Mancarea speciala

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
noway!
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 203
Membru din: 17 Apr 2009, 20:56
Localitate: Alexandria
Contact:

Mesajde noway! » 16 Iul 2009, 18:20

buna, am si eu doi baietei de un an respectiv o luna jumate si as vrea sa stiu la cate luni devine puiul adolescent :?: si atunci cand el devine adolescent cu as putea sa ii hranesc, mai trebuie de 3 ori pe zi :?:

Avatar utilizator
ador_mita
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 77
Membru din: 11 Iun 2009, 23:24
Localitate: Ploiesti, Prahova

Mesajde ador_mita » 27 Iul 2009, 02:08

ma gandesc sa le schimb fetelor meniul, pentru ca Vitakraft nu ne mai multumeste. ele aleg si mananca doar ce le place, mie mi se pare deja monoton...
as vrea recomandarile voastre (cu argumente). m-am gandit la cateva alternative:
1. (Mix de baza pentru porcusorii de Guineea.
Contine sistemul 7Plus: aminoacizi, vitamine, substante minerale, acizi grasi Omega 3, fibre, elemente prebiotice Florastimul si legume delicioase.)

2. (Dieta continand 16 ingrediente naturale atent selectionate, cu legume si ierburi aromate. Ingrediente: Cereale, legume, seminte, produse derivate de origine vegetala, substante minerale. Compozitie: Proteine 15%, lipide 3%, fibre 15%, cenusa 6,5%, calciu 1,1%, fosfor 0,5%. Vitamine / kg: Vitamina A 10.000 U.I., Vitamina D3 1.500 U.I., Vitamina E 30 mg, Vitamina C 250 mg, cupru 10 mg.)

am gasit si fan:
3.

si alte chestii pe care nu stiu daca le-ar manca sau nu:
4. (Amestec special de pelete extrudate, cu un plus de fibre, pentru toate tipurile de rozatoare.)

5. (Pelete bogate in fibre, garantand o buna digestie si sanatate. Contine un supliment de cimbru, pentru stimularea apetitului.
Ingrediente: Produse de origine vegetala (cimbru 1%), cereale, legume, extras de proteine vegetale, substante minerale, zaharuri, seminte.
Compozitie: Proteine 18%, lipide 3,5%, fibre 21%, cenusa 10%, calciu 1,5%, fosfor 0,65%. Vitamine / kg: Vitamina A 10.000 U.I., Vitamina D3 2.000 U.I., Vitamina E 35 mg, cupru 25 mg.)

6. (Contine derivate de origine vegetala, cereale, legume, substante minerale.)

7. (Descriere : Concentrat de lucerna sub forma de recompensa delicioasa pentru porcusorii de Guineea.* aport ridicat de fibre pentru o digestie rapida * preparate din verdeata si cereale prospete, bogate in substante nutritive, vitamine de calitate si clorofila * stimuleaza pofta de joaca a animalului dvs.)

nu stiu ce sa aleg intre meniul 1. si 2. ca meniu de baza: crispy sau nature. e cineva care le-a incercat pe amandoua? ai vostri ce consuma?

fan am folosit pana acum numai de la Vitakraft, am incercat mai multe tipuri, mi-ar placea sa incercam ceva nou.

despre "suplimentele" celelalte, nici nu stiu ce sa cred, de aceea astept opinii.
"Imi plac porcii.
Cainii ne privesc de jos. Pisicile ne privesc de sus. Porcii ne trateaza ca pe egali." (Sir Winston Churchill)

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 27 Iul 2009, 08:31

Ca meniu de baza poti oferi oricare din primele doua puse de tine. Prima gama contine adaos de vit C (pana la dublu fata de alte meniuri), a doua are fibre mai multe (are lucerna amestecata in hrana). Poti folosi cu succes oricare din acestea le gasesti sau pe rand, o data o punga Cavia Crispi o data Nature.
Fanul este foarte bun in sensul ca este moale si nu am avut niciodata surpriza sa gasesc bete ce pot rani porcusorul. Singurul neajuns este ca este compactat dar compaativ cu cel de la Padovan de exemplu nu vei gasi mult praf in punga si miroase foarte frumos.

Despre celelalte prefer sa fiu rezervata si sa ofer mancare verde corespunzatoare si fan decat sa ofer produse cu zahar sau prea multa lucerna, care este deja in cantitate considerabila in mancarea speciala.
Exista si un alt fel de baza care din pacate nu poate fi gasit (inca) in tara. A fost adus la Pet Expo pentru testare. Porcusorii l-au apreciat mult mancandu-l imediat. Produsul este gandit ca pelete testurate, fiecare peleta continand acelas lucru, ceea ce impiedica porcusorii sa aleaga mancarea.
Este a doua din stanga.

Imagine

Avatar utilizator
fiore6
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 13 Mar 2009, 09:09
Localitate: Braila

Mesajde fiore6 » 27 Iul 2009, 19:49

Am studiat si eu recomandarile voastre si am ales sa cumpar VerseleLaga Cavia Crispy si pot spune ca nu ii place deloc. Din aceeasi gama am mai cumparat pelete din morcov, lucerna si vit C pe care le ocoleste cu desavarsire. Mai nou gasisem ceva ce ne-a placut mult la inceput iar acum nu mai gustam decat rar: gama AVIK. Foarte buna si diversificata ca ingrediente.
Insa o fi oare caldura de vina de nu mai mananca hrana uscata, ci doar fan si hrana proaspata si multa apa?
"Nu lasa visele sa piara pentru ca, daca visele mor, viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare."

Avatar utilizator
ador_mita
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 77
Membru din: 11 Iun 2009, 23:24
Localitate: Ploiesti, Prahova

Mesajde ador_mita » 29 Iul 2009, 01:17

multumesc mult pentru sfaturi

"Imi plac porcii.

Cainii ne privesc de jos. Pisicile ne privesc de sus. Porcii ne trateaza ca pe egali." (Sir Winston Churchill)

Avatar utilizator
ruxee
Membru
Membru
Mesaje: 230
Membru din: 15 Mai 2009, 10:58
Localitate: bucuresti

Mesajde ruxee » 03 Aug 2009, 23:21


Avatar utilizator
luminitaguba
Membru
Membru
Mesaje: 262
Membru din: 25 Ian 2008, 12:58
Localitate: Timisoara

Mesajde luminitaguba » 06 Aug 2009, 23:38

"Where I am today, is where my mind and will put me, where I am tomorrow is where my mind will put me.” B. Blanks

Avatar utilizator
ruxee
Membru
Membru
Mesaje: 230
Membru din: 15 Mai 2009, 10:58
Localitate: bucuresti

Mesajde ruxee » 07 Aug 2009, 00:43


Avatar utilizator
luminitaguba
Membru
Membru
Mesaje: 262
Membru din: 25 Ian 2008, 12:58
Localitate: Timisoara

Mesajde luminitaguba » 07 Aug 2009, 16:56

Pai ce sa zic despre domnul porc in leg cu mancarica cea noua..nu prea ii place..ma si asteptam intr-un fel, el fiind obisnuit sa aleaga ce vrea muschiul lui..oricum eu tot de asta ii pun, sa il vad ce face?? o sa cedeze mai mult ca sigur daca vede ca nu are cu cine
"Where I am today, is where my mind and will put me, where I am tomorrow is where my mind will put me.” B. Blanks

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Mesajde silkeyes » 25 Aug 2009, 20:27

O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 749
Membru din: 05 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde MihaelaD » 26 Aug 2009, 09:16


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 26 Aug 2009, 11:14

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 27 Aug 2009, 00:16


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 27 Aug 2009, 07:25

am si eu o intrebare, tinand cont de intrebarea lui cristisz:
in caz de diaree se poate da dovlecel, brocoli sau conopida?
conopida parca nu as da, dar am zis sa intreb totusi
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 27 Aug 2009, 08:42

Eu nu am dat niciodata nici una din acestea in astfel de momente.

"In aceasta perioada porcusorul bolnav va primi mai mult fan si doar putina verdeata. In cazuri severe verdeturile vor fi temporar oprite."
http://gemon.ro/boli.htm#ente

Am administrat carbune/biotic urgent si em exclus pana la vindecare orice verdeata (mai putin radacinoasele) si am asigurat fan mult. Nu se intampla nimic grav daca porcusorul nu primeste cateva zile marar, castravete, varza, conopida...
De ex. broccoli, varza si conopida accentueaza fenomenul de balonare, nedorit in astfel de suferinta.


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori