta ce nu cunosc. cum ii inveti? simplu: le dai
cate 3 mese pe zi, constand din 3 legume diferite la fiecare masa si nimic mai mult. te asiguri ca au suportul de fan plin, apa la discretie.
incet incet vor incepe sa pape. nu stiu cum ii hranesti si de cate ori pe zi, insa daca le dai multe mese pe zi., si mai multe legume/ masa
ii faci in primul rand selectivi, iar in al doilea rand vor fi satuli si nu vor papa fan.
fa cum te-am sfatuit. fanul are un rol foarte important in alimentatie. bafta multa!

nceobotaru
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 22 Sep 2011, 22:31
Localitate: Galati / Franta

Re: Am o mica problema, porcusorii nu mananca fan deloc.

Mesajde nceobotaru » 05 Oct 2011, 22:36

La inceput ciuguleau un pic , dar acum deloc. Voi incerca sa ascund legume in fan, ei au acces in permanenta la hrana speciala pentru porcusori , care se gaseste in comert (pe care o voi ascunde de acum) si pe parcursul zilei sunt serviti cu diverse legume , nu au un program anume , dar le place foarte mult varza.

Va tin la curent cu ce se intampla.


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori